Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Ήθελα να ρωτήσω για κάποια καταστήματα, αν κάποιος έχει εμπειρία.

1) creation watches, στο εξωτερικό. Έχει πολύ καλές τιμές, φαίνεται αξιόπιστο, αλλά για τα ρολόγια που κοιτάω (κυρίως casio, seiko, citizen) δίνει εγγύηση 1 χρόνο σε αντίθεση με τα μαγαζιά από skroutz που δίνουν 2 έτη. Επιπλέον, υπάρχει κίνδυνος για τελωνείο ; 
https://www.creationwatches.com/ ) 

2) e-oro, το βρήκα από skroutz. Δεν έχει τις πιο φθηνές τιμές, αλλά γράφει για εγγύηση 2+2 χρόνια (εξαιρεί μόνο τη swatch), που είναι μια σημαντική παράμετρος η εγγύηση. ( 
https://www.e-oro.gr/ )

3) e-mark, και αυτό από skroutz. Αυτό σε αρκετά μοντέλα έχει τις πιο φθηνές τιμές, αλλά δεν πουλάει μόνο ρολόγια και είμαι λίγο διστακτικός να κάνω αγορά από εκεί. ( 
https://www.emark.gr/ )

Έχει κάποιος εμπειρία με κάποια αγορά από τα παραπάνω καταστήματα θετική ή αρνητική ; Καταλήγω στο #2 για αγορά λόγω της εγγύησης που δίνει, έστω με παραπάνω χρήματα από άλλα μαγαζιά στο skroutz.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για κατάστημα, ευπρόσδεκτη.

Επεξ/σία από volleyball
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nikoscheng είπε

Με περιστρεφόμενη στεφάνη  οικονομικό. Τι προτείνετε;

Τα αυτόματα καταδυτικά της invicta με τον nh 15 μηχανισμό . Αξιοπρεπέστατα στα λεφτά τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παλιότερα είχαν μηχανισμό Citizen. Ίσως καλύτερος από τον Seiko Nh15. Αλλά και αυτός ο μηχανισμός καλός είναι. Είναι και πιο σύγχρονος.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MrJulius είπε

καλησπερα

Τα αυτοματα ρολογια καθε ποτε ειναι καλο να τα παμε για service?

κάθε όταν κάνουν παράξενα 

 

εγώ πάντως το δικό μου το πήγα στην 4ετια γιατί είχε φάει κάνα δυο καλές σαβούρες και είχε αρχίσει να ψιλοχάνει, γυρνώντας από το service είναι πιο ακριβές από ποτέ , κάτω από λεπτό μέσα στο μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

κάθε όταν κάνουν παράξενα 

εγώ πάντως το δικό μου το πήγα στην 4ετια γιατί είχε φάει κάνα δυο καλές σαβούρες και είχε αρχίσει να ψιλοχάνει, γυρνώντας από το service είναι πιο ακριβές από ποτέ , κάτω από λεπτό μέσα στο μήνα 

Ποσο κοστιζει στο περιπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, MrJulius είπε

Ποσο κοστιζει στο περιπου;

κοίτα.. η swatch για απλό αυτόματο θέλει κάνα 200αρι και για  χρονογράφο ακόμα περισσότερα ψιλοανέξαρτητα από το τι μοντέλο είναι

πράγμα που το βρίσκω παράλογο και για την ελλάδα ως ελλάδα, αλλά και για ένα ρολόι που το είχα πάρει 600κατι, να δώσω το 1/3 του για σέρβις

 

εγώ το πήγα σε ανεξάρτητο (με τη swatch πλέον, γιατί παλιά νομίζω ήταν επίσημος) service και έπαιξε κάτι μεταξύ 100-120 

 

αλλά αν δε βλέπω παράξενα απλά δεν το πάω, δεν υπάρχει λόγος

 

στην αντιπροσωπεία το έχω στείλει όσο ήταν στην εγγύηση γιατί κάπου είχε μαγνητιστεί το άτιμο και έτρεχε 15 λεπτά τη μέρα :lol: 

 

επίσης στο τελευταίο service μου έφτιαξε να αλλάζει η ημερομηνία στο 23:58 με 59 γιατί όταν το πήρα άλλαζε παρά 5 και μετά την επίσκεψη μέσα στην εγγύηση άλλαζε σχεδόν στο παρά δέκα

ζήτησα αν μπορεί να μου αλλάζει όσο πιο κοντά στο ακριβώς και τελικά μπόρεσε

 

βέβαια μια φορά του πατέρα μου το είχε βάλει να αλλάζει παρά 25 από απροσεξία μάλλον, αλλά το έφερε μετά στα ίσια 

 

και ένα σχετικά φθηνό ρολόι πάντως μπορεί να πιάσει την ακρίβεια των ακριβότερων εφόσον ρυθμιστεί σωστά 

 

δεν ξέρω αν αυτό ισχύει σε αυτόματο των 100-200, αλλά σε αυτόματο κάτω των 1000 ισχύει σίγουρα , υπάρχει η δυνατότητα

επίσης στο ανεξάρτητο, τον πατέρα με omega τον "έγδυσε" σε σχέση με μένα με hamilton (πάνω απο 200αρι) , η αντιπροσωπεία δεν ξερω αν κάνει τέτοιο διαχωρισμό γιατί όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω δεν με ρώτησε μάρκα, αλλά μόνο αν είναι χρονογράφος ή "απλό" 

ίσως στα εξωτερικά σερβις να μετράει και το κόστος του ίδιου του ρολογιού 

και φυσικά δε μιλάμε για κόστος ανταλλακτικών, το δικό μου άργησε να γίνει γιατί κάτι μέσα είχε σπάσει και  ήθελε πέταμα (είχε σκάσει δυο φορές γερά σε μάρμαρο.. και μια φορά σε τσιμεντοκολώνα όπως περπάταγα, καπου εκεί την άκουσε) και περίμεναν ανταλλακτικό, αλλά αυτό δεν επηρέασε την αρχική τιμή που συμφωνήσαμε μόνο το χρόνο που πέρασε μέχρι να το πάρω πίσω 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ακομα μαστορες της παλιας σχολης ( πτυχιο της δημοσιας ελληνικης σχολης ωρολογοποιίας )  οικονομικοι , πχ κοντα στην ομονοια ( Εμμανουήλ Μπενάκη 5 ) ο Κος Στεφανιδης Βασιλης , που δεν θα σε σκισουν και θα κανουν καλη δουλεια .

35 λεπτά πριν, MrJulius είπε

Τα αυτοματα ρολογια καθε ποτε ειναι καλο να τα παμε για service?

Οταν αρχιζουν να παρουσιαζουν κατι ή χανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα αυτόματα των 200 και 300 ευρώ πολλά είναι και τα 30 ευρώ για service.

Μόνο αν δω ότι υπάρχει θέμα τα πηγαίνω. Γιατί αντί να τους κάνουν service στα επιστρέφουν πολλές φορές με πρόβλημα. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια! Θέλω να πάρω ένα δώρο στη μητέρα μου για τα γενέθλιά της (γίνεται 46). Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 150 ευρώ. Έχετε να μου προτείνετε κάτι όχι πολύ κυριλέ, μικρό,  που να είναι και από αξιόπιστη εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...