Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

σε κοσμηματοπωλεία που έχουν hirsch  κάνα 60αρι περίπου , όχι πάνω από 70 πάντως

εγώ αυτόν έχω κοντά μου από κει το πήρα

https://www.oroeora.gr/el

εγώ έχω βάλει στο hamilton μου και σε σχέση με το στοκ πέρα από πιο φθηνό είναι και πολύ  πιο ποιοτικό , σε σχέση με της longines δεν ξέρω πώς στέκεται καθώς μόνο μπρασελέ έχω περιεργαστεί από τη συγκεκριμένη εταιρεία (και φινίρισμα κτλ είναι σαφώς ανώτερα από hami ) , αλλά για τη hamilton πρόκειται σίγουρα για αναβάθμιση 

και 2 γρήγορες φωτό

IMG_20190624_121635_zpsvklu5jmn.jpg

IMG_20190624_121609_zpsvjtibacv.jpg

Super. Θα  τσεκαρω αμεσα διοτι το σταματησα να το φοραω μια εβδομαδα τωρα λογω ιδρωτα. Ευχαριστω ξανα.

Στις 23/6/2019 στις 12:08 ΜΜ, jwcmcs είπε

IWC BIG PILOT καθημερινά.. 

Οτι καλυτερο... 

IWC-Pilots-Watch-Perpetual-Calendar-Chronograph-Le-Petit-Prince-IW392202-SIHH-2019-6.jpg

Εξαιρετικη επιλογη. Εχω βαλει στοχο το επομενο να ειναι IWC η Panerai. Δε θα φτασω τετοια κοστολογια παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Προχώρα άφοβα. έχω το ίδιο αγορασμένο πριν 20 χρόνια ίσως και παραπάνω. Μπορεί βέβαια να έχουν πιο σύγχρονο μηχανισμό.

Θα το ευχαριστηθείς

Υπάρχει και το μοντέλο με τα δύο κουμπιά στο πλάι. Με το ένα αλλάζεις την ημερομηνία. Απέφυγέ το αυτό. Έχω διαβάσει πολλά αρνητικά σχόλια.

.

Το έχω υπόψιν αυτό που λες αλλά νομίζω δεν κυκλοφορεί πλέον. Είναι κάποια προηγούμενη έκδοση ή του Mako ή του Ray. Για service έχει κάτι να προτείνεις στην Αττική; pm me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά το ρίσκαρα και πήρα το Casio G-Shock GA-100-1A4ER και δεν το μετάνιωσα καθόλου!🙂 Το είδα από κοντά και μου άρεσε αρκετά! Μόνο που όντως, στο σκοτάδι έχει ένα θεματάκι με τη φωτεινότητα αλλά τίποτα το τραγικό που έλεγαν τόσοι στο Σκρουτζ. Βλέπεις αρκετά καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, FireKiller είπε

https://monochrome-watches.com/iwc-pilots-watch-perpetual-calendar-chronograph-edition-le-petit-prince-iw392202-sihh-2019-price/

Γεια σου ρε Τομ με τα ωραία ρολόγια και τα ακόμα πιο ωραία άρθρα.
 

Που το βρήκες ρε γατε .respect.

Exposed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, mp123 είπε

Που το βρήκες ρε γατε .respect.

Exposed.

Δεξί κλικ πάνω στην φωτογραφία κι επιλέγεις "search Google for image" από τον Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα πάλι. Έχω αυτό εδώ το ρολόι (Swatch Irony - Wildly) εδώ και αρκετά χρόνια. Κάποια άσχετη στιγμή πριν 2-3 χρόνια, "κρέμασε" και δε λειτουργεί ο δείκτης των δεκάτων του δευτερολέπτου (αυτός που είναι πάνω δεξιά στις 2). Πέρασα εχθές από ένα κατάστημα Swatch να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει επισκευή και μου είπαν οτι δεν ανοίγονται αυτά τα ρολόγια διότι χαλάει η αδιαροχοποιήσή τους κ.ο.κ. Υπάρχει κάποια άποψη αν μπορώ να βρω κάποιον που θα το επισκευάσει και αν αξίζει κάτι τέτοιο;

Επίσης, ξέρετε αν γι'αυτά τα μοντέλα διατίθενται λουράκια υφασμάτινα; Στη Swatch μου είπαν οτι υπάρχει μόνο μπρασελέ (που έχω ήδη) ή καουτσούκ (που είχα αλλά το σιχάθηκα και κάνει και 20 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Abudi είπε

Καλημέρα πάλι. Έχω αυτό εδώ το ρολόι (Swatch Irony - Wildly) εδώ και αρκετά χρόνια. Κάποια άσχετη στιγμή πριν 2-3 χρόνια, "κρέμασε" και δε λειτουργεί ο δείκτης των δεκάτων του δευτερολέπτου (αυτός που είναι πάνω δεξιά στις 2). Πέρασα εχθές από ένα κατάστημα Swatch να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει επισκευή και μου είπαν οτι δεν ανοίγονται αυτά τα ρολόγια διότι χαλάει η αδιαροχοποιήσή τους κ.ο.κ. Υπάρχει κάποια άποψη αν μπορώ να βρω κάποιον που θα το επισκευάσει και αν αξίζει κάτι τέτοιο;

Επίσης, ξέρετε αν γι'αυτά τα μοντέλα διατίθενται λουράκια υφασμάτινα; Στη Swatch μου είπαν οτι υπάρχει μόνο μπρασελέ (που έχω ήδη) ή καουτσούκ (που είχα αλλά το σιχάθηκα και κάνει και 20 ευρώ)

λοιπόν έχω και εγώ ένα ρολόι swatch irony ag 1997 αρκετά παλιό το πήρα κάπου το 2000-2001 αν θυμάμαι καλά και ναι δυστυχώς πριν κανένα χρόνο νομίζω...(δεν το φοράω συχνά γιατί έχω και άλλα 3 ρολόγια) παρατήρησα ότι σταμάτησε και σε μένα ο δείκτης τον δεκάτων. επειδή τα προσέχω γενικά μπαταρίες κτλ πήγα και εγώ και ρώτησα και όντως δυστυχώς δεν φτιάχνετε αυτό! και αν το πας κάπου εκτός swatch δύσκολο θα είναι ξανά όπως πριν αν θα το ανοίξει από το τζαμακι κτλ. προσωπικά προτιμώ να είναι έτσι. τώρα αυτό που ρωτάς για λουράκια από ύφασμα λογικά τύπου nato που λέμε δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί ακόμα και στο κούμπωμα τα swatch δεν είναι σαν τα υπόλοιπα ρολόγια δυστυχώς. 

Επεξ/σία από gab76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gab76 είπε

λοιπόν έχω και εγώ ένα ρολόι swatch irony ag 1997 αρκετά παλιό το πήρα κάπου το 2000-2001 αν θυμάμαι καλά και ναι δυστυχώς πριν κανένα χρόνο νομίζω...(δεν το φοράω συχνά γιατί έχω και άλλα 3 ρολόγια) παρατήρησα ότι σταμάτησε και σε μένα ο δείκτης τον δεκάτων. επειδή τα προσέχω γενικά μπαταρίες κτλ πήγα και εγώ και ρώτησα και όντως δυστυχώς δεν φτιάχνετε αυτό! και αν το πας κάπου εκτός swatch δύσκολο θα είναι ξανά όπως πριν αν θα το ανοίξει από το τζαμακι κτλ. προσωπικά προτιμώ να είναι έτσι. τώρα αυτό που ρωτάς για λουράκια από ύφασμα λογικά τύπου nato που λέμε δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί ακόμα και στο κούμπωμα τα swatch δεν είναι σαν τα υπόλοιπα ρολόγια δυστυχώς. 

Έλα ρε άρχοντα, κοίτα σύμπτωση! Θα το αφήσω έτσι ως έχει το ρολόι, δε βαριέσαι. Σάμπως, πολύ που χρονομετρώ. Όσο για τα λουράκια, εννοώ μεν σαν τα "nato" από άποψη υφάσματος-ιμάντα, αλλά όχι με τέτοια εφαρμογή. Λ.χ. θα μπορούσε να υπάρχει κάτι "σύμμικτο", κούμπωμα από καουτσούκ και το υπόλοιπο υφασμάτινο. Δεν μπορώ το καουτσούκ καθόλου στο χέρι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, παιδιά. Ψάχνω ένα σχετικά καλό αντρικό ρολόι με χρονογράφο. Σκεφτόμουν το F20339/1 της Festina. 

 

20170712102942_festina_f20339_1.jpeg.7a1adf5dceb7ebc5e8810b7563178da2.jpeg

 

Το βρήκα σε αυτό το e-shop: https://jewelor.gr/roloi-andriko-gynaikeio/

ΠΛΑΙΣΙΟ: Ανοξείδωτο ατσάλι
ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ: Ορυκτό ειδικής σκλήρυνσης
ΛΟΥΡΑΚΙ: Μπεζ δερμάτινο
ΚΑΝΤΡΑΝ: Μαύρο
ΚΟΥΜΠΩΜΑ: Τοκάς
Α∆ΙΑΒΡΟΧΟ: 5 Atm: Κολύμβηση – Εργασίες σε κρύο νερό
ΤΥΠΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ: Μπαταρίας
ΤΥΠΟΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ: Αναλογικά
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ: Ημερομηνία, Χρονογράφος
ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ: 45 mm
EΓΓΥΗΣΗ: 2 έτη εργοστασιακής εγγύησης

 

Πώς σας φαίνεται; Αν είναι καλό, λέω να το τσιμπήσω γιατί δίνουν και δωρεάν μεταφορικά για αγορές άνω των 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άμα σου αρέσει πάρτο. Καλό προφανώς και δεν είναι, αν ήταν θα στοίχιζε δυο χιλιάρικα. Αλλά τι σημασία έχει, σάμπως θα χρονομετρήσεις αγώνισμα στους Ολυμπιακούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Invicta 8932 αγορασμένο πριν κανα 4μηνο πριν απο 3 μερες κολύμπησα σε πισινα και απο τοτε ειναι ετσι. Αξιζει να ασχοληθώ με εγγύηση η ειναι για πέταμα;

Screenshot_20190708-144937_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν ξέρουμε αν συνέβη κάποια αστοχία ή αν πολύ απλά δεν το είχε βιδώσει

 

όπως και δεν ξέρουμε πόσο καιρό το έχει (λέει ακόμα για εγγύηση) γιατί οτιδήποτε βάζεις στο νερό καλό είναι να το ελέγχεις πού και πού, δεν έχει πάντως κάποιο προφανή λόγο ένα καταδυτικό έστω και invicta (σε περίπτωση που δεν την έχεις σε υπόληψη) να βάλει νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...