Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βρίσκω στα 132€. Θα είναι δώρο ορκωμοσίας μάλλον και θέλω να είναι ρολόι. Όχι τύπου diesel, tommy hilfiger κλπ. Τι εννοείς παραξενιές; Δε ξέρω και πολλά από ρολόγια. Και θα θέλα να μάθω παραπάνω πληροφορίες για σερβις πχ αν χρειαστεί κάποια στιγμή και τι να προσέχω γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Φοράει τον νέο μηχανισμό F67 ο οποίος θεωρείται αξιόπιστος και χακάρει στην ρύθμιση. Δηλαδή ο δείκτης δευτερολέπτων σταματάει όταν θες να ρυθμίσεις την ώρα.

Δεν ξέρω σε τιμή το βρίσκεις αλλά ίσως σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν καλύτερες προτάσεις. Φυσικά είναι γούστα αυτά.

Αν κάνεις αρχή με αυτόματο καλό είναι να διαβάσεις μερικά πράγματα για τις «παραξενιές» τους.

Μονο τα αυτοματα και τα μηχανικα θεωρούνται ρολογια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sakisaudi είπε

Μονο τα αυτοματα και τα μηχανικα θεωρούνται ρολογια

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά αν ο άνθρωπος δει ότι το ρολόι φεύγει μπροστά 5 δευτερόλεπτα την ημέρα ενώ αυτό των 10 ευρώ δεν φεύγει καθόλου θα νομίζει ότι αγόρασε πατάτα.

132 ευρώ καλή τιμή. Πρόσεξε το τελωνείο αν έρχεται απέξω. Επίσης βάλε στο google

automatic watches versus quartz και δες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sakisaudi είπε

Μονο τα αυτοματα και τα μηχανικα θεωρούνται ρολογια

οποιοδήποτε μηχάνημα που βλέπεις την ώρα θεωρείται ρολόι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά αν ο άνθρωπος δει ότι το ρολόι φεύγει μπροστά 5 δευτερόλεπτα την ημέρα ενώ αυτό των 10 ευρώ δεν φεύγει καθόλου θα νομίζει ότι αγόρασε πατάτα.

132 ευρώ καλή τιμή. Πρόσεξε το τελωνείο αν έρχεται απέξω. Επίσης βάλε στο google

automatic watches versus quartz και δες.

Έχω ακούσει ότι χάνουν σε δευτερόλεπτα με τον καιρό. Στο Σκρουτζ το είδα. Όπως είδα και το Orient FAC08004D0 στα 137. 

Screenshot_20190503-125807.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συγκεκριμένος μηχανισμός έχει αποδεκτή απόκλιση σύμφωνα με τα διεθνή forums 5 με 10 δευτερόλεπτα + - ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ.

Εγώ πιστεύω ότι θα παίζει στην αρχή περίπου στα +20 με +30 και μετά ίσως στρώσει σε αυτά που αναφέρονται.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τις διαφορές τους. Ναι τα αυτόματα είναι ρολόγια. Έχουν ολόκληρη φιλοσοφία. Δεν είναι κάτι που απλά λέει την ώρα ούτε κάτι που υπάρχει πάνω στο χέρι. Αυτό που με προβληματίζει είναι το σέρβις που θα χρειαστεί. Δε θέλω να δώσω για σέρβις όσα έδωσα για την αρχική αγορά του. Και δε θα είναι ένα ρολόι που θα το φοράω και κάθε μέρα. Ειδικά καλοκαίρι το λουράκι θα γίνεται χάλια λόγω ιδρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Christos21417 είπε

Διάβασα τις διαφορές τους. Ναι τα αυτόματα είναι ρολόγια. Έχουν ολόκληρη φιλοσοφία. Δεν είναι κάτι που απλά λέει την ώρα ούτε κάτι που υπάρχει πάνω στο χέρι. Αυτό που με προβληματίζει είναι το σέρβις που θα χρειαστεί. Δε θέλω να δώσω για σέρβις όσα έδωσα για την αρχική αγορά του. Και δε θα είναι ένα ρολόι που θα το φοράω και κάθε μέρα. Ειδικά καλοκαίρι το λουράκι θα γίνεται χάλια λόγω ιδρώτα.

Μην ασχοληθείς καν με σέρβις κλπ. Βάλτο να το χαρείς, δεν παθαίνει και δεν χρειάζεται τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haris013 είπε

Μην ασχοληθείς καν με σέρβις κλπ. Βάλτο να το χαρείς, δεν παθαίνει και δεν χρειάζεται τίποτα. 

Αυτό είναι που με κρατάει πίσω. Επειδή θα ήθελα μελλοντικά να αποκτήσω κι άλλα ρολόγια δε θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι ότι να ναι. Κι αυτό το ρολόι για την τιμή του δείχνει καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Christos21417 είπε

Αυτό είναι που με κρατάει πίσω. Επειδή θα ήθελα μελλοντικά να αποκτήσω κι άλλα ρολόγια δε θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι ότι να ναι. Κι αυτό το ρολόι για την τιμή του δείχνει καλό.

βρες ενα casio quartz που να σου αρεσει ,με ευχαριστεις μετα

ποιοτικα ,ανθεκτικα ,ακριβη σε πολυ καλες τιμες για το ρολοι που αγοραζεις

δες πχ εδω κ μετα παρτο απο οπου θες

https://www.amazon.co.uk/s?i=watches&bbn=10103538031&rh=n%3A328228011%2Cn%3A328229011%2Cn%3A10103528031%2Cn%3A10103538031%2Cp_n_feature_seven_browse-bin%3A199498031%2Cp_89%3ACasio%2Cp_n_material_browse%3A199507031&s=price-asc-rank&dc&fst=as%3Aoff&qid=1556890476&rnid=199501031&ref=sr_nr_p_n_material_browse_1

 

Επεξ/σία από what_if
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2019 στις 10:00 ΜΜ, mr.Vox είπε

Το Τιτάνιο λένε ότι χαράζει εύκολα. ήθελα και εγώ να πάρω ένα αλλά για αυτόν τον λόγο το απέφυγα. Σε αυτό μπορεί να κάνω και λάθος.

Έχω ένα seiko τιτάνιο 13 χρόνια με συχνή καθημερινή χρήση και δεν έχει χαρακιές. Πιο πολύ έχει ταλαιπωρηθεί το τζάμι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gaius germanicus είπε

μαγκιτες αξιζει το ρισκο να αγορασει κανεις ρολοι απο σκρουτζομαγαζο?

εξαρτάται από το μαγαζί γιαυτό όντως είναι ρίσκο όπως το είπες και θα σου πω γιατί από προσωπική εμπειρία. πριν 1 χρόνο και ήθελα να πάρω ένα swiss military και το είχα βρει σε πολύ καλή τιμή στο σκρουτζ όμως το πρόβλημα είναι ότι είναι παραεισαγωγή και δεν τα καλύπτει η επίσημη αντιπροσωπία!!! αλλά εγγύηση από το μαγαζί και αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα καταστήματα δυστυχώς και έτσι το πήρα από Amazon Αγγλία με διεθνής εγγύηση 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...