Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Voodooman είπε

Ναι, από ότι διαβάζω πιο πάνω αυτό το συγκεκριμένο μοτίβο είχε επιλεγεί και απαιτηθεί από την Γερμανική αεροπορία.

Μου έκανε εντύπωση γιατί το ίδιο ακριβώς μοτίβο χρησιμοποιείτε από μασονικές στοές, συμπεριλαμβανομένης και της ελληνικής. 

Spoiler

"This pattern was required by the German Air Ministry (Reichsluftfahrtministerium) in WWII." 

 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν 18 εκατοστά.

Πήγα σε τρία καταστήματα. 
Και στα τρία, έστω και ένας πελάτης δοκίμαζε το PRX, είτε το quartz είτε το αυτόματο.

Τελικά το πήρα από το κατάστημα της TISSOT που δίνει 3 χρόνια εγγύηση αντί για 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αποφάσια και εγώ να ξεκινήσω το εν λόγω "σπορ" με ένα Tissot Supersport.

Ωραίο ρολόι, στιβαρό, ικανοποιητικό μέγεθος για τον καρπό μου και όχι τόσο βαρύ όσο νόμιζα.

Στην αρχή με χάλασε λίγο το μεταλλικό μπρασελέ αλλά τελικά έδειξε ωραίο στο χέρι.

Spoiler

IMG_20211004_213241.jpg.0e2a1dae05f9f19fdf1e7b6304e132ae.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από Demon Lord
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλτατοι καλημέρα. 

σκέφτομαι να πάρω ένα λουράκι καουτσούκ της Tissot για ένα seastar αυτόματο που έχω ώστε να το εναλλάσσω με το μπρασελέ. 

επειδή όμως δεν έχω το χρόνο να πηγαίνω σε κατάστημα κάθε τόσο για την αλλαγή, θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό κάποιος είχε ποστάρει ένα link από aliexpress με ένα σετ εργαλεία. 

Μήπως το έχει κανείς εύκαιρο ; επίσης πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος την αλλαγή; δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πας σε ένα μάστορα που να ξέρει, γιατί είναι πολύ εύκολο να γρατσουνίσεις το ρολόι ακόμα και με τα κατάλληλα εργαλεία. Δες τι κάνει και μετά δοκίμασε και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Καλύτερα να πας σε ένα μάστορα που να ξέρει, γιατί είναι πολύ εύκολο να γρατσουνίσεις το ρολόι ακόμα και με τα κατάλληλα εργαλεία. Δες τι κάνει και μετά δοκίμασε και εσύ.

Εννοείται ότι την πρώτη φορά έτσι θα γίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

φίλτατοι καλημέρα. 

σκέφτομαι να πάρω ένα λουράκι καουτσούκ της Tissot για ένα seastar αυτόματο που έχω ώστε να το εναλλάσσω με το μπρασελέ. 

επειδή όμως δεν έχω το χρόνο να πηγαίνω σε κατάστημα κάθε τόσο για την αλλαγή, θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό κάποιος είχε ποστάρει ένα link από aliexpress με ένα σετ εργαλεία. 

Μήπως το έχει κανείς εύκαιρο ; επίσης πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος την αλλαγή; δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με κάτι τέτοιο. 

οποιοδήποτε set εργαλείων επισκευής για ρολόγια έχει και το εργαλείο για αλλαγή λουριού. Πολλές φορές το βάζουν όταν αγοράζεις λουρί στη συσκευασία. Η αλλαγή είναι εύκολη αρκεί να βλέπεις και να μην τρέμουν τα χέρια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nvel είπε

οποιοδήποτε set εργαλείων επισκευής για ρολόγια έχει και το εργαλείο για αλλαγή λουριού. Πολλές φορές το βάζουν όταν αγοράζεις λουρί στη συσκευασία. Η αλλαγή είναι εύκολη αρκεί να βλέπεις και να μην τρέμουν τα χέρια σου.

Thanks ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...