Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, sphinxgr said:

Αγαπημένο μου και αυτό!!!

1114209096_IMG_20210928_0928244652.jpg.c21c807345281eaa4842a0d8c31a2ef5.jpg

Έχω ένα παρόμοιο μπλε με πράσινους δείκτες για την παραλία, γυμναστήριο κλπ. 
Σίγουρα οι πιο θορυβώδεις δείκτες σε ρολόι χειρός. Το ακούς από απόσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Έχω ένα παρόμοιο μπλε με πράσινους δείκτες για την παραλία, γυμναστήριο κλπ. 
Σίγουρα οι πιο θορυβώδεις δείκτες σε ρολόι χειρός. Το ακούς από απόσταση 

Έχεις φορέσει Timex Weekender? 😈

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 15 ημέρες στο δρόμο, έφτασε. Γερμανία-Ελλάδα μέσω Ιταλίας, νομίζω ότι πλέον θα μπορούσε να γράφει και "Made in Italy".

20211001_062316.jpg.3d8010810d00ac9a07735f8372652431.jpg 

20211001_062537.jpg.0c411d6039f07d700e9ae24d67e36f8c.jpg

Αλλά σε ποιον θα τύχουν όλα τα στραβά; Στον Voodooman. Το σύνηθες πρόβλημα των μηχανών GMT αυτής της κατηγορίας σε συνδυασμό με την απροσεξία του ρολογά, κάνουν τον δείκτη GMT να μην ευθυγραμμίζεται απόλυτα στις ενδείξεις της  GMT ώρας. Άντε πάλι πίσω στη Γερμανία...

 

  • Like 6
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Voodooman είπε

Μετά από 15 ημέρες στο δρόμο, έφτασε. Γερμανία-Ελλάδα μέσω Ιταλίας, νομίζω ότι πλέον θα μπορούσε να γράφει και "Made in Italy".

 

Mεγειές και αρκετά όμορφο, αλλά όπως το κοίταγα από το κινητό μου μου θύμισε ανατριχιαστικά έτερο pilot watch ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Mεγειές και αρκετά όμορφο, αλλά όπως το κοίταγα από το κινητό μου μου θύμισε ανατριχιαστικά έτερο pilot watch ;)

Zenith; Λογικό είναι, homage ρολόι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Mεγειές και αρκετά όμορφο, αλλά όπως το κοίταγα από το κινητό μου μου θύμισε ανατριχιαστικά έτερο pilot watch ;)

Αν εξαιρέσεις τη στεφάνη/δείκτη GMΤ και την ημερομηνία, είναι κλασικό Typ A B-Uhr σε όλα, εκτός από το μέγεθος (τα B-Uhr ήταν 55mm). Ο σκοπός είναι να μοιάζει.

Για εμένα τα B-Uhr (διαφορετικό πράγμα από τα Pilot) είναι τόσο homage, όσο και τα jeans. Εντάξει, τα έφτιαξε αρχικά ο Levi Strauss, αλλά από τότε το ύφασμα το έχουν δανειστεί (κλέψει;) εκατοντάδες εταιρίες και αποτελεί πλέον κοινό τόπο. Αν θέλουμε να είμαστε άτεγκτοι, τότε μπορούμε να πούμε ότι οι μόνες εταιρίες που δικαιούνται να φτιάχνουν αυτά τα ρολόγια  είναι αυτές που τους το είχε αναθέσει η Luftwaffe στον B' ΠΠ: A.Lange & Sohne, IWC, Laco, Stowa, Wempe. Παρόλα αυτά B-Uhren κατασκευάζουν πλέον πάρα πολλές εταιρίες.

Ένα σύντομο και περιεκτικό άρθρο για τα B-Uhren.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είπες το μαγικό όνομα 🙂🙂

Και όμως, η IWC δεν βγάζει πλέον κανένα B-Uhr! Και, νομίζω, ούτε η A.Lange & Sohne, δεν καταδέχονται πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Να ρωτήσω κάτι, γι αυτό το σύμβολο στη θέση του 12, το τριγωνάκι με τις τελείες δεξιά και αριστερά, τι ξέρουμε περί αυτού; 

Στα πρώτα B-Uhren τα νούμερα  δεν είχαν φωσφορική επίστρωση, μόνο οι δείκτες, οπότε το τρίγωνο υπάρχει για να πέφτει εύκολα το μάτι του χρήστη στο 12 και να είναι πιο ευανάγνωστη η ώρα στο ημίφως ή σε στιγμές έντασης. Μη ξεχνάμε ότι οι ιπτάμενοι δεν είχαν πάντα την πολυτέλεια να φέρουν το ρολόι μπροστά τους για να δουν την ώρα με την ησυχία τους.

Σε κάποια από τα μοντέλα προσέθεσαν και τις τελείες, για να το κάνουν ακόμη πιο ευανάγνωστο. Αργότερα τα νούμερα έγιναν και αυτά φωσφορούχα, αλλά το σύμβολο στο 12 παρέμεινε. Πολλά από τα B-Uhren του Β' ΠΠ είχαν μόνο το τρίγωνο και όχι τις τελείες.

Η απάντηση στο post #6 από κάποιον που, μάλλον, δουλεύει στην Stowa!..

Επεξ/σία από Voodooman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...