Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, gleft είπε

αν ισχυει αυτο να παω να παρω τοτε ενα. αλλα δε νομιζω να πεφτει τοσο πολυ η αξια, ειδικα απο καποιον που εχει και καταστημα να κρατησει. εγω το ψαχνω με μπλε καντραν παντως

Πήγαινε μια βόλτα και θα θυμηθείς. Τα ίδια έλεγα με σένα :)

38 λεπτά πριν, zanskou είπε

Εξαρτάται και τι παίζει από πίσω από την εταιρεία - προμηθευτή.

Για παράδειγμα υπάρχει αυτή τη στιγμή εταιρία που στο ηλεκτρονικο της κατάστημα έχει το ίδιο ρολόι 4250€ αν δεν κάνω λάθος. Εδώ και τουλάχιστον 10 μέρες. Άρα λογικά ίσως υπάρχει κάποια μείωση της αρχικής τιμής και άλλος τη μεταφέρει αμέσως στον πελάτη και άλλος την "πουλάει". 

Οι τιμές διαμορφώνονται απο πολλούς παράγοντες. πχ στοκ, στοχοθεσία, λογιστική στοχοθέσια γιατί έχει να πληρώσει ΦΠΑ κλπ Θυμίζω πριν 3 έτη, πούλαγαν στην Αθήνα γνωστά κοσμηματοπωλεία, rolex με έκπτωση >30%  και το 2020 και με 20% επιπλέον στην τιμή καταλόγου, δεν υπάρχουν διαθέσιμα ρολόγια. Θέλει να ξέρεις τι θέλεις, να μην βιάζεσαι και να παρακολουθείς την εποχικότητα σε ακριβά προϊόντα που θες να πάρεις

Βάζω και 3 φωτό απο δοκιμή με διαφορετικά χρώματα, μέχρι να καταλήξω

image.png.f250a3f99cc4af37a3cfb6603052f8e4.png

image.png.bfb7ce14ce4cabebc14f99e8f2aba13a.png

image.png.52f87f90d0638f0bda666fa6c4538403.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, zanskou είπε

καλά, μακράν καλύτερη επιλογή από το λευκό.

κάθε πότε θέλει σέρβις σου ειπαν ; κοστος ;

Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις. Θέλει service σε 5 έως 7 χρόνια. Αν πας σε ανεξάρτητο επαγγελματία πληρώνεις κάπου 250€ για ολικό καθαρισμό κ λίπανση. Αν πας στη εταιρεία πληρώνεις 550€ και σου αλλάζει δωρεάν κ όσα μηχανικά μέρη θέλουν αλλαγή. Οπότε μπορείς να το αφήσεις μέχρι να χαλάσει ~ που μπορεί να κάνει αρκετά έτη, κ να το στείλεις στην Ω και με 550€ να γίνει καινούργιο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχτε πάνω από 1 αυτόματο ρολόι, αυτό που δεν φοράτε το αφήνετε χωρίς να λειτουργεί στην άκρη ; Το κουρδίζετε χειροκίνητα, σε όσα υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;

Τι είναι καλύτερο, να λειτουργούν ή όχι όταν δεν το φοράμε ;

Επίσης, υπάρχει περίπτωση το συχνό χειροκίνητο κούρδισμα από τη κορώνα, να προκαλέσει φθορά στο μηχανισμό ; Οπότε όταν δε το φοράμε να το αφήνουμε ξεκούρδιστο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δεν χρησιμοποιείται μένει στην άκρη σταματημένο και δεν "γράφει ώρες άσκοπης λειτουργίας"

Οταν έρθει η ώρα του, ρύθμιση, κουρδισμα (η εναλλακτικά το "seiko shake" αν δεν έχει αυτή τη δυνατότητα) και έτοιμο.

 

Οι αυτοματοι κουρδιστες εχουν κυριως την χρησιμότητα να ειναι ετοιμοπόλεμο το ρολόι και όχι της συντήρησης.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, volleyball είπε

Όσοι έχτε πάνω από 1 αυτόματο ρολόι, αυτό που δεν φοράτε το αφήνετε χωρίς να λειτουργεί στην άκρη ; Το κουρδίζετε χειροκίνητα, σε όσα υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;

Τι είναι καλύτερο, να λειτουργούν ή όχι όταν δεν το φοράμε ;

Επίσης, υπάρχει περίπτωση το συχνό χειροκίνητο κούρδισμα από τη κορώνα, να προκαλέσει φθορά στο μηχανισμό ; Οπότε όταν δε το φοράμε να το αφήνουμε ξεκούρδιστο ; 

Από ότι καταλαβαίνω από προσωπική χρήση, δεν έχει νόημα να κρατάς κουρδισμένο ρολόι που δεν φοράς, εκτός και αν έχει complications σε παλαιούς μηχανισμούς που θα σου έπαιρναν ώρα να ρυθμίσεις κάθε φορά. Πχ, no quickset day/date. Αν πάντως δεν φοράς κάποιο ρολόι καθόλου...έχει νόημα να το κουρδίζεις μια-δύο φορές τον μήνα να κυλάνε τα λαδάκια μέσα.

Ρολόγια που δεν κουρδίζουν από την άλλη...δεν έχουν αυτό το πρόβλημα (καθώς σου αφαιρούν την επιλογή). Απλά, αν πράγματι έχεις κάποιο παλαιό με δύσκολα complications που δεν κουρδίζει, ίσως έχει νόημα να αγοράσεις ένα watch winder και να το έχεις πάνω (από αυτά με καλά προγράμματα για να μην παρακουρδίζει τον μηχανισμό).

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jakis13 είπε

Οτι δεν χρησιμοποιείται μένει στην άκρη σταματημένο και δεν "γράφει ώρες άσκοπης λειτουργίας"

Οταν έρθει η ώρα του, ρύθμιση, κουρδισμα (η εναλλακτικά το "seiko shake" αν δεν έχει αυτή τη δυνατότητα) και έτοιμο.

Οι αυτοματοι κουρδιστες εχουν κυριως την χρησιμότητα να ειναι ετοιμοπόλεμο το ρολόι και όχι της συντήρησης.

Όπως τα λέει ο φίλος jakis. 

Απλα να προσθέσω, πως το ρολόι που το έχουμε στην άκρη, δεν γίνεται να το έχουμε στην άκρη χρόνια ολόκληρα. Κάθε λίγους μήνες πρέπει να το χειριζόμαστε για να γυρνάνε τα λάδια τους. 

Επίσης, ναι, το συνεχές κουρδισμα προκαλεί φθορές γιατί δεν έχουν φτιαχτεί για αυτό τα αυτόματα. Το κουρδίζουμε μόνο όταν το βάζουμε στο χέρι μας μετά από καιρό ακινησίας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αυτόματα τα έχω να κάθονται, ούτε κουρδιστήρια ούτε τίποτα. Το πιο πολύπλοκο που έχω χρειάζομαι 2 λεπτά να το ρυθμίσω, δεν έγινε και τίποτα.

Το Citizen NY0040 το πήγα για service πρώτη φορά στα 20α γενέθλιά του, τα 7 από αυτά ήταν το μοναδικό μου ρολόι, που το φορούσα συνέχεια και κάθε καλοκαίρι είναι πάντα στη θάλασσα. Μέχρι την ημέρα που το πήγα, δούλευε κανονικά. Από περιέργεια ρώτησα το επίσημο service  σε τι κατάσταση ήταν το εσωτερικό και μου είπαν σε άριστη, ούτε οι φλάντζες δεν είχαν πρόβλημα, αλλά αλλάχθηκαν. 

Τον ρολογά μου τον παρακαλώ να του πάω τα ρολόγια μου για συντήρηση και αυτός δεν τα δέχεται!.. Μου λέει ότι, αφού δεν τα φοράω όλα συνέχεια, να τον ξαναενοχλήσω μετά τα 10 χρόνια.

 

Τελικά το μικρόβιο δεν φεύγει εύκολα.

Πριν μερικά χρόνια αγόρασα ένα GMT, με βοηθάει στη δουλειά μου. Τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν καμία εξτραβαγκάντζα, οπότε πήγα σε quartz. Το είχα σαν προσωρινή λύση, μέχρι τα πράγματα να πάνε καλύτερα και να μπορέσω να πάρω ένα αυτόματο, το οποίο είπα ότι θα είναι και το τελευταίο ρολόι που θα πάρω. Τελικά ήρθε ο καιρός και το πήρα, δεν δείχνω ποιο, θα το δείξω όταν έρθει.

Το πρόβλημα είναι ότι, πριν καν το παραλάβω, έπεσα πανω σε αυτό:

ocean_titan_500_gmt_premium_3.1574330600.jpg.b6d693974c22f42d17a9924b3e669f9f.jpg

Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα. Ο μόνος λόγος που δεν θα το πάρω είναι ότι δεν χωράει στη συλλογή μου. Δεν θέλω να έχω δύο ρολόγια ίδιου τύπου και δεν μπορώ να πουλήσω κάποιο από τα υπάρχοντα.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,μιας και είμαι άσχετος απο ρολόγια και δεν έχω αγοράσει ποτέ,θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα tissot μιας κι έχω δει αυτό που μου άρεσε και σκέφτομαι να το πάρω για δώρο.

Γενικά έχω διαβάσει και αρνητικά σχόλια (όπως και σε άλλα ρολογία) για ελλατωματικά που βγάζουν προβληματάκια.

Επιπλέον,μια άλλη ερώτηση,επειδή μου έκανε εντύπωση η διαφορά στις τιμές των σκρουτζομάγαζων παρατηρώ οτι πολλά μαγαζιά έχουν τα ρολόγια (πολλές φορές κατόπιν παραγγελίας εως 30 μέρες που γράφουν) και για παράδειγμα στα tissot που κοιτούσα είναι μετρημένα στα δάχτυλα αυτά που είναι επίσημοι μεταπωλητές και προφανώς είναι αυτά με τις υψηλές τιμές.

Και σε άλλες μάρκες όπως πχ armani βλέπω να ξεκινάει ένα ρολόι στα 100 και οι επίσημοι μετπωλητές να το έχουν 250 ευρώ πάνω.

Γενικά παίζουν μούφα ρολόγια σε τέτοια μαγαζιά?γιατί βλέπω αρκετά θετικά σχόλια στο σκρουτζ.Αν έχει κανείς εμπειρία με μαγαζιά όπως πχ. ora-kourtis ας γράψει.

Εμένα με νοιάζει να είναι αυθεντικό το ρολόι αλλά και να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση φυσικά.

Επίσης,πέρα από αυτό που ποσταρα,αν θέλετε προτείνετε και τίποτα άλλο σε αυτό το στυλ.Έχω δει κάποια της armani και της festina που μου ψιλοάρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LeukoSustima είπε

Καλησπέρα,μιας και είμαι άσχετος απο ρολόγια και δεν έχω αγοράσει ποτέ,θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα tissot μιας κι έχω δει αυτό που μου άρεσε και σκέφτομαι να το πάρω για δώρο.

Γενικά έχω διαβάσει και αρνητικά σχόλια (όπως και σε άλλα ρολογία) για ελλατωματικά που βγάζουν προβληματάκια.

Επιπλέον,μια άλλη ερώτηση,επειδή μου έκανε εντύπωση η διαφορά στις τιμές των σκρουτζομάγαζων παρατηρώ οτι πολλά μαγαζιά έχουν τα ρολόγια (πολλές φορές κατόπιν παραγγελίας εως 30 μέρες που γράφουν) και για παράδειγμα στα tissot που κοιτούσα είναι μετρημένα στα δάχτυλα αυτά που είναι επίσημοι μεταπωλητές και προφανώς είναι αυτά με τις υψηλές τιμές.

Και σε άλλες μάρκες όπως πχ armani βλέπω να ξεκινάει ένα ρολόι στα 100 και οι επίσημοι μετπωλητές να το έχουν 250 ευρώ πάνω.

Γενικά παίζουν μούφα ρολόγια σε τέτοια μαγαζιά?γιατί βλέπω αρκετά θετικά σχόλια στο σκρουτζ.Αν έχει κανείς εμπειρία με μαγαζιά όπως πχ. ora-kourtis ας γράψει.

Εμένα με νοιάζει να είναι αυθεντικό το ρολόι αλλά και να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση φυσικά.

Επίσης,πέρα από αυτό που ποσταρα,αν θέλετε προτείνετε και τίποτα άλλο σε αυτό το στυλ.Έχω δει κάποια της armani και της festina που μου ψιλοάρεσαν.

Σε γενικές γραμμές, οι επίσημοι μεταπωλητές πωλούν ακριβότερα από άλλα μαγαζιά. Αλλά γλυτώνεις περιπτώσεις παρα-εισαγωγών, fakes ή προβλημάτων με την εγγύηση του προϊόντος. Επίσης, έχε υπόψιν σου πως στο 90% των περιπτώσεων, σε αυτή την κατηγορία προϊόντων όταν βλέπεις "30 μέρες παράδοση" τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σου το φέρει σκρουτζομάγαζο το ρολόι στην αναγραφόμενη τιμή.

Η καλύτερη λύση όταν σταμπάρεις ένα συγκεκριμένο ρολόι θα ήταν να πας να το δεις από κοντά σε μερικούς επίσημους. Συνήθως, μπορείς να πετύχεις και μια καλή έκπτωση με αυτόν τον τρόπο.

Για τα Tissot τώρα. Είναι αλήθεια πως έχουν ακουστεί μερικά προβλήματα για ελαττωματικούς ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ χρονογράφους (βασισμένους στον ΕΤΑ C01.211). Όμως το ρολόι που κοιτάς είναι μπαταρίας, όχι μηχανικό. Σε γενικές γραμμές η Tissot είναι αρκετά ποιοτική εταιρία. Ρίξε μια ματιά και εδώ για μερικούς ακόμα χρονογράφους.

 

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα πριν από λίγο.

20210127_172041.jpg.d94421cd8494fd245d966fe0201e8bef.jpg

20210127_172244.jpg

20210127_171907.jpg

Όπως πάντα, το αγόρασα με μπρασελέ, το φόρεσα έτσι για ένα τέταρτο και το έβγαλα για να βάλω λουράκι. Για την ώρα ένα ΝΑΤΟ, σύντομα θα έρθει και το cordura.

 

 

20210127_173546.jpg

Οριακά ανεκτό για τον καρπό μου των 16εκ., αλλά έχω συνηθίσει να φοράω μέχρι 42mm, με το λουράκι θα φαίνεται καλύτερο. Δυστυχώς, τα 39mm μου είναι πολύ μικρά, και τα 42 μεγάλα.

Η συνολική αίσθηση που μου δίνει είναι αυτή ενός ρολογιού πολύ καλού brand και τιμής γύρω στα €2000 πριν από καμιά 15 χρόνια. Η συσκευασία του, το βάρος του, η ποιότητα της κορώνας, όλα μου θυμίζουν τα μεσαία Omega, Breitling κτλ του 2005. Φοράει και τον ίδιο μηχανισμό...

Οι πολύ αυστηροί του καταλογίζουν το γεγονός ότι αποτελεί homage ενός παλιού Rolex. Γενικά δεν είμαι πολύ θετικός απέναντι στα homages, αλλά σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για ένα Rolex που δεν κυκλοφορεί εδώ και δεκαετίες, ενώ όσες ομοιότητες έχει, έχει και άλλες τόσες διαφορές.

Είναι ένα ρολόι για όλους. Αυτός που δεν ασχολείται και πολύ με το σπορ, θα πάρει ένα εξαιρετικά ποιοτικό ρολόι που θα μπορεί να το φοράει παντού. Αυτός που ασχολείται και θέλει/μπορεί να ξοδέψει, θα το πάρει ως "beater", αλλά δεν θα κάνει και πολλές παραχωρήσεις σε σχέση με το GMT master ή το Explorer του.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...