Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα. Έκανα τον Οκτώβριο διάφραγμα και απορούσα τόσο καιρό πως και δεν είχα κάνει αυτό το δώρο στον εαυτό μου. Ξυπνάω ένα πρωί τέλος Αυγούστου με μπουκωμένη πάλι μύτη, κατακαλόκαιρο. Τσαντίστηκα τόσο πολύ που άλλαξα διαδρομή και πήγα από Παμμακάριστο, Πατήσια. Είχα ακούσει για ένα καλό γιατρό, δεν ήταν βέβαια και τέρατα ευγένειας όλοι οι παρατρεχάμενοι (δεν με ενδιέφερε βέβαια αυτό). Με έβαλε σχετικά γρήγορα για την επέμβαση σε 35 μέρες αν θυμάμαι καλά. Μου ίσιωσε το διάφραγμα και από τότε είμαι άλλος άνθρωπος. Φοβήθηκα μην αποτύχει, γιατί πολλοί γνωστοί μου έλεγαν ότι δεν έχουν δει διαφορά, αλλά παιδιά ήταν το κάτι άλλο. Ο χειμώνας τελειώνει και δεν έχω μπουκώσει ούτε μία φορά. Λεφτά εννοείται δεν έδωσα. Έμεινα ένα βράδυ. Οι πρώτες τρεις μέρες με τα ταμπόν ήταν δύσκολες, αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2019 στις 7:56 ΠΜ, DestinyGR είπε

Μια γρήγορη ερώτηση. Καυτιριασμός στις κόγχες γίνεται με ολική η τοπική αναισθησία ; Ρωτάω μόνο για κόγχες όχι για διάφραγμα.

Ο καυτηριασμός γίνεται με τοπική αναισθησία, πρώτα σου βάζουν 2 μεγάλα μπαμπάκια μέσα στην μύτη τα οποία έχουν αναισθητικό μέσα (νομίζω πως είναι αναισθητικό δεν είμαι σίγουρος) και μετά σου κάνουν και 1-2 ενέσεις με αναισθητικό σε κάθε ρουθούνι, η αλήθεια είναι πως ο πόνος είναι αρκετά μεγάλος και το αναισθητικό δεν πιάνει και πάρα πολύ, εγώ με το που το τελείωσα πονούσαν τα πίσω δόντια μου επειδή τα εσφιγγα κατά την διάρκεια του καυτηριασμού, επίσης μπορείς να ζητήσεις να σου κάνουν χορήγηση μέθης που νομίζω σε "νταγλαρει" και δεν νιώθεις καθόλου πόνο (σε ιδιωτικό που έκανα εγώ ήταν έξτρα 95 ευρώ η χρεωση)

Η διάρκεια είναι περίπου 15 λεπτά και όταν τελειώσεις θα νιώθεις λίγο πόνο στην μύτη για μερικές ώρες και μετέπειτα ο πόνος θα φύγει εντελώς, η μύτη σου βέβαια θα είναι μπουκωμενη σαν να εισαι άρρωστος για 2 εβδομάδες περίπου απ'όσο ακούω και από άλλα παιδιά εδώ μέσα, λογικά θα επισκεφτείς τον γιατρό σου 1-2 φορές για να σου καθαρίσει την μύτη μετά τον καυτηριάσμο.

Edit: Η απάντηση μου είναι λίγες ώρες μέτα που έκανα και έγω κόγχες.

Επεξ/σία από trap_one3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω ορισμένες απορίες σχετικά με τον καυτηριασμό που έκανα πριν 5 μέρες, να πω αρχικά πως ο γιατρός ο οποίος μου έκανε την επέμβαση είναι πάρα πολύ καλός καθώς και στρατιωτικός, πέρυσι έκανα διάφραγμα το οποίο βγήκε πολύ καλό αλλά δυστυχώς δεν βοήθησε και πολύ στο άνοιγμα της μύτης και έτσι αναγκάστηκα να κάνω 2η φορά κόγχες μετά από 4 χρόνια πάλι.

Όλα ωραία όλα καλά μετά την επέμβαση λοιπόν η ανάσα ελάχιστη αλλά μου είπε ο γιατρός να βάζω οτριβιν στην μύτη όταν βουλώνει (να πω πως ήμουν χρόνια εξαρτημένος από οτριβιν και απλά τα τελευταία χρόνια το αραίωνα και το μπουκαλάκι είχε μέσα 90% φυσιολογικό ορό και 10% οτριβιν, ο γιατρός το ήξερε αυτο) Χθες που πήγα για επανεξέταση μου είπε να συνεχίσω τις πλύσεις που κάνω με nasaline (πολύ καθαρή μύτη λόγο των πλυσεων) και να κόψω το οτριβιν και πως θα με δει ξανά μετά το Πάσχα, αλλά παιδιά προσπάθησα να μην βάλω καθόλου οτριβιν και ξύπνησα τα μεσάνυχτα με πόνο στην μύτη πονοκεφαλο και το ένα ρουθούνι φραγμένο εντελώς, τι να κάνω σχετικά με την αναπνοή μου?

Μήπως να συνεχίσω να βάζω αραιωμένο οτριβιν με φυσιολογικό ορό και όταν ξεπριστει η μύτη μου δεν θα χρειάζεται καθόλου σπρέι? Μήπως υπάρχει κάποιο φυσικό αποσυμφορητικο σπρέι αντί για οτριβιν? Πραγματικά δεν θέλω να εθιστο πάλι σε αυτό το καταραμένο σπρει, υπάρχει κάποιος που να έχει να μοιραστεί μια δική του εμπειρία από κόγχες?

Επεξ/σία από trap_one3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αναφορά σε κείμενο

στενό ρινικό διάφραγμα

Αναφορά σε κείμενο

στενό ρινικό διάφραγμα!!

 

Γειά σας και από μένα !

Είμαι 20 ετών και διαγνώστηκα το καλοκαίρι του 2018 με στενό ρινικό διάφραγμα! Μικρή μου ερχόταν οι μπάλες όταν έπαιζα στο πρόσωπο και είχα ρινορραγίες πολλές! Πριν το μάθω από τον ΩΡΛ έβγαζα στο λαιμό μου κάτι σαν γρουμπούλι στη δεξιά μεριά και με ενοχλούσε και πήγαινα νοσοκομείο μου δίναν αντιβίωση ,έκανα μέχρι και υπέρηχο γιατί φοβόταν για κύστη! Μετά από καιρό ξανά πήγα νοσοκομείο γιατί είχε βουλώσει το δεξί μου αυτί μου και με ενοχλούσε περίμενα να μου δώσει μια απλή αντιβίωση αλλά μου κάνε μια ρινοσκόπηση και  μου είπε πως έχω στενό ρινικό διάφραγμα ,υπερτροφία και άκανθα στο δεξί ρουθούνι για αυτό βουλώνει το αυτί μου, μου εξέφρασε μάλιστα ότι επικοινωνεί το αυτί με την ευσταχιανή σάλπιγγα μέχρι το λαιμό για αυτό μου διάγνωσε και  πρισμένες τις αμυγδαλιές δεξία που οφείλεται όπως μου είπε  σε μεγάλο βαθμό στο ρινικό διάφραγμα !! Την ίδια χρονιά το Δεκέμβρη δηλαδή του 2018 μου έτρεχε αίμα το αριστερό αυτί δεν πονούσε όμως και μου παν έχεις πάθει οξεία ωτίτιδα και ξανά τσέκαραν το διάφραγμα ( οπτικά με φακό) και μου είπαν ότι πρέπει να κάνω επέμβαση στο μεταξύ μου χουν δώσει κάτι σπρέυ και φυσιολογικό ορό! Έκλεισα για καλοκαίρι περιτώ να σας πω  ότι το δεξί μου ρουθούνι της περισσότερες ώρες είναι κλειστό και  από το αριστερό περνάει κανονικός αέρας και πολλές φόρες το περίεργο είναι  ανοίγει το δεξί ρουθούνι και κλείνει το αριστερό αλλά αυτό κρατάει πολύ λίγο Τα κύρια συμπτώματα μου είναι αυτό που σας είπα ότι από το δεξί ρουθούνι περνάει ελάχιστη έως και καθόλου ποσότητα αέρα, όταν περπατάω λαχανιάζω και με πιάνει ταχυκαρδία ειδικά σε  ανηφόρες κατηφόρες ,το στόμα μου είναι ξηρό,τα βράδια δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και επίσης πολλές φορές με πονάει το κεφάλι αλλά για μένα αυτό δεν είναι ακριβώς πόνος αισθάνομαι σαν να έχω μια ολιγόλεπτη πίεση αλλά όταν το έχω ανυπόφορο 

Δεν φοβάμαι για την επέμβαση καθόλου έχω όμως κάποιες ερωτήσεις!

1)μετά την επέμβαση θα επηρεαστεί καθόλου το σχήμα της μύτης μου πχ μπορεί να φαίνεται λίγο στραβή ή λίγο μεγαλύτερο το ρουθούνι;

2) την αναισθησία (ένεση) σε ποιο σημείο την κάνουν ;;

3)  μετά την επέμβαση θα ξεπρηστούν και οι αμυγδαλιές μου που όπως σας προανέφερα έχουν πρηστεί εξαιτίας του διαφραγματός;; 

4) πόσο καιρό θα κάνω να αναπνεύσω και από τα 2 ρουθούνια κανονικά ;;

5) κρίνετε και εσείς ότι πρέπει όσο πιο νωρίτερα κάνω την επέμβαση τόσο το καλύτερο για τον οργανισμό μου ;;

6) γιατί γενική αναισθησία και όχι τοπική;;;

7) τι επιπλοκές μπορεί να συμβούν ;;

8 ) ισχύει ότι είναι χειρουργείο ρουτίνας ;;;

9) πως ξέρει ο γιατρός ότι μπορώ να κάνω την επέμβαση και δεν έχουν ακόμα ανάπτυξη τα οστά μου ;;

10) άμα μεγαλώνουν οι ρινικές κόγxες χρειάζονται ξανά επέμβαση;;

αυτά!! θα ήθελα 2-3 άτομα να μου απαντήσουν αν μπορούν ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναπνέω από την μύτη αλλά νιώθω  λίγο τον αέρα. Δεν Θέλω να κάνω εγχείριση 

Συμπτώματα;

Εντωμεταξύ  από το 2006 είχα θέμα με τον λαιμό μου στεγνός  ήταν.  Πήγα σε ιατρούς ούτε ένας δεν είπε κάτι,  έκανα γαστροσκοπιση  και Κολποσκόπηση . Πήγα σε ωριλα  στο ΙΚΑ να δει το σαλιο. Τελικά μαλακές ιατροί όλοι Ελλάδα. Διάφραγμα φαίνεται να έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας..Εχω διαβάσει κ ακούσει τοσα για το διάφραγμα που ειχα αποθαρρυνθει..Την εκανα την επεμβαση πριν λιγες μερες μαζι με αμυγδαλεκτομη,αφαιρεση κογχων κ κρεατακια..Μυθος οτι πονα το διαφραγμα..Πόνεσα πιο πολυ με αμυγδαλές.. Ακομα κ αυτο υποφερεται..Αυτο που με δυσκόλεψε ειναι ότι η αντιβιωση που πήρα μου φέρε λίγο διάρροια, αλλα πηρα άμεσως μια άλλη κ ξεμπέρδεψα.. Πιο πολύ αγχωνομουν για την σπαστική κολίτιδα παρα για ολα τα άλλα.Παιδια, Όσοι θέλετε να το κάνετε κάντε το άμεσα να ξεμπερδεύετε..Εγω αν μπορούσα θα το κάνα πιο πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, me37 είπε

Γεια σας..Εχω διαβάσει κ ακούσει τοσα για το διάφραγμα που ειχα αποθαρρυνθει..Την εκανα την επεμβαση πριν λιγες μερες μαζι με αμυγδαλεκτομη,αφαιρεση κογχων κ κρεατακια..Μυθος οτι πονα το διαφραγμα..Πόνεσα πιο πολυ με αμυγδαλές.. Ακομα κ αυτο υποφερεται..Αυτο που με δυσκόλεψε ειναι ότι η αντιβιωση που πήρα μου φέρε λίγο διάρροια, αλλα πηρα άμεσως μια άλλη κ ξεμπέρδεψα.. Πιο πολύ αγχωνομουν για την σπαστική κολίτιδα παρα για ολα τα άλλα.Παιδια, Όσοι θέλετε να το κάνετε κάντε το άμεσα να ξεμπερδεύετε..Εγω αν μπορούσα θα το κάνα πιο πριν..

πες μας απο τιμες ποσα πληρωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 Καλημερα σε ολους ,εχω κανονισει την πεμπτη  στο metropolitan επεμβαση ευθειασμου ρινικου διαφραγματος με την μεθοδο fess ,γενικα ειμαι πολυ ανχωμενος με την ιδεα της Γενικης ναρκωσης της διασωληνωσης του πως θα ξυπνησω κ.τ.λ.... εχω και μια γενικοτερη φοβια με ολα αυτα τα θεματα, ελπιζω να πανε ολα καλα εχω διαβασει αρκετες σελιδες θα μου ηταν αρκετα χρησιμο αν καποιος προσφατα χειρουργηθηκε με την συγκεκριμενη μεθοδο και πως ηταν ολη η εμπειρια της αναισθησιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...μόλις χθες βγηκα απο το χειρουργείο μιας ημερας, επέμβαση για ευθειασμο ρινικού διαφράγματος, κόγχες και κρεατακια...ανωδυνα όλα!ποτε κοιμηθηκα και ποτε ξυπνησα δε το κατάλαβα...έλεγα στον αναισθησιολογο με το που ξυπνησα το ποσο ωραία κοιμηθηκα..ξυπνας με δυο γαζακια στη ρουθούνια και το ίδιο βράδυ στα βγάζει ο γιατρός και πηγαίνεις σπίτι.την πραγματοποίησα με ιδιωτική ασφάλιση στο νοσοκομειο Υγεία (εξαιρετικοί όλοι εκει) απο επισης ενας εξαιρετικό γιατρό τον Κο Μπουκώνη...αιμοραγία καμία καθώς κάνω κανονικά τις πλύσεις στα ρουθούνια, πόνος καθόλου, ζαλάδα καθόλου, πυρετός καθόλου και γενικα καμια επιπλοκή...χιλια ευχαριστω και παλι στον γιατρό!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/05/2019 at 09:22, DAIDALUS0084 said:

 Καλημερα σε ολους ,εχω κανονισει την πεμπτη  στο metropolitan επεμβαση ευθειασμου ρινικου διαφραγματος με την μεθοδο fess ,γενικα ειμαι πολυ ανχωμενος με την ιδεα της Γενικης ναρκωσης της διασωληνωσης του πως θα ξυπνησω κ.τ.λ.... εχω και μια γενικοτερη φοβια με ολα αυτα τα θεματα, ελπιζω να πανε ολα καλα εχω διαβασει αρκετες σελιδες θα μου ηταν αρκετα χρησιμο αν καποιος προσφατα χειρουργηθηκε με την συγκεκριμενη μεθοδο και πως ηταν ολη η εμπειρια της αναισθησιας.

εχω κανει 4 φορες γενικη αναισθησια.ο πιο ωραιος υπνος της ζωης μου.ξυπνησα μια χαρα.με τα βιας κρατας τα ματια σου ανοιχτα αφου θες να ξανακοιμηθεις.χαχα.λιγο το στομα σου στεγνο και λιγο το λαιμο σου λιγο παραξενα απο την διασωληνωση αλλα βλακειουλες.nothing serious.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2019 στις 5:18 ΜΜ, johnmend_7 είπε

Καλησπέρα παιδιά...μόλις χθες βγηκα απο το χειρουργείο μιας ημερας, επέμβαση για ευθειασμο ρινικού διαφράγματος, κόγχες και κρεατακια...ανωδυνα όλα!ποτε κοιμηθηκα και ποτε ξυπνησα δε το κατάλαβα...έλεγα στον αναισθησιολογο με το που ξυπνησα το ποσο ωραία κοιμηθηκα..ξυπνας με δυο γαζακια στη ρουθούνια και το ίδιο βράδυ στα βγάζει ο γιατρός και πηγαίνεις σπίτι.την πραγματοποίησα με ιδιωτική ασφάλιση στο νοσοκομειο Υγεία (εξαιρετικοί όλοι εκει) απο επισης ενας εξαιρετικό γιατρό τον Κο Μπουκώνη...αιμοραγία καμία καθώς κάνω κανονικά τις πλύσεις στα ρουθούνια, πόνος καθόλου, ζαλάδα καθόλου, πυρετός καθόλου και γενικα καμια επιπλοκή...χιλια ευχαριστω και παλι στον γιατρό!!

Μας λές δηλαδή πως με επικεφαλής τον Μπουκώνη, η μύτη ξεμπουκώνει :D

Καλή ανάρρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έκανα επιτέλους και εγώ την επέμβαση έβγαλα και τα πωματα από την μύτη.. επόμενο βήμα μου είπε ο γιατρός ότι θα με ξαναδεί σε 2 μέρες. Τι επακολουθεί; Έχω μέσα σιλικόνες που θα πρέπει να μου αφαιρεσει; Βγαίνουν εύκολα ή με ξυλοκαΐνη; Δεν μου είπε τίποτα.. για να μην με τρομάξει μάλλον γιατί με την εξαγωγή των πωμάτων τα είδα όλα.. στιγμιαίος πόνος μεν αλλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2019 στις 10:22 ΠΜ, DAIDALUS0084 είπε

 Καλημερα σε ολους ,εχω κανονισει την πεμπτη  στο metropolitan επεμβαση ευθειασμου ρινικου διαφραγματος με την μεθοδο fess ,γενικα ειμαι πολυ ανχωμενος με την ιδεα της Γενικης ναρκωσης της διασωληνωσης του πως θα ξυπνησω κ.τ.λ.... εχω και μια γενικοτερη φοβια με ολα αυτα τα θεματα, ελπιζω να πανε ολα καλα εχω διαβασει αρκετες σελιδες θα μου ηταν αρκετα χρησιμο αν καποιος προσφατα χειρουργηθηκε με την συγκεκριμενη μεθοδο και πως ηταν ολη η εμπειρια της αναισθησιας.

αν μπορεις πες μας δυο λογια για τιν διαδικασια..σκεφτομαι και εγω να παω metropolitan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ciyo είπε

αφου βγηκαν τα ποματα τωρα πια ειναι ολα ευκολα. κανεναν πονο δεν εχουν οι σιλικονες. εγω ημουν αφεντικο παντως, του ειπα βγαλε τα ποματα χωρις ξυλοκαινη και εγινε χαμουλης χαχαχα

Έχεις δίκιο, ένα από τα μεγαλύτερα δώρα που μπορεί να κάνεις στον εαυτό σου είναι η επέμβαση. Όσο αφορά τα πόματα, θυμάμαι και εγώ στο "πάρε μία βαθειά ανάσα..." χαχαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...