Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε το ρολόι, ήρθαν και τα λουράκια.

To "κατάστημα" είναι το Miro's Time, πρόκειται για έναν ημιεπαγγελματία που έκανε το χόμπυ του part-time επάγγελμα. Το site του δεν είναι και πολύ καλό, αλλά έχει πραγματικά τεράστια ποικιλία σε υλικά, χρώματα και μεγέθη. Τα μεταλλικά του μέρη είναι πολύ καλά και αυτά που έχουν τα δικά μου είναι το κλασικό NATO hardware, αν και κορυφαίο hardware σε θέμα εμφάνισης θεωρώ αυτό της Zuludiver. και τα τρία έχουν την λεγόμενη υφή seatbelt, μοιάζουν με αυτήν των ζωνών ασφαλείας στα αυτοκίνητα. Το μαύρο-γκρι είναι 0,2mm παχύτερο από το γκρι (1.4 αντί για 1.2), η διαφορά είναι αναμενόμενα αισθητή. Οι τιμές του είναι απολύτως λογικές, στέλνει από Γερμανία, οπότε από εδώ και πέρα για NATO μόνο από εδώ για εμένα.

Δυστυχώς τα ΝΑΤΟ κάνουν το μεγάλο ρολόι να δείχνει ακόμη πιο μεγάλο στον λεπτό μου καρπό, αλλά το έχω συνηθίσει από παλιά και τα φοράω άνετα.

20211020_100818 resized.jpg

20211020_101858 resized.jpg

 

20211020_111623.jpg

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

παρόλο που είμαι fan των Omega, αυτό παρά είναι vintage μου φαίνεται...

Είναι από το 1990, όχι ακριβως vintage😉 Και αν δεις τα Constellation που βγάζει και σήμερα η Omega, αποτελούν εξέλιξη αυτού του σχεδίου που εμφανίστηκε πρώτη φορα το 1982 με το Constellation Manhattan😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Είναι από το 1990, όχι ακριβως vintage😉 Και αν δεις τα Constellation που βγάζει και σήμερα η Omega, αποτελούν εξέλιξη αυτού του σχεδίου που εμφανίστηκε πρώτη φορα το 1982 με το Constellation Manhattan😉

τα ξέρω, εμένα δε μου αρέσουν :P

περί ορέξεως βέβαια... (ειδικά στα ρολόγια !)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς αξιόπιστο μαγαζί στο κέντρο της Θεσσαλονίκης για αλλαγή μπαταρίας με δοκιμή στεγανοποίησης σε αυτό ;

https://www.skroutz.gr/s/37400/Citizen-Promaster-Aqualand-Divers-JP2000-08E.html

 

Επεξ/σία από Neo4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καμια εντύπωση δεν προκαλεί το γεγονός οτι δεν κατάφερα να κρατηθώ 😂

Ειναι λεπτό και μου κάθεται καλύτερα απ οτι φαίνεται στη φωτο , αν και βέβαια παραμένει μεγάλο. 
 

Συνδεθηκε άμεσα με το κινητό (μέσω app) και κατέβασε απο εκει ημερομηνία και ωρα. Εύχρηστη εφαρμογή, μπορείς μέσω αυτής να ρυθμίσεις ωρα/μερα, προβολή 24ωρη/12ωρη , ακόμα και να ρυθμίσεις το ρολοι να σβήνει την οθόνη του απο τη χ ωρα και μετά.

Ηρθε κι ενα mail, μια χαρά μου δείξε την ειδοποίηση το g shock - χωρίς βέβαια να συγκρίνεται μ ενα καθαρό smartwatch. 

Το πήρα γιατί μου άρεσε εμφανισιακά, δειχνει και τις ειδοποιήσεις του απο το κιν, μια χαρά !

9-A038-B4-B-8-E4-A-4164-8-ADB-60-F75-AED
 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2021 στις 8:04 ΜΜ, margaritagr είπε

 

9-A038-B4-B-8-E4-A-4164-8-ADB-60-F75-AED
 

Πολύ ωραίο ρολόι! Ποιος είναι το reference no του και πόσο σου κόστισε;

Επεξ/σία από defaultuser2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να βάλουμε και δύο αγροτεμάχια που πήρα τελευταία.

 

1. Casio W217

s2JqmC9.jpg

mW3Nc7D.jpg

Κλασσικό, οικονομικό και με ιδιαίτερα καλό λουράκι για την τιμή του. Ήθελα ένα ηλεκτρονικό με οθόνη αρνητικής πόλωσης, οπότε μου έκατσε μια χαρά.

 

 

2. Orient Ray Raven II

GRL8d0V.jpg

UIShG3b.jpg

1IS0Qg2.jpg

fcmBlWh.jpg

Ο λόγος αγοράς από σπόντα, μιας και θέλω να εγχειρήσω το day-date wheel του (το μοναδικό μαύρο που βγάζει η Orient για αυτόν τον μηχανισμό). Αλλά βγήκε πολύ καλύτερο από κοντά από ότι περίμενα.

Είναι το Ray Raven II, PVD Stealth παραλλαγή του γνωστού μας Ray. Διαστάσεις συντηρητικές, lume με το κιλό και μπρασελέ με περιέργως καλό βούρτσισμα/γυάλισμα για τα λεφτά του.

Θέλει ζαφείρι στο κρύσταλλο, και ελπίζω να το έχει σύντομα.. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι κάνεις όταν (θεωρείς ότι) έχεις κλείσει με την αγορά ρολογιών, έχεις κατασταλάξει και δεν υπάρχει κάποιο που να κυνηγάς; Αγοράζεις λουράκια.

Αποφάσισα να πέσω στα βαθιά και να πάω σε κατα παραγγελία. Υπάρχουν πολλοί και διάφοροι κατασκευαστές, εγώ προτίμησα τον Vlad, λόγω της τεράστιας ποικιλίας σε πρώτη ύλη (δέρμα/ύφασμα/νήματα) και των πολύ καλών κριτικών. Του έστειλα ένα σχεδιάγραμμα με το πώς ακριβώς το ήθελα σε διαστάσεις και κάτι άλλες ιδιαιτερότητες, το ετοίμασε σε 3 ημέρες και μου ήρθε σε άλλες 8. Συνολικά κόστισε όσο ένα βασικό αυτόματο ρολόι γνωστής εταιρίας, αλλά το αποτέλεσμα θυμίζει ραφτό κοστούμι.

Τώρα πρέπει να βρω ένα ματ μαύρο deployant clasp. Πολύ δύσκολη αναζήτηση, στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχω βρει, μόνο UK και έτσι όπως έχουν γίνει πια οι αγορές από εκεί, δύσκολα τα πράγματα.

 

20211127_132715.jpg

20211127_134702.jpg

20211127_134641.jpg

20211127_134303.jpg

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...