Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα.. :P

 

Πάμε πάλι στο ψητό. Κάποια στιγμή λέω να πάρω ένα ρολογάκι με υφασμάτινο λουρί. Για τα swiss military τί άποψη έχουμε? (σαν ρολόγια)

large_SNDA57_P1_resize.jpg 

Κοιτα κ αυτο!! γιατι δεν κοιτας σε δερμα,εχεις πιο πολλες επιλογες κ ειναι καλυτερο πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^^

 

 

είναι εκπληκτικό, όταν έψαχνα τον πρώτο μήνα που απλά έβλεπα 100δες ρολόγια από google image search ήταν από τα απειροελάχιστα που άνοιξα μπας και .. αλλά δεν είχα καταλάβει καν ότι είναι tourbilon (μηχανισμός που αυτόματα σημαίνει 50κ + )

 

Richard Mille ειναι αυτος.....  :-)

 

το συγκεκριμενο ειναι το RM-052, RPR= περι τα 500k

 

 Δεν αγοράζετε με επιταγή μόνο με μετρητο?

 

 

 

Προφανως και εννοω ρευστοποιηση μετοχων.....  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Richard Mille ειναι αυτος..... :-)

 

το συγκεκριμενο ειναι το RM-052, RPR= περι τα 500k

 

 

 

 

Προφανως και εννοω ρευστοποιηση μετοχων..... :-)

Αυτά έχουν οι μετοχές.

 

Γιατι δεν υπάρχει εδω:

 

http://luxatic.com/top-29-most-expensive-luxury-watches-in-2010/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

large_SNDA57_P1_resize.jpg

Κοιτα κ αυτο!! γιατι δεν κοιτας σε δερμα,εχεις πιο πολλες επιλογες κ ειναι καλυτερο πιστευω.

 

Ωραίο αλλά θα κοίταζα κάτι με ελαφρώς λιγότερες λεπτομέριες όπως αυτό που βλέπω τώρα: https://www.skroutz.gr/s/2934669/Swiss-Military-Hanowa-Flagship-Mens-Watch-06-4161-7-04-007.html

 

Βάζοντας του και ένα υφασμάτινο λουράκι πιστεύω θα είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν υπάρχει εδω:

 

http://luxatic.com/top-29-most-expensive-luxury-watches-in-2010/

 

Γιατι η λιστα ειναι του 2010 και το συγκεκριμενο απο οτι θυμαμαι βγηκε το 2013-14. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δεν είχα καταλάβει καν ότι είναι tourbilon (μηχανισμός που αυτόματα σημαίνει 50κ + ).. που να φανταστώ και τα υπόλοιπα. 

 

Ποιός τα λέει αυτά?

 

Ορίστε tourbillion ρολογάκι Γερμανικής προέλευσης που πήρα πριν 2-3 χρόνια από ebay στα 25 ευρώ (πατήστε τις εικόνες για να βγουν σε σωστό μέγεθος).

 

post-182562-0-32202000-1449281279_thumb.jpg

 

post-182562-0-80611100-1449281285_thumb.jpg

 

post-182562-0-25213700-1449281292_thumb.jpg

 

post-182562-0-64289400-1449281298_thumb.jpg

 

 

Μάρκα kronen&sohne... δεν πιστεύω να ξέρεις την lange&sohne  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: (εγώ δεν την ήξερα πάντως)

 

Πέρα από την πλάκα, όταν μου ήρθε δεν το περίμενα για ''τόσο καλό'' όσο είναι. Το είδε και ο φίλος που ''ξέρει'' από ρολόγια και μου λέει, όντως δεν φαίνεται για ρολόι των 25 ευρώ αν και το ''δερμάτινο'' λουράκι δεν είναι και ότι καλύτερο.. (καλά έχω φίλο που έχει ρολογάδικο και μου λέει χονδρική ένα oozoo που είχα πάρει στα 150 το παίρνει 25-30 ευρώ... όσον αφορά τις τιμές μερικών ρολογιών αυτό). Βέβαια μου λέει αν ήταν καμιάς καλής μάρκας θα είχε 100000 ευρώ. Κοιτάει καλύτερα και βλέπει το kronen&sohne.. μου λέει οκ, βάλε να δούμε κανένα lange&sohne και βρήκαμε ένα σχεδόν το ίδιο με μια πολύ μικρή διαφορά και είχε 99000 ευρώ. Πόσο πιο μέσα να πέσει.. ^_^

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός τα λέει αυτά?

 

Ορίστε tourbillion ρολογάκι Γερμανικής προέλευσης που πήρα πριν 2-3 χρόνια από ebay στα 25 ευρώ (πατήστε τις εικόνες για να βγουν σε σωστό μέγεθος).

 

IMG_20151205_034701_446.jpg

 

IMG_20151205_034756_975.jpg

 

IMG_20151205_034819_322.jpg

 

IMG_20151205_034842_244.jpg

 

 

Μάρκα kronen&sohne... δεν πιστεύω να ξέρεις την lange&sohne :lol: :lol: :lol: :lol: (εγώ δεν την ήξερα πάντως)

 

Πέρα από την πλάκα, όταν μου ήρθε δεν το περίμενα για ''τόσο καλό'' όσο είναι. Το είδε και ο φίλος που ''ξέρει'' από ρολόγια και μου λέει, όντως δεν φαίνεται για ρολόι των 25 ευρώ αν και το ''δερμάτινο'' λουράκι δεν είναι και ότι καλύτερο.. (καλά έχω φίλο που έχει ρολογάδικο και μου λέει χονδρική ένα oozoo που είχα πάρει στα 150 το παίρνει 25-30 ευρώ... όσον αφορά τις τιμές μερικών ρολογιών αυτό). Βέβαια μου λέει αν ήταν καμιάς καλής μάρκας θα είχε 100000 ευρώ. Κοιτάει καλύτερα και βλέπει το kronen&sohne.. μου λέει οκ, βάλε να δούμε κανένα lange&sohne και βρήκαμε ένα σχεδόν το ίδιο με μια πολύ μικρή διαφορά και είχε 99000 ευρώ. Πόσο πιο μέσα να πέσει.. ^_^

Δώσε link από ebay μιας και 99k δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

 

Τα βρήκα

http://stores.ebay.co.uk/goodtrack/Kronen-Sohne-Watch-/_i.html?_fsub=5273125015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.ebay.co.uk/itm/KS-Tourbillon-Moon-Phase-Automatic-Mechanical-Mens-Sport-Leather-Watch-Box-/300772343055?var=&hash=item46076dbd0f (από αυτόν το είχα πάρει εγώ. Σε 4-5 μέρες ήταν εδώ)

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Luxury-KS-Tourbillon-Moon-Phase-Automatic-Leather-Business-Mens-Mechanical-Watch-/400672979924?var=&hash=item5d49f87bd4

 

http://www.ebay.co.uk/itm/KS-Tourbillon-Moon-Phase-Black-White-Automatic-Mechanical-Mens-Wrist-Watch-Box-/390462488322?var=&hash=item5ae960bf02

 

http://www.ebay.co.uk/itm/KS-Auto-Mechanical-Silver-Black-Tourbillon-Moon-Phase-Leather-Mens-Wrist-Watch-/201321634427?hash=item2edfb45a7b

 

Να και ένα review που το κρατάει ευλαβικά λες και κρατάει το στεμμα της Φρειδερικης :P  :P

 

 

ΥΓ: Έχει και άλλα tourbillion (και καλά tourbillion είναι, μη νομίζεις τίποτα άλλο, απλά φαίνεται ο μηχανισμός μπροστά και κινείται και είναι αυτόματα). Γράψε στην αναζήτηση tourbillion watch και βάλε τιμή εως 40 ας πούμε. Έχει πολλά.

 

(δεν είναι αδιάβροχο κανένα εννοείται)

 

ΥΓ2: Και ένα Lange&Sohne έτσι για το καλό.

 

post-182562-0-40891800-1449282477_thumb.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα.. :P

 

Πάμε πάλι στο ψητό. Κάποια στιγμή λέω να πάρω ένα ρολογάκι με υφασμάτινο λουρί. Για τα swiss military τί άποψη έχουμε? (σαν ρολόγια)

 

Eνημερωτικά:

 

Ψάχνοντας για το τί παίζει με αυτά τα ρολόγια στο νετ (μιας και έβλεπα swiss military, swiss military hanowa κλπ) έπεσα σε ένα ωραίο ποστ σε ένα φόρουμ για ρολόγια:

 

''Η Victorinox που  είναι η μόνη εταιρεία που έχει το δικαίωμα χρήσης του ονόματος Swiss Army σε ρολόγια. Όμως η εξαγορασμένη Wenger στα ρολόγια της γράφει μόνο το όνομα της. 

 
Τα όνομα Swiss Military το χρησιμοποιούν δύο (τόσες ξέρω, μπορεί να είναι και παραπάνω) εταιρείες. Η μία είναι η Swiss Military-Hanowa, η άλλη είναι η CX Swiss Military Watch. Το παράξενο είναι πως και οι δύο εταιρείες βγήκαν ταυτόχρονα στην αγορά το 1963.
 
Κακά λόγια δεν έχω ακούσει για καμία από τις τέσσερις. Τα καλύτερα πάντως για Victorinox και CX Swiss Military Watch. Το Swiss Army/Military πουλάει πάρα πολύ, γι' αυτό γίνεται χαμός από μαϊμούδες.
 
Μόνο στις ΗΠΑ ένα στα τρία ρολόγια που πωλούνται είναι της Victorinox!!!''
 
Μετά ένας είπε και αυτό: 
 
''Ετσι για την ιστορια η swiss army victorinox ειναι δημιουργημα του ελβετου μαχαροποιου Καρλ Ελσενερ η εταιρεια πηρε την ονομασια απο το  1921 απο το ονομα της γυναικας του Eλσενερ (victoria) και απο την τοτε εφευρεση της εποχης το ατσαλι (inox) victor-inox το swiss army φυσικα γιατι προμηθευε με σουγιαδες και μαχαιρια τον Ελβετικο στρατο μαζι με τον βασικο ανταγωνιστη της την wenger η οποια και το 2005 αγοραστηκε απο την victorinox και ειναι πλεον θυγατρικη της.Η swiss military hanowa δεν εχει καμια σχεση με την παραπανω εταιρεια.''
 
Και τέλος ένας αυτό για τα hanowa:
 
''Μακριά από Hanowa. Χρησιμοποιεί κινέζικα κιτ και απλά κάνει τελική συναρμολόγηση Ελβετία για τα αυτόματα ενώ τα quartz είναι swiss parts μηχανισμοί δεύτερης γραμμής συναρμολογημένοι σε άπω ανατολή.''
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Η άποψη σου εκτός από ισοπεδωτική, δεν λαμβάνει υπ όψιν κάτι βασικό. Η αξία ενός αντικειμένου δεν είναι μόνο τα υλικά παρασκευής και οι εργατοώρες που χρειάζονται για να παραχθεί. Δεν εξυπηρετούν όλα τα αντικείμενα τον ίδιο σκοπό.

 

Όταν αγοράζεις ένα Rolex πχ, εκτός από το ατσάλι και τα γρανάζια αγοράζεις και 60 πολύ προσεγμένα χρόνια marketing , από το Sean Connery να φοράει το "Submariner" στο James Bond μέχρι τους πρώτους ορειβάτες που έφτασαν στην κορυφή του Everest φορώντας το "Explorer". To status που συνδέεται με μια τέτοια μάρκα στο δικό σου μυαλό είναι γιατί "έτυχε - πέτυχε" (γιατί αλλιώς δεν θα έλεγες τόσο ελαφρά την καρδία όπως αυτό που είπες) ενώ στην πραγματικότητα είναι προϊόν πολύ σκληρής δουλειάς πολλών δεκαετιών του marketing της εταιρίας. Αγοράζεις το Rolex που πέτυχε και πληρώνεις για τις χιλιάδες άλλες εταιρίες που η Rolex έστειλε σε backruptsy. 

 

Αν νομίζεις ότι ο καθένας που σκάει 10 χιλιάρικα είναι ένας ηλίθιος που "υπάρχει και θα το πάρει" κάνεις μεγάλο λάθος, αυτό ισχύει μόνο σε πλουσιόπαιδο που δεν έχουν βγάλει λεφτά στην ζωή τους, αλλά αυτή η μερίδα καταναλωτών δεν είναι ικανή να στηρίξει μια τόσο παραδοσιακή αγορά. 

 

καλό θα ήταν να είσαι πιο ανοιχτόμυαλος και που και που να αναρωτιέσαι γιατί συμβαίνει κάτι που στο δικό σου μυαλό φαίνεται παράλογο, αντί να το απορρίψεις ως χαζό η παράλογο. 

 

επίσης:

https://www.youtube.com/watch?v=WRQ0mtnomUk

 

 

είχα δει κι εγώ ένα δοκυμαντέρ πριν λίγους μήνες για το πως φτιάχνονται αυτά τα ρολόγια και με πόση προσοχή κατασκευάζονται από έμπειρους ανθρώπους. 

Συμφωνώ με όσα λες Αλεξ, μόνο να προσθέσω ένα στοιχείο όσον αφορά το μάρκετιγκ και τις τιμές που πωλούνται ότι είναι άκρως απαραίτητο οι τιμές να είναι τέτοιες ώστε να είναι απαγορευμένα για τους περισσότερους και εφικτά μόνο για λίγους.

Καμιά φορά σκέφτομαι ότι αν είχα ένα πραγματικά πολύ μεγάλο κεφάλαιο θα ήταν εύκολο να βγάλω χρήματα κατασκευάζοντας αξεσουαρ πουλώντας τα σε εξωφρενικές τιμές (φροντίζοντας πάντα την ποιότητά τος φυσικά). Μια πολύ υψηλή τιμή από μόνη της προσελκύει μια κατηγορία ατόμων που αυταρέσκεται στην ιδέα ότι είναι σε θέση να το αγοράσει, ενώ οι περισσότεροι όχι, και αυτό από μόνο του αρκεί για να αισθανθούν σημαντικοί (και δε μιλάω για 4000 ευρώ). 

 

Μόνο έτσι θα αξίζουν γι'αυτούς, αν τους κάνουν αυτά τα αντικείμενα να νιώθουν ότι ανήκουν στους λίγους, σε μια κάστα ανθρώπων οι οποίοι έχουν χρήματα και αυτό πρέπει να γίνεται διακριτό με οποιονδήποτε τρόπο. 

 

Δε θέλω να γίνω εριστική αλλά ουσιαστικά αυτό κι εσείς ισχυρίζεστε όταν λέτε ότι δεν μπορείς να μπεις σε έναν τέτοιο χώρο αν δεν δείξεις με τον τρόπο σου ότι ανήκεις εκεί. Κατά την άποψή μου, η τιμή της εξωτερικής σου εμφάνισης, όχι, δε σε κάνει περισσότερο φερέγγυο και πειστικό. Ειδικά στην περίπτωση του αρχιτέκτονα το καλό του όνομα θα αρκούσε να προέρχεται από εξαιρετικές δουλειές και τίποτα άλλο και ας κυκλοφορούσε και με ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο.  (δεν εννοώ φυσικά να παρουσιάζεσαι σαν λέτσος, αλλά άσχετα από το πόσο πλούσιος είσαι ένα ρολόι που κοστίζει 1000 ευρώ είναι μια χαρά)

το swiss military μου άρεσε πολύ

πόσο κοστίζει αλήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Το να είσαι ένα κινητό brand ή ντυμένος σαν λατέρνα όπως πολλές γυναίκες που έχουν λεφτά είναι για όλους αποκρουστικό.

 

Ένα ρολόι και ένα αμάξι όμως συμβολίζει το income level και επίπεδο επιτυχίας ένος επαγγελματία που είναι αφοσιωμένος στην καριέρα του.

 

Είναι εύκολο να το παίζουμε free thinkers οταν δεν παίζουν αυτά τα λεφτά αλλά θα ήθελα να δω ποιος θα κυκλοφορούσε με opel corsa εδώ μέσα αν είχε εισόδημα 5-10κ τον μήνα. Τι θα τα κανείς τα λεφτά στο κάτω κάτω? Απλά ανεβαζεις το επίπεδο διαβίωσης και την ποιότητα των αντικειμένων που περνεις.

 

Επίσης σκέψου λίγο να ερχόταν ο άλλος με ένα fiat punto, ρούχα no name και swatch και να σου ζητούσε 300κ για να τα διαχειριστεί ή εταιρία του. Δεν μιλάμε για φερεγγυότητα σε θεωρητικό επίπεδο η για ανθρώπους που είναι διασημοι.. Δηλαδή ότι θα έρθει ο Καλατράβα και θα χάσει το deal επειδή ήρθε με λεωφορείο haha

 

Προσωπικά θα έλεγα κάνω normal ζωή αφού είμαι κομπιουτερας δεν με ελκύει το lifestyle με πολύ χρήμα. 75% του income πάει σε savings.

 

Αυτά πάω να αγοράσω tuxedo τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό να κυκλοφορεί κάποιος με ακριβό αυτοκίνητο και ακριβό ρολόι

απλά αυτά δεν κάνουν τον επαγγελματία και δεν κάνουν τον άνθρωπο

 

γιατί αργά ή γρήγορα θα φανεί κάποιος άσχετος στη δουλειά του ακόμα κι αν φοράει και το στέμμα του βασιλιά, ενώ ο καλός επαγγελματίας πάλι θα ξεχωρίσει, ασχέτως των ακριβών ή όχι αξεσουάρ και ακριβού ντυσίματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι το αμάξι και το ρολόι είναι το αποτέλεσμα του να είσαι καλός επαγγελματίας ρε. Γιαυτό μετράνε γιατί δείχνουν ότι ο τύπος είναι ήδη σχετικά επιτυχημένος όχι στο ξεκίνημα ή κακός επαγγελματίας.

 

Πως θα τα παρεις αν είσαι κακός επαγγελματίας και κατ επέκταση δεν βγαζεις αυτά τα χρηματα? Απλό.

 

(Όχι άλλο off από εμένα sorry guys)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Ένα ρολόι και ένα αμάξι όμως συμβολίζει το income level και επίπεδο επιτυχίας ένος επαγγελματία που είναι αφοσιωμένος στην καριέρα του.

 

Είναι εύκολο να το παίζουμε free thinkers οταν δεν παίζουν αυτά τα λεφτά αλλά θα ήθελα να δω ποιος θα κυκλοφορούσε με opel corsa εδώ μέσα αν είχε εισόδημα 5-10κ τον μήνα. 

 

συμφωνώ στα παραπάνω κι αν θυμάσαι σου είχα πει ότι έχω την απορία αν θα άλλαζα τα πιστεύω μου αν ξαφνικά γινόμουν πλούσια

 

Αν και έχω πάντα κόλλημα με τα φτηνά πράγματα και ρούχα, μ'αρέσει τόσο πολύ να τα κακομεταχειρίζομαι, να τα αλλάζω συχνά, να κάθομαι όπου βρω, να τα χάνω και να μη με νοιάζει, να μου τα κλέβουν και να μη καίγεται καρφί, γενικά νιώθω ότι μου χαρίζουν μια αίσθηση ελευθερίας η οποία με φυλακίζει με τα καλά πράγματα και ακριβά ρούχα πράγμα που με κάνει να τα αντιπαθώ. Θυμάμαι όταν κάποτε είχα αγοράσει ένα πιο ακριβό κινητό, στην αρχή τουλάχιστον είχα ένα άγχος μη την χάσω, μη μου το κλέψουν. Δυσανασχέτησα τόσο μ'αυτό τον μπελά στο κεφάλι μου, που αναρωτιόμουν αν είχα κάνει καλά που το είχα αλλάξει. 

όσο για το οφ κάπου καταντάει κουραστικό να μην μπορούμε να συζητήσουμε σαν άνθρωποι

εντάξει μεγάλοι άνρθωποι είμαστε ξέρουμε πότε το νήμα πάει για εξοστρακισμό εντελώς

 

δεν μπορώ εγώ να συζητάω έτσι... γι'αυτό και πάντα είχα θέματα εδώ μέσα

θα πεις ένα πράγμα και θα σκεφτείς άλλα 10, αποκτάει και περισσότερο ενδιαφέρον

και τέλος πάντων ας ανοίξει και το οφ τοπικ, να μεταφέρουμε την πρόσκαιρη συζήτησή μας εκεί και να μην χαλάμε κάθε φορά το κάθε νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράω ένα της Swatch που λέγεται Blue Win.

Μου αρέσει αφάνταστα.
106117_v_1411058090.jpg


Ή αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Το να είσαι ένα κινητό brand ή ντυμένος σαν λατέρνα όπως πολλές γυναίκες που έχουν λεφτά είναι για όλους αποκρουστικό.

Ένα ρολόι και ένα αμάξι όμως συμβολίζει το income level και επίπεδο επιτυχίας ένος επαγγελματία που είναι αφοσιωμένος στην καριέρα του.

Είναι εύκολο να το παίζουμε free thinkers οταν δεν παίζουν αυτά τα λεφτά αλλά θα ήθελα να δω ποιος θα κυκλοφορούσε με opel corsa εδώ μέσα αν είχε εισόδημα 5-10κ τον μήνα. Τι θα τα κανείς τα λεφτά στο κάτω κάτω? Απλά ανεβαζεις το επίπεδο διαβίωσης και την ποιότητα των αντικειμένων που περνεις.

Επίσης σκέψου λίγο να ερχόταν ο άλλος με ένα fiat punto, ρούχα no name και swatch και να σου ζητούσε 300κ για να τα διαχειριστεί ή εταιρία του. Δεν μιλάμε για φερεγγυότητα σε θεωρητικό επίπεδο η για ανθρώπους που είναι διασημοι.. Δηλαδή ότι θα έρθει ο Καλατράβα και θα χάσει το deal επειδή ήρθε με λεωφορείο haha

Προσωπικά θα έλεγα κάνω normal ζωή αφού είμαι κομπιουτερας δεν με ελκύει το lifestyle με πολύ χρήμα. 75% του income πάει σε savings.

Αυτά πάω να αγοράσω tuxedo τώρα.

Μα... μα... είναι ωραία τα Swatch :unsure: :unsure: :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...