Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Voodooman είπε

Τι κάνεις όταν (θεωρείς ότι) έχεις κλείσει με την αγορά ρολογιών, έχεις κατασταλάξει και δεν υπάρχει κάποιο που να κυνηγάς; Αγοράζεις λουράκια.

Αποφάσισα να πέσω στα βαθιά και να πάω σε κατα παραγγελία. Υπάρχουν πολλοί και διάφοροι κατασκευαστές, εγώ προτίμησα τον Vlad, λόγω της τεράστιας ποικιλίας σε πρώτη ύλη (δέρμα/ύφασμα/νήματα) και των πολύ καλών κριτικών. Του έστειλα ένα σχεδιάγραμμα με το πώς ακριβώς το ήθελα σε διαστάσεις και κάτι άλλες ιδιαιτερότητες, το ετοίμασε σε 3 ημέρες και μου ήρθε σε άλλες 8. Συνολικά κόστισε όσο ένα βασικό αυτόματο ρολόι γνωστής εταιρίας, αλλά το αποτέλεσμα θυμίζει ραφτό κοστούμι.

Τώρα πρέπει να βρω ένα ματ μαύρο deployant clasp. Πολύ δύσκολη αναζήτηση, στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχω βρει, μόνο UK και έτσι όπως έχουν γίνει πια οι αγορές από εκεί, δύσκολα τα πράγματα.

 

20211127_132715.jpg

20211127_134702.jpg

20211127_134641.jpg

20211127_134303.jpg

τι ήθελες και έβαλες το Steinhart λίγο πριν μπει το χριστουγεννιάτικο δώρο :P

μου έκανες ζημιά τώρα, όμορφο ρολόϊ για "καθημερινό"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Demon Lord είπε

τι ήθελες και έβαλες το Steinhart λίγο πριν μπει το χριστουγεννιάτικο δώρο :P

μου έκανες ζημιά τώρα, όμορφο ρολόϊ για "καθημερινό"

Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε τιτάνιο και GMT, έχεις πολλές άλλες επιλογές που εμφανισιακά μοιάζουν πάρα πολύ με αυτό, και φθηνότερες και ακριβότερες φυσικά!.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Γεια σας, όποιος μπορεί να βοηθήσει για λουράκι ρολογιού/καταδυτικού υπολογιστή θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων.

  Λοιπόν έχω το mares nemo titanium, κόπηκε το λουράκι του, παίρνω τηλέφωνο στην ελληνική αντιπροσωπεία και μου λένε πάρτε σε 2-3 μέρες θα μιλήσουμε με την αντιπροσωπεία στην Ιταλία. Τελικά μου λένε το μοντέλο έχει καταργηθεί , δεν υπάρχουν ανταλλακτικά !!! Σοκ, τους λέω ρε παιδιά για ένα λουράκι θα κάνω το ρολόι βαρίδι; Μου είπαν να ψάξω στο διαδίκτυο μήπως το βρω πουθενά, ότι ναναι.. Οκ το είχα αγοράσει τέλη 2006 (~700€!!) αλλά υποτίθεται μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους και εξειδικευμένου εξοπλισμού θα έπρεπε να έχει στοκ ανταλλακτικών, η φάση είναι ότι τότε το είχα προτιμήσει από την πιο "συνήθη" επιλογή των καταδυτικών της suunto λόγω design, μου άρεσε και για καθημερινό ρολόι για εναλλαγή με τα αυτόματα καταδυτικά.

  Τεσπά τώρα τι γίνεται, ξέρει κανένας κάποιον που να κατασκευάζει ιδιόμορφα λουράκια ή καμιά πατέντα μήπως για κανά μεταλλικό εξάρτημα να μπει μεταλλικό μπρασελέ και σωθεί το ρολόι, ή θα καταλήξει πραγματικά στον βυθό της θάλασσας; Να πω ότι ρώτησα ήδη στο κέντρο της Αθήνας σε πάμπολα service ρολογιών και κατασκευαστές λουριών αλλά τζίφος. Ευχαριστώ και σόρυ για το σεντόνι.
 

Spoiler

 

mares_nemo_1.jpg.35377d284e08e199eefe950a5c6f2ad1.jpg

 

mares_nemo_2.jpg.ba360604427f80b9d671c40425bccd4a.jpg

mares_nemo_3.jpg.7b09e31fa18c69bf9b971b8aa7d79d9d.jpg

mares_nemo_4.jpg.29f94950a368674a303c02291b43c221.jpg

https://www.mares.com/en_US/nemo-steel

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πληρώσω, όταν αν το βρω.. Αυτό που έστειλες είναι για το mares nemo excel, όπως έγραψα σε ένα παιδί μου έστειλε πμ για το ίδιο "οι μλκς το μόνο που άλλαξαν σε αυτό το λουρί είναι να μπαίνουν κάθετα οι βίδες αντί για οριζόντια 🤦‍♂️".

Επεξ/σία από nefilim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nefilim είπε

  Γεια σας, όποιος μπορεί να βοηθήσει για λουράκι ρολογιού/καταδυτικού υπολογιστή θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων.

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

https://www.agodaymall.com/index.php?main_page=product_info&products_id=140776

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς από ότι φαίνεται δεν υπάρχει πουθενά το λουράκι...

Δοκίμασε να μιλήσεις με αντιπροσωπείες άλλων χωρών,  αν καταφέρουν αυτοί να βρουν κάτι... 

Πάρε σβάρνα και τα σάιτ αγγελιών, μόνο έτσι ίσως βρεις το ίδιο ρολόι  μεταχειρισμένο, αν και δεν νομίζω ότι σε συμφέρει κάτι τέτοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως γίνει τίποτα, πιο πολύ για το γαμώτο και επειδή μου αρέσει εμφανισιακά το ρολόι και για καθημερινό, έχει ξεπεραστεί πλέον σαν μοντέλο  . Αλλιώς ζαχαρώνω το Suunto D6i Novo Black Zulu , δεν την ξαναπατάω με proprietary λουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Voodooman είπε

Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε τιτάνιο και GMT, έχεις πολλές άλλες επιλογές που εμφανισιακά μοιάζουν πάρα πολύ με αυτό, και φθηνότερες και ακριβότερες φυσικά!.. 

Μπα όχι, μου αρέσουν τα συγκεκριμένα σε pilot στυλ και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα και ένα αυτόματο για τη (μικρή ακόμα) συλλογή μου. Είδα πως έχει ενδιαφέροντα σχέδια και στη σειρά Marine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nefilim είπε

 Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως γίνει τίποτα, πιο πολύ για το γαμώτο και επειδή μου αρέσει εμφανισιακά το ρολόι και για καθημερινό, έχει ξεπεραστεί πλέον σαν μοντέλο  . Αλλιώς ζαχαρώνω το Suunto D6i Novo Black Zulu , δεν την ξαναπατάω με proprietary λουριά.

Αν δε βρεις κάτι ονλάιν, μπορείς να δοκιμάσεις να βρεις κάποιον που φτιάχνει χειροποίητα δερμάτινα λουράκια (αν δε σε πειράζει η αλλαγή υλικού) και να σου φτιάξει ένα custom για το ρολόι σου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε

Αν δε βρεις κάτι ονλάιν, μπορείς να δοκιμάσεις να βρεις κάποιον που φτιάχνει χειροποίητα δερμάτινα λουράκια (αν δε σε πειράζει η αλλαγή υλικού) και να σου φτιάξει ένα custom για το ρολόι σου.  

Εταιρίες που ασχολούνται με πλαστικά και τέτοια δεν θα μπορούσαν επίσης να φτιάξουν ένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2021 στις 12:11 ΠΜ, nefilim είπε

  Γεια σας, όποιος μπορεί να βοηθήσει για λουράκι ρολογιού/καταδυτικού υπολογιστή θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων.

  Λοιπόν έχω το mares nemo titanium, κόπηκε το λουράκι του, παίρνω τηλέφωνο στην ελληνική αντιπροσωπεία και μου λένε πάρτε σε 2-3 μέρες θα μιλήσουμε με την αντιπροσωπεία στην Ιταλία. Τελικά μου λένε το μοντέλο έχει καταργηθεί , δεν υπάρχουν ανταλλακτικά !!! Σοκ, τους λέω ρε παιδιά για ένα λουράκι θα κάνω το ρολόι βαρίδι; Μου είπαν να ψάξω στο διαδίκτυο μήπως το βρω πουθενά, ότι ναναι.. Οκ το είχα αγοράσει τέλη 2006 (~700€!!) αλλά υποτίθεται μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους και εξειδικευμένου εξοπλισμού θα έπρεπε να έχει στοκ ανταλλακτικών, η φάση είναι ότι τότε το είχα προτιμήσει από την πιο "συνήθη" επιλογή των καταδυτικών της suunto λόγω design, μου άρεσε και για καθημερινό ρολόι για εναλλαγή με τα αυτόματα καταδυτικά.

  Τεσπά τώρα τι γίνεται, ξέρει κανένας κάποιον που να κατασκευάζει ιδιόμορφα λουράκια ή καμιά πατέντα μήπως για κανά μεταλλικό εξάρτημα να μπει μεταλλικό μπρασελέ και σωθεί το ρολόι, ή θα καταλήξει πραγματικά στον βυθό της θάλασσας; Να πω ότι ρώτησα ήδη στο κέντρο της Αθήνας σε πάμπολα service ρολογιών και κατασκευαστές λουριών αλλά τζίφος. Ευχαριστώ και σόρυ για το σεντόνι.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που το πουλάνε τόσο!?!?!?!?

image.png.6b2a0520228cc2534780468a9466c3ff.png

Στις 28/11/2021 στις 12:11 ΠΜ, nefilim είπε

  Γεια σας, όποιος μπορεί να βοηθήσει για λουράκι ρολογιού/καταδυτικού υπολογιστή θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων.

  Λοιπόν έχω το mares nemo titanium, κόπηκε το λουράκι του, παίρνω τηλέφωνο στην ελληνική αντιπροσωπεία και μου λένε πάρτε σε 2-3 μέρες θα μιλήσουμε με την αντιπροσωπεία στην Ιταλία. Τελικά μου λένε το μοντέλο έχει καταργηθεί , δεν υπάρχουν ανταλλακτικά !!! Σοκ, τους λέω ρε παιδιά για ένα λουράκι θα κάνω το ρολόι βαρίδι; Μου είπαν να ψάξω στο διαδίκτυο μήπως το βρω πουθενά, ότι ναναι.. Οκ το είχα αγοράσει τέλη 2006 (~700€!!) αλλά υποτίθεται μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους και εξειδικευμένου εξοπλισμού θα έπρεπε να έχει στοκ ανταλλακτικών, η φάση είναι ότι τότε το είχα προτιμήσει από την πιο "συνήθη" επιλογή των καταδυτικών της suunto λόγω design, μου άρεσε και για καθημερινό ρολόι για εναλλαγή με τα αυτόματα καταδυτικά.

  Τεσπά τώρα τι γίνεται, ξέρει κανένας κάποιον που να κατασκευάζει ιδιόμορφα λουράκια ή καμιά πατέντα μήπως για κανά μεταλλικό εξάρτημα να μπει μεταλλικό μπρασελέ και σωθεί το ρολόι, ή θα καταλήξει πραγματικά στον βυθό της θάλασσας; Να πω ότι ρώτησα ήδη στο κέντρο της Αθήνας σε πάμπολα service ρολογιών και κατασκευαστές λουριών αλλά τζίφος. Ευχαριστώ και σόρυ για το σεντόνι.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

δεν ειναι αυτο? https://www.diveshop.gr/index.php/product1891.html?___store=default&___from_store=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...