Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Ηρθε η ώρα μου να πάρω ενα ρολογακι για τον στρατό.. Καμία πρόταση; Μην ξεφύγει πολυ το μπάτζετ εως μαξ 100 έλεγα.. Και φθηνότερο να είναι, δεν πειράζει..

Οποιοδήποτε θηρίο gsock .. κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Ναι το φοράω αλλά το βγάζω όταν πάω σπίτι. 

Τώρα νέο update. Διάβασα αρκετά πράγματα και αυτό που είδα είναι ότι ακόμα και στο service για τα αυτόματα τα βάζουν σε ένα μηχάνημα που τα κουνάει για 48 ώρες. Είναι αδύνατον με λίγα λεπτά κούνημα να φορτίσεις ολόκληρο το ελατήριο για 20 ώρες ειδικά αν περνάει και κάποιο χρόνο σε αδράνεια. Ετσι λοιπόν τώρα αυτές τις μέρες το φορούσα ακόμα και στον ύπνο μου και το άφησα χτες εκτός χεριού από τις 2 τη νύχτα ως σήμερα το πρωί στις 12 και λειτούργησε κανονικότατα. Αρα μάλλον ήταν θέμα φόρτισης/ξεφόρτισης. 

Πολύ σωστά τα λες. Αν όμως χάσεις την εμπιστοσύνη σου στο ρολόι που φοράς και δεν γνωρίζεις αν πηγαίνει σωστά στην ώρα του υπάρχει πρόβλημα.

Αρχίζεις πλέον να μην το εμπιστεύεσαι. Όταν το αυτόματο κουνηθεί για λίγο (κουρδιστεί) και πάρει μπροστά πρέπει να λέει την ώρα που πρέπει. Φυσικά βέβαια και να φοριέται κατόπιν.

Όταν βγάλω το ρολόι μου και πέσω σε λίγο για ύπνο και δω το πρωί ώρα άλλα αντί άλλων σαφώς και υπάρχει πρόβλημα.

Στο μεταξύ αυτό το παρουσιάζουν κάτι ψεύτικα αυτόματα κινέζικα των 10 ευρώ στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω το lenovo 9. Οκ δεν είναι κλασσικό ρολόι αλλά δεν είναι και smart να το φορτίζεις κάθε μέρα...μου φάνηκε ενδιαφέρον και είναι και φτηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμία πρόταση για δερμάτινο σε τόνους του καφέ κάτω από 150; 

Γενικά δεν φοράω τίποτα πάνω μου ούτε ρολόγια σταυρούς κλπ, το θέλω για μια φορά στο τόσο σε καμία έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Ηρθε η ώρα μου να πάρω ενα ρολογακι για τον στρατό.. Καμία πρόταση; Μην ξεφύγει πολυ το μπάτζετ εως μαξ 100 έλεγα.. Και φθηνότερο να είναι, δεν πειράζει..

 αδερφέ σου ξέφυγε ενα μηδενικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, mr.Vox είπε

 Αν όμως χάσεις την εμπιστοσύνη σου στο ρολόι που φοράς και δεν γνωρίζεις αν πηγαίνει σωστά στην ώρα του υπάρχει πρόβλημα.

Αρχίζεις πλέον να μην το εμπιστεύεσαι. Όταν το αυτόματο κουνηθεί για λίγο (κουρδιστεί) και πάρει μπροστά πρέπει να λέει την ώρα που πρέπει. Φυσικά βέβαια και να φοριέται κατόπιν.

Όταν βγάλω το ρολόι μου και πέσω σε λίγο για ύπνο και δω το πρωί ώρα άλλα αντί άλλων σαφώς και υπάρχει πρόβλημα.

Στο μεταξύ αυτό το παρουσιάζουν κάτι ψεύτικα αυτόματα κινέζικα των 10 ευρώ στο ebay.

Αυτος ειναι ο βασικος λογος που πολλοι δεν εχουν αγορασει αυτοματο ρολοι πιστευω ακομα και τα φθηνοτερα(αυτο που λεμε δεν ειναι για ολους).

Γιαυτο το λογο και προσωπικα δεν αγορασω smartwatch,γιατι οταν με το ζορι σου βγαζει 1-2μερες και πρεπει να το φορτιζεις καθε μερα,τοτε ειναι αναξιοπιστο σαν ρολοι(και φυσικα απο τις πολλες φορτισεις σε βαθος χρονου θα κραταει και η μπαταρια λιγοτερο).

20 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Ηρθε η ώρα μου να πάρω ενα ρολογακι για τον στρατό.. Καμία πρόταση; Μην ξεφύγει πολυ το μπάτζετ εως μαξ 100 έλεγα.. Και φθηνότερο να είναι, δεν πειράζει..

Δες απο Casio,Citizen,Seiko οτι σου αρεσει μεχρι 80-100ευρω,δεν χρειαζεσαι και κανενα ειδικο ρολοι για το στρατο σιγα.Και ασε που μετα τον στρατο το κρατας κιολας.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Άλλο αυτόματο άλλο smartwatch άλλο quartz.

Πόσες φορές αυτά τα quartz μου έχουν σταματήσει όταν είμαι διακοπές.

Σε αυτόματο ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Να μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Άλλο αυτόματο άλλο smartwatch άλλο quartz.

Πόσες φορές αυτά τα quartz μου έχουν σταματήσει όταν είμαι διακοπές.

Σε αυτόματο ποτέ.

το quartz όμως τυπικά θέλει μπαταρία κάθε κάποια χρόνια (καμιά 5ετια ένα που έχω 16 χρόνια) και πρακτικά δεν θέλει κανενός είδους συντήρηση, το αυτόματο μπορεί να μείνει αφόρετο και να σταματήσει και αν δεν έχει κούρδισμα όπως τα φθηνά σέικο ας πούμε,  δεν κάνεις δουλειά

 

κι εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα αυτόματα, αλλά είναι πιο ευαίσθητα και πρακτικά πιο αναξιόπιστα

 

πριν κάνα χρόνο που είχε μαγνητιστεί το δικό μου (μάλλον αφημένο στη τζάντα κολλητά με κινητό στη δόνηση το έπαθε), έχανε ένα τέταρτο τη μέρα και έπρεπε να το στείλω service καθώς δεν έχω το σχετικό μηχανάκι να το απομαγνητίσω.. και τώρα τελευταία δηλαδή έχει αρχίσει να χάνει πιο πολύ από το ανεκτό και από ότι στα καλύτερά του και μετά τις διακοπές θα το ξαναπάω μιας και δεν είναι τόσο τραγικό για να πάει άμεσα, αλλά από κει που έχανε κάνα 3αρι sec τη μέρα όταν είχε βγει από το service και μετά ήταν για καιρό στα 7-8, πλέον στα 15-16 με χαλάει.. 

 

τουλάχιστον το  δικό μου έχει το καλό ότι έχει αυτονομία 80 ωρών, οπότε είναι αρκετά δύσκολο να σταματήσει, ακόμα και αν περάσω ολόκληρο σκ στο σπίτι χωρίς να το φοράω καθόλου 

 

γενικά τα αυτόματα είναι για αυτούς που έχουν όρεξη να ασχολούνται, δεν είναι για όλους.. ένα καλό quartz όσο "βαρετό" κι αν είναι είναι πολύ πιο πρακτική λύση 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Αυτος ειναι ο βασικος λογος που πολλοι δεν εχουν αγορασει αυτοματο ρολοι πιστευω ακομα και τα φθηνοτερα(αυτο που λεμε δεν ειναι για ολους).

Γιαυτο το λογο και προσωπικα δεν αγορασω smartwatch,γιατι οταν με το ζορι σου βγαζει 1-2μερες και πρεπει να το φορτιζεις καθε μερα,τοτε ειναι αναξιοπιστο σαν ρολοι(και φυσικα απο τις πολλες φορτισεις σε βαθος χρονου θα κραταει και η μπαταρια λιγοτερο).

Δες απο Casio,Citizen,Seiko οτι σου αρεσει μεχρι 80-100ευρω,δεν χρειαζεσαι και κανενα ειδικο ρολοι για το στρατο σιγα.Και ασε που μετα τον στρατο το κρατας κιολας.

Εχω 3 4 ρολόγια (festina, Casio, Seiko, και ενα δεν θυμάμαι τι μάρκα.) απλα ελεγα να πάρω κάτι πιο ανθεκτικό.. Αν δεν χρειάζεται κάτι ανθεκτικό παίρνω και ένα απλό μαζί μου.. Χαζή ερωτηση, χρειάζεται ξυπνητήρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeHellas είπε

Εχω 3 4 ρολόγια (festina, Casio, Seiko, και ενα δεν θυμάμαι τι μάρκα.) απλα ελεγα να πάρω κάτι πιο ανθεκτικό.. Αν δεν χρειάζεται κάτι ανθεκτικό παίρνω και ένα απλό μαζί μου.. Χαζή ερωτηση, χρειάζεται ξυπνητήρι;

Οχι ρε τι ειδικο ρολοι χρειαζεται,δεν πηγαινεις συνεχεια για εκπαιδευση στις λασπες....

Βασικα και απο αυτα που εχεις μπορεις να βαλεις(αν δεν ειναι ακριβα)δεν τρεχει τιποτα.

Πολλοι ουτε καν ρολοι δεν φορανε.

Ξυπνητηριο θα βαλεις το κινητο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2018 στις 6:11 ΜΜ, GeorgeHellas είπε

Ηρθε η ώρα μου να πάρω ενα ρολογακι για τον στρατό.. Καμία πρόταση; Μην ξεφύγει πολυ το μπάτζετ εως μαξ 100 έλεγα.. Και φθηνότερο να είναι, δεν πειράζει..

https://www.amazon.fr/Montre-Homme-Casio-G-Shock-GA-700-1AER/dp/B01MZ0T5QV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...