Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κανενα γνωστο εμπιστο καταστημα απο Ελλαδα για Tag Heuer που να κανει καλες εκπτωσεις ξερουμε?

Και απο Oris ειδα μερικα ενδιαφεροντα αλλα ξερω οτι γενικα ειναι πιο δυσκολο να βρεις καταστηματα που να τα εχουν,ποσο μαλλον να μιλαμε και για εκπτωσεις.

Omega ξεφευγουν παρα πολυ χρηματικα ειδικα τα μοντελα που μαρεσουν.

Αλλιως με βλεπω για Tissot/Hamilton :P

Θα σου προτεινω τον Βυτοπουλο στην Γλυφαδα.Εχει τις περισσοτερες γνωστες μαρκες,μεγαλη ποικιλια απο ρολογια και βοηθαει στις αναγραφομενες τιμες.

Δεν ξερω ποσο κοντα σου ειναι βεβαια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fronimitis είπε

Θα σου προτεινω τον Βυτοπουλο στην Γλυφαδα.Εχει τις περισσοτερες γνωστες μαρκες,μεγαλη ποικιλια απο ρολογια και βοηθαει στις αναγραφομενες τιμες.

Δεν ξερω ποσο κοντα σου ειναι βεβαια...

Θα τον εχω στα υποψη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας σε official store Rolex, δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν έκπτωση, βασικά σε κοιτούν σαν μιάσμα αν αναφέρεις τη λέξη έκπτωση, οι υπόλοιποι μια χαρά κάνουν έκπτωση. 

Στη Θεσσαλονίκη πρόσφατα μου έκαναν εξαιρετική τιμή για ένα Zenith El Primero. 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Κανενα γνωστο εμπιστο καταστημα απο Ελλαδα για Tag Heuer που να κανει καλες εκπτωσεις ξερουμε?

Και απο Oris ειδα μερικα ενδιαφεροντα αλλα ξερω οτι γενικα ειναι πιο δυσκολο να βρεις καταστηματα που να τα εχουν,ποσο μαλλον να μιλαμε και για εκπτωσεις.

Omega ξεφευγουν παρα πολυ χρηματικα ειδικα τα μοντελα που μαρεσουν.

Αλλιως με βλεπω για Tissot/Hamilton :P

Κοίταξε και Victorinox! Αν δε σε πειράζει να βλέπεις στο ρολόι σου την ιδια μαρκα με το ανοιχτηρι-πολυσουγια, που ανοιγες τα ζβανακια στα σκηνακια, εχει κατι μοντέλα μούρλια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Cro-Magnon είπε

Κοίταξε και Victorinox! Αν δε σε πειράζει να βλέπεις στο ρολόι σου την ιδια μαρκα με το ανοιχτηρι-πολυσουγια, που ανοιγες τα ζβανακια στα σκηνακια, εχει κατι μοντέλα μούρλια! 

Σε τετοιο στυλ που ειναι τα φθηνοτερα μαλλον θα πηγαινα μαλλον σε Hamilton για καποιο λογο μου εχουν κολλησει στο μυαλο παρολο που βλεπω και ορισμενα ωραια ρολογια απο τους παραπανω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, c0nvict είπε

Από αυτόν τον πωλητή το πήρα εγώ στο ebay που είναι βασικα το Creation watches και τα στελνει από Ιρλανδία χωρίς τελωνείο

https://www.ebay.com/usr/cw_timeuk?_trksid=p2057872.m2749.l2754

Αυτουνου η σελιδα ειναι αδεια....

9 ώρες πριν, c0nvict είπε

Από αυτόν τον πωλητή το πήρα εγώ στο ebay που είναι βασικα το Creation watches και τα στελνει από Ιρλανδία χωρίς τελωνείο

https://www.ebay.com/usr/cw_timeuk?_trksid=p2057872.m2749.l2754

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε τετοιο στυλ που ειναι τα φθηνοτερα μαλλον θα πηγαινα μαλλον σε Hamilton για καποιο λογο μου εχουν κολλησει στο μυαλο παρολο που βλεπω και ορισμενα ωραια ρολογια απο τους παραπανω. 

https://www.victorinox.com/global/en/Products/Watches/Mens-Watches/AirBoss-Mechanical/p/241793

Αν και καθε φορα που κοιταζω την ωρα με πιανει ληγούρα...

Επεξ/σία από Cro-Magnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Αν δεν πας σε official store Rolex, όπου και δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν έκπτωση, βασικά σε κοιτούν σαν μιάσμα αν αναφέρεις τη λέξη έκπτωση, οι υπόλοιποι μια χαρά κάνουν έκπτωση. 

Στη Θεσσαλονίκη πρόσφατα μου έκαναν εξαιρετική τιμή για ένα Zenith El Primero. 

στο site της ρολεξ εχει ολα τα official στην ελλαδα ,αρκετοι κανουν εκπτωση,αν δεν εισαι official δεν εχεις την καρτα?  που θα μπει το ονομα του κατοχου του ρολογιου τη στιγμη της αγορας και αποτελει την ταυτοτητα του προιοντος,μπειτε στα mywatch και greekwatchforum εχουν παρα πολλες πληροφοριες για το θεμα,βασικα ποτε κανενας δε μου ειπε οτι λεει το καρτελακι ,μεχρι κι ενα hamilton (αυτο που ποσταρε ο λογιστουλης) με εκπτωση το τσιμπησα μικρη βεβαια-αλλα ειναι και μικρη η τιμη καταλογου (670) το ειχα παρει 550 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

στο site της ρολεξ εχει ολα τα official στην ελλαδα ,αρκετοι κανουν εκπτωση,αν δεν εισαι official δεν εχεις την καρτα?  που θα μπει το ονομα του κατοχου του ρολογιου τη στιγμη της αγορας και αποτελει την ταυτοτητα του προιοντος,μπειτε στα mywatch και greekwatchforum εχουν παρα πολλες πληροφοριες για το θεμα,βασικα ποτε κανενας δε μου ειπε οτι λεει το καρτελακι ,μεχρι κι ενα hamilton (αυτο που ποσταρε ο λογιστουλης) με εκπτωση το τσιμπησα μικρη βεβαια-αλλα ειναι και μικρη η τιμη καταλογου (670) το ειχα παρει 550 

Μιλάω για τα ιδιόκτητα καταστήματα της Rolex, όπως για παράδειγμα είναι αυτό στην Βαλαωρίτου με Βουκουρεστίου. Είχα ρωτήσει για έκπτωση στο Submariner Date και μόνο που δε μας έδιωξαν, χωρίς υπερβολή. Γενικά οι υπάλληλοι έχουν την νοοτροπία (που βέβαια βρίσκεις σε αρκετά καταστήματα με luxury προιόντα) ότι το brand τους ανήκει.

Πάντως όλοι οι authorized dealers δίνουν καρτελάκι κτλ. Τους AD μπορείς να τους βρεις εδώ https://www.rolex.com/rolex-dealers/dealer-locator/greece#location=greece

 

 EDIT: Τώρα είδα ότι το προηγούμενο μήνυμά μου δε βγάζει νόημα έτσι όπως είναι γραμμένο. Δεν το διάβασα πριν πατήσω δημοσίευση :mellow: Του έκανα διόρθωση.

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να αναφέρει τα κοστη service και τη συχνότητα συντήρησης στα Rolex explorer II, Omega, IWC( pilot mark xviii). Τελικά, σε αυτες τις κατηγορίες ρολογιών τα λεφτα του service βαράνε 400-800ρες και ανεβαζουν το συνολικο τελικό κοστος κτησης. 

Εχω ξετρελαθει με το IWC mark xvIII, αλλά μου φαινεται οτι ζηταει service κάθε λίγο και λιγάκι και τα ποσά ειναι γδάρσιμο.

 

Επεξ/σία από Cro-Magnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν εχεις προβλημα δεν κανεις service,οι εταιρειες θα σου πουνε 5 χρονια,ξερω ατομα που δεν εχουν κανει service 12+ χρονια,εγω στα δικα μου δεν εχω σκοπω να κανω ποτε εκτος αν ειναι απαραιτητο

Για τελευταια φορα,μην παραπληροφορουμε επειδη ετυχε να μπειτε σε ενα "επισημο" ρολεξαδικο για πρωτη φορα στη ζωη σας οτι δεν κανουν εκπτωση.Πας σε εναν δε σου κανει πηγαινε σε αλλον-δε σου κανει ουτε αυτος πας σε αλλον,μη λεμε μαμακιες οτι οι επισημοι δεν κανουν δυο εχω ηδη παρει ρολεξ ετσι και εχω αρκετους γνωστους και φιλους που αγοραζουν με κασερι-αποδειξη-εκπτωση,μπειτε στα φορουμ και ξεστραβωθειτε -μη μου τα γραφετε εδω περα και στο χερακι φορατε κανα fashion  με μπρασελε που τραγουδαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, 3DJIN είπε

αμα δεν εχεις προβλημα δεν κανεις service,οι εταιρειες θα σου πουνε 5 χρονια,ξερω ατομα που δεν εχουν κανει service 12+ χρονια,εγω στα δικα μου δεν εχω σκοπω να κανω ποτε εκτος αν ειναι απαραιτητο

Για τελευταια φορα,μην παραπληροφορουμε επειδη ετυχε να μπειτε σε ενα "επισημο" ρολεξαδικο για πρωτη φορα στη ζωη σας οτι δεν κανουν εκπτωση.Πας σε εναν δε σου κανει πηγαινε σε αλλον-δε σου κανει ουτε αυτος πας σε αλλον,μη λεμε μαμακιες οτι οι επισημοι δεν κανουν δυο εχω ηδη παρει ρολεξ ετσι και εχω αρκετους γνωστους και φιλους που αγοραζουν με κασερι-αποδειξη-εκπτωση,μπειτε στα φορουμ και ξεστραβωθειτε -μη μου τα γραφετε εδω περα και στο χερακι φορατε κανα fashion  με μπρασελε που τραγουδαει

 

14 ώρες πριν, 3DJIN είπε

μπειτε στα mywatch και greekwatchforum εχουν παρα πολλες πληροφοριες για το θεμα

Συγκρινεις forum πανω στα ρολογια που αρκετοι εχουν και αναλογα ρολογια οπως rolex,omega ή και breitling με το θεμα αυτο που τα περισσοτερα σχολια ειναι τι(απιαστο σε τιμη)ρολο θα ηθελε να εχει ο καθενας(που δεν θα παρει ποτε)?Με το ζορι να ανεφερε κανεις οτι εχει ενα τιμιο tissot,τι να λεμε τωρα....

Φυσικα γιαυτο το λογο και ως τωρα ουτε καταστηματα ειχαν αναφερθει ποτε αλλα ουτε και τιμες-εκπτωσεις-service κλπ(περαν παρα πολυ σπανιων περιπτωσεων).

Δεν το λεω για να ''την πω''σε καποιον απλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Δες τις πρωτες σελιδες του θεματος αυτου που ορισμενοι λενε οτι δεν φορανε καν ρολοι επειδη εχουν το κινητο(σε θεμα για ρολογια υποτιθεται..)και αλλοι λενε οτι τα ακριβα ρολογια ειναι πεταμενα λεφτα....

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα φθηνοτερα ρολογια μεγαλη προσοχη απο τα καταστηματα που βλεπετε στο skroutz,ειδικα τα φθηνοτερα.

Και ενα παραδειγμα σε γνωστο Seiko πχ https://www.skroutz.gr/s/307109/Seiko-SKX009K2.html

Ορισμενα ειναι μονο ιντερνετικα χωρις φυσικο καταστημα οπως το πρωτο.

Ορισμενα ειναι ασχετα οσον αφορα το ειδος των προιοντων που πουλανε οπως το δευτερο και το προτελευταιο καταστημα που κυριως πουλανε κινητα.

Αλλα οπως το παρακατω(που εμφανιζεται παρα πολυ συχνα στις φθηνοτερες επιλογες)εχουν φαει κραξιμο.Σε μια αξιολογηση μαλιστα ενας αναφερει οτι το κουτι μεσα δεν ειχε καν πιστοποιητικο γνησιοτητας του ρολογιου.Μεγαλη προσοχη ακομα και σε αυτες τις φθηνοτερες κατηγοριες.

https://www.skroutz.gr/m/3815/Timezero?impression=negative#shop-reviews

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...