Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ρολοι (οποιοδηποτε) ειναι αξεσουαρ ειτε φορας χαιμαλια ειτε οχι 

Οπως και στις γυναικες π.χ η τσαντα ειναι αξεσουαρ, τωρα τι τσαντα πλαστικη, δερμα, χρυση, πλεκτη, μικρη, μεγαλη κλπ ειναι, αυτο περι ορεξεως και εμφανισης για τον καθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, elgol είπε

Το ρολοι (οποιοδηποτε) ειναι αξεσουαρ ειτε φορας χαιμαλια ειτε οχι 

Οπως και στις γυναικες π.χ η τσαντα ειναι αξεσουαρ, τωρα τι τσαντα πλαστικη, δερμα, χρυση, πλεκτη, μικρη, μεγαλη κλπ ειναι, αυτο περι ορεξεως και εμφανισης για τον καθενα

Δεν έχεις καταλάβει καν τι έγραψα, οκ 

Εγώ είπα ότι για πολλούς άνδρες είναι το μόνο αξεσουάρ που φοράνε

Από εκεί και πέρα, το τι φοράς έχει να κάνει και με το γούστο, αλλά και (δυστυχώς) με την τσέπη, δεν είναι μόνο "περί ορέξεως"... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μια από τα ιδια

 

Εκτός την βέρα μου, το μόνο που φοράω έξω όταν βγω σαν αξεσουάρ είναι το ρολοι μου (το λατρεμένο garmin fenix 5x plus) ✌️✌️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πια πολλά smartwatches, με το κατάλληλο κυριλλέ λουράκι, έχουν ωραία εμφάνιση. Δεν μοιάζουν με σπορ ρολόι ή αριθμομηχανή. Μοιάζουν περισσότερο με ένα ωραίο κυριλλέ ρολόι.

Για παράδειγμα το galaxy watch 46mm, με ένα δερμάτινο λουράκι είναι πραγματικά εντυπωσιακό αξεσουάρ. Και από τη στιγμή που κοστίζει 220€, αξίζει να το σκεφτεί κανείς, μιας και δεν χάνει κάτι σε εμφάνιση, και έχει και 2-3 λειτουργίες παραπάνω, που όντως είναι χρήσημες.

Και ναι, συμφωνώ απόλυτα ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά, απλά έχουμε ξεπεράσει την περίοδο που ένα smartwatch έμοιαζε περισσότερο με κομπιουτεράκι παρά με ρολόι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Για παράδειγμα το galaxy watch 46mm, με ένα δερμάτινο λουράκι είναι πραγματικά εντυπωσιακό αξεσουάρ. Και από τη στιγμή που κοστίζει 220€, αξίζει να το σκεφτεί κανείς, μιας και δεν χάνει κάτι σε εμφάνιση, και έχει και 2-3 λειτουργίες παραπάνω, που όντως είναι χρήσημες.

 

Σαν ρολόι όμορφο είναι, τώρα βέβαια τα 46 mm αν δεν είσαι μπασκετμπολίστας στο NBA ή πρώην ανατολικογερμανός αρσιβαρίστας είναι πολλά...

Γενικά το κάθε πράμα έχει και την ώρα του, όπως είναι βλακεία να πας να παίξεις μπάσκετ φορώντας ένα dress ρολόι, άλλο τόσο είναι να βάλεις κουστούμι και να φοράς g-shock

Βέβαια υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που στυλιστικά έχουν τα θεματάκια τους, π.χ. προχτές ήμουν σε έναν γάμο 6 η ώρα το απόγευμα με τον ήλιο ντάλα και είδα τυπά να φοράει μπλε σκούρο κουστούμι με γιλέκο και καστόρινο μπλε μποτάκι (1η Ιουνίου, Αθήνα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοράω ένα citizen με perpetual calendar που συγχρονίζει την ώρα κάθε βράδυ (https://www.amazon.co.uk/Citizen-Eco-Drive-Chronograph-Stainless-AT4008-51E/dp/B005BSEOXK/ref=sr_1_6?keywords=PERPETUAL+CHRONO&qid=1559564585&s=gateway&sr=8-6) . Το sapphire glass δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα, το μπρασελέ τις έχει τις γρατζουνιές του. Όσο για την ακρίβεια της ώρας, θεωρητικά δεν πρέπει να χάνει δευτερόλεπτο με τον ημερήσιο συγχρονισμό.

Στο γυμναστήρι, πισίνα και θάλασσα φοράω ένα gshock GA800 ώστε και να είναι ελαφρύ και να αντέχει (https://www.amazon.co.uk/Casio-G-Shock-Mens-Watch-GA-800-4AER/dp/B074D8MLYR/ref=cts_wa_1_vtp). Αλλά και να σπάσει, μικρό το κακό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, stelios18120 said:

Και εγώ μια από τα ιδια

Εκτός την βέρα μου, το μόνο που φοράω έξω όταν βγω σαν αξεσουάρ είναι το ρολοι μου (το λατρεμένο garmin fenix 5x plus) ✌️✌️

Το ίδιο ρολόι το βγάζω μόνο όταν είναι να το φορτίσω ! 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Casio Rangeman. Το πήρα από Μαλαισία, επίσημο της Casio εννοείται. Καμμία σχέση η τιμή με το φτηνότερο σκρουτζομάγαζο/ιντερνετομάγαζο. Αλλά παρόλο που είναι νταμάρι με εύκολο μενού και δυνατότητες, το gps και γενικά το navigation δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Δουλεύει σε συνδιασμό με mobile application. Όχι και πολύ user friendly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι έχω τόσα πολλα ρολόγια , απο πολυ ακριβά (Tag) ως οικονομικά. Έχω αναλογικά, έχω g shock. Ε το galaxy watch ειναι αυτο που φοράω σχεδόν κάθε μερα.  42μμ (εγώ έχω αρκετά μικρό καρπό) και το φοράω και στη βόλτα και στη δουλειά με δερμάτινο λουράκι.

06-DD1039-5987-4-D43-BEC0-AEC9924-EF039.


4-F61379-F-1-C75-457-E-8-E93-F23-D1-C47-


A0-C1-E16-B-46-A8-427-F-AE4-A-EED6-D9572

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάνω εγώ τη χαζή ερώτηση. 

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος ότι με το ψηφιακό ρολόι δεν έχει τόσο καλή αίσθηση του χρόνου όσο με ρολόι με δείκτες; Μήπως τρελάθηκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν τρελάθηκες. Με το αναλογικό ρολόι το μυαλό σου κάνει συσχετισμούς βασισμένους σε ένα σχήμα (εν προκειμένω ο κύκλος). Όταν λέμε ας πούμε ένα τέταρτο της ώρας είναι και το ένα τέταρτο του κύκλου. Μισή ώρα, μισός κύκλος. Έχουμε συνδέσει δηλαδή την ερμηνεία της ώρας με την διαδρομή του δείκτη πάνω στον κύκλο. Οπότε η ανάγνωση της ώρας μπορεί να λειτουργεί σχεδόν υποσυνείδητα. Δεν σε ενδιαφέρει πόσα ακριβώς λεπτά/δευτερόλεπτα έχουν περάσει αλλά στο περίπου που βρίσκεται μέσα στον κύκλο ο δείκτης. Με το ψηφιακό ρολόι από την άλλη πρέπει να σκεφτείς για να βγάλεις το ίδιο συμπέρασμα. Οπότε σου είναι πιο δύσκολο να το κατανοήσεις κι άρα να σου αποτυπωθεί η αίσθηση του χρόνου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elorant είπε

Όχι δεν τρελάθηκες. Με το αναλογικό ρολόι το μυαλό σου κάνει συσχετισμούς βασισμένους σε ένα σχήμα (εν προκειμένω ο κύκλος). Όταν λέμε ας πούμε ένα τέταρτο της ώρας είναι και το ένα τέταρτο του κύκλου. Μισή ώρα, μισός κύκλος. Έχουμε συνδέσει δηλαδή την ερμηνεία της ώρας με την διαδρομή του δείκτη πάνω στον κύκλο. Οπότε η ανάγνωση της ώρας μπορεί να λειτουργεί σχεδόν υποσυνείδητα. Δεν σε ενδιαφέρει πόσα ακριβώς λεπτά/δευτερόλεπτα έχουν περάσει αλλά στο περίπου που βρίσκεται μέσα στον κύκλο ο δείκτης. Με το ψηφιακό ρολόι από την άλλη πρέπει να σκεφτείς για να βγάλεις το ίδιο συμπέρασμα. Οπότε σου είναι πιο δύσκολο να το κατανοήσεις κι άρα να σου αποτυπωθεί η αίσθηση του χρόνου.

Ήταν ρητορική η ερώτηση. Απλώς μου κάνει εντύπωση τους τελευταίος μήνες που το διαπίστωσα. Κι αυτό γιατί πλησιάζει η ώρα που θα επενδύσω σ' ένα ρολόι. Κι όσο κι αν θέλω εκείνο το g shock(δε μου αρέσουν τα μεικτά ψηφιακά/αναλογικά), τόσο μου κάθεται στο λαιμό ότι με το ψηφιακό δυσκολεύομαι στην "αίσθηση" του χρόνου

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...