Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το βασικό και το πιο ακραίο τεστ που μπορεί να γίνει για να διαπιστώσεις αν είναι αυθεντικό, είναι να βάλεις μαγνήτη.

Αν είναι μουφα, μαγνητιζεται, σταματάει εκείνη τη στιγμή και χαλάει η χρονομετρια του μελλοντικά.

Αυτό γίνεται σε όλα τα μηχανικά ρολόγια. Εκτός αν όλα τα μηχανικά του μέρη είναι αντιμαγνητικα ~ υπάρχουν κάποιες ελάχιστες τέτοιες κατασκευές. Ο 8800 μηχανισμός είναι μέχρι τα 15.000 gauss που είναι εξωπραγματικη τιμή ~ αν θυμάμαι καλά είναι μέγεθος μαγνητικής τομογραφίας. 

Σε γενικες γραμμές αν κάποιος θέλει να έχει πιστοποίηση Master chronometer, 15.000 gauss, co axial μηχανισμό κλπ κλπ κλπ είναι ότι πιο φθηνό μπορεί να βρει. Πολλά από αυτά τα διαπιστώνεις εύκολα αν ισχύουν στο ρολόι που έχεις για καιρό. 

IMG_20211008_125257_359.jpg

Εντάξει, στο έχω ξαναπεί. το συγκεκριμένο ειναι masterpiece. 

το έχω βάλει στο ματι εδώ και πολύ καιρό και κάποια στιγμή θα χάσω την αυτοσυγκράτηση και θα τα σκάσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

Εντάξει, στο έχω ξαναπεί. το συγκεκριμένο ειναι masterpiece. 

το έχω βάλει στο ματι εδώ και πολύ καιρό και κάποια στιγμή θα χάσω την αυτοσυγκράτηση και θα τα σκάσω 

Ίσως το έχω γράψει ξανά. Στην Αθήνα, σε AD, το πουλάνε στην καλύτερη τιμή παγκοσμίως ~ συγκρίνοντας με το chrono24 που έχει πωλητές απ όλο τον πλανήτη. 

Άλλη μια ελληνική πρωτιά 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Στην Αθήνα, σε AD, το πουλάνε στην καλύτερη τιμή παγκοσμίως ~ συγκρίνοντας με το chrono24 που έχει πωλητές απ όλο τον πλανήτη

Τι ειναιβρε το AD ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γλυκοκοιτάζω το first omega in space. Το είχα δοκιμάσει περυσι και μου καθόταν εξαιρετικά αλλά δεν έκανα την κίνηση γιατί πήρα το datejust. 

Παίζει να μπορώ να το βρω μέσω φίλου γύρω στις 3000 αλλά το σκέφτομαι ακόμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Εγω γλυκοκοιτάζω το first omega in space. Το είχα δοκιμάσει περυσι και μου καθόταν εξαιρετικά αλλά δεν έκανα την κίνηση γιατί πήρα το datejust. 

Παίζει να μπορώ να το βρω μέσω φίλου γύρω στις 3000 αλλά το σκέφτομαι ακόμα 

Εγω προσωπικα αν επερνα μονο ενα ρολοι για ολη μου τη ζωη ανεξαρτητως χρηματων θα επερνα speedmaster.

Χωρις να παρακολουθω την αγορα τα 3000 νομιζω ειναι "κλεψιμο" για αυτο το ρολοι, θα περιμενα 5κ+

Ειναι στα 40μμ σωστα?

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, margaritagr said:

Εγω γλυκοκοιτάζω το first omega in space. Το είχα δοκιμάσει περυσι και μου καθόταν εξαιρετικά αλλά δεν έκανα την κίνηση γιατί πήρα το datejust. 

Παίζει να μπορώ να το βρω μέσω φίλου γύρω στις 3000 αλλά το σκέφτομαι ακόμα 

Είσαι μέσα στο μυαλό μου (πέρα από το datejust που για άντρα προσωπικά το θεωρώ mehh, αλλά για γυναίκα υπέροχο). Το moonwatch στα 3κ είναι από τις καλύτερες επιλογές. Και εικονικό ρολόι προφανώς.

Ελπίζω μέσα στο 2022 να πάνε καλά τα πράγματα και να κοιτάξω και εγώ προς τα εκεί.

Και ίσως... κάποτε... στο μέλλον ένα Hulk

Επεξ/σία από j0hnn1e
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imr είπε

Εγω προσωπικα αν επερνα μονο ενα ρολοι για ολη μου τη ζωη ανεξαρτητως χρηματων θα επερνα speedmaster.

Χωρις να παρακολουθω την αγορα τα 3000 νομιζω ειναι "κλεψιμο" για αυτο το ρολοι, θα περιμενα 5κ+

Ειναι στα 40μμ σωστα?

 

 

 

Κλέψιμο ήταν στα 1500 που είχε παλιά, πλέον αν κοιτάς το "πόσο" ρολόι παίρνεις δεν είναι καθόλου vfm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, VSalomon είπε

Κλέψιμο ήταν στα 1500 που είχε παλιά, πλέον αν κοιτάς το "πόσο" ρολόι παίρνεις δεν είναι καθόλου vfm. 

Ποτε ειχε 1500? γιατι εδω και κανα πενταρι χρονια το θυμαμαι πολυ παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν πολλά χρόνια (2005) αγόρασα το Breitling Chronomat (565), το φοράω ελάχιστες φορές, έχω συνηθίσει χωρίς ρολόι πια.

Επεξ/σία από george1994
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά υπάρχει το speedmaster το λεγόμενο moon watch το οποίο μέχρι και πριν κανα χρόνο έβρισκες στις 3000 κι όντως ηταν κλεψιμο. Πλέον έχει παει στις 5000. 
 

Αυτο ομως μου ειναι μεγαλο στο χέρι, δε μου κάθεται καθόλου καλα. 

Γι αυτο και κοιτάζω το First Omega in space το οποίο ειναι το παρακάτω:

https://www.omegawatches.com/watch-omega-speedmaster-anniversary-series-chronograph-39-7-mm-31132403001001

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Speedmaster pro (aka moonwatch) είχε €2300 το 2007. Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω, αλλά δεν μου πήγε η καρδιά να δώσω τόσα χρήματα για ρολόι με πλαστικό κρύσταλλο, κουρδιστό και χωρίς ημερομηνία, οπότε προτίμησα το triple date στα ίδια περίπου χρήματα. Ναι, είμαι περισσότερο ρεαλιστής και λιγότερο ονειροπόλος.

Αλλά τότε η Omega δεν ήταν αυτό που έγινε σήμερα. Με τον coaxial αποφάσισε να ανέβει κατηγορία και από τότε μόνο ανεβαίνει σε τιμές. Εκείνο το pro ήταν πολύ πιο κοντά στο αρχικό moonwatch, τα σημερινά των €5-6k απλώς θυμίζουν εκείνο το ρολόι και δεν ξέρω αν η Omega βγάζει ακόμη κάποιο πραγματικά πιστό σε εκείνο με τα δικά του χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κανά 4ρι χρόνια, καθημερινά, φορούσα ενα Casio G-Shock.

Από το καλοκαίρι φοράω το Huawei GT2 και την έχω καταβρεί.

τα θετικά : 

  • Πιο μινιμάλ
  • Πιο ελαφρύ
  • Πιο διακριτικό
  • Αδιάβροχο
  • Πολλές λειτουργίες
  • Δυνατότητα να αλλάζεις όποτε θες, λουράκι, μιας που κυκλοφορούν σε διάφορα χρώματα.

τα αρνητικά :

  • Αν το έχεις 24/24 σε εφαρμογή με όλες τις λειτουργίες, η μπαταρία τελειώνει σχετικά σύντομα (τύπου 1 φόρτιση την εβδομάδα)
  • Ο φόβος ότι θα το γρατσουνίσεις εύκολα αν πχ το χτυπήσεις σε κάποια σκληρή επιφάνεια (αν και κυκλοφορούν κάτι κινεζιές τύπου τέμπερντ γκλάςς καλύμματα κλπ). Το κρας τεστ μέχρι σήμερα, ωστόσο, είναι θετικό μιας που παρότι έχει πέσει και χτυπήσει, δεν είδα πουθενά σημάδι.

Το καλοκαίρι το τσίμπησα από τον Κώτσο στα 150 € με δώρο δεύτερο λουράκι (καουτσούκ).

Πρώτο μου σμάρτγουοτς και μέχρι σήμερα είμαι ικανοποθημένος. Το φοράω τόσοσ τη δουλειά, όσο και σε εξόδους για καφέ, ποτό ακόμη και σε γάμο, μιας που είναι αρκετά διακριτικό και ταιριάζει με κάθε περίσταση.

 

 

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Μα πραγματικά. Πλαστικό τζαμακι. Με το παραμικρό γρατσουνιά. Ένα συνεχές άγχος ~για όσους έχουμε τέτοια θέματα. 

Ευτυχως το first omega in space που κοιτάζω εγω, έχει ζαφείρι. 

Βλέπεις δίπλα δίπλα τα δύο ρολογια και δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους σ αυτό το κομμάτι. 

Πάντως πλέον το moonwatch το βγάζει και με ζαφείρι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...