Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, mr.Vox είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο το οποίο το έχω φορέσει ελάχιστα. Από ακρίβεια στην ώρα πως πάει;

+2sec , στην αρχή ήταν +4 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχουμε διαφορετικές κατηγορίες τιμής οπότε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Αυτά τα casio edifice αποδεδειγμένα κρατάνε την μπαταρία πάνω από 7 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Εδώ έχουμε διαφορετικές κατηγορίες τιμής οπότε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Αυτά τα casio edifice αποδεδειγμένα κρατάνε την μπαταρία πάνω από 7 χρόνια.

Φίλε το breitling είναι αρκετά βαρύ και γίνεται κουραστικό. Το άλλο είναι καθημερινό αλλά είναι πολύ καλά ρολόγια, δεν το περίμενα για τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα αλλά τώρα φοράω ένα πολύ βαρύ και σχετικά φθηνό invicta, το grand diver για αυτόν ακριβώς το λόγο. Συνήθισα πλέον το βάρος του.

Για να σπάσω κανά κεφάλι αν χρειαστεί εδώ στο κέντρο που είναι η δουλειά μου.

Θυμίζω ότι είχα πει ότι μου την έπεσε πρεζονι με σύριγγα και μου πήρε και ρολόι και κινητό. Είμαι και γομάρι.

Αν ξανασυμβεί θα ανοίξω κεφάλι.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 29/5/2018 στις 10:06 ΜΜ, margaritagr είπε

Βρηκα επιτέλους gshock που ταιριάζει στον καρπό μου 😛

https://www.casio-intl.com/asia/en/wat/watch_detail/GMA-S130VC-4A/

IMG_3028.jpg

20180605_073102.jpg

Το φορα ο 5χρονος γιος μου σε εξαιρετικα αδυνατο καρπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Stamer είπε

Φίλε το breitling είναι αρκετά βαρύ και γίνεται κουραστικό. Το άλλο είναι καθημερινό αλλά είναι πολύ καλά ρολόγια, δεν το περίμενα για τα λεφτά τους.

Ρολογια οπως το breitling και αλλα παρομοια οντως ειναι και για συγκεκριμενες ηλικιες(περαν του κοστους βεβαια)και φυσικα δεν ειναι το ιδιο ανετα για καθημερινη χρηση.

Οχι μονο λογω του βαρους που λες και εσυ,αλλα και γιατι εν μερη δεν νιωθεις το ιδιο ασφαλης να κυκλοφορεις με τοσο ακριβα ρολογια(ειδικα στην Ελλαδα της κρισης που τα πρωτα πραγματα που πεφτουν σε κλοπες ειναι τα κινητα και τα ρολογια)αλλα επισης εχουν και ενα αλλο θεμα.

Τα ακριβα αυτοματα κυριως ρολογια εχουν και το κακο της συντηρισης λογω μηχανισμου απο ενα χρονικο διαστημα και μετα ή φυσικα και σε περιπτωση βλαβης το κοστος επισκευης τους ειναι παρα μα παρα πολυ τσουχτερο.

Το τονιζω το τελευταιο επειδη παρα πολλοι το περνανε στα ντουκου και νομιζουν οτι το προβλημα στα ακριβα ρολογια ειναι μονο το αρχικο κοστος αγορας.

Ειναι απο τους σημαντικοτερους λογους που οταν παρω στο μελλον αυτοματο ρολοι σιγουρα θα ειναι (χρηματικης)κατηγοριας σαν το γνωστο Seiko που φημιζεται κιολας και για την αντοχη του οσον αφορα τον μηχανισμο(service)αλλα και την μπαταρια https://www.skroutz.gr/s/306773/Seiko-SKX007K2.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ρολογια οπως το breitling και αλλα παρομοια οντως ειναι και για συγκεκριμενες ηλικιες(περαν του κοστους βεβαια)και φυσικα δεν ειναι το ιδιο ανετα για καθημερινη χρηση.

Οχι μονο λογω του βαρους που λες και εσυ,αλλα και γιατι εν μερη δεν νιωθεις το ιδιο ασφαλης να κυκλοφορεις με τοσο ακριβα ρολογια(ειδικα στην Ελλαδα της κρισης που τα πρωτα πραγματα που πεφτουν σε κλοπες ειναι τα κινητα και τα ρολογια)αλλα επισης εχουν και ενα αλλο θεμα.

Τα ακριβα αυτοματα κυριως ρολογια εχουν και το κακο της συντηρισης λογω μηχανισμου απο ενα χρονικο διαστημα και μετα ή φυσικα και σε περιπτωση βλαβης το κοστος επισκευης τους ειναι παρα μα παρα πολυ τσουχτερο.

Το τονιζω το τελευταιο επειδη παρα πολλοι το περνανε στα ντουκου και νομιζουν οτι το προβλημα στα ακριβα ρολογια ειναι μονο το αρχικο κοστος αγορας.

Ειναι απο τους σημαντικοτερους λογους που οταν παρω στο μελλον αυτοματο ρολοι σιγουρα θα ειναι (χρηματικης)κατηγοριας σαν το γνωστο Seiko που φημιζεται κιολας και για την αντοχη του οσον αφορα τον μηχανισμο(service)αλλα και την μπαταρια https://www.skroutz.gr/s/306773/Seiko-SKX007K2.html

Θα σου πω, το breitling το έχω πολλά χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Ούτε απο στούκες ούτε τίποτα. Παρ' όλα αυτά, προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο για να πάρει κάποιος τόσο ακριβό ρολόι όσο αφορά την πραγματική χρήση. Εκτός αν όντως κάποιος θα ήθελε να κατέβει κανα δυο χιλιόμετρα κάτω από τη θάλασσα μ'αυτό ή να αντέχει άλλες ατμοσφαιρικές πιέσεις κ.λ.π. κ.λ.π. Νομίζω και με πιο φθηνά ρολόγια τέτοιες δουλειές γίνονται. Επομένως θα πάρεις τέτοια ρολόγια μόνο για τον άλλο λόγο που ας πούμε προορίζονται... δηλαδή για κόσμημα. Γιατί οι άντρες ειδικά, το μόνο (νορμαλ) κόσμημα που μπορούν να φοράνε είναι το ρολόι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

..... Γιατί οι άντρες ειδικά, το μόνο (νορμαλ) κόσμημα που μπορούν να φοράνε είναι το ρολόι.

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ρολογια οπως το breitling και αλλα παρομοια οντως ειναι και για συγκεκριμενες ηλικιες(περαν του κοστους βεβαια)και φυσικα δεν ειναι το ιδιο ανετα για καθημερινη χρηση.

Οχι μονο λογω του βαρους που λες και εσυ,αλλα και γιατι εν μερη δεν νιωθεις το ιδιο ασφαλης να κυκλοφορεις με τοσο ακριβα ρολογια(ειδικα στην Ελλαδα της κρισης που τα πρωτα πραγματα που πεφτουν σε κλοπες ειναι τα κινητα και τα ρολογια)αλλα επισης εχουν και ενα αλλο θεμα.

Τα ακριβα αυτοματα κυριως ρολογια εχουν και το κακο της συντηρισης λογω μηχανισμου απο ενα χρονικο διαστημα και μετα ή φυσικα και σε περιπτωση βλαβης το κοστος επισκευης τους ειναι παρα μα παρα πολυ τσουχτερο.

Το τονιζω το τελευταιο επειδη παρα πολλοι το περνανε στα ντουκου και νομιζουν οτι το προβλημα στα ακριβα ρολογια ειναι μονο το αρχικο κοστος αγορας.

Ειναι απο τους σημαντικοτερους λογους που οταν παρω στο μελλον αυτοματο ρολοι σιγουρα θα ειναι (χρηματικης)κατηγοριας σαν το γνωστο Seiko που φημιζεται κιολας και για την αντοχη του οσον αφορα τον μηχανισμο(service)αλλα και την μπαταρια https://www.skroutz.gr/s/306773/Seiko-SKX007K2.html

νομίζω ότι υπερβάλλεις, ούτε περιστάσεις υπάρχουν για τα ρολόγια ούτε απαραίτητα ηλικίες 

 

για τη συντήρηση θα συμφωνήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

νομίζω ότι υπερβάλλεις, ούτε περιστάσεις υπάρχουν για τα ρολόγια ούτε απαραίτητα ηλικίες 

για τη συντήρηση θα συμφωνήσω 

Δεν υπερβάλλει απλώς, ήταν άκυρο εντελώς σχόλειο θεωρώ. Υπάρχουν σχέδια σε ρολόγια (ανεξαρτήτως μάρκας) που απευθύνονται άλλα περισσότερο σε νεαρές ηλικίες και άλλα περισσότερο σε μεγάλες ηλικίες. Το κάθε brand μπορεί να βγάζει διάφορα σχέδια με στόχο διαφορετικό ηλικιακό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχουν πράγματα που μας αρέσουν και πράγματα που δε μας αρέσουν, δε βρίσκω το λόγο να λέει κάποιος είμαι μικρός μεγάλος για κάτι..

 

επίσης δεν είμαι και ιδιαίτερα της άποψης των "γιορτινών" ρολογιών, το θέμα είνα να τα χαίρεσαι 

 

τι με νοιάζει να φορέσω ένα ακριβό ρολόι σε μια κλαρινοέξοδο, αν μπορώ να το βάλω και στη θάλασσα θα το βάλω και στη θάλασσα όσο κι αν κάνει (εκτός αν μιλάμε για patek και βάλε, που και πάλι γιατί όχι; ) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τι με νοιάζει να φορέσω ένα ακριβό ρολόι σε μια κλαρινοέξοδο, αν μπορώ να το βάλω και στη θάλασσα θα το βάλω και στη θάλασσα όσο κι αν κάνει (εκτός αν μιλάμε για patek και βάλε, που και πάλι γιατί όχι; ) 

Σε κάθε περίπτωση δύσκολο να τα βάλεις στη θάλασσα για τον απλούστατο λόγο ότι τα περισσότερα ρολόγια αυτής της κλάσης είναι με λουρί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...