Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, logistoulis είπε

λοιπόν ποιο είναι το doomsday ρολόι σας;

εγώ το γύρισα στο citizen μου καθώς είναι το πιο ανθεκτικό από όλα όσα έχω , δεν θέλει μπαταρία ακόμα και όταν τελειώσει ο πολιτισμός και πλένεται εύκολα για να μην μένουν επάνω τα κορωνοπράγματα 

antriko-roloi-citizenNY0040-17L.jpg

Εγώ το έχω πάρει ούτε μήνα τώρα! Νομίζω κλασικό μοντέλο με ιστορία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παίδες, σκεφτομαι αυτην την περίοδο να πάρω το xiaomi amazfit gtr είμαι κάτοχος Mi band 4, αλλά δεν τρελαίνομαι ούτε από τον σχεδιασμό του. Θέλω να μου πείτε γνώμες όσοι το έχετε η σκοπεύετε να το αγοράσετε. 

20190830162743_xiaomi_amazfit_gtr_47mm.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Θέλω να πάρω ένα G-Shock (το ga 2100) αλλά δεν ξέρω από πού να το πάρω. Βλέπω στο Skroutz τρία μαγαζιά που έχουν ελάχιστες αξιολογήσεις και το πιο φθηνό λέει ότι είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά στο site λέει κατόπιν παραγγελίας. Επειδή αγοράζω πρώτη φορά ρολόι και τα G-Shock είναι πολύ διάσημα ρολόγια, ελπίζω ότι τα μαγαζιά που πουλάνε κοντά σε MSRP ή λίγο πιο κάτω, είναι legit αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. 

Βρήκα ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη, Χαριτίδης λέγεται, από το maps μου φαίνεται πολύ σοβαρό, όπως και το site του, λέτε να το πάρω από εκεί;

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2020 στις 11:49 ΠΜ, logistoulis είπε

λοιπόν ποιο είναι το doomsday ρολόι σας;

εγώ το γύρισα στο citizen μου καθώς είναι το πιο ανθεκτικό από όλα όσα έχω , δεν θέλει μπαταρία ακόμα και όταν τελειώσει ο πολιτισμός και πλένεται εύκολα για να μην μένουν επάνω τα κορωνοπράγματα 

antriko-roloi-citizenNY0040-17L.jpg

 

IMG_20200408_201458_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Τελικά το πήρα από e-oro.gr

IMG_20200408_144250_compress62.thumb.jpg.d21e47de6add9a3380235eac6ae20747.jpg

 

Πολύ καλή επιλογή φίλε μου. Από τα λίγα ana-digi ρολόγια που νομίζω ότι είναι όμορφα. Σε ζηλεύω γιατί δεν νομίζω να μπορέσω να το βάλω ποτέ, στο μέγεθος που είναι θα είναι τεράστιο στον καρπό μου  :/ Για reference πως είναι με το καθημερινό, αγαπημένο DW5600

Spoiler

o.jpg.8010521c3743679c2d61f6f7cbbca9b2.jpg

 

Επεξ/σία από PerfectParanoia
spoiler στην εικόνα για χώρο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2020 στις 11:49 ΠΜ, logistoulis είπε

λοιπόν ποιο είναι το doomsday ρολόι σας;

εγώ το γύρισα στο citizen μου καθώς είναι το πιο ανθεκτικό από όλα όσα έχω , δεν θέλει μπαταρία ακόμα και όταν τελειώσει ο πολιτισμός και πλένεται εύκολα για να μην μένουν επάνω τα κορωνοπράγματα 

antriko-roloi-citizenNY0040-17L.jpg

Έχω το ίδιο σε μαύρο από το 2001 και θα μπορούσε να είναι το doomsday ρολόι μου λόγω απλότητας, αλλά, κακά τα ψέματα, τα υλικά του δεν του εξασφαλίζουν αθανασία. Το λουράκι θα κοπεί και το τζαμάκι (sic) του χαράσσεται εύκολα, εμένα έχει γίνει αρκετά χάλια. Από όσο έχω ψάξει υπάρχουν aftermarket sapphire crystals στο εξωτερικό ειδικά για αυτό το μοντέλο, τα οποία όμως είναι πανάκριβα. Και ήμουν αρκετά τυχερός τότε, το 2002, ώστε να βρω ένα promaster μπρασελέ που του ταιριάζει απόλυτα. Είχα δώσει το 1/3 της τιμής του ρολογιού, 20.000 παλιές δραχμούλες (€60), άλλα άξιζε τον κόπο. Πιο πολλές πιθανότητες δίνω στο speedmaster μου να αντέξει τα πάντα, και ας φαίνεται πιο φλώρικο.

IMG-20180621-101310-01-01-01.jpg

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Έχω το ίδιο σε μαύρο από το 2001 και θα μπορούσε να είναι το doomsday ρολόι μου λόγω απλότητας, αλλά, κακά τα ψέματα, τα υλικά του δεν του εξασφαλίζουν αθανασία. Το λουράκι θα κοπεί και το τζαμάκι (sic) του χαράσσεται εύκολα, εμένα έχει γίνει αρκετά χάλια. Από όσο έχω ψάξει υπάρχουν aftermarket sapphire crystals στο εξωτερικό ειδικά για αυτό το μοντέλο, τα οποία όμως είναι πανάκριβα. Και ήμουν αρκετά τυχερός τότε, το 2002, ώστε να βρω ένα promaster μπρασελέ που του ταιριάζει απόλυτα. Είχα δώσει το 1/3 της τιμής του ρολογιού, 20.000 παλιές δραχμούλες (€60), άλλα άξιζε τον κόπο. Πιο πολλές πιθανότητες δίνω στο speedmaster μου να αντέξει τα πάντα, και ας φαίνεται πιο φλώρικο.

τα ελβετικά νομίζω είναι πιο εύθραυστα, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία

 

όσο για το τζαμάκι θα έλεγα ότι έχεις άδικο για τον απλό λόγο ότι το ορυκτό χαράσσεται μεν πολύ πιο εύκολα, αλλά σπάει πολύ πιο δύσκολα για αυτό και σε σκληρή χρήση είναι προτιμότερο

το ζαφείρι είναι πρακτικά αδύνατο να χαρακτεί, αλλά αν φάει μια καλή θα γίνει κομμάτια ακριβώς επειδή είναι πολύ πιο σκληρό

μάλιστα τα speedmaster που πήγαιναν στο διάστημα ούτε για αστείο δεν είχαν ζαφείρι , εκεί αν γίνει κάτι και σπάσουν και αρχίσουν να αιωρούνται κομματάκια κρυστάλλου την έκατσαν 

 

το συγκεκριμένο citizen πάντως σε φίλο έχει σκάσει σε βράχο καθώς γλίστρησε και απλά έφαγε μια καλή χαρακιά και μέχρι εκεί , αλλά ναι το λουρί επίσης του διαλύθηκε με τον καιρό 

κι εγώ ψήνομαι για τον μπρασελέ πάντως 

 

επίσης σε ακρίβεια και σε λειτουργία φυσικά και προτιμώ ελβετικό, αλλά το ελβετικό θέλει και περισσότερη συντήρηση έχω την εντύπωση, αυτό το γαιϊδούρι και ας χάνει παραπάνω πάει μάλλον για πάντα 

 

πώς να στο πω, είναι σύγκριση lada niva με cayenne , σε κάποιες περιπτώσεις όπως στην καταστροφή του πολιτισμού ( :lol: ίσως είναι καλύτερο το niva 

 

από την άλλη να πω ότι αν είχα άπειρη πρόσβαση σε μπαταρίες (δηλαδή όχι ακριβώς καταστροφή του πολιτισμού)  ίσως προτιμούσα ελβετικό quartz που δεν νιώθουν τίποτα και δεν χάνουν, αλλά εκεί υπάρχει και η αντιπρόταση των ηλιακών ιαπωνικών που λέγεται ότι πάνε πάρα πολλά χρόνια χωρίς κανένα άνοιγμα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πολύ καλή επιλογή φίλε μου. Από τα λίγα ana-digi ρολόγια που νομίζω ότι είναι όμορφα. Σε ζηλεύω γιατί δεν νομίζω να μπορέσω να το βάλω ποτέ, στο μέγεθος που είναι θα είναι τεράστιο στον καρπό μου  😕 Για reference πως είναι με το καθημερινό, αγαπημένο DW5600

  Απόκρυψη περιεχομένων

o.jpg.8010521c3743679c2d61f6f7cbbca9b2.jpg

Είναι περίπου το ίδιο ύψος με αυτό που έβαλες, άρα δεν νομίζω να είναι πολύ διαφορετικό. Thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos_12345 Χμμ, με βάζεις σε σκέψεις τώρα... Νόμιζα ότι είναι αρκετά πιο μεγάλο από τα μεγέθη που έβλεπα online. Άμα με το κάλο ξεκαραντινιαστούμε θα πάω να το δω στο χέρι μου γιατί και αυτό που φοράω τώρα οριακό νομίζω είναι. 

@panostom Και αυτό πολύ καλό αλλά αν ανέβαινα τόσο στα χρήματα είναι δελεαστικό και το GW-B5600-2ER που είναι πανομοιότυπο με όλα τα 5600 εμφανισιακά αλλά έχει και bleutooth για ειδοποιήσεις κτλ από κινητό σε συνδυασμό με solar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

@Dinos_12345 Χμμ, με βάζεις σε σκέψεις τώρα... Νόμιζα ότι είναι αρκετά πιο μεγάλο από τα μεγέθη που έβλεπα online. Άμα με το κάλο ξεκαραντινιαστούμε θα πάω να το δω στο χέρι μου γιατί και αυτό που φοράω τώρα οριακό νομίζω είναι. 

@panostom Και αυτό πολύ καλό αλλά αν ανέβαινα τόσο στα χρήματα είναι δελεαστικό και το GW-B5600-2ER που είναι πανομοιότυπο με όλα τα 5600 εμφανισιακά αλλά έχει και bleutooth για ειδοποιήσεις κτλ από κινητό σε συνδυασμό με solar

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα. Όταν με το καλό ανοίξουν τα μαγαζιά θα πάω να τα δοκιμάσω και τα 2 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου ήθελα να ρωτήσω έχω δει ένα ρολοι festina το οποίο είναι 44 mm εχω μετρήσει το χέρι μου και είναι 16 το ρολοι θα είναι μεγάλο η κανονικό η καλύτερα να πήγαινα σε 42. Επίσης το μπρασελέ για να στο κόψει ένας ρολογας ξέρουμε χρέωση ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αυτούς που θα ασχοληθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...