Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα είμαι σε διαδικασία αγοράς smartwatch και έπεσε το μάτι μου στο garmin vivoactive 3.  Έχοντας διαβάσει πολλά δε μπορώ να καταλήξω, να σημειώσω ότι από το ρολόι χρειάζομαι να βλέπω τα notification s να μπορώ να απαντάω μονολεκτικά σε κάποιο μήνυμα θα ήταν χρήσιμο αν και δε με καίει, ωραία εμφάνιση και κατασκευή, να έχει καλή μπαταρία να μη χρειάζεται φόρτιση παρά μέρα να κρατάει με απλή χρήση smartwatch κάπου στις 4 μερες και να μπορεί να κάνει βασικές μετρήσεις σε περίπτωση που χρησιμοποιείται σε τρέξιμο ή προπόνηση σε γυμναατηριο αξίζει το συγκεκριμένο (γνώμες από κατόχους) ή έχετε να προτείνεται κάποια εναλλακτική. Ευχαριστώ πολύ! budget το πολύ 250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω περίπου μισό χρόνο και το χρησιμοποιώ όπως ακριβώς έγραψες (τρέξιμο με ανοιχτό gps + glonass 3-4 φορές την εβδομάδα για 45 λεπτά τη φορά).

Η μπαταρία κρατάει 3,5 μέρες σε εμένα. Πρακτικά το φορτίζω κάθε 3 ημέρες.

Το καλό είναι ότι η Garmin το υποστηρίζει συνεχώς και βγάζει updates που διορθώνουν τα bugs.

 Λουράκια μπορείς να βρεις άπειρα quick release 20mm και να προσαρμόσεις το ρολόι σε κάθε περίσταση.

Αν σε ενδιαφέρει και η μουσική δες τη music edition.

EDIT Να ξέρεις πάντως ότι δεν είναι smartwatch με την έννοια του Apple Watch ή του Samsung, αλλά περισσότερο fitness προσανατολισμένο. 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Το έχω περίπου μισό χρόνο και το χρησιμοποιώ όπως ακριβώς έγραψες (τρέξιμο με ανοιχτό gps + glonass 3-4 φορές την εβδομάδα για 45 λεπτά τη φορά).

Η μπαταρία κρατάει 3,5 μέρες σε εμένα. Πρακτικά το φορτίζω κάθε 3 ημέρες.

Το καλό είναι ότι η Garmin το υποστηρίζει συνεχώς και βγάζει updates που διορθώνουν τα bugs.

 Λουράκια μπορείς να βρεις άπειρα quick release 20mm και να προσαρμόσεις το ρολόι σε κάθε περίσταση.

Αν σε ενδιαφέρει και η μουσική δες τη music edition.

EDIT Να ξέρεις πάντως ότι δεν είναι smartwatch με την έννοια του Apple Watch ή του Samsung, αλλά περισσότερο fitness προσανατολισμένο. 

Ευχαριστώ πολύ κατ'αρχάς για το post απλά δε νομίζω να με ενδιαφέρει κάτι παραπάνω από το ρολόι από αυτά που έγραψα πχ να βλέπω βίντεο από το ρολόι, να απανταω κλησεις ή να μιλάω από το ρολόι, να γράφω μήνυμα από το ρολόι. Έχει πιστεύω όλα τα βασικά που χρειάζεται ένας μέσος χρήστης και όπως είπα δίνω βάση στη μπαταρία, θέλω να αντεχει και η μπαταρία. Απλά δε ξέρω τι έχει να προσφέρει παραπάνω το galaxy watch. Μετάνιωσες από την αγορά και θα ήθελες να έχεις το galaxy watch πχ.

Επεξ/σία από stathisgs800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stathisgs800 είπε

Ευχαριστώ πολύ κατ'αρχάς για το post απλά δε νομίζω να με ενδιαφέρει κάτι παραπάνω από το ρολόι από αυτά που έγραψα πχ να βλέπω βίντεο από το ρολόι, να απανταω κλησεις ή να μιλάω από το ρολόι, να γράφω μήνυμα από το ρολόι. Έχει πιστεύω όλα τα βασικά που χρειάζεται ένας μέσος χρήστης και όπως είπα δίνω βάση στη μπαταρία, θέλω να αντεχει και η μπαταρία. Απλά δε ξέρω τι έχει να προσφέρει παραπάνω το galaxy watch. Μετάνιωσες από την αγορά και θα ήθελες να έχεις το galaxy watch πχ.

Προσωπικά, όχι, δε μετάνιωσα γιατί μου αρκούν αυτά που κάνει σαν smartwatch και περισσότερο χρειάζομαι τα sport χαρακτηριστικά της Garmin, στα οποία είναι κορυφαία.

Το Galaxy Watch πήγα και το είδα, αλλά μου φάνηκε τεράστιο, τουλάχιστον το μεγάλο μέγεθος που έχει και την καλή μπαταρία. Προφανώς δεν μπορεί καν να συγκριθεί η οθόνη του Samsung με το Garmin. 

Το μόνο που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να δεις το Garmin από κοντά, γιατί η οθόνη, όταν δεν πέφτει απευθείας το φως του ήλιου επάνω της, είναι λίγο περίεργη (προσωπικά δε με πειράζει).

ΥΓ Ξέχασα να γράψω ότι πραγματικά φορτίζει απίστευτα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον προς γνωστες. 

Ειμαι τελειως νεος με τα ρολογια, δεν εχω ιδεα. Θελω να παρω ενα ρολοι τιμη: 80-120Ε για να το φοραω οταν βγαινω εξω.

To ματι μου επεσε ΕΔΩ αλλα ειδα καποια απογοητευτικα σχολια κυριως οτι χαλανε ευκολα και διαβασα και για πολλα μαιμου που ειναι δυσκολο να τα καταλαβεις.

Επεξ/σία από arianosfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Λοιπον προς γνωστες. 

Ειμαι τελειως νεος με τα ρολογια, δεν εχω ιδεα. Θελω να παρω ενα ρολοι τιμη: 80-120Ε για να το φοραω οταν βγαινω εξω.

To ματι μου επεσε ΕΔΩ αλλα ειδα καποια απογοητευτικα σχολια κυριως οτι χαλανε ευκολα και διαβασα και για πολλα μαιμου που ειναι δυσκολο να τα καταλαβεις.

Ωραίο είναι, τα περισσότερα fashion ρολόγια σε αυτές τις τιμές είναι παρόμοια βέβαια και κατασκευασμένα στην Κίνα. Οπότε είτε είναι μαϊμού είτε όχι, μάλλον στο ίδιο εργοστάσιο φτιάχτηκαν.😂

Σε τέτοιες τιμές θα σου πρότεινα να δεις προς Ιαπωνία μεριά: Seiko, Citizen και Orient κυρίως. Συνήθως έχουν πιο καλό quality control και οι μηχανισμοί τους φτιάχνονται είτε εν μέρη στην Ιαπωνία είτε αλλού με την επίβλεψη Ιαπώνων μηχανικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vostok Amphibia με μηχανισμό 2209, εκτός από το καντράν και ίσως τους δείκτες το υπόλοιπο πρέπει να είναι κατασκευασμένο στην Σοβιετική Ένωση.
Το πρώτο μου μηχανικό ρολόι και για τα χρόνια του νομίζω πως λειτουργεί μια χαρά.

IMG_20181111_182549.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Συγνώμη για το off topic. Έχω ερωτευτεί το citizen nighthawk. Θα είναι το πρώτο μου ρολόι εάν το βρω σε μια λογική τιμή. Δυστυχώς έχω περιορισμένο bugdet. Γνωρίζετε κάποιο eshop, αν είναι δυνατόν από Ευρώπη που να το πουλάει? Μπορείτε να μου στείλετε και πμ. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει πάρει το μάτι σας κάποια καλή προσφορά ή γενικά κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που να κάνει προσφορές αυτές τις μέρες; 

Είχα κάποια ρολόγια στο μυαλό μου αν έπαιζε πραγματική προσφορά  αλλά μέχρι 500 ευρώ δε βλέπω να έχουν κόψει ούτε 50άρικο από την αρχική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/11/2018 στις 6:19 ΜΜ, axouu είπε

Vostok Amphibia με μηχανισμό 2209, εκτός από το καντράν και ίσως τους δείκτες το υπόλοιπο πρέπει να είναι κατασκευασμένο στην Σοβιετική Ένωση.
Το πρώτο μου μηχανικό ρολόι και για τα χρόνια του νομίζω πως λειτουργεί μια χαρά.

IMG_20181111_182549.jpg

Made in ussr 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tomy hilfiger carly σε rose gold. Το εχω ενα χρονο, δεν εχει παθει τιποτα❤️ https://www.google.gr/search?q=tommy+hilfiger+carly&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=men8Aldu_z7MuM%3A%2C62hCEwW9Zw3KyM%2C_&usg=AI4_-kRK-a-si6jZfvO3-YgmEZTqFlX26w&sa=X&ved=2ahUKEwiOltrWjYHfAhXMhKYKHSG1DT8Q9QEwAnoECAQQBA#imgrc=men8Aldu_z7MuM:

Επεξ/σία από Daenerys.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...