Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποτίθεται ότι θέλει μήνες να ξεπρηστεί τελείως οπότε μην το κρίνεις ακόμα.

Εμένα δεν ξέρω πόσο πετυχημένη ήταν η εγχείριση γιατί έχασα σε λειτουργικότητα. Το ένα ρουθούνι είναι πιό κλειστό και φαίνεται στραβό παρόλο που θεωρητικά είναι ολόισιο πλέον. Επίσης έχω κάτι σαν χρόνια ρινίτιδα. Δεν μπορώ να κρίνω τους γιατρούς μιας και μόνο ένας με εχει χειρουργήσει, 2 φορές, και πάλι δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη (σε σχέση με τα αποτελέσματα που εχουν άλλοι ασθενείς του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα παιδια.θελω και εγω να κανω ρινοπλαστικη και διαφραγμα,δεν αναπνεω σχεδον καθολου ουτε μυριζω.πηρα τηλ σε γιατρο και μου ειπε οτι το ποσοστο που καλυπτει το ικα ειναι πολυ μικρο.φυσικα τιμη δε μου ειπε απο το τηλ και δε θελω να κλεισω ενα ραντεβου να πληρωσω 70 ευρω και μετα να μου ζητησουν 2χιλιαρικα για την επεμβαση καθαρα απο την τσεπη μου γιατι δε τα εχω.μπορει καποιος να μου πει στο περιπου ποσο θα ειναι το ποσο το οποιο θα πληρωσω απο την τσεπη μου?ξερω οτι διαφερει περιπτωση με περιπτωση απλα να ξερω πανω κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , έκανα κι εγώ διάφραγμα και κόγχες. 600 κλινική 600 γιατρός και 200 η ανεσθισια. Οι γιατροί μαύρα ούτε απόδειξη ούτε τίποτα. Η κλινική αναγκαστικά κόβει απόδειξη . 15 μέρες ταλαιπωρία με ντεπον αλλά αξίζει τον κόπο στο τελος, αναπναιω όπως πρέπει από μύτη και όχι στομα

Επεξ/σία από sezebo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Federacion είπε

1700 κατα μέσο όρο είναι η συμμετοχή, δυστυχώς

ευχαριστω για την απαντηση.αυτα ειναι τα καθαρα δλδ απο τσεπη?το ικα δεν δινει τιποτα απολυτως?

56 λεπτά πριν, sezebo είπε

Καλημέρα , έκανα κι εγώ διάφραγμα και κόγχες. 600 κλινική 600 γιατρός και 200 η ανεσθισια. Οι γιατροί μαύρα ούτε απόδειξη ούτε τίποτα. Η κλινική αναγκαστικά κόβει απόδειξη . 15 μέρες ταλαιπωρία με ντεπον αλλά αξίζει τον κόπο στο τελος, αναπναιω όπως πρέπει από μύτη και όχι στομα

1400 δλδ συνολο μονο διαφραγμα χωρις ρινοπλαστικη.η ταλαιπωρια που θα εχω μετα δε με πολυνοιαζει το θεμα ειναι να την κανω και να με βγαλει το οικονομικο.ελπιζα πως απο ικα θα σου διναν κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, necrothaftis είπε

ευχαριστω για την απαντηση.αυτα ειναι τα καθαρα δλδ απο τσεπη?το ικα δεν δινει τιποτα απολυτως?

1400 δλδ συνολο μονο διαφραγμα χωρις ρινοπλαστικη.η ταλαιπωρια που θα εχω μετα δε με πολυνοιαζει το θεμα ειναι να την κανω και να με βγαλει το οικονομικο.ελπιζα πως απο ικα θα σου διναν κατι

εγω πληρωσα τα παντα και ειμαι ανασφάλιστος. Πλαστικες δεν καλυπτει το ικα. Εχεις τοσο μεγαλη μυτη και θες πλαστικη;

Επεξ/σία από sezebo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sezebo είπε

εγω πληρωσα τα παντα και ειμαι ανασφάλιστος. Πλαστικες δεν καλυπτει το ικα. 

ναι το χω καταλαβει απλα επειδη ειναι μαζι με διαφραγμα ελεγα μηπως καλυπτε κατι για το διαφραγμα.ειναι ουσιαστικα κατεστραμμενη η μυτη εχει φαει και ενα σπασιμο καλο και εδω και χρονια σχεδον δε μυριζω περα απο την αναπνοη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απαντώ εδώ για να μη κάνω παραθέσεις...

Δε καλύπτουν όλες οι ασφαλιστικές εταιρείες το διάφραγμα. Ειδικά, θα εξαιρεθεί για πάντα αν έχει διαγνωστεί το πρόβλημα πριν την έναρξη.

Το ΙΚΑ συμμετέχει με τα ΚΕΝ, κλειστά ενοποιημένα νοσηλεία κ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν βάζει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στην 7η μέρα μετά την εγχείριση. Έκανα διάφραγμα και καυτηριασμό κόγχες στο Παπανικολάου με αναμονή περίπου 8 μηνών.
Ο γιατρός ήταν ο Γουγούσης, που γενικά η στάση του ήταν πολύ ΟΚ. Το νοσοκομείο ήταν φανταστικό, καθότι έμεινα εκεί 3 ημέρες και δεν είχα το παραμικρό παράπονο. Εννοείται δεν πλήρωσα ούτε ευρώ.

Σήμερα έβγαλα και τις σιλικόνες. Παρόλαυτα είμαι, ακόμη, εξαιρετικά μπουκωμένος και δυστυχώς πονάει πολύ ο λαιμός μου, αποτέλεσμα των άπειρων φλεμάτων που έχω καταπιεί αυτές τις ημέρες. Δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά καθότι τα φλέματα στο λαιμό μου δημιουργούν και βήχα.

Θα αργήσει πιστεύετε να δω πραγματική βελτίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Federacion είπε

8η μέρα και έχω διαρκή και συνεχή πονόλαιμο που με δυσκολεύει ακόμα και την ομιλία. Το έχει πάθει κάνεις σας; 

Noμιζω οτι κακως ρωτας εδω και οχι κατευθειαν τον γιατρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Federacion said:

8η μέρα και έχω διαρκή και συνεχή πονόλαιμο που με δυσκολεύει ακόμα και την ομιλία. Το έχει πάθει κάνεις σας; 

Δεν ειχα κατι τετοιο παντως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον δεν μπορώ να κοιμηθώ απ' τον βήχα. Πρέπει οπωσδήποτε να ξαναπάω να με δει. Η κατάσταση είναι απελπιστική.
Επίσης 9η μέρα και είμαι συνεχώς μπουκωμένος. Βασικά δεν καταλαβαίνω την παραμικρή διαφορά από πριν το χειρουργείο στην ανάσα μου απ' τη μύτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μετά από πολύ ψάξιμο και τις γνώμες από 9 ωρλ για μια καλύτερη ζωή μου προτείνονται οι παρακάτω επεμβάσεις:

1) Διάφραγμα (λέω να σπάσω και το κοκαλάκι μου,  αν και ακόμα το επεξεργάζομαι καθότι είναι μικρό)

2) Κόγχες

3) Σταφυλή

4) Αμυγδαλές (δεν ανεβάζω πυρετό αλλά μου προκαλεί ροχαλητό-δυσκολία στην αναπνοή)

5) Φαρυγγοπλαστική

 

Η ερώτηση είναι αν αξίζει να τα κάνω όλα μαζί ή να αφήσω τη Φαρυγγοπλαστική και Αμυγδαλές για πχ ένα εξάμηνο μετά. Από τους 9 ωρλ που είδα μόνο 2 μου πρότειναν να τα κάνω όλα μαζί να τελειώνω, ενώ 2 μου παν ότι με τις 3 πρώτες εγχειρήσεις υπάρχει πιθανότητα (10%) να την πηδήξω και να αποφύγω την 4 και 5.

 

Μόνο ένας εδώ στις 73 σελίδες του θέματος, είχε κάποτε κάνει διάφραγμα με αμυγδαλές και μάλιστα χωρίς τη φαρυγγοπλαστική και είπε ότι ΔΕ ΤΟ ΕΥΧΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΘΡΟ ΤΟΥ και ότι ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να κάνει και ότι το μετάνιωσε που δεν τις έσπασε.

Έχεις κάνεις εμπειρία ή γνώση ανθρώπου που τα έκανε όλα μαζί;

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...