Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Ερωτήσεις για εσάς τους 'ρολεξάκηδες':

1ον, από καθαρή περιέργεια, πόσο καιρό μαζεύατε τα χρήματα για να πάρετε ένα τέτοιο ρολόι; (αν σας το έκαναν δώρο ή είστε γενικά πλούσιοι τότε απλά αγνοήστε την ερώτηση)

2ον, δεν σας προκαλεί άγχος το να φοράτε ένα τέτοιο ρολόι σε δημόσιους χώρους; Δεν φοβάστε μήπως σας την πέσουν ανα πάσα στιγμή;

3ον, όταν μιλάμε για τέτοια ρολόγια, δεν πιστεύετε ότι θα πρέπει να συνοδεύονται και από αντίστοιχης αξίας συνολικό look και άλλα αντικείμενα γύρω σας; Δηλαδή ή το κάνεις ή δεν το κάνεις βρε παιδί μου. Φαίνεται λιγουλάαακι παράταιρο πχ να οδηγεί ο άλλος Atos και να έχει στο χέρι του αυθεντικό Rolex. Δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να έδωσε και νεφρό για να πάρει το ρολόι ίσα για την μόστρα αυτή καθεαυτή.

Ας πω μια γνώμη (χαβαλές να γίνεται):

1. Τα περισσότερα ρολεξ παίζουν εκεί μεταξύ 10κ-30κ νομίζω? Άρα κάποιος μαζεύει για αυτοκίνητο, κάποιος για rolex κτλ. Το πόσο γρήγορα ή αργά είναι μάλλον υποκειμενικό για το πορτοφόλι και τις προτεραιότητες του καθενός, άρα ασχολίαστο. Άλλος τα κάνει ρόδες (και μετά λέμε το κλασσικό ... στριμώχνεσαι στα στενά της Αθηνας με 30-40κ αμάξι), άλλος ρολεξ, άλλος κάτι άλλο κτλ Ο καθένας με τα γούστα του.
2. Προσωπικά έχω άγχος για οτιδήποτε portable/wearable. Και για το κινητό που πλήρωσα 500 και όχι 5Κ θεωρώ ότι θα τα κλάψω αν σπάσει!
3. Το θέμα του κοινωνικού status είναι και λίγο στερεότυπο πλέον. Everything can be accepted. 2020 έχουμε εξάλλου (σε λίγο 21). Αν και αντικειμενικά το 99% αγοράζει rolex για "flex" (όπως το λένε και οι νέοι :P)

Με το πρώτο μου μεγάλο ετήσιο bonus όταν μετανάστευσα και άλλαξα δουλειά έκανα στο εαυτό μου δώρο ένα ρολόι. Έφτανε το bonus μόνο να παρω rolex, εγω διαλεξα citizen πάντως του 500άρικου. Καθένας με τα γούστα του.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Ερωτήσεις για εσάς τους 'ρολεξάκηδες':

1ον, από καθαρή περιέργεια, πόσο καιρό μαζεύατε τα χρήματα για να πάρετε ένα τέτοιο ρολόι; (αν σας το έκαναν δώρο ή είστε γενικά πλούσιοι τότε απλά αγνοήστε την ερώτηση)

2ον, δεν σας προκαλεί άγχος το να φοράτε ένα τέτοιο ρολόι σε δημόσιους χώρους; Δεν φοβάστε μήπως σας την πέσουν ανα πάσα στιγμή;

3ον, όταν μιλάμε για τέτοια ρολόγια, δεν πιστεύετε ότι θα πρέπει να συνοδεύονται και από αντίστοιχης αξίας συνολικό look και άλλα αντικείμενα γύρω σας; Δηλαδή ή το κάνεις ή δεν το κάνεις βρε παιδί μου. Φαίνεται λιγουλάαακι παράταιρο πχ να οδηγεί ο άλλος Atos και να έχει στο χέρι του αυθεντικό Rolex. Δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να έδωσε και νεφρό για να πάρει το ρολόι ίσα για την μόστρα αυτή καθεαυτή.

 

1. Εγώ το πήρα όταν πήρα το πρώτο μεγάλο bonus από την εταιρία (το bonus ήταν διπλάσιο από την αξία του ρολογιού). Συνηθίζεται κάτι τέτοιο. Σε καμία περίπτωση δεν θα "μάζευα λεφτά" για να αγοράσω ένα ρολόι. 

2. Αν κάποιος το αγοράσει με χίλια ζόρια και πολλές θυσίες, θα προκαλεί μεγάλο άγχος ναι, ειδικά στην αρχή. Δεν συστήνω τέτοιου είδους αγορά σε καμία περίπτωση. Σήμερα ακόμα και να μου το κλέψουν η να το χάσω, δεν είναι θέμα, την άλλη μέρα θα πάρω άλλο.

Όσον αφορά τους δημοσίους χώρους στην Έλλάδα το 99% των rolex είναι μαϊμούδες, όσον αφορά το εξωτερικό κάποιος που διαθέτει χρήματα για τέτοιο ρολόι ταξιδεύει στα πιο πρωτοκλασάτα μέρη συνήθως που δεν υπάρχουν muggings. Εγω το φοράω σε όλες τις χώρες. Γενικά είναι μια συνήθεια, μόνο τον πρώτο μήνα σου φαίνεται κάπως. 

3. Και ναι και όχι. Προσωπικά δεν νιώθω κάποια υποχρέωση να το φοράω "κάπως". Πάντως συνήθως όποιος ξοδεύει 10κ+ για ένα ρολόι συνήθως είναι σχετικά καλοντυμένος. Όσον αφορά το μέγεθος του αυτοκίνητου είναι άλλο θέμα άσχετο τελείως, αν είσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή με κίνηση συνέχεια χωρίς πάρκινγκ, είσαι καλύτερα με smart παρά με μεγάλη BMW. Αν όμως παίρνεις τέτοιο ρολόι αφήνοντας πίσω άλλες ανάγκες σου (δηλαδή οδηγάς κανένα corolla του 1995) τότε καλύτερα να επαναπροσδιορίσεις τις προτεραιότητες σου. 

Τέλος σημασία έχει να τα πας καλά με τον εαυτό σου, αν παίρνεις τέτοια ρολόγια για "εντυπώσεις" θα δεις με μεγάλη λύπη σου πολύ σύντομα ότι στην πραγματικότητα no one cares. Επίσης οι άνθρωποι σκέφτονται κυρίως αρνητικά πράγματα για τους άλλους ανεξαρτήτως συνθηκών. Αν το φοράς με bentley θα σκεφτούν "ο κλασικός μαλάκας, προκαλεί" αν το φοράς με smart θα σκεφτούν "ο γύφτος" κτλ. Εγώ αδιαφορώ τελείως για το τι σκέφτεται ο καθένας. 

Αν είσαι κομπλεξικός και το χώνεις στα μούτρα του καθενός για να ξεπεράσεις τα κόμπλεξ σου, μια τέτοια αγορά θα σου κάνει κακό όχι καλό. 

 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alex_000 είπε

Τέλος σημασία έχει να τα πας καλά με τον εαυτό σου, αν παίρνεις τέτοια ρολόγια για "εντυπώσεις" θα δεις με μεγάλη λύπη σου πολύ σύντομα ότι στην πραγματικότητα no one cares. Επίσης οι άνθρωποι σκέφτονται κυρίως αρνητικά πράγματα για τους άλλους ανεξαρτήτως συνθηκών. Αν το φοράς με bentley θα σκεφτούν "ο κλασικός μαλάκας, προκαλεί" αν το φοράς με smart θα σκεφτούν "ο γύφτος" κτλ. Εγώ αδιαφορώ τελείως για το τι σκέφτεται ο καθένας. 

Αν είσαι κομπλεξικός και το χώνεις στα μούτρα του καθενός για να ξεπεράσεις τα κόμπλεξ σου, μια τέτοια αγορά θα σου κάνει κακό όχι καλό. 

 

Όπως τα είπε ο φίλος από πάνω! Με έβγαλε και από τον κόπο να τα γράψω.

Κρατάω και επαυξάνω το τελευταίο. Σε γενικές γραμμές αν ο κύκλος σου δεν έχει παρόμοια κοσμήματα, μόνο σε κακό μπορεί να  σου βγει. Μόνο κακία θα βγάζει στους απέναντι και αρνητικότητα ενώ παράλληλα ανάλογα με το που κυκλοφορείς, με μεγάλη ευχαρίστηση κάποιοι σε σκοτώνουν για 1000€,  πόσο μάλλον για ένα ρόλοι που αύριο το πουλάνε σε 5 λεπτά, 4000€. Για να μην αναφέρω την περίπτωση του να είσαι αφεντικό σε υπαλλήλους και να έχεις πελάτες (να στηρίζεις τα κέρδη σου σε άλλους, που έρχεσαι σε επαφή άμεσα δηλαδή), που δεν έχουν δυνατότητα για παρόμοια κοσμήματα. Εκεί βάζεις τα δαχτυλάκια σου και βγάζεις τα ματάκια σου, μόνος σου. 

Γενικά έχει πολλά αρνητικά, αλλά ελάχιστα θετικά. Βασικά ένα μόνο θετικό. Σε κάνει να νιώθεις όμορφα (γιατί αυτό ήθελες να νιώσεις όμορφα και το απέκτησες).

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, margaritagr είπε

Κι εγω δε θα ήθελα γυαλισμα αν και ο υπεύθυνος της Ρολεξ μου ελεγε ποσο ελάχιστη ειναι η φθορά στα ρολογια σε τέτοια περίπτωση. 

2 χθεσινές 

 

20201215-135805.jpg

20201215-135844.jpg

 

 

Άψογο Μαργαρίτα, καλοφόρετο!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας αλλάξουμε κουβέντα με μια ωρολογιακή ομοβροντία :

Κάποια από τα καθημερινά ρολόγια εργασίας, γιατί είπαμε το ρολόι είναι κόσμημα και τα κοσμήματα τα συνδυάζουμε :D

P1010658.jpg

Από αριστερά προς τα δεξιά :

  • Luch κουρδιστό single hand 38mm
  • Seiko 5 αυτόματο SNK 38mm
  • Vostok Komandirskie K-35 - 24 hour dial, αυτόματο
  • Casio F-91 σε martini stripes nato
  • Casio TC-50 από τα 80s με touch screen calculator
  • Vostok Amphibia αυτοματο

Ανάλογα με το ντύσιμο πάει και το ρολόι.

Για να δουμε και τα δικά σας !

Επεξ/σία από jakis13
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikosa11 said:

Γεια, θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω replica Franck Muller ρολοι, ή γενικα αντιγραφα ρολογιων, replicas😄😅

 

 

Γιατί θέλεις μαιμού Franck Muller?  Σου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο του, ή απλά θέλεις να γράφει το ρολόι Franck Muller? Γιατί αν είναι θέμα σχεδίου απλά, μπορείς να βρεις παρεμφερή ρολόγια με πολύ λιγότερα λεφτά αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικα τα σχεδια τον franck muller ειναι υπεροχα , δεν εχω τοσα λεφτα για να παρω κανονικο απο το chrono24 γιατι ειμαι ακομα 17 κι δεν δουλευω οποτε παω ακομα σχολειοο, για αρχη ψαχνω ενα μαιμου οπως αναφερεις κι εσυ, συγκεκριμενο δεν εχω απλα γενικα ψαχνω οτι μπορεσω να βρω.

 

Η παρομοιο σχεδιο franck muller 

 

Επεξ/σία από nikosa11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδί μου, άλλο γράφω. Θέλεις το ρολόι ντε και καλά να γράφει Franck Muller, ή απλά σου αρέσει κάποιο σχέδιο; Δεν υπάρχει λόγος να φοράς ρέπλικα ρολόι ενός ακριβού..αν μπορείς να βρεις ένα παρεμφερές σχέδιο σε άλλη μάρκα. Ίσα ίσα που ενδέχεται να πάρεις και ρολόι καλύτερης ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζεις κανενα σχεδιο το οποιο να μοιαζει με franck muller?

Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα να γραφει αλλα εαν δεν γνωριζεις δεν πειραζει, εαν γνωριζεις ιδιο σχεδιο σαν αυτο πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 9:58 ΠΜ, mr.Vox είπε

Ζήτα αμφισβήτηση συναλλαγής στο paypal εξηγώντας τις υποψίες σου μήπως και σου επιστρέψουν τα χρήματα. Αφού έχει όμως paypal κάτι είναι και αυτό.

Τελικα σημερα με αποζημιωσε το paypal και το site εκλεισε προσοχη λοιπον παιδια στις παραγγελιες

Βεβαια ο κινεζος ειχε προλαβει να δωσει ενα tracking number για να δουμε αν ερθει τιποτα και τι θα ναι αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, czarjuly είπε

Τελικα σημερα με αποζημιωσε το paypal και το site εκλεισε προσοχη λοιπον παιδια στις παραγγελιες

Βεβαια ο κινεζος ειχε προλαβει να δωσει ενα tracking number για να δουμε αν ερθει τιποτα και τι θα ναι αυτο....

Ένα ψάξιμο που είχα κάνει όταν είχες πρωτο-αναφέρει το θέμα, το tracking number το έδινε ο Κινέζος για να σταματήσει την διαδικασία dispute στο paypal...και ήταν  εντελώς μούφα (δλδ δεν αντιστοιχούσε σε κανένα πραγματικό πακέτο).

Άλλα..τέλος καλό όλα καλά αν σε αποζημίωσαν. Τώρα...αν σου έρθει και πράγματι κάτι από Κίνα σε κάνα δίμηνο, κερδισμένος θα βγεις στο τέλος..😁

Ισχύει πάντως αυτό που λες. Έχουν ξεπηδήσει δεκάδες drop shipping σάιτ στο Ίντερνετ τα οποία ουσιαστικά είναι αέρας κοπανιστός, ενώ τα προϊόντα που διαφημίζουν είναι μαϊμούδες από Alibaba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 1:06 ΜΜ, Dante80 είπε

Α....παρντόν (σε έχει φοβηθεί το μάτι μου λολ). 🤣

Ναι, αυτό μου γυάλισε. Δεν το βρίσκω Ελλάδα, αλλά από Chrono 24 & Amazon το έχουν μερικοί Ευρώπη.

https://www.skroutz.gr/s/24634212/Orient-RA-AC0K04E10B.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2020 στις 4:17 ΜΜ, djuan1988 είπε

Ας ανεβάσω και εγώ το BLNR από τα Lidl που πήρα. Μπορώ να πω ότι δεν περίμενα τόσο καλή ποιότητα για την τιμή του.

 

spacer.png

Καλοφόρετο!

Επειδή περιμένω και εγώ ένα Pagani από Κίνα (το PD-5080), να ρωτήσω από που σου έστειλαν την παραγγελία και τι έγινε με το τελωνείο;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...