Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Ακόμα κι εγώ που δεν πιάνουν τα χέρια μου ΚΑΘΟΛΟΥ, καταφέρνω πια να κονταίνω μπρασελέ με ένα απλό κιτ των 15 ευρώ από το amazon. Αμαρτία είναι να τρέχεις στον καθένα ενώ μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

Εχεις καποιο λινκ ? 

θέλω να πάρω ενα λουράκι από καουτσούκ για ένα Tissot Seastar  που έχω αλλά δεν ψήνομαι να τρέχω στο μαγαζί κάθε που θέλω να κάνω αλλαγή μεταξύ μπρασελέ και λαστιχενιου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ελάχιστη τεχνική αντίληψη να έχεις, είναι εύκολο να αλλάξεις το μέγεθος σε μπρασελέ ακόμα και χωρίς εργαλεία. Καλά με εργαλεία δεν το συζητώ. 

Εκτός αν κάποιος έχει ρολόι 1000άδων € και φοβάται. 

Νομίζω δεν έχει να κάνει τόσο με την αξία του ρολογιού όσο με τον φόβο μην κανεις και την παραμικρή γρατζουνιά σε ένα καινούργιο κόσμημα οποιασδήποτε αξίας! Τουλάχιστον για μένα που είμαι ψυρας δεν θα το ρίσκαρα να κάνω το παραμικρό σημαδακι! Τώρα αν όντως είναι τόσο απλό παω πάσο μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ για να ξέρω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Georgram είπε

Νομίζω δεν έχει να κάνει τόσο με την αξία του ρολογιού όσο με τον φόβο μην κανεις και την παραμικρή γρατζουνιά σε ένα καινούργιο κόσμημα οποιασδήποτε αξίας! Τουλάχιστον για μένα που είμαι ψυρας δεν θα το ρίσκαρα να κάνω το παραμικρό σημαδακι! Τώρα αν όντως είναι τόσο απλό παω πάσο μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ για να ξέρω! 

Πόσο λάθος να πάει??? Εγω απο την άλλη γουστάρω να κάνω τα πάντα μόνος μου. Και σημάδι να γίνει, θα γουστάρω να το βλέπω, γιατι ειναι το τίμημα της γνώσης.

Σαν φιλοσοφία, μετά απο χρόνια, έχεις ασχοληθεί με τόσα πράγματα, που αυτομάτως αν συνδυάσεις όλες αυτές τις γνώσεις, αρχίζεις και βλέπεις αυτονόητες λύσεις σε προβλήματα.

Σχετικά με το ρολόι, με αυτό το παμφθηνο αντικείμενο κάνεις τη δουλειά σου όποτε θες, ειδικά αν έχεις πολλά ρολόγια. 

https://www.aliexpress.com/item/4001011062153.html?

Γενικά υπάρχουν άπειρα φθηνά εργαλεία να παίξει κάποιος. Και αν φοβάται, παίρνει και ρολόγια απο Alie να παίζει, που με ελάχιστα χρήματα, κάνει εξαιρετικές αγορές

image.png.8c3ea1350d0394c0114f73b7ec430351.png

 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πόσο λάθος να πάει??? Εγω απο την άλλη γουστάρω να κάνω τα πάντα μόνος μου. Και σημάδι να γίνει, θα γουστάρω να το βλέπω, γιατι ειναι το τίμημα της γνώσης.

Σαν φιλοσοφία, μετά απο χρόνια, έχεις ασχοληθεί με τόσα πράγματα, που αυτομάτως αν συνδυάσεις όλες αυτές τις γνώσεις, αρχίζεις και βλέπεις αυτονόητες λύσεις σε προβλήματα.

Σχετικά με το ρολόι, με αυτό το πανφθηνο αντικείμενο κάνεις τη δουλειά σου όποτε θες, ειδικά αν έχεις πολλά ρολόγια. 

https://www.aliexpress.com/item/4001011062153.html?

Γενικά υπάρχουν άπειρα φθηνά εργαλεία να παίξει κάποιος. Και αν φοβάται, παίρνει και ρολόγια απο Alie να παίζει, που με ελάχιστα χρήματα, κάνει εξαιρετικές αγορές

image.png.8c3ea1350d0394c0114f73b7ec430351.png

 

Καλά εννοείται αν έχεις το κατάλληλο εργαλείο το προσπαθείς και μόνος! Εγώ δεν έχω τέτοιο απλά επειδή είμαι ανυπόμονος δεν νομίζω να έχω και την υπομονή να περιμένω να έρθει ενώ θα έχω το ρολόι ήδη στα χέρια μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zanskou είπε

Εχεις καποιο λινκ ? 

θέλω να πάρω ενα λουράκι από καουτσούκ για ένα Tissot Seastar  που έχω αλλά δεν ψήνομαι να τρέχω στο μαγαζί κάθε που θέλω να κάνω αλλαγή μεταξύ μπρασελέ και λαστιχενιου

 

 

Πάρε αυτό που παρέθεσα πιο πάνω από Ελλάδα. Τα μέταλλά του λυγίζουν για πλάκα, αλλά αν είσαι προσεκτικός και απαλός, θα αντέξουν.

Λουράκια για πολλά χρόνια άλλαζα με ένα ψαλίδι, σιγά το πράγμα. Μετά καλόμαθα και άρχισα να χρησιμοποιώ το ειδκό διχαλάκι, αλλά και τώρα όταν βιάζομαι, πάλι με το ψαλίδι το κάνω!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Voodooman είπε

Λουράκια για πολλά χρόνια άλλαζα με ένα ψαλίδι, σιγά το πράγμα. Μετά καλόμαθα και άρχισα να χρησιμοποιώ το ειδκό διχαλάκι, αλλά και τώρα όταν βιάζομαι, πάλι με το ψαλίδι το κάνω!..

Σωστός! Και με ένα σουγιαδάκι γίνεται...

Ο ρολογάς που είχα πάει να αλλάξω λουράκι και πλήρωσα για αυτό, το άλλαξε επίσης με ένα σουγιαδάκι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Για πες τι κοιτάς γενικά να σου πουμε. 

 

32 λεπτά πριν, squib είπε

τι κοιτάς?  

Για Seiko turtle ψάχνω 

Πχ αυτό

 

https://www.chrono24.com/seiko/seiko-reloj-automatico-hombre-seiko-prospex-srpa21k1-turtle-padi-dial-azul-45mm-correa-acero-200--id18510302.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, imr είπε

Για αρχή πήγαινε σε κανένα κοσμηματοπωλειο που το έχει να το δεις κ να συζητήσεις την τιμή. 

Γενικά αν πωλητής έχει πολλές και καλές κριτικές και παράλληλα είναι κ Ευρώπη ( ωστε να μην έχει τελωνείο) , μάλλον οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, είναι λίγες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα TIMEX Men Automatic T2M513. Το έχω 7 χρόνια κάνενα απολύτως παραπονο. Θα ήθελα να πάρω αυτό το ρολόι Seiko Excelsior Solar Chronograph Watch απλά κορυφη. Η τιμούλα είναι ένα θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Έχω ένα TIMEX Men Automatic T2M513. Το έχω 7 χρόνια κάνενα απολύτως παραπονο. Θα ήθελα να πάρω αυτό το ρολόι Seiko Excelsior Solar Chronograph Watch απλά κορυφη. Η τιμούλα είναι ένα θέμα..

Ο χρονογράφος που κοιτάς είναι πολύ ιδιαίτερος σε σχεδιασμό, δες αν μπορείς με κάποιο τρόπο να τον δεις από κοντά πριν κάνεις την κίνηση. Μπορεί στις εικόνες το σχήμα του μπρασελέ να σου φαίνεται φοβερό, αλλά από κοντά να είναι too much.

Ρίξε μια ματιά και στην σειρά Coutura της Seiko στο ίδιο στυλ και λεφτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...