Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εκεί που νόμιζα ότι είχα αποφασίσει είδα τώρα και αυτό και ξανά μπερδεύτηκα! Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει το τιτάνιο σε αυτά τα χρήματα;! Και αν υπερτερεί από το ατσάλι! Τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ ένα καλοκαιρινό beater. Πολύ όμορφο με τα κλασσικά θέματα των Pagani. Clasp για τα πανηγύρια , ήδη έχω παραγγείλει άλλο και οι βίδες στο μπρασελέ χαλαρές και ήθελαν σφίξιμο.

IMG_20210422_165939.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Georgram είπε

Και εκεί που νόμιζα ότι είχα αποφασίσει είδα τώρα και αυτό και ξανά μπερδεύτηκα! Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει το τιτάνιο σε αυτά τα χρήματα;! Και αν υπερτερεί από το ατσάλι! Τι λέτε; 

Σε γενικές γραμμές, το τιτάνιο είναι υποαλλεργικό (δεν περιέχει χρώμιο όπως το ανοξείδωτο ατσάλι) και εξαιρετικά ανθεκτικό έναντι διάβρωσης και υγρασίας.

Στο χρώμα το τιτάνιο συνηθίζεται να έχει ένα πιο μουντό, σκούρο γκρί τόνο σε σχέση με το ατσάλι.

Το τιτάνιο είναι πολύ ελαφρύτερο ως υλικό από το ατσάλι. Αυτό για κάποιους είναι κακό, καθώς νοιώθουν πως το ρολόι είναι ψεύτικο, παιδικό χωρίς βάρος. Για άλλους είναι θετικό, καθώς κάνει το ρολόι πιο ευκολοφόρετο και άνετο στον καρπό.

Τέλος, το καθαρό (ονομάζεται grade2) τιτάνιο είναι λιγότερο στιβαρό από το ατσάλι. Αυτό σημαίνει πως χαράσσεται και γρατζουνίζει πιο εύκολα. Για την αποφυγή του ανωτέρω, πολλές εταιρίες προχωρούν σε επιφανειακή επίστρωση του μετάλλου με κάποιο κράμα σε μορφή νιτριδίου ή καρβιδίου που αυξάνει κατακόρυφα την αντοχή και σκληρότητα της επιφάνειας. Ανάλογα με τα λεφτά, αλλάζει και η ποιότητα της επίστρωσης.

Ένα μειονέκτημα αυτής της κατεργασίας είναι πως καθίσταται μεν πολύ δυσκολότερο να γρατσουνιστεί το ρολόι, αλλά αν/όταν γρατσουνιστεί τότε το σημάδι φαίνεται χειρότερο από ότι σε ομοιογενές υλικό. Και δεν διορθώνεται εύκολα με τρίψιμο ή γυάλισμα της επιφάνειας (καθώς αυτό καταστρέφει την υπόλοιπη επίστρωση).

Η  Citizen είναι κορυφαία παγκοσμίως στα κράματα τιτανίου, και εξάγει τεχνογνωσία και υλικά σε αυτό το θέμα σε άλλες εταιρίες (και σε εφαρμογές εκτός ωρολογοποιίας). Το συγκεκριμένο ρολόι που βλέπεις έχει επίστρωση Super Titanium, δλδ καρβιδίου του Τιτανίου.

baxp8kd.png

Δεν είναι καθόλου άσχημη, αλλά μιας και μιλάμε για πρώτο ρολόι είναι δεδομένο πως θα το γρατσουνίσεις, και θα έχεις το μειονέκτημα που αναφέρω παραπάνω. Σε κάποιους και η παραμικρή γρατσουνιά και σημάδι κακοφαίνεται, άλλους δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Σε γενικές γραμμές, το τιτάνιο είναι υποαλλεργικό (δεν περιέχει χρώμιο όπως το ανοξείδωτο ατσάλι) και εξαιρετικά ανθεκτικό έναντι διάβρωσης και υγρασίας.

Στο χρώμα το τιτάνιο συνηθίζεται να έχει ένα πιο μουντό, σκούρο γκρί τόνο σε σχέση με το ατσάλι.

Το τιτάνιο είναι πολύ ελαφρύτερο ως υλικό από το ατσάλι. Αυτό για κάποιους είναι κακό, καθώς νοιώθουν πως το ρολόι είναι ψεύτικο, παιδικό χωρίς βάρος. Για άλλους είναι θετικό, καθώς κάνει το ρολόι πιο ευκολοφόρετο και άνετο στον καρπό.

Τέλος, το καθαρό (ονομάζεται grade2) τιτάνιο είναι λιγότερο στιβαρό από το ατσάλι. Αυτό σημαίνει πως χαράσσεται και γρατζουνίζει πιο εύκολα. Για την αποφυγή του ανωτέρω, πολλές εταιρίες προχωρούν σε επιφανειακή επίστρωση του μετάλλου με κάποιο κράμα σε μορφή νιτριδίου ή καρβιδίου που αυξάνει κατακόρυφα την αντοχή και σκληρότητα της επιφάνειας. Ανάλογα με τα λεφτά, αλλάζει και η ποιότητα της επίστρωσης.

Ένα μειονέκτημα αυτής της κατεργασίας είναι πως καθίσταται μεν πολύ δυσκολότερο να γρατσουνιστεί το ρολόι, αλλά αν/όταν γρατσουνιστεί τότε το σημάδι φαίνεται χειρότερο από ότι σε ομοιογενές υλικό. Και δεν διορθώνεται εύκολα με τρίψιμο ή γυάλισμα της επιφάνειας (καθώς αυτό καταστρέφει την υπόλοιπη επίστρωση).

Η  Citizen είναι κορυφαία παγκοσμίως στα κράματα τιτανίου, και εξάγει τεχνογνωσία και υλικά σε αυτό το θέμα σε άλλες εταιρίες (και σε εφαρμογές εκτός ωρολογοποιίας). Το συγκεκριμένο ρολόι που βλέπεις έχει επίστρωση Super Titanium, δλδ καρβιδίου του Τιτανίου.

baxp8kd.png

Δεν είναι καθόλου άσχημη, αλλά μιας και μιλάμε για πρώτο ρολόι είναι δεδομένο πως θα το γρατσουνίσεις, και θα έχεις το μειονέκτημα που αναφέρω παραπάνω. Σε κάποιους και η παραμικρή γρατσουνιά και σημάδι κακοφαίνεται, άλλους δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Ήσουν κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Υπάρχει και κανένας άλλος που του άρεσαν/αρέσουν τα Swatch !?!?!

20210422_100911.jpg.4baf8e21c65fe8460d8b2d7620ab26cf.jpg

Είχα δύο, τώρα έχω ένα για πρόχειρο. Δεν αντέχω το το δυνατό τικ τακ, με τρελαίνει. Μόνο των timex είναι δυνατότερο.

Επίσης οι τιμές των μεταλλικών (ss) είναι απαράδεκτες. Τα αντίστοιχα Casio έχουν 50-60 ευρώ (και με ζαφείρι) ενώ τα swatch 150+++.... Αστείο.

Πάντως φαίνεται να αντέχουν στο χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2021 στις 9:40 ΜΜ, Georgram είπε

Όποτε αποκλείω σίγουρα το orient! Το citizen είναι πιο μέσα στο μπατζετ μου και μου ακούγεται εξαιρετικά βολικός αυτός ο μηχανισμός μιας και θα το πάρω για σχεδόν καθημερινό ρολόι όποτε δεν θα μείνει μέσα στο συρτάρι! Από την άλλη το seiko ξεφεύγει λίγο σε τιμή αλλά μαρεσει η απλότητα του στο κατραν! Δύσκολη απόφαση! Και κάτι τελευταίο,σε περίπτωση που το μπρασελε χρειάζεται κόντεμα λόγο καρπού θα χρειαστεί να παω σε ρολογα η θα μπορέσω μόνος να το κάνω; Μιας και δεν έχω φορέσει ποτέ με μπρασελέ

Το μπρασελέ πιθανόν να χρειααστεί μάζεμα (αφαίρεση μερικών συνδέσμων), δύσκολα να σου έρθει έτοιμο. Το πιο πιθανό είναι οι σύνδεσμοι να συγκρατούνται με πίρους. Έχω κοντύνει παλιά μπρασελέ με πίρους με σφυρί και κατσαβίδια. Δεν είναι εύκολη ούτε καθαρή δουλειά, σχεδόν σίγουρα όλο και κάποιο σημάδι θα κάνεις.

Αν το πάρεις από το μαγαζί επιτόπου, θα σου το κοντύνουν, αν όχι, πηγαίνεις σε ένα οποιοδήποτε μαγαζί που πουλάει ρολόγια και θα σ'το κάνουν, δεν μπορεί να είναι τόσο απαράδεκτοι και να ζητήσουν χρήματα...

Αν το ρολόι έχει συνδέσμους που βιδώνουν (δύσκολα σε αυτήν την κατηγορία τιμής από μεγάλη εταιρία), ε, το κάνεις μόνος σου εύκολα. Κάποτε ίσως αγοράσεις ένα τέτοιο βασικό σετ επισκευής ρολογιών. Είναι κακής ποιότητας, αλλά την δουλειά του για έναν ερασιτέχνη την κάνει.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ήταν απαράδεκτος που μου λέει θα πρέπει να μου το αφήσεις εδώ για να σου «το μαζέψω». Μα του λέω πρέπει να το δεις στο χέρι μου. Μου λέει θα το δούμε όταν θα έρθεις να το πάρεις 

Άντε γειά του είπα και έφυγα. Δεν είχα πρόβλημα να πληρώσω σε λογικά πλαίσια. Στο εξωτερικό τίποτα ας πούμε δεν γίνεται τζάμπα. Τελικά το έφτιαξα μόνος μου.

Θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες (πληροφορίες) αν έχει κάποιος σχετικά με τα προβληματικά claps και πως τα έφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω παραγγείλει ήδη το ρολόι όποτε αναμένω να δω σε τι μέγεθος θα έρθει αν και εγώ πιστεύω ότι πιθανότατα θα χρειαστεί λίγο κόντεμα! Το θέμα είναι που θα το παω γιατί σκέφτομαι ότι ο κοσμηματοπώλης θα σκεφτεί ότι αφού το πήρε από άλλου σιγά μην το προσέξω κιολας! Παρόλα αυτά μιλάμε για δουλειά 5-10 λεπτών σωστά; Μην με πει κανεις άστο και έλα αύριο γιατί δεν εμπιστεύομαι μιας και δεν θα το έχω πάρει από τον ίδιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Georgram είπε

Το έχω παραγγείλει ήδη το ρολόι όποτε αναμένω να δω σε τι μέγεθος θα έρθει αν και εγώ πιστεύω ότι πιθανότατα θα χρειαστεί λίγο κόντεμα! Το θέμα είναι που θα το παω γιατί σκέφτομαι ότι ο κοσμηματοπώλης θα σκεφτεί ότι αφού το πήρε από άλλου σιγά μην το προσέξω κιολας! Παρόλα αυτά μιλάμε για δουλειά 5-10 λεπτών σωστά; Μην με πει κανεις άστο και έλα αύριο γιατί δεν εμπιστεύομαι μιας και δεν θα το έχω πάρει από τον ίδιο! 

Ακόμα κι εγώ που δεν πιάνουν τα χέρια μου ΚΑΘΟΛΟΥ, καταφέρνω πια να κονταίνω μπρασελέ με ένα απλό κιτ των 15 ευρώ από το amazon. Αμαρτία είναι να τρέχεις στον καθένα ενώ μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστη τεχνική αντίληψη να έχεις, είναι εύκολο να αλλάξεις το μέγεθος σε μπρασελέ ακόμα και χωρίς εργαλεία. Καλά με εργαλεία δεν το συζητώ. 

Εκτός αν κάποιος έχει ρολόι 1000άδων € και φοβάται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...