Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σκέφτομαι να παρω ενα τύπου hulk για το καλοκαιρι αλλα φοβάμαι το μέγεθος γαμωτο..

Αρχικα έλεγα να πάω σε oris aquis αλλα δε θέλω να δώσω τοσα χρήματα 

https://m.aliexpress.com/store/v3/home.html?shopId=5039187&sellerId=238530882&pagePath=index.htm
 

αν δεν θέλεις όπως είπες να δώσεις 1700 δες εδώ, το sub hulk homage το έχω είναι πολύ καλό. Και μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Egw-eimai-pali είπε

https://m.aliexpress.com/store/v3/home.html?shopId=5039187&sellerId=238530882&pagePath=index.htm
 

αν δεν θέλεις όπως είπες να δώσεις 1700 δες εδώ, το sub hulk homage το έχω είναι πολύ καλό. Και μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης 

5D854EAD-33A9-40D6-9E16-CD29FEA1AE3D.jpeg.7b1a5ebf9dc80a7d791ee99519eeedec.jpegC72F9A14-626A-456A-AE91-DE4EFD856086.jpeg.99ef84f09f70a50aebcd09ccc71b66f2.jpeg 
 

εχω 7 ίντσες καρπό για να  βοήθησω

6B1DACCC-D089-4177-AB4B-744354205547.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Citizen Promaster ref NY0100-50XE προσοχή στο μέγεθος (42mm, δεν βρήκα L-L)

https://www.citizenwatch.eu/product/promaster-automatik-titanium-diver-200m-ny0100-50xe/

 

Seiko SPB155J1 μικρότερο, οχι καθαρό divers, αλλά έχει τα απαραίτητα για κολύμπι

https://www.seikowatches.com/global-en/products/prospex/spb155j1

 

Υπάρχουν και κάποια νέα Seiko 5 αλλά με μικρότερη στεγανωση (100m)

 

 

Γενικά δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε 40mm και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2021 στις 8:11 ΜΜ, jakis13 είπε

Citizen Promaster ref NY0100-50XE προσοχή στο μέγεθος (42mm, δεν βρήκα L-L)

https://www.citizenwatch.eu/product/promaster-automatik-titanium-diver-200m-ny0100-50xe/

 

Seiko SPB155J1 μικρότερο, οχι καθαρό divers, αλλά έχει τα απαραίτητα για κολύμπι

https://www.seikowatches.com/global-en/products/prospex/spb155j1

 

Υπάρχουν και κάποια νέα Seiko 5 αλλά με μικρότερη στεγανωση (100m)

 

 

Γενικά δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε 40mm και κάτω.

Diver's σε κάτω από 40mm βρίσκεις εύκολα. Θα αρκούσε να βάλω το Ocean 39 της Steinhart με τις άπειρες παραλλαγές του, αλλά πλέον πολλά microbrands βγάζουν diver's σε αυτήν τη διάσταση και σε ακόμη πιο προσιτές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ισως θα έπρεπε να ειμαι πιο συγκεκριμένος "σε 40mm και κάτω και να μην ειναι sub homage" μιας και τα περισσότερα ακολουθουν το στυλ αυτό.

To mariner που προτάθηκε πιο πριν ειναι εξαίρεση

 

Και off topic σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, αν θα ήθελα κάτι σε πράσινο (θεωρητικό το ερώτημα) θα ήταν αυτό (χωρις date)

773468658_Glashtte-Original-Sixties-Sixties-Panorama-Date-Watches-01-1024x576.jpg.b1dcfd1b9e5a174bdac8d6320b210a8e.jpg

Επεξ/σία από jakis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jakis13 είπε

Ναι, ισως θα έπρεπε να ειμαι πιο συγκεκριμένος "σε 40mm και κάτω και να μην ειναι sub homage" μιας και τα περισσότερα ακολουθουν το στυλ αυτό.

To mariner που προτάθηκε πιο πριν ειναι εξαίρεση

 

Και off topic σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, αν θα ήθελα κάτι σε πράσινο (θεωρητικό το ερώτημα) θα ήταν αυτό (χωρις date)

773468658_Glashtte-Original-Sixties-Sixties-Panorama-Date-Watches-01-1024x576.jpg.b1dcfd1b9e5a174bdac8d6320b210a8e.jpg

Κάτω από 40mm, να μην είναι diver's, με prestige  και σε πράσινο τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα Seiko alpinist.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Being a triathlete, I'm wearing  Polar Grit X that is a multisport  GPS watch with rugged design and extreme lightweight design (The image is attached). You can find it's review here. I recently start using Polar before that I was using Garmin, I faced some strap issue with that so I turned to this one.

Polar grit X.jfif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ποιότητα στην φθηνή κατηγορία αυτόματων Lorus RL447AX9 Automatic Seiko SKX Diver Look, Seiko 7S26 c

Lorus diver's automatic.jpg

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη προσοχή σε κατόχους PAGANI Design .
Και στα δυο που εχω [ PD-1639 &  PD-1662 ]  μου παρουσιάστηκε η ίδια "βλάβη" .
Βγήκε ο πείρος που βλέπετε και μου έπεσε το ρολόι ( είναι βιδωτός )

 

C5MEbVB.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, villasg είπε

Μεγάλη προσοχή σε κατόχους PAGANI Design .
Και στα δυο που εχω [ PD-1639 &  PD-1662 ]  μου παρουσιάστηκε η ίδια "βλάβη" .
Βγήκε ο πείρος που βλέπετε και μου έπεσε το ρολόι ( είναι βιδωτός )

 

C5MEbVB.jpg

Και εμένα μου είχε φύγει με το που το πήρα.

Δεν έπεσε όμως, γιατί δεν το φόρεσα ποτέ τελικά! 

Ενδεχομένως να θέλει λίγη κόλλα σπειρωματων για να μην φύγει ποτέ ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια προηγούμενου post που έκανα για την αγορά του Pagani Design 007 Seamaster από Amazon Γερμανίας, επειδή κάποιοι είχαν ρωτήσει, ενώ το έστειλαν με YunExpress από Κίνα, τελικά φαίνεται να πέρασε από τελωνείο αφού στο tracking έγραψε Custom clearance completed καθώς επίσης, μετά από ψάξιμο, από το κινέζικο tracking number βρήκα αυτό της ACS που αναλαμβάνει τη παράδοση εντός Ελλάδας και λέει ότι έφυγε από Θεσσαλονίκη και έρχεται στο κατάστημα Νέας Σμύρνης. Φαντάζομαι αν περνούσε τελωνείο δεν θα έπρεπε να με καλέσουν;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 3:11 ΜΜ, margaritagr είπε

Σκέφτομαι να παρω ενα τύπου hulk για το καλοκαιρι αλλα φοβάμαι το μέγεθος γαμωτο..

Αρχικα έλεγα να πάω σε oris aquis αλλα δε θέλω να δώσω τοσα χρήματα 

Να δώσεις τόσα χρήματα

Κι εγώ σκέφτομαι να πάρω το ίδιο και κρατιέμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια επίσκεψη στο πατρικό πάντα κρύβει εκπλήξεις.

Όταν ήμουν μικρός είχα κόλλημα με τα ana-digi. Όταν λοιπόν άρχισα να δουλεύω και ήρθε η ώρα να αγοράσω το πρώτο κατάδικό μου ρολόι, πήρα ana-digi, το Casio AMW-320D 7BVZ. Το πήρα το 1995 γύρω στις 20 χιλιάδες παλιές δραχμούλες, ας πούμε €60 σήμερα.

Πήγαμε μαζί μέχρι και τον στρατό, αλλά λίγα χρόνια μετά μου μπήκε το μικρόβιο των αυτόματων και το Casio το έδωσα στον αδελφό μου. Ο αδελφός μου δεν είναι τύπος των ρολογιών και όταν κάποια στιγμή τον ρώτησα πού είναι, μου είπε κάτι περίεργα "δεν ξέρω, δεν θυμάμαι", οπότε υπέθεσα ότι κάτι κακό συνέβη στο ρολογάκι μου.

Σήμερα ψαχούλευα στα παλιά συρτάρια του πατρικού μου και το βρήκα. Έφυγα όπως-όπως και με το που μπήκα σπίτι άνοιξα το κουτάκι, μήπως και βρω καμιά μπαταρία μέσα. Βρήκα. Οπότε αμέσως μετά άρχισε η αγωνία για το αν θα δουλέψει. Δούλεψε.

20210319_174936.jpg.2edc4a3cf8b83c147b4213a37add16e6.jpg

Ξέρει κανείς αν και πού πουλάνε φλάντζες σε Θεσσαλονίκη/Ελλάδα; Δεν θέλω να πάω σε ρολογά να ζητήσω, ούτε γίνεται τώρα να πάρω σβάρνα υδραυλικά/σιδηρικά/συνεργεία για να βρω. 41 x 0.8 mm.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Voodooman είπε

Μια επίσκεψη στο πατρικό πάντα κρύβει εκπλήξεις.

Όταν ήμουν μικρός είχα κόλλημα με τα ana-digi. Όταν λοιπόν άρχισα να δουλεύω και ήρθε η ώρα να αγοράσω το πρώτο κατάδικό μου ρολόι, πήρα ana-digi, το Casio AMW-320D 7BVZ. Το πήρα το 1995 γύρω στις 20 χιλιάδες παλιές δραχμούλες, ας πούμε €60 σήμερα.

Πήγαμε μαζί μέχρι και τον στρατό, αλλά λίγα χρόνια μετά μου μπήκε το μικρόβιο των αυτόματων και το Casio το έδωσα στον αδελφό μου. Ο αδελφός μου δεν είναι τύπος των ρολογιών και όταν κάποια στιγμή τον ρώτησα πού είναι, μου είπε κάτι περίεργα "δεν ξέρω, δεν θυμάμαι", οπότε υπέθεσα ότι κάτι κακό συνέβη στο ρολογάκι μου.

Σήμερα ψαχούλευα στα παλιά συρτάρια του πατρικού μου και το βρήκα. Έφυγα όπως-όπως και με το που μπήκα σπίτι άνοιξα το κουτάκι, μήπως και βρω καμιά μπαταρία μέσα. Βρήκα. Οπότε αμέσως μετά άρχισε η αγωνία για το αν θα δουλέψει. Δούλεψε.

20210319_174936.jpg.2edc4a3cf8b83c147b4213a37add16e6.jpg

Ξέρει κανείς αν και πού πουλάνε φλάντζες σε Θεσσαλονίκη/Ελλάδα; Δεν θέλω να πάω σε ρολογά να ζητήσω, ούτε γίνεται τώρα να πάρω σβάρνα υδραυλικά/σιδηρικά/συνεργεία για να βρω. 41 x 0.8 mm.

Ωραίο πραγματικά, ακόμα και για 25 χρόνια μετά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...