Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Όντως η citizen έχει καλή τεχνογνωσία στο τιτάνιο, αλλά το "καλό" της κράμα είναι το Duratect, αυτό είναι πράγματι πολύ δυνατό. Δεν έχω καταλάβει ακόμη αν η Citizen το χρησιμοποιεί στα Japan only μοντέλα της ή στα ακριβά της. Είχα ένα Citizen με επικάλυψη Duratect. Μια μέρα τίναζα χαλί και πάω και δίνω μία με το κούμπωμα του μπρασελέ πάνω στο κάγκελο του μπαλκονιού. Το κάγκελο έγινε χάλια, το ρολόι δεν κατάλαβε τίποτα!.. Το Super titanium επίσης το είχα. Από σκληρότητα δεν έλεγε και πολλά, έκανε σημάδια σχεδόν όσο εύκολα και το ατσάλι και αυτός ήταν ο λόγος που πούλησα το ρολόι και δεν ξαναπήρα τιτάνιο. 

Αν έπαιρνα ξανά ρολόι με Super Τitanium, οι λόγοι θα είχαν να κάνουν με την διαφορετική, ελαφριά  αίσθηση που δίνει στο χέρι (σε κάποιους δεν αρέσει αυτό) και με το ωραίο χρώμα που συνήθως έχει και όχι με την σκληρότητά του. 

To σημερινό Super Titanium ΕΙΝΑΙ το Duratect TiC (δλδ αλλάζει πλέον μόνο η ονομασία). Προσοχή, αυτό ισχύει από το 2012 και μετά. Ρολόγια παλαιότερα με Super Titanium πράγματι έχουν χειρότερη επίστρωση από τα Duratect αντίστοιχης περιόδου! Η Citizen εναρμόνισε την παραγωγή της σε αυτό το θέμα πριν δέκα χρόνια περίπου, αλλά κράτησε τις Region specific ονομασίες της. 👍

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Dante80 είπε

To σημερινό Super Titanium ΕΙΝΑΙ το Duratect TiC (δλδ αλλάζει πλέον μόνο η ονομασία). Προσοχή, αυτό ισχύει από το 2012 και μετά. Ρολόγια παλαιότερα με Super Titanium πράγματι έχουν χειρότερη επίστρωση από τα Duratect αντίστοιχης περιόδου! Η Citizen εναρμόνισε την παραγωγή της σε αυτό το θέμα πριν δέκα χρόνια περίπου, αλλά κράτησε τις Region specific ονομασίες της. 👍

 

Έτσι εξηγείται...To απαράδεκτο σε θέμα σκληρότητας Royal Marines Commando μου ήταν του 2011-12 αν θυμάμαι καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, imr είπε

Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω το https://www.skroutz.gr/s/23161801/Citizen-Promaster-NY0100-50ME-Navy-Silver.html

 

Χωρίς να το έχω δει από κοντά.

Κάποιος λόγος να μην το πάρω? Μήπως να πάρω ένα Ny0040  και να αγοράσω μπρασελέ?

Καποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά?

Σε Citizen υπάρχουν και τα NY0086 & NY0085, αν σε καλύπτουν τα χρώματα αυτών των δύο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, volleyball είπε

Σε Citizen υπάρχουν και τα NY0086 & NY0085, αν σε καλύπτουν τα χρώματα αυτών των δύο.
 

Το 0085 το εχω σκεφτει, νομιζω οτι το coke bezel ομως ειναι λιγο too much,

Σε all black θα το επερνα κατευθειαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνω, για αυτό σου είπα αν σε καλύπτουν.

Να ρωτήσω κάτι άλλο τους έμπειρους, μιας και μιλάμε για την Citizen.

Πως γίνεται τα μοντέλα NY0040 και κυρίως τα NY0085-6, να έχουν εδώ Ελλάδα τη χαμηλότερη τιμή στην Ευρώπη και ίσως παγκοσμίως. Τουλάχιστον αυτό τον καιρό. Σύγκριση με τιμές Amazon, Idealo, Pricerunner και στην αντιπροσωπεία τους που νομίζω είναι στη Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, volleyball είπε

Το καταλαβαίνω, για αυτό σου είπα αν σε καλύπτουν.

Να ρωτήσω κάτι άλλο τους έμπειρους, μιας και μιλάμε για την Citizen.

Πως γίνεται τα μοντέλα NY0040 και κυρίως τα NY0085-6, να έχουν εδώ Ελλάδα τη χαμηλότερη τιμή στην Ευρώπη και ίσως παγκοσμίως. Τουλάχιστον αυτό τον καιρό. Σύγκριση με τιμές Amazon, Idealo, Pricerunner και στην αντιπροσωπεία τους που νομίζω είναι στη Γερμανία.

Απλά θα προσθέσω και τα Omega, επειδή το έχω ξαναπεί.

Που είναι η χαμηλότερη τιμή παγκοσμίως? Στο Σύνταγμα!!!! Απίστευτο!!!

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, volleyball είπε

Το καταλαβαίνω, για αυτό σου είπα αν σε καλύπτουν.

Να ρωτήσω κάτι άλλο τους έμπειρους, μιας και μιλάμε για την Citizen.

Πως γίνεται τα μοντέλα NY0040 και κυρίως τα NY0085-6, να έχουν εδώ Ελλάδα τη χαμηλότερη τιμή στην Ευρώπη και ίσως παγκοσμίως. Τουλάχιστον αυτό τον καιρό. Σύγκριση με τιμές Amazon, Idealo, Pricerunner και στην αντιπροσωπεία τους που νομίζω είναι στη Γερμανία.

Επειδή η αγορά είναι μικρή και το κοινό-αναλογικά-δεν ξέρει και δεν ασχολείται. Ξέρεις πόσα ρολόγια δώρα γάμου /βαφτίσεων Tommy, Boss, Armani έχω δει; Οι "μερακλήδες" άντε να πάνε σε κανένα Tissot. Τα Seiko/Citizen/Orient δεν έχουν και πολύ καλή φήμη στην Ελλάδα!..

Για τις τιμές κάτι παρόμοιο ισχύει και για τα Rolex. Η παγκόσμια κρίση στην προσφορά/ζήτηση Rolex είναι αντίστοιχη με την κατάσταση στις κάρτες γραφικών, αλλά στην Ελλάδα οι τιμές παραμένουν σταθερές, γιατί η αγορά είναι μικρή. Κάτσε να έρθουν το καλοκαίρι οι τουρίστες, να δουν τις τιμές μας και ξαναμιλάμε τον Οκτώβριο!..

ΥΓ.Σκέφτομαι σοβαρά να γίνω scalper. Να πάω σε κανένα μικρομάγαζο, να αγοράσω ένα SKX007 και ένα SKX009 και μετά να τα μοσχοπουλήσω έξω!.. Μην κοιτάξετε στο Skroutz, από ένα πεντακοσαρικάκι έκαστο. Ποια; Τα SKX!

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα το Pagani Design 007 Seamaster. Αγορά από Amazon de και αποστολή από Κίνα με YunExpress. Έκανε 24 μέρες να έρθει και τελικά ΔΕΝ πλήρωσα τελωνείο. 

IMG_20210324_133057.jpg.49c490b637614dd9c7330559d49f703d.jpg

 

IMG_20210324_140936.jpg.aa940ed891bd38fb974a0b448637c24b.jpg

Δεν έχω με κάτι να το συγκρίνω αλλά το θεωρώ πολύ τίμιο για 100 ευρώ.

Το bezel έχει ελάχιστο backplay σε σχέση με κάποια reviews που είδα. Πραγματικά αν δεν το είχα δει από τα βίντεο ούτε που θα το ανέφερα σαν πρόβλημα. Σχετικά με το πως ευθυγραμμίζονται οι γραμμούλες στο bezel με αυτές που είναι τυπωμένες πάνω στο ρολόι δεν βλέπω επίσης κάποιο θέμα.

Το μόνο που παρατήρησα είναι οι 2 γραμμές στις 12 η ώρα σαν να μην είναι ομοιόμορφες μεταξύ τους.  Ίσως φαίνεται και στη φωτό.

Overall πολύ ικανοποιημένος!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris21gr είπε

Παρέλαβα σήμερα το Pagani Design 007 Seamaster. Αγορά από Amazon de και αποστολή από Κίνα με YunExpress. Έκανε 24 μέρες να έρθει και τελικά ΔΕΝ πλήρωσα τελωνείο. 

IMG_20210324_133057.jpg.49c490b637614dd9c7330559d49f703d.jpg

 

IMG_20210324_140936.jpg.aa940ed891bd38fb974a0b448637c24b.jpg

Δεν έχω με κάτι να το συγκρίνω αλλά το θεωρώ πολύ τίμιο για 100 ευρώ.

Το bezel έχει ελάχιστο backplay σε σχέση με κάποια reviews που είδα. Πραγματικά αν δεν το είχα δει από τα βίντεο ούτε που θα το ανέφερα σαν πρόβλημα. Σχετικά με το πως ευθυγραμμίζονται οι γραμμούλες στο bezel με αυτές που είναι τυπωμένες πάνω στο ρολόι δεν βλέπω επίσης κάποιο θέμα.

Το μόνο που παρατήρησα είναι οι 2 γραμμές στις 12 η ώρα σαν να μην είναι ομοιόμορφες μεταξύ τους.  Ίσως φαίνεται και στη φωτό.

Overall πολύ ικανοποιημένος!

Τα γράμματα στη στεφάνη είναι άσπρα ; Στη φωτο του Αμαζον δείχνουν να είναι κάτι σε πορτοκαλί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neo4 είπε

Τα γράμματα στη στεφάνη είναι άσπρα ; Στη φωτο του Αμαζον δείχνουν να είναι κάτι σε πορτοκαλί

Όχι, όχι δεν είναι άσπρα. Έχουν αυτό το μπεζ χρώμα όπως και οι τελείες και γραμμές στο ρολόι. Μόνο οι δείκτες θα έλεγα ότι είναι λίγο πιο σκούρο μπεζ. Είναι θέμα φωτισμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 20/3/2021 στις 5:55 ΜΜ, Nabuko είπε

Ερώτησις: βλέπω σχεδόν όλοι φοράτε τα ρολόγια στο αριστερό. Υπάρχει κανένας εδώ μέσα δεξιόχειρας που να το φοράει στο δεξί σαν και μένα? 😄

Ο γιος μου που είναι αριστεροχειρας το φοράει στο αριστερό , πιάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έχει κάποιος άποψη για το παρακάτω κατάστημα ;
 


Υπάρχει πιθανότητα να το επιλέξω για αγορά ρολογιού και είπα να ρωτήσω, μήπως κάποιος έχει κάνει αγορά από εκεί. Στο skroutz φαίνεται να έχει μόνο θετικές κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, volleyball είπε

Καλησπέρα. Έχει κάποιος άποψη για το παρακάτω κατάστημα ;
 

  Απόκρυψη περιεχομένων


Υπάρχει πιθανότητα να το επιλέξω για αγορά ρολογιού και είπα να ρωτήσω, μήπως κάποιος έχει κάνει αγορά από εκεί. Στο skroutz φαίνεται να έχει μόνο θετικές κριτικές.

Εχω παρει πριν λιγο καιρο για δωρο, δεν υπηρχε κανενα προβλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...