Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Στην αρχή σαν καινούργια ρολόγια τα μηχανικά ρολόγια θέλουν στρώσιμο.

Το θέμα μου είναι ότι και μετά από ολοκληρωμένο υποτίθεται service και όχι απλή ρύθμιση το ρολόι πάει χειρότερα από πριν.

Ναι γιατί άλλο να στο διαλύσουν να το λαδωσουν και άλλο να το ρυθμίσουν και να το βάλουν για παρακολούθηση κάποιες μέρες

 

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι λίγο πολύ οποιαδήποτε αξιοπρεπής μηχανισμός μπορεί να είναι χρονόμετρο ή ακόμα καλύτερα από αυτό (βλέπε Rolex ή πιο πρόσφατα τα Omega)

 

Το θέμα είναι ποιος κάθεται να ασχοληθεί να κάνει αυτή τη διαδικασία. όταν πάντως γίνεται από το εργοστάσιο την πληρώνεις χρυσή για να λέει επάνω chronometer, superlative chronometer ή master chronometer κοκ

 

Αλλά από ότι έχω διαπιστώσει μπορεί να γίνει και στη συνέχεια σωστά από ωρολογοποιό που την παλεύει ή θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει χειρότερο αν δεν καθίσε ο άλλος να το ρυθμίσει

 

Τα περισσότερα μη χρονόμετρα πάντως δεν πιστεύω ότι δοκιμάζονται (ίσως και καθόλου ή ίσως με μηχάνημα τυπικά όπου και πάλι τα όρια της ακριβείας είναι σαφώς πιο χαλαρά ) απλά βγαίνουν μαζικά από μαζική παραγωγή και χωρίς εντατική δοκιμή και ρύθμιση απλά λόγω της αυτοματοποίησης είναι αναμενόμενο ότι θα λειτουργούν σε κάποια πλαίσια που μπορεί να είναι και 35" τη μέρα (άσχετα αν συχνά τα πάνε πολύ καλύτερα στην πράξη ακριβώς επειδή παράγονται τόσα χρόνια και έχουν τελειοποιήσει τις μεθόδους τους) και όχι τα +/-2 της Rolex που δοκιμάζονται για πολλές μέρες ώστε να είναι σίγουροι

 

Αλλά και ένα Rolex ακόμα αν του κάνουν service και δεν το ρυθμίσουν δεν παίζει να πιάνει αυτές τις επιδόσεις, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος θεϊκός μηχανισμός που απλά τον συναρμολογείς Lego και δουλεύει τέλεια χωρίς ρυθμιση. Η ρύθμιση όμως οφείλει να είναι κομμάτι του service

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 6:50 ΜΜ, mary είπε

Πείτε μου εντυπώσεις. Εμφανισιακά, τι λέει; 185855138_IMG_20181207_16472401.jpg.ce043d8d60c04cecfa8351d9ca6d5e73.jpg

Προσωπικά και μένα μου αρέσει πολύ στο μάτι, άλλο αν δεν καταλαβαίνω τι ώρα δειχνει. :PΕπίσης , το Tango red καροτσάκι να παρεις. :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα καλησπερα!

Σκέφτομαι ποκυ έντονα για αγορά Nixon 51-30 μπορεί να μου πει κάποιος μερικά λόγια;

γενικα οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω στην πρώτη αγορά ρολογιού με μπρασελέ.

Το budget είναι κοντά στα 100 και σκέφτομαι για seiko 5 ή κάποιο invicta, τι γνώμη έχετε για αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται το μοντέλο που θα επιλέξεις.

Αυτό είναι και προσωπικό γούστο. Η Invicta είναι εταιρεία που χρησιμοποιεί μηχανισμούς αυτόματους της SEIKO όπως τον NH35a.

Αγοράζοντας Invicta  παίρνεις κάτι παραπάνω από αυτό που θα αγόραζες αν αγόραζες SEIKO.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2019 στις 10:34 ΠΜ, mr.Vox είπε

Εξαρτάται το μοντέλο που θα επιλέξεις.

Αυτό είναι και προσωπικό γούστο. Η Invicta είναι εταιρεία που χρησιμοποιεί μηχανισμούς αυτόματους της SEIKO όπως τον NH35a.

Αγοράζοντας Invicta  παίρνεις κάτι παραπάνω από αυτό που θα αγόραζες αν αγόραζες SEIKO.

Και γιατί στο amazon έχουν τόσο χαμηλές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό γίνεται και σε άλλες μάρκες. Όχι μόνο στην Invicta. Οι τιμές είναι από πωλητές και όχι από την ίδια την εταιρεία.

Οι τιμές είναι «προτεινόμενες» αυτές που βλέπεις στο ταμπελάκι του ρολογιού είναι  της επίσημης εταιρείας.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Invicta αν και δίνει τρία χρόνια εγγύηση σε κάποια ρολόγια της αν την χρειαστείς είναι τρέχα γύρευε αφού δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα για να σε καλύψει.

Να πω την αλήθεια δεν την έχω χρειαστεί. Οπότε εσύ αποφασίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή θέλω να δοκιμάσω ενα ρολόι πριν το αγοράσω θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα με μεγάλη ποικιλία σε ρολόγια και καλές τιμές στην Αθήνα.

Μ' αρέσουν ρολόγια με λουράκι καουτσούκ και αναλογικά και απο μάρκες έχω δει ωραία στην Hugo Boss, Wenger και Bulova. όπως το παρακάτω,

https://www.skroutz.gr/s/12920920/Bulova-Sport-Marine-Star-98A190.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, Gentleman88 είπε

Καλησπέρα,

Επειδή θέλω να δοκιμάσω ενα ρολόι πριν το αγοράσω θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα με μεγάλη ποικιλία σε ρολόγια και καλές τιμές στην Αθήνα.

 Μ' αρέσουν ρολόγια με λουράκι καουτσούκ και αναλογικά και απο μάρκες έχω δει ωραία στην Hugo Boss, Wenger και Bulova. όπως το παρακάτω,

 https://www.skroutz.gr/s/12920920/Bulova-Sport-Marine-Star-98A190.html

O Καλουστιάν (το 1ο μαγαζί στο σκρουτζ που σου εμφανίζει) έχει ποικιλία, πήγαινε μια βόλτα 

 
  •  
Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...