Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, mp123 είπε

Γιατί ψάχνετε σε ξένα κολοσαιτ για ρολόγια. Πας σε ένα καλό μαγαζί ( όσο πιο βιτρίνα τόσο καλύτερο ) του λες θέλω ταγκ οικονομικό και σου βγάζει. Αν το πάρεις μετρητής υπολόγιζε 250 300 ευρώ κάτω από την αρχική τιμή.έλεος δλδ.Μην φοβάστε την βιτρίνα.

Υ.γ 850 μου το άφησε. Αυτό που θες εσυ με τον μεταλλικό μπρασελε( προσωπικα ηθελα καοτσουκ γιατί έχω και ένα με μεταλλικό ) κάπου στα 900 και τέλος.με τις εγγυήσεις του και πας να το πάρεις τωρα και όχι να περιμένεις.

36D533F8-0D54-41A4-B4D1-9542078F7F4D.jpeg

πήγα σε κοσμηματοπωλείο και είχε 1300€. Αν το άφηνε 1000€ φυσικά θα το έπαιρνα. Αλλά μου φαίνεται μεγάλη έκπτωση οπότε δεν ασχολήθηκα να ρωτήσω καν πόσο μπορεί να το αφήσει :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

πήγα σε κοσμηματοπωλείο και είχε 1300€. Αν το άφηνε 1000€ φυσικά θα το έπαιρνα. Αλλά μου φαίνεται μεγάλη έκπτωση οπότε δεν ασχολήθηκα να ρωτήσω καν πόσο μπορεί να το αφήσει :(

Νομίζω ότι δε το έγραψε σωστά ο mp, οκ, σε ρολόι των 3000 θα σου κάνουν τέτοια έκπτωση, σε ρολόι των 1000 προφανώς και δεν...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι δε το έγραψε σωστά ο mp, οκ, σε ρολόι των 3000 θα σου κάνουν τέτοια έκπτωση, σε ρολόι των 1000 προφανώς και δεν...  

Έτσι το έχω και εγώ στο μυαλό μου. Άντε στα μεγάλα γούστα να σου κόψει 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έτσι το έχω και εγώ στο μυαλό μου. Άντε στα μεγάλα γούστα να σου κόψει 10%

20 24 % σου κόβει.κατσε να σου στείλω pm να πας να μην το κάνουμε διαφημηση.

Τι 10% . Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω κάτι ακριβό ετσι. Όλο τον ΦΠΑ να σου πω οκ. Ρε σείς έλεος. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mp123 είπε

20 24 % σου κόβει.κατσε να σου στείλω pm να πας να μην το κάνουμε διαφημηση.

Τι 10% . Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω κάτι ακριβό ετσι. Όλο τον ΦΠΑ να σου πω οκ. Ρε σείς έλεος. 

Είναι σε τι περίπτωση θα πέσεις 

Εγώ π.χ. όταν είχα πάρει ρολόι στον κουμπάρο που με πάντρεψε, πρότεινα να τα δώσω cash (φαντάζομαι καταλαβαίνεις με ποιον τρόπο), και ο έμπορος δεν έκοβε ούτε ευρώ 

Βέβαια ήταν ρολόι σε (πραγματική) προσφορά 50%, αλλά και πάλι θα το είχε το κέρδος του με το μαρούλι 

Παρά ταύτα, δεν έκοψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είναι σε τι περίπτωση θα πέσεις 

Εγώ π.χ. όταν είχα πάρει ρολόι στον κουμπάρο που με πάντρεψε, πρότεινα να τα δώσω cash (φαντάζομαι καταλαβαίνεις με ποιον τρόπο), και ο έμπορος δεν έκοβε ούτε ευρώ 

Βέβαια ήταν ρολόι σε (πραγματική) προσφορά 50%, αλλά και πάλι θα το είχε το κέρδος του με το μαρούλι 

Παρά ταύτα, δεν έκοψε

Είπαμε. Αν έχει όντος 50% από την αρχική τότε οκ. Στο θεμα μας το φόρμουλα κάνει 1100 1150 κάπου τόσο. Ανετότατα πάει στα 900.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι δε το έγραψε σωστά ο mp, οκ, σε ρολόι των 3000 θα σου κάνουν τέτοια έκπτωση, σε ρολόι των 1000 προφανώς και δεν...  

Πρόσφατα πάντως που αγόρασα ακριβό ρολόι η τιμή καταλόγου ήταν αδιαπραγμάτευτη. Όχι πως ρώτησα αλλά όταν πήρα ένα Hamilton πριν κανα δυο χρόνια μου έκοψε 150 ευρώ χωρίς να το ζητήσω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Burgos είπε

Πρόσφατα πάντως που αγόρασα ακριβό ρολόι η τιμή καταλόγου ήταν αδιαπραγμάτευτη. Όχι πως ρώτησα αλλά όταν πήρα ένα Hamilton πριν κανα δυο χρόνια μου έκοψε 150 ευρώ χωρίς να το ζητήσω πάλι.

Πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτό...

Εδώ κάνει έκπτωση στη τιμή καταλόγου π.χ. στα IWC το πιο μεγάλο κοσμηματοπωλείο στην Αθήνα (μη λέμε ονόματα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτό...

Εδώ κάνει έκπτωση στη τιμή καταλόγου π.χ. στα IWC το πιο μεγάλο κοσμηματοπωλείο στην Αθήνα (μη λέμε ονόματα)

Πιθανόν να είναι θέμα εταιρείας. Άλλες να δίνουν περιθώριο για εκπτώσεις και άλλες όχι. Στη δική μου περίπτωση μου όταν αποφάσισα ποιο θα πάρω, μου είπαν απλά κάνει τόσο και με τι τρόπο θα πληρώσω. Καλά όχι τόσο ψυχρά :P Ευγενέστατοι ήταν οι άνθρωποι, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Τα αυτόματα δεν είναι απαραίτητα για κάθε μέρα. εκτός από το ότι μπορείς να φτίαξεις ωρα/μερα (αν δεν ειναι nodate) πολύ γρήγορα, να το βάλεις και να φύγεις, μπορείς είτε να κάνεις αν έχουν hand winding -φάση 30" κόπος όταν είσαι στο pc ή βλέπεις τιβί-, είτε να τα έχεις όπως εγώ σε δύο απλά κουρδιστήρια στο ντουλάπι μέρες (και φοράω τo smartwatch lol).

 

Spoiler

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι ρολόι γύρω στα €370 αυτό που είδες; Σε αυτά τα λεφτά εγώ πχ θα αγόραζα το https://www.steinhartwatches.de/en/ocean-one-vintage-red-1226.html που το πουλάνε με τον ETA2824 ή τον SW 200, élaboré (σχεδόν αντίγραφο του ΕΤΑ απ ότι διαβάζω). Νομίζω λένε τα steinhart με τον Ελβετικό ΕΤΑ, sapphire κτλ στα €400~ είναι από τα καλύτερα vfm sub$500. O ΕΤΑ σίγουρα είναι καλύτερος απο τον 4r36 του seiko που είδες, ειναι 28800vhp 3hz (6bps) αντι 21600vhp 4hz (8bps) του seiko, μπορεί να σου φανεί πιο σμουθ η κίνηση απο τον άλλο.

Αν δεν ήθελες hand wind θα έλεγα seiko skx007 €300 το γνωστό στανταράκι! :P Πάει με όλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2020 στις 10:54 ΠΜ, imr είπε

Εδω και 5-6 χρονια φοραω καθημερινα το παρακατω

https://www.amazon.com/Seiko-Kinetic-Mens-Watch-SKA553/dp/B008QP115E/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

(αγορασμενο στα 70-80, οχι στην τιμη που φαινεται προφανως)

Σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη και σκεφτομαι το παρακατω

https://www.amazon.com/Seiko-Prospex-Stainless-Automatic-SRPB51/dp/B07369J4ZD

Δεν ψαχνω απαραιτητα diver αλλα θελω 

  • Αυτοματο με winding
  • Να πηγαινει με τα παντα για καθημερινη χρηση

Καμια αλλη προταση?

Δες κ αυτή τη σειρά 

 

Seiko-Presage-Cocktail-Time-SSA343-1.jpg

 

Και αυτή https://youtu.be/6ZSYnp3gQJM

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2020 στις 5:25 ΜΜ, MrJulius είπε

Επιτέλους ήρθε ❤️

spacer.png

 

Στις 22/10/2020 στις 10:00 ΠΜ, MrJulius είπε

Δεν πέρασα τελωνείο. 

Το αγόρασα 51€ από το Aliexpress.

Αλλιώς δεν φαίνεται το ρολόι πάσα μου 

link?

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

link?

cadisen c1032 ειναι το μοντέλο. Το κοιτούσα και εγώ όταν ήθελα να πάρω ένα cadisen να δω πως είναι αλλά τελικά πήρα το c1009g. 

Spoiler

image.png.07aad5582bbb19c3ea984c57828a522f.png $50 και το δικό μου με miyota 8215, sapphire crystal, και ceramic bezel, είναι εντυπωσιακά για την τιμή τα cadisen, απλά δεν βάζουν luminous στα χέρια οι κινέζοι οπότε τι να πω !! 😛 δεν κάνουν για σκοτάδι χαχα (επίσης είναι homage του longines conquest black ceramic ^^)

 

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...