Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω απο καιρο να παρω ενα δωρο για μενα και κατεληξα σε ρολοι μιας και δεν εχω.

Προφανως το κανω και λογω δουλειας και εμφανισης και επεσε το ματι μου στο TISSOT SUPERSPORT CHRONO.

Ομως αποτι βλεπω η κασα ειναι αρκετα μεγαλη για μενα 45,5 μιας και ειμαι σχετικα αδυνατος.

Οποτε αν εχει να προτεινει καποιος κατι σε αυτη την κατηγορια (sport ) ευπροσδεκτη...

Λουρακι προτιμω δερμα.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Θελω απο καιρο να παρω ενα δωρο για μενα και κατεληξα σε ρολοι μιας και δεν εχω.

Προφανως το κανω και λογω δουλειας και εμφανισης και επεσε το ματι μου στο TISSOT SUPERSPORT CHRONO.

Ομως αποτι βλεπω η κασα ειναι αρκετα μεγαλη για μενα 45,5 μιας και ειμαι σχετικα αδυνατος.

Οποτε αν εχει να προτεινει καποιος κατι σε αυτη την κατηγορια, 

Φίλε μενέλαε, σε τι χρώμα το κοιτούσες/προτιμούσες, μαύρο ή ασημί;

od0wX1zm.jpg

 

K9Nix8im.jpg

 

Θέλεις να είναι χρονογράφος όπως αυτά; To budget σου είναι εκεί, γύρω στα 300 ή περισσότερο;

Υπάρχουν επιλογές χρονογράφων για μικρότερους καρπούς, αλλά έχε υπόψιν σου πως το πόσο αδύνατος είσαι δεν αντανακλάται άμεσα στην περιφέρεια του καρπού σου. Μπορείς να την μετρήσεις να είσαι σίγουρος;

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω το ασημι να σου πω την αληθεια.

Επισης,αν και προσπαθω να περιορισω το στυλ ωστε να καταληξω, μου αρεσει πολυ και κατι τετοιο 

https://www.tissotwatches.com/el-gr/t0636171603700.html

αν και η προτιμηση τεινει προς το πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Πάμε.

Εξαιρετικούς σε ποιότητα μικρότερους χρονογράφους βγάζει ο Dan Henry (ψάξτον), ουσιαστικά είναι homage σε ιστορικά κομμάτια. Τρία που μου έρχονται στο μυαλό..

aCa4Q97m.png

38mm

zjAwX5Pm.png

38mm

QyThNjWm.png

41mm

Μετά, τόσο η SEIKO όσο και η CITIZEN έχουν κάποια μοντέλα που μπορεί να σου αρέσουν.

Δύο γρήγορα παραδείγματα..

etQpxkmm.jpg

Ηλιακό, από τιτάνιο, 42mm

miWDXh3m.jpg

Από τιτάνιο, 41mm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2020 στις 2:17 ΜΜ, djuan1988 είπε

Ας ανεβάσω και εγώ το BLNR από τα Lidl που πήρα. Μπορώ να πω ότι δεν περίμενα τόσο καλή ποιότητα για την τιμή του.

 

spacer.png

Γρηγορη ερωτηση:

Εχει κεραμικη στεφανη και κρυσταλλο ζαφειρι;
Τι διαμετρο εχει η κασα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, και η ίδια η Tissot βγάζει μικρότερους χρονογράφους όπως τον PR100 ή τον Carson

4t0lNw9m.jpg

 

41mm

tT2wJMTm.jpg

41mm

 

Καλές αγορές! Θα σου δώσουν και οι συμφορουμιστές άλλες ιδέες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, merkon είπε

Γρηγορη ερωτηση:

  1. Εχει κεραμικη στεφανη και
  2. κρυσταλλο ζαφειρι;
  3. Τι διαμετρο εχει η κασα;
  1. Κεραμική στεφάνη έχουν μόνο τα
    1. Μαυρα
    2. Μαυρο και μπλε
  2. Συνθετικό ζαφείρι
  3. 40mm & 14mm ύψος

https://www.aliexpress.com/item/4001037561342.html?

για 65€ που έκανε μια χαρά είναι

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Δεν παράγγειλα από Κίνα αλλά από Τσεχία. Εντός μιας εβδομάδας ήρθε χωρίς τελωνείο

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Άριστα έπραξες, κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο μόνο από Κίνα έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος  2 PAGANI {  PD-1662   και  PD-1639  } πρεπει να πω οτι το PD-1639 ειναι πολυ πιο καλο σε μηχανη ( Seiko NH35A ) απο το  PD-1662 ( PEARL DG5833GMT ) στο τελευταιο , κουμπωνεις την κορονα μετα απο ρυθμηση και κουνανε οι δεικτες ...

10 λεπτά πριν, cirith είπε

Άριστα έπραξες, κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο μόνο από Κίνα έρχεται.

Οχι απο τσεχια ερχεται
Παραγγελια 23/11

f63pB7w.jpg

8axXmho.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπρασελε από ενα ρολόι σαν το παρακάτω θεωρείται περισσότερο ανδρικό η γυναικείο; 

https://www.bestprice.gr/item/2155111095/casio-ltp-e140g-9aef.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, villasg είπε

Κατοχος  2 PAGANI {  PD-1662   και  PD-1639  } πρεπει να πω οτι το PD-1639 ειναι πολυ πιο καλο σε μηχανη ( Seiko NH35A ) απο το  PD-1662 ( PEARL DG5833GMT ) στο τελευταιο , κουμπωνεις την κορονα μετα απο ρυθμηση και κουνανε οι δεικτες ...

Οχι απο τσεχια ερχεται
Παραγγελια 23/11

 

 

 

Δεν έγινα κατανοητός, εννοούσα το δικό μου μοντέλο (PD-5080) έρχεται μόνο από Κίνα.

  

59 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το μπρασελε από ενα ρολόι σαν το παρακάτω θεωρείται περισσότερο ανδρικό η γυναικείο; 

https://www.bestprice.gr/item/2155111095/casio-ltp-e140g-9aef.html

Τα λεγόμενα "mesh" μπρασελέ μία χαρά αντρικά είναι, ιδίως με το κατάλληλο ρολόι.

 

Επεξ/σία από cirith
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα και χρονια πολλα.

 

Να ανεβασω και εγω τα αγαπημενα μου ρολογια.

 

Omega aqua terra και Suunto Ambit2.

Εχω συνηθισει να φοραω ρολοι εδω και 30 χρονια, απο εποχες Γυμνασιου, και πλεον δεν μπορω χωρις ρολοι στο χερι μου.

Το Suunto το φοραγα παλαιοτερα μονο σε φαση ασκησης αλλα τα τελευταια χρονια ειναι το καθημερινο μου ρολοι.

Το Omega το φοραω πιο σπανια

 

 

IMG_20201224_193157.jpg

IMG_20201224_182630.jpg

Επεξ/σία από gasgounis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2020 στις 3:02 ΜΜ, Dante80 είπε

Τα φώτα σας παιδιά.

Όπως είχα αναφέρει προηγουμένως, έχω ένα SEIKO Actus 7019-8010 με ασημί καντράν και serial 813971. Είναι το παρακάτω.

dqXWLozl.jpg


K0lofcml.jpg



Είμαι σχεδόν σίγουρος από εδώ πως το ρολόι είναι του 1978. Άνηκε στον συγχωρεμένο τον πατέρα μου, και γνωρίζω πως είναι ευτελούς χρηματικής αξίας (φτηνό αυτόματο της σειράς από εκείνη την εποχή) αλλά έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα.

Το ρολόι δουλεύει κανονικά, δεν έχει λασκάρει τίποτα στο κούνημα (μόνο τον ρότορα ακούω) και χάνει κατά μέσο όρο περίπου 70s την μέρα. Το καντράν εσωτερικά δεν έχει πάρει υγρασία (περιέργως, νομίζω πως το έπαιρνε για μπάνιο), και οι δείκτες είναι ταμάμ. Είμαι σίγουρος πως δεν έχει ανοιχτεί ποτέ, και το γεγονός πως την παλεύει ακόμα είναι εντυπωσιακό (ο μπάρμπας μου δεν το είχε βγάλει από το χέρι ποτέ).

Αυτό που δεν είναι και τόσο εντυπωσιακό...είναι η κατάσταση στο τζάμι και το μπρασελέ. Κώλος μαύρος, θέλουν και τα δύο σουτ.

Με δεδομένο λοιπόν πως ξανάρχισα να φοράω ρολόγια, θα ήθελα να το στρώσω το "κειμήλιο". Νομίζω θα χαροποιούσε και την μάνα αυτό.

Από τα λίγα που καταλαβαίνω, θα χρειαστεί λύσιμο, καθάρισμα όλα τα μέρη (κάσα και μηχανισμός), προμήθεια κρυστάλλου και μπρασελέ, συναρμολόγηση, ρύθμιση και αδιαβροχοποίηση. Αν θα μπορούσε να γίνει σαν την εικόνα παραπάνω θα ήμουν κατευχαριστημένος.

Ρίχνοντας μια ματιά για τα δύο ανταλλακτικά που χρειάζομαι (πρέπει να τα πάρω εγώ, ή τα βρίσκει ο μάστορας;), Βρήκα 3 τζαμάκια που μπορεί να ταιριάζουν. Τα δύο πρώτα λένε για πλαστικό, το τρίτο δεν γράφει.

https://i.imgur.com/goULb20.png
https://i.imgur.com/KPjGqp3.png

Δεν ξέρω αν κάνουν και τα τρία στην κάσα και ποιο θα ήταν το καλύτερο. Γίνεται να μπει εναλλακτικά κάποιο hardlex ή απλό ορυκτό ώστε να μην ξανα-χαλάσει τόσο γρήγορα;

Επίσης, για μπρασελέ, δεν ξέρω που να κοιτάξω, ή αν μπαίνει κάτι πιο σύγχρονο πάνω. Αν δεν βρω κάτι, θα πρέπει να πέσει απλά ένα καθάρισμα στο υπάρχον. Ευτυχώς, μου κάνει μια χαρά, δεν χρειάζομαι έξτρα κρίκους.  

Δεν έχω ιδέα όμως ποιο θα μπορούσε να είναι το κόστος σε αυτό, και κυρίως σε ποιον μπορώ να το εμπιστευτώ για ρεκτιφιέ. Όπως είπα είναι ευτελούς αξίας, αλλά ανεκτίμητο για μένα.  :(

Οπότε ρε παιδιά, που μπορώ να απευθυνθώ για υπεύθυνη εργασία - χωρίς να δώσω ένα νεφρό αν γίνεται; Στείλτε καμία πρόταση με PM αν μπορείτε, θα ήμουν υπόχρεος. Αθήνα μένω, αλλά το στέλνω και επαρχία αν χρειάζεται.  :)
 

Το πήρα χθες το κειμήλιο, και είναι σαν καινούριο!!! 🤩

mRYNh9Pl.png

Οκ, μάπα η φωτογραφία μου (ήθελα και καλλιτεχνική το βόιδι) 😭 αλλά ειλικρινά το ρολόι ξανάνιωσε.

Ο τεχνίτης φοβερός, ήρθε στην δουλειά μου, το παρέλαβε, και μου το παρέδωσε ένα δεκαήμερο μετά (μια εβδομάδα η επισκευή και το ρεκτιφιέ, ένα τριήμερο η σωστή ρύθμιση). Λύθηκε όλο, αλλάχτηκε έμβολο το οποίο και βάραγε πάνω στον μηχανισμό, καθαρίστηκαν όλα, γυαλίστηκε φοβερά η κάσα, το μπρασελέ και η ζελατίνα, και ρυθμίστηκε στα +4s περίπου, τα οποία και κρατάει από χθες!

Είμαι φοβερά ευχαριστημένος, θα το προτείνω το παιδί σε όποιον μιλάει Ελληνικά!

Και μερικές από τον μάστορα.

Πριν:

 

wNk7qvmm.jpg

kfa1GXim.jpg

lCmw8Emm.jpg

Μετά :

yf9MDXYm.jpg

Amaj9K2m.jpg

smmNj17m.jpg

zTSpdegm.jpg

pXfWL4Wm.jpg

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...