Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zio10 είπε

Βάλε φωτογραφίες! 

Πάρε μια προς το παρόν γιατί έμπλεξα και τώρα ξέμπλεξα και τελικά βρέθηκα επαρχία, τουλάχιστον πρόλαβα και το πήρα

IMG_20180728_014322_zpssiwwyr4v.jpg

Και bonus ανούσια φωτό δίπλα δίπλα σε κάτι 10+ φορές πιο ακριβό..

 

IMG_20180728_020920_zpseztcbzuh.jpg

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πανέμορφο είναι, να το χαρείς! Γιατί γράφει fre;

Έχει δύο γλώσσες από ότι κατάλαβα γερμανικά και αγγλικά το fre είναι freitag δηλαδή παρασκευή 

 

Όταν έχω στα αγγλικά fri δηλαδή friday  πριν πάει στο αγγλικό sat (Saturday) πρέπει να περνάει καμία ώρα από τη γερμανική παρασκευή και  σιγά σιγά φεύγει.. τουλάχιστον αυτό είδα όταν γυρνούσα την ώρα για να δω πώς πάει η αλλαγή μέρας.. 

Το νούμερο γυρίζει σχετικά γρήγορα αλλά  μετά μπορεί να παίρνει και 3ωρο να αλλάξει τελείως (τώρα 2:30 ακόμα δεν έχει φύγει το fre)

Εντάξει ο μηχανισμός φαίνεται λίγο "πρωτόγονος" και καθώς κανείς πράγματα γενικά το νιώθεις, αλλά θα εμπιστευτώ όλους αυτούς που λένε ότι δεν παθαίνει τίποτα και επίσης το day/date είναι πάντα φοβερά χρήσιμο και τη μέρα που συνήθως το θέλω θα δουλεύει, οπότε ας μην δουλεύει τέλεια δεν τρέχει κάτι

Πάρε και lume shot, πολύ καλό αλλά τα τζαπωνια δεν τσιγγουνεύονται σε αυτό

 

MVIMG_20180728_021510_zps9cnskpyw.jpg

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατα κατοχος ενος timberland campton ii . Μηπως γνωριζετε τι μηχανισμο εχουν τα ρολογια της εν λογω εταιρίας; Σιγουρα πληρωνεις το brand name αλλα δεν νομίζω να έχουν μηχανισμούς της πλάκας

Spoiler

 

 

20171103170835_timberland_campton_ii_multifunction_15129js_03.jpeg

Επεξ/σία από Kamil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαίτερα κομμάτια μικροβιοτεχνιών απο γνωστά αξιόπιστα μέρη αλλά με custom χαρακτήρα σε πολύ περιορισμένη παραγωγή και πολύ προσιτές τιμές. 

https://www.visitorwatchco.com

Η μέσω kickstarter μπακαρετε κομμάτια φτιαγμένα απο ρωσικους διαστημικούς τενεκέδες 

https://www.werenbach.ch/en/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από άποψη ακρίβειας δεν τα πάει καθόλου άσχημα το φθηνιάρικο citizen, κατά μέσο όρο το βλέπω να χάνει κάτω από 6 δευτερόλεπτα τη μέρα, ανέλπιστα καλά θα έλεγα, ήμουν ψυχολογικά προετοιμασμένος για 15άρια+ 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, logistoulis είπε

από άποψη ακρίβειας δεν τα πάει καθόλου άσχημα το φθηνιάρικο citizen, κατά μέσο όρο το βλέπω να χάνει κάτω από 6 δευτερόλεπτα τη μέρα, ανέλπιστα καλά θα έλεγα, ήμουν ψυχολογικά προετοιμασμένος για 15άρια+ 

Όταν το φόραγα συνέχεια, σχεδόν μέρα νύχτα θυμάμαι ότι του διόρθωνα την ώρα κάθε εξάμηνο όταν άλλαζε από χειμερινή σε θερινή και αντίστροφα. Έφευγε περίπου στο μισό με ένα λεπτό max. Αυτό βέβαια όχι από την αρχή που το είχα αγοράσει αλλά μάλλον μετά έστρωσε. Πολύ πιο ακριβά ρολόγια που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν πέτυχαν αυτήν την ακρίβεια. Βέβαια από ρολόι σε ρολόι αυτό μπορεί και να διαφέρει ακόμα και της ίδιας μάρκας να είναι και το ίδιο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Όταν το φόραγα συνέχεια, σχεδόν μέρα νύχτα θυμάμαι ότι του διόρθωνα την ώρα κάθε εξάμηνο όταν άλλαζε από χειμερινή σε θερινή και αντίστροφα. Έφευγε περίπου στο μισό με ένα λεπτό max. Αυτό βέβαια όχι από την αρχή που το είχα αγοράσει αλλά μάλλον μετά έστρωσε. Πολύ πιο ακριβά ρολόγια που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν πέτυχαν αυτήν την ακρίβεια. Βέβαια από ρολόι σε ρολόι αυτό μπορεί και να διαφέρει ακόμα και της ίδιας μάρκας να είναι και το ίδιο μοντέλο.

ναι προφανώς είναι λαχείο η φάση, ειδικά αν μιλάμε για πιο χαμηλές τιμές

 

από την άλλη μπορεί να ρυθμιστεί, όπως επίσης μπορεί και να αρχίσει να χάνει αισθητα και να θέλει service, όλα παίζουν με τα αυτόματα 

 

το αρκετά  ακριβά που είναι χρονόμετρα υποτίθεται ότι έχουν ελεχθεί για την ακρίβειά τους, αλλά και πάλι κάποια στιγμή θα χάσουν 

 

το θέμα είναι να μην είναι τόσο ενοχλητική η φάση ώστε να μην χρειάζεται να τρέχεις στα service.. από αυτή την άποψη ένα solar ρολόι που δεν χρειάζεται να ανοικτεί ποτέ είναι μάλλον η καλύτερη λύση 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα quartz είναι λογικό να έχουν απώλειες; Έχω ένα tissot που χάνει λίγο κάθε τόσο, δεν έχω μετρήσει ακριβώς πόσο αλλά κάποια λεπτά σε μερικές μέρες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Και τα quartz είναι λογικό να έχουν απώλειες; Έχω ένα tissot που χάνει λίγο κάθε τόσο, δεν έχω μετρήσει ακριβώς πόσο αλλά κάποια λεπτά σε μερικές μέρες είναι.

λεπτά σε μέρες για quartz είναι πολύ, ακόμα και για αυτόματα σύμφωνα με αυτόν που πάω τα ρολόγια για service τα 4 λεπτά το μήνα είναι το ανώτερο που θεωρεί ανεκτό, από και και πάνω επεμβαίνει 

 

παίζει βέβαια και το ενδεχόμενο να ξεψυχάει η μπαταρία σου, μερικά (αρκετά μάλλον) σου το δείχνουν ότι είσαι χαμηλά στη μπαταρία όταν ο δείκτης του δευτερολέπτου πηδάει δευτερόλεπτα, άλλα απλά σταματάνε 

 

αλλά για quartz νομίζω το λογικό είναι να χάνει κάποια δεύτερα κάθε μήνα, κάποια λεπτά το χρόνο.. όχι λεπτά σε μέρες 

 

για παρατήρησέ το καλύτερα, βάλτο στη σωστή ώρα και άστο καμιά βδομάδα να δεις τι κάνει 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quartz δεν δικαιολογούνται ούτε της Ομόνοιας τρόπος του λέγειν.

Ίσως ελάχιστα δευτερόλεπτα τον μήνα να είναι αποδεκτά. Έχω Casio στο συρτάρι μερικά χρόνια και έχει φύγει κάποια δευτερόλεπτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάπου διάβαζα για ένα quartz της citizen (νομίζω κάποια wikipedia θα ήταν), το οποίο, ανεπίσημα πάντα, ήταν το πιο ακριβές στον κόσμο και έχανε γύρω στα 5" το χρόνο, θα το ξαναψάξω να δω ποιο μοντέλο ήταν 

 

edit η σειρά Chronomaster είναι , αλλά δυστυχώς μόνο για την ιαπωνική αγορά.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

edit η σειρά Chronomaster είναι , αλλά δυστυχώς μόνο για την ιαπωνική αγορά.

JDM Έχουμε αρκετοί.. είναι εύκολο πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

λεπτά σε μέρες για quartz είναι πολύ, ακόμα και για αυτόματα σύμφωνα με αυτόν που πάω τα ρολόγια για service τα 4 λεπτά το μήνα είναι το ανώτερο που θεωρεί ανεκτό, από και και πάνω επεμβαίνει 

παίζει βέβαια και το ενδεχόμενο να ξεψυχάει η μπαταρία σου, μερικά (αρκετά μάλλον) σου το δείχνουν ότι είσαι χαμηλά στη μπαταρία όταν ο δείκτης του δευτερολέπτου πηδάει δευτερόλεπτα, άλλα απλά σταματάνε 

αλλά για quartz νομίζω το λογικό είναι να χάνει κάποια δεύτερα κάθε μήνα, κάποια λεπτά το χρόνο.. όχι λεπτά σε μέρες 

για παρατήρησέ το καλύτερα, βάλτο στη σωστή ώρα και άστο καμιά βδομάδα να δεις τι κάνει 

Ευχαριστώ, η μπαταρία είναι αλλαγμένη λιγότερο από ένα χρόνο πριν. Θα το τσεκάρω πάλι, έχει και εγγύηση ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...