Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Στις 9/7/2019 στις 12:25 ΠΜ, mp123 είπε

Συγγνώμη αλλα τωρα μιλάμε για σοβαρά ρολόγια

Τα seiko είναι πολύ σοβαρά ρολογια από τα tag. Και είναι και φουλ inhouse Όχι με eta της σειράς.

Μην πω για grand seiko ή seiko credor που είναι άλλη κατηγορία εντελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, omitziz είπε

Τα seiko είναι πολύ σοβαρά ρολογια από τα tag. Και είναι και φουλ inhouse Όχι με eta της σειράς.

Μην πω για grand seiko ή seiko credor που είναι άλλη κατηγορία εντελώς

Οκ δεκτό αλλά ποιος θα δώσει που βλέπω 4500 ευρώ για σεικο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Οκ δεκτό αλλά ποιος θα δώσει που βλέπω 4500 ευρώ για σεικο ; 

Ποιος θα δώσει 4500€ για αυτό εδώ πχ;

GS7-Wrist.jpg.97b64d8fc1bd25275ca6da1c00d01f59.jpg

Πάρα πολλοί και μετά χαράς μάλιστα. Και εγώ μέσα σε αυτούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grand seiko και γενικά οι premium σειρές της seiko έχουν μεγάλη εκτίμηση και προτίμηση στους φαν των ρολογιών.  Στα budget 4-5k προτιμούνται ιδιαίτερα σε σχέση με αλλά brands 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ο κύριος όγκος πωλήσεων των grand Seiko είναι στην ιαπωνική αγορά, δεν πιστεύω ότι αγγίζουν τους Ελβετούς σε πωλήσεις στο πιο premium κομμάτι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι σπουδαία ρολόγια, αλλά η φάση είναι όπως και στα αυτοκίνητα πολλοί εκτιμούν τα ιαπωνικά αλλά στα πολλά λεφτά προτιμούν Ευρωπαίους ακόμα και οι ίδιοι οι Ιάπωνες

 

Αλλά άλλο τα grand Seiko άλλο τα απλά σεικο τα οποία και αυτά είναι βέβαια είναι πολύ αξιόλογα, το ότι έχουν in house μηχανισμούς δεν μου λέει κάτι, προσωπικά προτιμώ να έχω eta και γενικά δεν είναι κακό να έχεις eta ίσα ίσα , το πρόβλημα με τους eta είναι ότι μπορείς να τους πάρεις σε ένα ρολόι πολύ κάτω από χιλιάρικο και να είσαι οκ για αυτά που έδωσες , μπορεί να τους χρυσοπληρωσεις σε πολύ πιο ακριβά κομμάτια και εκεί μπορεί να σου έχουν πιάσει άσχημα τον κώλο

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα ειμαι σε αναζήτηση ρολογιού αυτον τον καιρο, ειχα αποκλείσει τα αυτόματα γενικα και τα divers λόγω του οτι ήταν καπως χοντροκομμένα, χθες σε ενα κατάστημα μου προτεινε και εβαλα το skx το οποιο μου πε βγαινει στα 500 περίπου και μου φανηκαν πολλα, ωραιο ομως στο χερι ετσι αποκλείοντας οσα σκεφτόμουν περι καποιου citizen eco-drive λεω να οαω να δω αυτο που βεβαια το κοβω πιο μεγαλο απο το skx
https://www.skroutz.gr/s/9605889/Seiko-SRPA21K1.html αλλα και αυτο https://www.skroutz.gr/s/14158505/Seiko-SRPC25K1.html .
επισης μου αρεσε  αυτο αλλα δε το βλέπω σε πολλα καταστήματα
https://www.skroutz.gr/s/13095112/Seiko-Prospex-PADI-Diver-s-Samurai-SRPB99K1.html

τελος θα ηθελα να ρωτήσω εσας τους πιο έμπειρους αν εχετε κατα νου να πάω σε καποιο καλο καταστήμα αθηνα για αγορα γιατι βλεπω σε πολλα μαγαζιά στο Σκρουτζ τα οποια λειτουργούν ΜΟΝΟ διαδικτυακά με μεγαλη διάφορα τιμών απο το επόμενο και κατι δε μου κολλαει καλα.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καταστήματα στο skroutz που δεν τα γνωρίζει ούτε αυτός που τα έχει.

Παλαιότερα  ενώ έψαχνα για κινητό στο skroutz ανακάλυψα ότι υπήρχε κατάστημα στην ίδια οδό που μένω και δεν το ήξερα.. Πήγα επιτόπου και είδα  απέξω σε ένα υπόγειο έναν τύπο να σηκώνει τηλέφωνα. Στο βάθος είχε ένα stand με αξεσουάρ τηλεφώνων καλώδια ακουστικά και τέτοια. Σε αλλο κατάστημα που έλεγε διαθέσιμο όταν πήγαινα να παραγγείλω μου έλεγα άλλα αντί άλλων. Οπότε δεν ξανά ασχολούμαι εκτός από γνωστούς πωλητές.

Όπου βλέπεις μεγάλες διαφορές στις τιμές ίσως παίζουν διάφορα άλλα.

Εμπιστεύομαι επίσης πολύ περισσότερο το amazon και το ebay. Προσοχή με τα τελωνεία κτλ.

Αυτή είναι προσωπική άποψη.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι fan των ρολογιων που θα δωσουν ετσι ανετα 5000ευρω για Grand Seiko,το πιο πιθανο ειναι να εχουν ηδη και ρολογια αλλων γνωστων εταιρειων ουτως ή αλλως,αρα απο μονο του αυτο δεν λεει και πολλα.

Δεν νομιζω δηλαδη για πρωτο τους ρολοι στα χρηματα αυτα πολλοι να μην προτιμησουν ενα omega ή ακομα και το φθηνοτερο Rolex και να πανε σε grand seiko.

Για να μην αναφερουμε φυσικα και τι αλλες εταιρειες υπαρχουν περιπου στα χρηματα αυτα ή και με λιγοτερα οπως Tag Heuer,Longines,Oris,Tudor ισως(σε πιο φθηνα τα hamilton)και παει λεγοντας.

Η Seiko ουτως ή αλλως οπως και οι αλλες εταιρειες τυπου Citizen,Casio,Orient κλπ μπορει να εχουν και ορισμενοι πολυ ακριβα μοντελα στον καταλογο τους,αλλα το ονομα τους το εφτιαξαν στα φθηνοτερα μοντελα κυριως,οπως εν μερη και στα αυτοκινητα που αναφερθηκαν πιο πανω.

 

 

 

3 ώρες πριν, someone- είπε

 

Μονο διαδικτυακα καταστηματα τα αποφευγεις καθαρα και μονο για λογους εγγυησης αν παθει κατι το ρολοι.

Τωρα για τα SKX της Seiko,ενα απο τα πιο γνωστα ρολογια αυτης της σειρας(παλιοτερο μοντελο βεβαια)ειναι αυτο

https://www.skroutz.gr/s/306773/Seiko-SKX007K2.html Το οποιο αν πατησεις εξελιξη τιμης θα δεις οτι επαιζε παλιοτερα στα 240-250ευρω περιπου αλλα λογω ελλειψης(διαθεσιμοτητας)πλεον εχει ανεβει τοσο πολυ η τιμη του.

Στα 500ευρω προσωπικα θα σου προτεινα να κοιταζες σε Hamilton ή φυσικα στην πολυ γνωστη Tissot που ειναι απο τα πιο γνωστα ονοματα σε αυτα τα χρηματα,ειτε σε αυτοματα,ειτε σε Quartz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

αλλα λογω ελλειψης(διαθεσιμοτητας)πλεον εχει ανεβει τοσο πολυ η τιμη του.

Σταμάτησε  η παραγωγή για αυτο 

33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στα 500ευρω προσωπικα θα σου προτεινα να κοιταζες σε Hamilton ή φυσικα στην πολυ γνωστη Tissot

Έχω sarb seiko αγορασμένο στα 320€. Πολύ ανώτερο από τα tissot του 500αρικου και βάζει άνετα κάτω ακριβότερα.

Και δεν υπάρχει ανδρικό rolex DJ 41 ή sub no date πλέον κάτι από 6.500 γι στο όλοι βάζουν καπέλο στα ετοιμοπαραδοτα. 

Με list price ανάλογα το μοντέλο περιμένεις από 18 μήνες και πάνω.. πχ το gmt Pepsi πολυυυυυυ παραπάνω 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omitziz είπε

Έχω sarb seiko αγορασμένο στα 320€. Πολύ ανώτερο από τα tissot του 500αρικου και βάζει άνετα κάτω ακριβότερα.

Σε τι ακριβως βαζει κατω τα tissot και τα ακριβοτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μηχανισμό, φινίρισμα, ποιότητα υλικών, μπρασελέ κτλ.

Δεν σημαίνει ότι έχει τα καλύτερα ρολόγια αλλά έχει άριστο vfm σε ορισμένα μοντέλα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omitziz είπε

Έχω sarb seiko αγορασμένο στα 320€. Πολύ ανώτερο από τα tissot του 500αρικου και βάζει άνετα κάτω ακριβότερα.

Υπαρχουν αυτη την στιγμη τα εν λογω ρολογια στην ελληνικη αγορα?

Αν οχι τοτε,που ακριβως κολλαει η αναφορα σου ?Ο ανθρωπος ρωτησε συγκεκριμενα για τι ρολοι να κοιταξει,οχι τι ρολοι θεωρει ο καθενας ανωτερο.

Επισης τον ρωτας τον αλλο αν για παραδειγμα του αρεσει το design ενος Sarb?Εμενα προσωπικα τετοιου ειδους ρολογια δεν ειναι(προς το παρον)του γουστου μου ή τουλαχιστον ειναι ρολογια που τα φοραω σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Γιαυτο και δεν προτεινα καποιο συγκεκριμενο ρολοι αλλα εταιρεια να κοιταξει διαφορα μοντελα γιατι δεν γνωριζω τι στυλακι ρολογιου του αρεσει ή μαλλον τι ψαχνει.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Σε μηχανισμό, φινίρισμα, ποιότητα υλικών, μπρασελέ κτλ.

Προσωπικά έχω ένα Tissot prs 516 με eta 2836-2  με 28800 beat rate, power reserve 40:ώρες, αρίστης ποιότητας χάλυβα στο μπρασελέ και στο βούρτσισμα του, εννοείται κρύσταλλο ζαφειριου κτλ. Δεν βλέπω κάποιον ‘’ανταγωνισμό’’ με το seiko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...