Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zizu10 είπε

Αυτό ή αυτό οεο?

η σωστή σύγκριση με το skx είναι το ny0040 

 

https://www.skroutz.gr/c/334/andrika-rologia.html?from=catspan&keyphrase=citizen+ny0040

 

το άλλο βέβαια που έβαλες σαν ηλιακό έχει άλλες χάρες, αλλά το βρίσκω πιο λογικό να συγκρίνεται αυτόματο με αυτόματο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι μεταξυ των 2 το πιο ομορφο(αλλα και πιο γνωστο)ειναι με διαφορα το Seiko.

Τωρα αν το αλλο citizen το κοιτας για καποιο συγκεκριμενο λογο(που δεν τον αναφερεις)δεν ξερω,αλλα το βρισκω αρκετα ασχημο προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εννοειται οτι μεταξυ των 2 το πιο ομορφο(αλλα και πιο γνωστο)ειναι με διαφορα το Seiko.

Τωρα αν το αλλο citizen το κοιτας για καποιο συγκεκριμενο λογο(που δεν τον αναφερεις)δεν ξερω,αλλα το βρισκω αρκετα ασχημο προσωπικα.

πέρα από το αισθητικό που κι εμένα δε μου αρέσει, είναι 48mm διάμετρος.. γελοίο.. για εργαλείο οκ μια χαρά, γιατί αυτός είναι προφανώς και ο σκοπός του, αλλά όχι για να το φοράς έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

το οποιο ειναι ρολογαρα και δεν καταλαβαίνει τπτ. Εχει η γυναικα μου το 34αρι EP6050-68E και το προτιμαει απο το DJ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πέρα από το αισθητικό που κι εμένα δε μου αρέσει, είναι 48mm διάμετρος.. γελοίο.. για εργαλείο οκ μια χαρά, γιατί αυτός είναι προφανώς και ο σκοπός του, αλλά όχι για να το φοράς έξω 

Εγω κατι συγκεκριμενο δεν ειδα να αναφερει οπως γιατι προτιμαει τα δυο αυτα συγκεκριμενα,για τι χρηση προοριζονται(και ξεχωρισε το δευτερο)κλπ κλπ και επειδη δεν μπορω να μυρισω τα νυχια μου σε αυτο το κομματι,το πηγα καθαρα με το κομματι ομορφιας/φημης/γνωστου ονοματος/αξιοπιστιας(οχι οτι τα citizen δεν ειναι αξιοπιστα αλλα τα seiko στα αυτοματα γυρω στα 200ευρω ειναι απο τα πιο γνωστα/αξιοπιστα του χωρου).

Το μονο κριμα με το εν λογω Seiko ειναι οτι δεν πρεπει να ερχεται πια στην χωρα μας γιαυτο και δεν εχει διαθεσιμοτητα πολλων καταστηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fulgore

 

Κοίτα αν μιλάμε καθαρά για θέματα αξιοπιστίας ένα ηλιακό είτε Seiko είτε citizen είναι σίγουρα πιο σίγουρη επιλογή ειδικά αν θες σοβαρη ακρίβεια και να μην ασχολείσαι με συντήρηση.

 

Το skx είναι δοκιμασμένο και αξιόπιστο και όλα τα καλά (και σίγουρα από τα πιο όμορφα), απλά αν δεν είναι το μοναδικό σου ρολόι και δεν το φοράς όλη μέρα καθε μέρα είναι μεγάλο πρόβλημα το ότι δεν κουρδίζει με κάτι άλλο εκτός από την κίνηση, εκτός αν έχεις winder που δε νομίζω ότι αφορά τους περισσότερους.

 

Για μένα πάντως μαζί με τη πιο χαμηλή τιμή και την πιο άμεση διαθεσιμότητα το ny0040 ήταν επιλογή χωρίς δεύτερη σκέψη έναντι του skx 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και βρηκα χρονο να σας δειξω την συλλογη μου απο ερωτες και καθημερινα ρολογια ....


01.jpg

06.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως δεν φοράω λόγο κινητού αλλά όταν φοράω είναι ένα time2u  φτηνό που είχα πάρει πρίν μερικά χρόνια απο μια προσφορά,είναι όπως αυτό,μόνο που είναι μπλέ σκούρο το "γύρο γύρο" καθώς και το μέσα item_XL_6742119_4368869.jpg

Είναι αρκετά που μου αρέσουν αλλά είναι ψιλοακριβά,Θα ήθελα και κάποιο Gshock πχ σαν αυτό

Casio-G-Shock-GXW-56-1BJF-Watch.jpg

 εναλλακτικά θα φόραγα χαλαρά και κάποιο σε πολύ ρέτρο στύλ των 80'ς απο τα "γνωστά" γιατί είχα ένα τέτοιο πιτσιρίκος ( αυτό με το computerακι)

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zizu10 είπε

Αυτό ή αυτό οεο?

Κάνω quote σε εμένα γιατί έχετε δίκιο, ήταν ελλιπές το αρχικό μου post.

Όντως, το σωστό θα ήταν να συγκριθεί το skx με το ny0040 αλλά το δεύτερο το έχω ήδη στην κατοχή μου και είναι άψογο.

Απλά, επειδή θα ήθελα και ένα δεύτερο 200αρι μιας και θα τρωει αρκετό νερό, ξεχώρισα το skx λόγω φήμης + εμφάνισης και το citizen λόγω specs + ecodrive + brand.

 

Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω βέβαια...!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μέσα του Ιανουαρίου περίπου είμαι με το Garmin Vivomove HR πλέον.

20170829103550_garmin_vivomove_hr.jpeg

Αν και ήμουν εντελώς αντίθετος στα rubber λουράκια, μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο το έχω λατρέψει.
Κατά τα άλλα, πρόκειται για κλασσικό activity tracker που όμως δεν μοιάζει με activity tracker.
Στην δουλειά που το φοραώ πχ. δεν καταλαβαίνει κανείς ότι πρόκειται για hybrid activity tracker / smartwatch (μιας και υποστηρίζει απλές λειτουργίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, zizu10 είπε

Κάνω quote σε εμένα γιατί έχετε δίκιο, ήταν ελλιπές το αρχικό μου post.

Όντως, το σωστό θα ήταν να συγκριθεί το skx με το ny0040 αλλά το δεύτερο το έχω ήδη στην κατοχή μου και είναι άψογο.

Απλά, επειδή θα ήθελα και ένα δεύτερο 200αρι μιας και θα τρωει αρκετό νερό, ξεχώρισα το skx λόγω φήμης + εμφάνισης και το citizen λόγω specs + ecodrive + brand.

Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω βέβαια...!!

Και τα δυο αδιαβροχα ειναι αρα αγοραζεις καθαρα με βαση το ποιο σαρεσει περισσοτερο απο εμφανιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...