Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που το λες μου ήρθε στο μυαλό ένα βίντεο στο youtube (Federico talk watches) είναι dealer όχι Ad και έλεγε ότι ήρθε ένας κινέζους και του πήρε 40 longines σε μια μέρα...... 

επισης ότι η νούμερο ένα εταιρία ρολογιών στην Κίνα σαν πολυτελή ρολόγια είναι η vacheron constantin πάνω και από την ρόλεξ.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Egw-eimai-pali είπε

Τρομερή ποιότητα για τα λεφτά του... μόλις έφτασαν 

46B136B9-EF96-4E6A-9C43-DB7F354E286D.jpeg

267BAF64-4EF0-432B-A775-52FEA74388F3.jpeg

Ως πρόσφατος κάτοχος Steinhart, μάλλον θα διαφωνήσω στο θέμα value for money. Για αρχή, μιλάμε για ~€600, που είναι ένα αρκετά σοβαρό ποσό για ρολόι. Τί παίρνουμε λοιπόν με αυτά τα χρήματα; Παίρνουμε κρύσταλλο ζαφειρίου, μία καλοφτιαγμένη κάσα από ατσάλι και ποιοτικό μπρασελέ με συμπαγή end links και στιβαρό κούμπωμα. Αυτά τα βρίσκουμε αρκετά εύκολα σε Seiko,citizen  στα ίδια χρήματα, ιδίως σε Seiko, που τελευταία γέμισε την αγορά με ένα σωρό διαφορετικά diver's με μικρές διαφορές. Θεωρώ ότι τόσο κοστίζει πλέον ένα καλό καταδυτικό ρολόι. Αν και νομίζω ότι και η Seiko έχει τσιμπήσει πλέον αρκετά στις τιμές.

Από εκεί και πέρα, παίρνεις μηχανή ΕΤΑ. Αυτή η μηχανή είναι βασική, με τις βασικές λειτουργίες που θα πρέπει πλέον να έχει μία αυτόματη μηχανή, δηλαδή ημερομηνία, hacking, χειροκίνητο κούρδισμα (το οποίο η συγκεκριμένη δεν αγαπάει και πολύ). Η "καλή" έκδοση (elabore με χρόνους COSC και GMT) δεν επιτρέπει την μετακίνηση του ωροδείκτη ανεξάρτητα, άρα υπολείπεται σε σχέση με άλλες (πολύ ακριβότερες) προτάσεις.

Τότε γιατί το πήρα; Γιατί ήθελα και ένα ποιοτικό ελβετικό diver's με γερμανικό άρωμα. Αντικειμενικά, το Steinhart είναι απείρως καλύτερο από το NY0040 στο μπρασελέ και στο κρύσταλλο, στα υπόλοιπα δεν βρίσκω χτυπητές διαφορές. Τα Steinhart για εμένα είναι απόλυτα τίμια στα (παράλογα) πλαίσια της αγοράς "καλού" ρολογιού, αλλά σίγουρα δεν τους κλέβουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Ως πρόσφατος κάτοχος Steinhart, μάλλον θα διαφωνήσω στο θέμα value for money. Για αρχή, μιλάμε για ~€600, που είναι ένα αρκετά σοβαρό ποσό για ρολόι. Τί παίρνουμε λοιπόν με αυτά τα χρήματα; Παίρνουμε κρύσταλλο ζαφειρίου, μία καλοφτιαγμένη κάσα από ατσάλι και ποιοτικό μπρασελέ με συμπαγή end links και στιβαρό κούμπωμα. Αυτά τα βρίσκουμε αρκετά εύκολα σε Seiko,citizen  στα ίδια χρήματα, ιδίως σε Seiko, που τελευταία γέμισε την αγορά με ένα σωρό διαφορετικά diver's με μικρές διαφορές. Θεωρώ ότι τόσο κοστίζει πλέον ένα καλό καταδυτικό ρολόι. Αν και νομίζω ότι και η Seiko έχει τσιμπήσει πλέον αρκετά στις τιμές.

Από εκεί και πέρα, παίρνεις μηχανή ΕΤΑ. Αυτή η μηχανή είναι βασική, με τις βασικές λειτουργίες που θα πρέπει πλέον να έχει μία αυτόματη μηχανή, δηλαδή ημερομηνία, hacking, χειροκίνητο κούρδισμα (το οποίο η συγκεκριμένη δεν αγαπάει και πολύ). Η "καλή" έκδοση (elabore με χρόνους COSC και GMT) δεν επιτρέπει την μετακίνηση του ωροδείκτη ανεξάρτητα, άρα υπολείπεται σε σχέση με άλλες (πολύ ακριβότερες) προτάσεις.

Τότε γιατί το πήρα; Γιατί ήθελα και ένα ποιοτικό ελβετικό diver's με γερμανικό άρωμα. Αντικειμενικά, το Steinhart είναι απείρως καλύτερο από το NY0040 στο μπρασελέ και στο κρύσταλλο, στα υπόλοιπα δεν βρίσκω χτυπητές διαφορές. Τα Steinhart για εμένα είναι απόλυτα τίμια στα (παράλογα) πλαίσια της αγοράς "καλού" ρολογιού, αλλά σίγουρα δεν τους κλέβουμε!

Μα δεν είπε κανείς ότι τους κλέβουμε ίσα ίσα «έρχεσαι» στα λόγια μου... τίμια στα παράλογα πλαίσια της αγοράς, αν και για εμένα θα έλεγα παρά πολυ καλά   στα πλαίσια της αγοράς ( δεν υπάρχουν πολλές επιλογές Swiss made κύριος για τον μηχανισμό σε αυτήν τιμη) το gmt 540 (στεφανη αλουμινίου) και το “Kermit” 440 + 15 μεταφορικά, για αυτά που προσφέρει sw200 η 2824-2 elaborate η το gmt με 2893-2 η sw330 elaborate δεν έχουν ανταγωνισμό. Συμφωνώ επίσης ότι η seiko το ξεφτίλισε με της τιμές τελευταία!
προσωπικη  μου άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 8:48 ΠΜ, Voodooman είπε

Ως πρόσφατος κάτοχος Steinhart, μάλλον θα διαφωνήσω στο θέμα value for money. Για αρχή, μιλάμε για ~€600, που είναι ένα αρκετά σοβαρό ποσό για ρολόι. Τί παίρνουμε λοιπόν με αυτά τα χρήματα; Παίρνουμε κρύσταλλο ζαφειρίου, μία καλοφτιαγμένη κάσα από ατσάλι και ποιοτικό μπρασελέ με συμπαγή end links και στιβαρό κούμπωμα. Αυτά τα βρίσκουμε αρκετά εύκολα σε Seiko,citizen  στα ίδια χρήματα, ιδίως σε Seiko, που τελευταία γέμισε την αγορά με ένα σωρό διαφορετικά diver's με μικρές διαφορές. Θεωρώ ότι τόσο κοστίζει πλέον ένα καλό καταδυτικό ρολόι. Αν και νομίζω ότι και η Seiko έχει τσιμπήσει πλέον αρκετά στις τιμές.

Από εκεί και πέρα, παίρνεις μηχανή ΕΤΑ. Αυτή η μηχανή είναι βασική, με τις βασικές λειτουργίες που θα πρέπει πλέον να έχει μία αυτόματη μηχανή, δηλαδή ημερομηνία, hacking, χειροκίνητο κούρδισμα (το οποίο η συγκεκριμένη δεν αγαπάει και πολύ). Η "καλή" έκδοση (elabore με χρόνους COSC και GMT) δεν επιτρέπει την μετακίνηση του ωροδείκτη ανεξάρτητα, άρα υπολείπεται σε σχέση με άλλες (πολύ ακριβότερες) προτάσεις.

Τότε γιατί το πήρα; Γιατί ήθελα και ένα ποιοτικό ελβετικό diver's με γερμανικό άρωμα. Αντικειμενικά, το Steinhart είναι απείρως καλύτερο από το NY0040 στο μπρασελέ και στο κρύσταλλο, στα υπόλοιπα δεν βρίσκω χτυπητές διαφορές. Τα Steinhart για εμένα είναι απόλυτα τίμια στα (παράλογα) πλαίσια της αγοράς "καλού" ρολογιού, αλλά σίγουρα δεν τους κλέβουμε!

Θυμιζει εντονα SEIKO BFK!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, isim είπε

Θυμιζει εντονα SEIKO BFK!

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα μοντέλα με τα οποία είναι σχεδόν ολόιδιο!..Όταν έχεις φτιάξει (Rolex) το απόλυτο καταδυτικό (Submariner), λογικό είναι όλοι οι άλλοι να το αντιγράψουν - με ή χωρίς εισαγωγικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμες για τα καινουργια seiko 5?

https://www.skroutz.gr/s/20966191/Seiko-SRPD55K1.html?from=sku_color_variations

Υποτιθεται αντικατασταση του skx, καλυτερο σε ολα εκτος απο τα 200m wr

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

Γνωμες για τα καινουργια seiko 5?

https://www.skroutz.gr/s/20966191/Seiko-SRPD55K1.html?from=sku_color_variations

Υποτιθεται αντικατασταση του skx, καλυτερο σε ολα εκτος απο τα 200m wr

Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις πλέον καλύτερα και πραγματικά diver. Τα καινούρια 5αρια είναι "dive style" ρολόγια με 10bar αδιαβροχοποίηση και χωρίς βιδωτή κορώνα (με διαφορά το κυριότερο για μηχανικό ρολόι που θέλεις να το βάλεις θάλασσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, imr είπε

Γνωμες για τα καινουργια seiko 5?

https://www.skroutz.gr/s/20966191/Seiko-SRPD55K1.html?from=sku_color_variations

Υποτιθεται αντικατασταση του skx, καλυτερο σε ολα εκτος απο τα 200m wr

 

 

 

 

ξεκάθαρα απο θέμα εμφάνισης σε αυτά τα χρήματα, θα προτιμούσα citizen. 

image.png.dba4e42b769e9a0663b96842df2518e2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

31 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις πλέον καλύτερα και πραγματικά diver. Τα καινούρια 5αρια είναι "dive style" ρολόγια με 10bar αδιαβροχοποίηση και χωρίς βιδωτή κορώνα (με διαφορά το κυριότερο για μηχανικό ρολόι που θέλεις να το βάλεις θάλασσα).

 

Ισχυει οτι ειναι "dive Style" εχει ομως το + οτι εχει hacking και κουρδισμα

14 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

ξεκάθαρα απο θέμα εμφάνισης σε αυτά τα χρήματα, θα προτιμούσα citizen. 

 

Σκεφτομαι και το citizen αλλα το κλασικο ny0040. γενικα με ενοχλει λιγο η κορωνα στο κεντρο και θα προτιμουσα στις 5/8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, imr είπε

Ισχυει οτι ειναι "dive Style" εχει ομως το + οτι εχει hacking και κουρδισμα

Και όλα τα εναλλακτικά μηχανικά σύγχρονα divers σε αυτήν την κατηγορία έχουν hacking+κούρδισμα.

Απλά το παλαιό SKX που αντικαταστάθηκε είχε αρκετά στιβαρή αλλά ξεπερασμένη μηχανή. Και τα καινούρια "5ΚΧ" είναι κατά την γνώμη μου κακός αντικαταστάτης του SKX για την δουλειά που το έπαιρνε ο κόσμος τότε (φθηνό και στιβαρό dive watch των 200€).

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imr είπε

 

Σκεφτομαι και το citizen αλλα το κλασικο ny0040. γενικα με ενοχλει λιγο η κορωνα στο κεντρο και θα προτιμουσα στις 5/8 

Σε κάθε περίπτωση εμπειρικά θα σου πω τα ακόλουθα.

Μην αγοράσεις, αν πρώτα δεν το δοκιμάσεις ημέρα στο χέρι σου.

Όχι με φώτα μαγαζιού, όχι μόνο σε φωτογραφίες.

Απο το σπίτι επιλέγεις τεχνικά χαρακτηριστικά. Μόνο απο κοντά επιλέγεις εμφάνιση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Και όλα τα εναλλακτικά μηχανικά σύγχρονα divers σε αυτήν την κατηγορία έχουν hacking+κούρδισμα.

Απλά το παλαιό SKX που αντικαταστάθηκε είχε αρκετά στιβαρή αλλά ξεπερασμένη μηχανή. Και τα καινούρια "5ΚΧ" είναι κατά την γνώμη μου κακός αντικαταστάτης του SKX για την δουλειά που το έπαιρνε ο κόσμος τότε (φθηνό και στιβαρό dive watch των 200€).

 

 

29 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σε κάθε περίπτωση εμπειρικά θα σου πω τα ακόλουθα.

Μην αγοράσεις, αν πρώτα δεν το δοκιμάσεις ημέρα στο χέρι σου.

Όχι με φώτα μαγαζιού, όχι μόνο σε φωτογραφίες.

Απο το σπίτι επιλέγεις τεχνικά χαρακτηριστικά. Μόνο απο κοντά επιλέγεις εμφάνιση. 

To ΝΥ0040 δεν εχει hacking, μικρο το κακο βεβαια το κουρδισμα με ενδιαφερει οπωσδηποτε

Ισχυει οτι θα προσπαθησω να τα δω και απο κοντα πριν την αγορα απλα βλεπω οτι στα ~300 ευρω δεν υπαρχει κατι πραγματικα πληρες εκτος ισως τα orient τα οποια δεν με ενθουσιαζουν εμφανισιακα

Υπαρχει κατι καλυτερο σε budget ,αξιοπιστο diver εκτος απο το ΝΥ0040?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για έως 300€ εγώ θα πήγαινα εδώ.

QtCY7uv.jpg

https://www.skroutz.gr/s/24634743/Orient-RA-AC0K01B10B.html

Ή εδώ.

jJq0pqI.jpg

https://www.skroutz.gr/s/23161770/Citizen-Promaster-NY0100-50XE-Green-Silver.html?from=sku_color_variations

Και είπαμε, τα 5ΚΧ δεν είναι καν diver, πόσο δε αξιόπιστα. Το τι βρισίδι έχουν φάει από τους οπαδούς της Seiko δεν λέγεται τελευταία..

Προσωπικά, θα επέλεγα το "DressKX" σε αυτή την υλοποίηση. Το βρίσκω κατά πολύ ομορφότερο, και δεν προσπαθεί να το παίξει κάτι που δεν είναι!  Νομίζω πως το βρίσκουμε στα ίδια λεφτά περίπου. ❤️

VVFz2P0.jpg

maxresdefault.jpg

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Για έως 300€ εγώ θα πήγαινα εδώ.

QtCY7uv.jpg

https://www.skroutz.gr/s/24634743/Orient-RA-AC0K01B10B.html

Ή εδώ.

jJq0pqI.jpg

https://www.skroutz.gr/s/23161770/Citizen-Promaster-NY0100-50XE-Green-Silver.html?from=sku_color_variations

Και είπαμε, τα 5ΚΧ δεν είναι καν diver, πόσο δε αξιόπιστα. Το τι βρισίδι έχουν φάει από τους οπαδούς της Seiko δεν λέγεται τελευταία..

Προσωπικά, θα επέλεγα το "DressKX" σε αυτή την υλοποίηση. Το βρίσκω κατά πολύ ομορφότερο, και δεν προσπαθεί να το παίξει κάτι που δεν είναι!  Νομίζω πως το βρίσκουμε στα ίδια λεφτά περίπου. ❤️

VVFz2P0.jpg

maxresdefault.jpg

 

 

Το citizen υπαρχει σαν επιλογη, και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.

Το orient οσο καλα ρολογια να ειναι οσο ομορφα εμφανισιακα, με χαλαει το logo τους. Οκ ισως να ειναι ανουσιο κολημα αλλα μου χαλαει την εμφανιση (δεν εννοω κολημα σαν μαρκα, το σχεδιο δεν μου αρεσει)

DressKX δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα. Θα προτιμουσα καθαρα dress watch (πχ ενα presage) σε αυτην την περιπτωση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...