Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά θα γράφουμε ότι θέλουμε, forum είναι. 

Όταν βρείς κάποιον που μεταξύ Rolex και Zenith επελεξε Zenith σαν πρώτο του ρολόι έλα να μου πεις ξανά ότι είναι "ίσα η ανώτερα"

Η Zenith είναι αξιοπρεπή μάρκα με μακρά ιστόρία, αλλά Rolex δεν είναι. Αν βρεις 10 λίστες με τους τοπ 10 luxury watchmakers η Rolex θα είναι σε όλες, η Zenith ίσως είναι στις 2.

H Rolex έχει πολλά iconic ρολόγια που έμειναν στην ίστορια εδώ και δεκαετίες αναγνωρίσιμα παντού (Submariner, president, Daytona ktl). Η Zenith έχει ένα που μπορεί να θεωρηθει iconic (El primero) αλλά δεν έχει σε καμία περίπτωση παρόμοια αναγνωρισιμότητα η στίγμα στο industry είναι πολύ niche. 

Oπότε δεν ξέρω με πια κριτήρια τα θεωρείς εσύ ισάξια brands, γιατι γενικα δεν "θεωρούνται".

That said, ok ίσως ήταν ατυχές παράδειγμα η συγκερκιμένη εταιρία καθώς επικεντρώθηκα στις τιμές, και φυσικά μπορεί κάποιος να φοράει zenith που είναι κατά πολύ ακριβότερο από ενα Rolex, οπότε ΟΚ το βγάζω.  

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, isim said:

Μεγειες!

Παντα ηθελα ενα submariner η ενα sea dweller αλλα πραγματικα λυπαμαι τα λεφτα. Οταν φοραω ενα ρολοι γεμιζει γρατζουνιες οποτες μενω μονο στις φωτογραφιες!

Ειπα να πω και εγω τον πονο μου

Σε αυτά τα ρολόγια τα σημάδια χρήσης είναι η γοητεία τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Σε αυτά τα ρολόγια τα σημάδια χρήσης είναι η γοητεία τους

Σαφώς, στα service πάντα ζητάμε no polish. Το point μου ήταν ότι το ceramic bezel δεν γρατζουνίζεται και να θελέις.

Όσον αφορά το υπόλοιπο ο χρυσός γρατζουνίζεται πολύ εύκολα, αλλά το ατσάλι γρατζουνίζει πολύ λιγότερο, οπότε το SS sub δεν καταλαβαίνει τίποτα. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, zanskou είπε

πρώτη φορά το ακούω αυτό. γιατι αν επιτρέπεται;

 Ένα ρολόι που έχει γυαλιστεί (μιλάμε για επαγγελματικό γυάλισμα που περιλαμβάνει τροχούς κτλ και εξαφανίζει γρατζουνιες) χάνει μεγάλο μέρος της αξίας του όσον αφορά τους συλλέκτες. Φυσικά για να επιτευχθεί το "γυάλισμα" αυτό χάνεται ένα πολύ μικρό μέρος της επιφάνειας από το ρολόι κάθε φορά που γυαλίζεται. 

Αυτό είναι αρκετό για να περάσει το μήνυμα ότι ένα ρολόι τέτοιου επιπέδου, που έχει δηλαδή μεταπωλητική αξία είναι προτιμότερο να μένει "φυσικό"

Αυτό δεν σημαίνει ότι όσο πιο χτυπημένο είναι τόσο το καλύτερο φυσικά :D. Σε όσο καλύτερη κατάσταση είναι φυσικό, τόσο μεγαλύτερη η αξία του. 

 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Κάποια πρόταση για ρολόι με τιμή έως 500 ευρώ; 
Το βασικό που θέλω είναι το μέγεθος να είναι μέχρι 39mm.
 

Πες μας λίγο περισσότερα. Το θες για κουστούμι, για όλες τις ώρες, για καθημερινό, για το βράδυ κλπ κλπ.

Ακόμα καλύτερα, δείξε μας μερικά σχέδια που σου αρέσουν, για να κοιτάξουμε ανάλογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zanskou είπε

πρώτη φορά το ακούω αυτό. γιατι αν επιτρέπεται;

Γιατί δεν είναι απλά σημάδια, είναι τα δικά σου σημάδια και μέρος της ιστορίας του συγκεκριμένου ρολογιού πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, alex_000 said:

Σαφώς, στα service πάντα ζητάμε no polish. Το point μου ήταν ότι το ceramic bezel δεν γρατζουνίζεται και να θελέις.

Όσον αφορά το υπόλοιπο ο χρυσός γρατζουνίζεται πολύ εύκολα, αλλά το ατσάλι γρατζουνίζει πολύ λιγότερο, οπότε το SS sub δεν καταλαβαίνει τίποτα. 

Ναι ναι, συμφωνώ απόλυτα

32 minutes ago, zanskou said:

πρώτη φορά το ακούω αυτό. γιατι αν επιτρέπεται;

Εκτος εαν είσαι συλλέκτης και τα έχεις μόνιμα στο κουτί τους και δεν τα φοράς ή τα αγοράζεις/πουλάς για κέρδος, ότι είπαν οι απο πάνω.

 

Αχχχ.. περιμένω τη στιγμή που θα πέσει λίγο το Hulk αν και δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα.. Όσο παει και ανεβαίνει.

Επεξ/σία από j0hnn1e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω δε θα ήθελα γυαλισμα αν και ο υπεύθυνος της Ρολεξ μου ελεγε ποσο ελάχιστη ειναι η φθορά στα ρολογια σε τέτοια περίπτωση. 

2 χθεσινές 

 

20201215-135805.jpg

20201215-135844.jpg

 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις για εσάς τους 'ρολεξάκηδες':

1ον, από καθαρή περιέργεια, πόσο καιρό μαζεύατε τα χρήματα για να πάρετε ένα τέτοιο ρολόι; (αν σας το έκαναν δώρο ή είστε γενικά πλούσιοι τότε απλά αγνοήστε την ερώτηση)

2ον, δεν σας προκαλεί άγχος το να φοράτε ένα τέτοιο ρολόι σε δημόσιους χώρους; Δεν φοβάστε μήπως σας την πέσουν ανα πάσα στιγμή;

3ον, όταν μιλάμε για τέτοια ρολόγια, δεν πιστεύετε ότι θα πρέπει να συνοδεύονται και από αντίστοιχης αξίας συνολικό look και άλλα αντικείμενα γύρω σας; Δηλαδή ή το κάνεις ή δεν το κάνεις βρε παιδί μου. Φαίνεται λιγουλάαακι παράταιρο πχ να οδηγεί ο άλλος Atos και να έχει στο χέρι του αυθεντικό Rolex. Δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να έδωσε και νεφρό για να πάρει το ρολόι ίσα για την μόστρα αυτή καθεαυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, *nenya* είπε

2ον, δεν σας προκαλεί άγχος το να φοράτε ένα τέτοιο ρολόι σε δημόσιους χώρους; Δεν φοβάστε μήπως σας την πέσουν ανα πάσα στιγμή;

Με τοσες ρεπλικες που κυκλοφορουν εκει εξω , ολοι θα το νομιζουν για ρεπλικα .....

 

5 λεπτά πριν, *nenya* είπε

3ον, όταν μιλάμε για τέτοια ρολόγια, δεν πιστεύετε ότι θα πρέπει να συνοδεύονται και από αντίστοιχης αξίας συνολικό look και άλλα αντικείμενα γύρω σας; Δηλαδή ή το κάνεις ή δεν το κάνεις βρε παιδί μου. Φαίνεται λιγουλάαακι παράταιρο πχ να οδηγεί ο άλλος Atos και να έχει στο χέρι του αυθεντικό Rolex. Δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να έδωσε και νεφρό για να πάρει το ρολόι ίσα για την μόστρα αυτή καθεαυτή.

ειδικα αν ειναι απλο και το ντυσιμο κανεις δεν θα δινει σημασια , επισης το ρολοι δεν ειναι για να αρεσει στους αλλους η να τεριαζει με καποιο ρουχο αλλα για να γουσταρεις εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κυκλοφορεί και με Atos 

Το Rolex είναι ένα κόσμημα και έτσι πρέπει να το δεις. Σε μια εταιρεία Ναυτιλιακή  που δούλευα το αφεντικό είχε αγοράσει Rolex για τους υπαλλήλους του με το όνομα χτυπημένο πάνω και τους τα είχε κάνει δώρο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, villasg said:

ειδικα αν ειναι απλο και το ντυσιμο κανεις δεν θα δινει σημασια , επισης το ρολοι δεν ειναι για να αρεσει στους αλλους η να τεριαζει με καποιο ρουχο αλλα για να γουσταρεις εσυ

Μόνο που μιλάμε για luxury brands, άρα by default δεν είναι ΜΟΝΟ για να γουστάρεις εσύ...τα ρόλεξ και τα κάθε ρόλεξ περνάνε κι ένα αντίστοιχο μήνυμα προς τα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...