Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω ένα λιτό, κλασικό quartz ρολόι με γυαλί δύσκολο να χαρακτεί και δερμάτινο λουράκι.

Το μπάτζετ μου είναι περιορισμένο οπότε μάλλον καταλήγω στο Seiko SGEH77P1, μιας και εκτιμώ ιδιαίτερα τη Seiko.

spacer.png

Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή;

 

 

Επεξ/σία από Bomber-21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά υπάρχει κάποιο ρολόι G-Shock σε μέγεθος από 50mm και πάνω με αρκετό φωτισμό στη νύχτα ώστε να μπορείς να δεις την ώρα άνετα; Ψάχνω μία βδομάδα τώρα και όσα έχω δει που μου αρέσουν δεν διακρίνεται καλά η ώρα τα βράδια. Θέλω να είναι ανθεκτικό στη σκληρή χρήση της ημέρας (καλά, εννοείται ότι θα το προσέχω κιόλας, δεν θα το βάλω να το χτυπάω κάτω!😋) και να είναι 10bar η 20bar που είναι κατάλληλο για κολύμπι. Έχω δει πολλά που μου άρεσαν αλλά δυστυχώς έχουν ένα μόνο λαμπάκι στη κάτω μεριά του ρολογιού με αποτέλεσμα τη νύχτα να μη φαίνεται καλά η ώρα😔.

Τιμή έως 100 ευρώ.   

Δύο που έχω δει και μου άρεσαν είναι αυτό και αυτό. Τι γνώμη έχετε βρε παιδιά;

Έχω άλλη-ες επιλογή-ες στα χρήματα αυτά;

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, μην φανταστείς πως έχω τεράστιο καρπό (περίπου 1.71 ύψος και 80 κιλά είμαι) αλλά ούτε και είναι τεράστιο το μέγεθος του ρολογιού! Απλά, αν είναι να δώσω τα ίδια χρήματα, θα προτιμούσα το μεγαλύτερο μέγεθος! 🙂

Πήγα και είδα από κοντά κάποια μεγέθη 44mm, 48mm και μου φαίνονται στο καρπό μου πολύ μικρά!

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά ο καρπός δεν έχει να κάνει τόσο με το ύψος και το βάρος, όχι ότι είναι άσχετα αλλά εγώ πχ έχω πολύ μεγαλύτερο καρπό από άτομα που φαίνονται πιο τεράστια από μένα

 

μάλιστα κάποια στιγμή που δοκίμαζα ένα ρολόι φίλου του έκανε εντύπωση που δεν έκλεινε στο δικό μου χέρι 

 

η περίμετρος του καρπού είναι που σε ενδιαφέρει , το 48αρι πάντως θέλει και λίγο καρπό σταλόνε για να δείχνει λογικό 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υ.Γ. Μόλις μέτρησα τον καρπό μου με μια μεζούρα και είναι περίπου 19 παρά κάτι. Δεν με βόλεψε μόνος να το κρατάω να το μετρήσω καλά.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Υ.Γ. Μόλις μέτρησα τον καρπό μου με μια μεζούρα και είναι περίπου 19.

έχεις σαφώς μεγάλο καρπό σε σχέση με τους περισσότερους, άρα μπορείς να βάλεις ένα μεγάλο ρολόι 

 

βέβαια το 50αρι συνεχίζει και μου φαίνεται μεγάλο, ένα 44αρι θα ήταν πιο οκ 

 

βέβαια και στα gshock τα κριτήρια είναι άλλα.. έτσι κι αλλιώς πρόκειται για ρολόγια με έντονη ύπαρξη στον καρπό 

 

αλλά σε ένα κλασικό ρολόι πιστεύω ότι θα φόραγες το 42αρι που για πολλούς είναι μεγάλο πάρα πολύ άνετα και θα φλέρταρες άνετα με το 44αρι ώστε να μη φαίνεται αστεία μεγάλο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το 48αρι πάντως θέλει και λίγο καρπό σταλόνε για να δείχνει λογικό 

Ε, μήπως τα παρά λες βρε΄συ; Εμένα μου φάνηκε κάπως μικρό στο χέρι μου.

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Είναι πολύ οριακά τα χρήματα για g shock , μόνο αν δεις και καμία προσφορά πχ αμαζον

Γιατί αυτά των 100 ευρώ δεν αξίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Ε, μήπως τα παρά λες βρε΄συ; Εμένα μου φάνηκε κάπως μικρό στο χέρι μου.

 

είναι και θέμα γούστου όλα αυτά, βέβαια κι εγώ για τα δικά μου γούστα με 18-19 κάρπο φοράω 42αρι καθημερινά και ώρες ώρες μου φαίνεται μεγάλο , όταν βάζω ένα 40αρι που έχω μου φαίνεται πιο λογικό

 

από την άλλη εγώ θεωρώ μια χαρά και το 36αρι που για αρκετούς πλέον θεωρείται γυναικείο.. δηλαδή πώς να στο πω 42 το βρίσκω ταβάνι και δύσκολα θα έπαιρνα ξανά τόσο μεγάλο (παρότι κάθε μέρα με τέτοιο είμαι)

 

για πιο πάνω δεν το συζητώ πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και παίζουν κι άλλοι παράγοντες στη μέση, πχ σε ένα καταδυτικό που ναι μεν είναι μεγάλο, αλλά το ίδιο το καντράν είναι μικρό λόγω του bezel ίσως συγχωρείται το πιο μεγάλο μέγεθος, αλλά σε ένα ρολόι που είναι κυρίως καντράν μπορεί να φανεί μεγάλο στις ίδιες διαστάσεις 

 

αλλά τα gshock όπως είπαμε είναι κατηγορία από μόνα τους, είναι άλλα τα κριτήρια και είναι κατά κανόνα αρκετά μεγάλα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

έχεις σαφώς μεγάλο καρπό σε σχέση με τους περισσότερους, άρα μπορείς να βάλεις ένα μεγάλο ρολόι 

βέβαια το 50αρι συνεχίζει και μου φαίνεται μεγάλο, ένα 44αρι θα ήταν πιο οκ 

βέβαια και στα gshock τα κριτήρια είναι άλλα.. έτσι κι αλλιώς πρόκειται για ρολόγια με έντονη ύπαρξη στον καρπό 

Το διόρθωσα. 19 παρά κάτι (18.5 - 18.7). Πάλι και το 44mm που δοκίμασα βρε παιδιά μου φάνηκε πολύ μικρό στο καρπό μου. Σαν κάποια ρολογάκια που φορούν οι γυναίκες και  γιαγιάδες παλιά! 😄

Σημείωση: Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν που προτιμάει αυτό το μέγεθος και γενικά τα μικρότερα μεγέθη.🙂

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι έχουμε περίπου ίδιο χέρι πες.. όπως είπα είναι θέμα οπτικής ότι σου αρέσει εσένα 

 

δες και τον εαυτό σου σε κάνα καθρέπτη αν υπάρχει η δυνατότητα , γιατί κοιτώντας απευθείας το χέρι ίσως είναι και πιο λογικό να προτιμάς κάτι που είναι πιο ευανάγνωστο λόγω μεγέθους

 

επίσης το γύρω πλαίσιο σε σχέση με το κομμάτι που μπορείς να διαβάσεις επηρεάζει την απόφασή σου , πολλές φορές το μέγεθος εκτοξεύεται λόγω αυτού αλλά εσένα σε νοιάζει και η πληροφορία 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δεν είπα αυτό απλά υπάρχουν πολλές παραπάνω επιλογές στα 100+ 

Τι παραπάνω όμως δυνατότητες θα έχουν πυ δεν τα έχουν αυτά των 100; Πχ κάποια των 120-150 ευρώ. Τι παραπάνω έχουν; Πέρα από την "ίσως" καλύτερη ποιότητα των πλαστικών και λουριών.

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι έχουμε περίπου ίδιο χέρι πες.. όπως είπα είναι θέμα οπτικής ότι σου αρέσει εσένα 

δες και τον εαυτό σου σε κάνα καθρέπτη αν υπάρχει η δυνατότητα , γιατί κοιτώντας απευθείας το χέρι ίσως είναι και πιο λογικό να προτιμάς κάτι που είναι πιο ευανάγνωστο λόγω μεγέθους

Ναι, πάντα κοιτάζω τον καθρέφτη στο κατάστημα αλλά κι έχω κάποιον μαζί μου για να μου πει την γνώμη του.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...