Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 01/06/2019 at 21:13, poulinos said:

εχω κανει 4 φορες γενικη αναισθησια.ο πιο ωραιος υπνος της ζωης μου.ξυπνησα μια χαρα.με τα βιας κρατας τα ματια σου ανοιχτα αφου θες να ξανακοιμηθεις.χαχα.λιγο το στομα σου στεγνο και λιγο το λαιμο σου λιγο παραξενα απο την διασωληνωση αλλα βλακειουλες.nothing serious.

1η φορα που εκανα γενικη δεν ηξερα, με ρωταει ο γιατρος κατι απανταω, 2η ερωτηση ειχα σβησει 😂

Στην 2η φορα ημουν μπορω να πω ενθουσιασμενος στην ιδεα, περιμενα πως και πως τη μασκα του αναισθησιολογου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 9-11 είπε

Έχει κάνει κάποιος από εσάς (ειδικά οι χρόνια πάσχοντες / όσοι ασφυκτιούν) test ύπνου; (για υπνική άπνοια)

Εγώ έκανα αλλά το τα αποτελέσματα -ευτυχώς- ήταν αρνητικά (με λίγα λόγια οι άπνοιές μου είναι στα πολύ φυσιολογικά πλαίσια - σχεδόν σα να μην έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα εξιτηριο απο Μετροπολιταν. Διαφραγμα, κογχες, καθαρισμος ιγμοριων. Δεν πονεσα καθολου καθως πλεον δεν βαζουν πωματα αλλα σωληνακια. Ειχα αγχος γιατι ειχα ακουσει κι εγω τη γνωστη ιστορια τρομου αλλα πλεον ειναι αλλιως. Go for it!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 12:35 ΜΜ, 9-11 είπε

Έχει κάνει κάποιος από εσάς (ειδικά οι χρόνια πάσχοντες / όσοι ασφυκτιούν) test ύπνου; (για υπνική άπνοια)

καλησπερα. ειχα κανει εγω το 2013. Επειδη ροχαλιζα αρκετα δυνατα, πηγα στον Ευαγγελισμο, στο κεντρο υπνου.

 Με εξετασαν, μου εδωσαν παραπεμπτικο για το Αιγηνητειο οπου κοιμηθηκα ενα βραδυ, με καλωδια πανω μου και καμερες.

Πολυ ανωδυνη διαδικασια, δεν καταλαβα τιποτα απολυτως. Το πιο σπαστικο της υποθεσης ηταν οτι με ξυπνησαν γυρω στις εξι και δεν κοιμηθηκα αρκετες ωρες εκεινο το βραδυ

Και μετα με τα αποτελεσματα πηγα ξανα στον Ευαγγελισμο, οπου μου καναν μεθη και με εξετασαν ξανα. Εμαθα μετα οτι μου κατεβαν ενα σωληνακι η κατι παρομοιο στον λαιμο αλλα δεν καταλαβα και παλι τιποτα.

Το δικο μου προβλημα ηταν στην γναθο και στο πως καθεται η γλωσσα.

Με μασελακι συμφωνα με τις οδηγιες του κεντρου υπνου, ειδα μεγαλη διαφορα στην ενταση του ροχαλητου.

Και κοιμαμαι πολυ καλυτερα

 

Οτι θες, ρωτα με...

Ποιο ειναι το δικο σου προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Δεν το ηξερα γιατι εγινε με ιδιωτικη ασφαλεια και δεν πληρωσα εγω.

αν επιτρέπεται με ποιον γιατρό την έκανες?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/09/2019 at 16:43, devil-ji said:

1η φορα που εκανα γενικη δεν ηξερα, με ρωταει ο γιατρος κατι απανταω, 2η ερωτηση ειχα σβησει 😂

Στην 2η φορα ημουν μπορω να πω ενθουσιασμενος στην ιδεα, περιμενα πως και πως τη μασκα του αναισθησιολογου 🤣

την μια φορα μετρησα μεχρι το 6-7 πριν κοιμηθω.μοναδικος υπνος μοναδικο σβησιμο. οσες φορες και να το εχω ζησει απλα δεν υπαρχει.

On 24/09/2019 at 13:33, Bomber-21 said:

Μολις πηρα εξιτηριο απο Μετροπολιταν. Διαφραγμα, κογχες, καθαρισμος ιγμοριων. Δεν πονεσα καθολου καθως πλεον δεν βαζουν πωματα αλλα σωληνακια. Ειχα αγχος γιατι ειχα ακουσει κι εγω τη γνωστη ιστορια τρομου αλλα πλεον ειναι αλλιως. Go for it!!

δεν βαζουν ολοι σωληνακια δυστυχως.

On 22/09/2019 at 19:40, Dimitris_UK said:

Έχεις δίκιο, ένα από τα μεγαλύτερα δώρα που μπορεί να κάνεις στον εαυτό σου είναι η επέμβαση. Όσο αφορά τα πόματα, θυμάμαι και εγώ στο "πάρε μία βαθειά ανάσα..." χαχαχαχα

Ναι παραξενο Feeling.

On 22/09/2019 at 11:50, greekparot said:

Έκανα επιτέλους και εγώ την επέμβαση έβγαλα και τα πωματα από την μύτη.. επόμενο βήμα μου είπε ο γιατρός ότι θα με ξαναδεί σε 2 μέρες. Τι επακολουθεί; Έχω μέσα σιλικόνες που θα πρέπει να μου αφαιρεσει; Βγαίνουν εύκολα ή με ξυλοκαΐνη; Δεν μου είπε τίποτα.. για να μην με τρομάξει μάλλον γιατί με την εξαγωγή των πωμάτων τα είδα όλα.. στιγμιαίος πόνος μεν αλλά..

θα στις βγαλεις και αυτες και βγαινουν ευκολα.τα πωματα ειναι το θεμα

On 22/09/2019 at 18:30, madtracker said:

αν μπορεις πες μας δυο λογια για τιν διαδικασια..σκεφτομαι και εγω να παω metropolitan.

για την γενικη αναισθησια μην αγχωνεσαι.δεν θα καταλαβεις τιποτα

On 22/09/2019 at 18:41, ciyo said:

αφου βγηκαν τα ποματα τωρα πια ειναι ολα ευκολα. κανεναν πονο δεν εχουν οι σιλικονες. εγω ημουν αφεντικο παντως, του ειπα βγαλε τα ποματα χωρις ξυλοκαινη και εγινε χαμουλης χαχαχα

λες και σου βγαζουν κατι μεσα απο τον εγκεφαλο νιωθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2018 στις 8:50 ΠΜ, dinosman είπε

Εγώ έκανα  ρινικό  διάφραγμα  και κόγχες  στην κλινική  Καρρά  με γιατρό  τον διευθυντή.  Κάθησα μια μέρα  μέσα  . Κ Όταν βγήκα  δεν είχα ούτε ένα πρήξιμο  ούτε μια τόσο δα μικρή μελάνια.  Ήταν σαν να μην έκανα  επέμβαση  ούτε πόνος... Τώρα ο χρόνος  θα δείξει  πως πήγε  παντός ο γιατρός μου είπε Πώς είναι πολύ ικανοποιημένος  με το αποτέλεσμα..είχα ιδιωτική ασφάλεια. 

Καλησπέρα , μήπως ο γιατρός που σου έκανε την επέμβαση είναι ελληνοσύριος γιατί έχω ενα γνωστό που πηγαίνει η οικογένεια της γυναίκας μου έχει κάνει σε όλα τα αδέρφια της γυναίκας μου αμυγδαλές και στο ενα και διάφραγμα, με επιτυχία ολες οι επεμβάσεις και συνεργάζεται με εκείνη την κλινική οπου εκει εγιναν ολες οι επεμβασεις και μου ζητησε οταν πηγα για επισκεψη στο ιατρειο του επειδη εχω ολοστραβο διαφραγμα κοντα στα 4 χιλιαρικά (αμοιβη του και το κοστος της κλινικης) και εχω ενδοιασμούς και για το ποσό και επειδη ειναι μεγαλος σε ηλικια παρα την εμπειρια του.

Εχω ακουσει και ενα - δυο γιατρους καλους στις επεμβασεις σε δημοσιο , στο Ασκληπειο στην Βουλα και η αλλη στον Ευαγγελισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα εξιτηριο και επεστρεψα σπιτι μου!Εκανα διαφραγμα αφου ειχα σοβαρο προβλημα,κοψιμο στις κονχες μιας και δεν επαιρναν καυτηριασμο απο οτι ειπε ο γιατρος και πλαστικη αφου ειχα τεραστιο θεμα με τη μυτη

Ημουν απο τις πιο δυσκολες περιπτωσεις...2,5 προς 3 ωρες χειρουργειο αν και δεν καταλαβα τιποτα ξαι συο μερες μεσα μιας κ την επομενη που μ εβγαλε τα πωματα το αιμα ετρεχε ποταμι!

τελος καλο ολα καλα αν και απο χθες τ πρωι που βγηκαν τα πωματα κ ανεπνευσα για κιγα δευτερα απο τις βλενες κ τα αιματα αναπνεω μονο απο τ στομα!
 

Ηθελα να ρωτησω..Ειναι φυσιολογικο δυο μερες τωρα να τρεχει λιγο λιγο η μυτη βλενες κ αιμα;Μιλαω αυνεχεια να δακριζει η μυτη!Σταματαει μονο για λιγο αν βαλω υγρο σπρευ...

και επισης ειναι φυσιολογικο να μην ανοιγει τελειως ακομα και με τ σπρευ;;

Μονο μια φορα οταν μου εβγαλε τα πωματα ενιωσα να αναπνεω 100%

Οσος αφορα τ αιαθητικο μερος αν κ πολυ πρησμενος ειμαι 100 % ευχαριστημενος αν και αγχωνομαι που ακουω καποιους να χαλανε οι μυτες τους μετα απο 1-2 χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ πριν 10 ημέρες την επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο το αριστερό ρουθούνι μαζί κ κόγχες. Νοσηλεία 2 ημέρες μέσα. Μετεγχειρητικός πόνος ή από την νάρκωση δεν είχα καθόλου. Οκ δυο μέρες με κλειστή την μύτη μπαταρισμένη αναπνέεις από το στόμα μόνο αλλά το συνηθίζεις.   

Τα πωματα μου τα έβγαλε την 3η ημέρα που πήρα και το εξιτήριο. Εφιάλτης! 
Το προσπερνάω γιατί ήταν στιγμιαίος ο πόνος / αίσθηση..

Μετά από 3 ημέρες πήγα να μου κάνει έναν καθαρισμό. Σε όλο αυτό το διάστημα αναπνέω περίπου ένα 20%, το βράδυ στον ύπνο μου δηλ ανοίγω και το στόμα μου. Με προβληματίζει που το δεξιό ρουθούνι βουλώνει πιο εύκολα ίσως να είναι επειδή μου έκανε κ τις κόγχες. Κάνω πλύσεις με φυσιολογικό ορό και πρωί βράδυ από ένα ψεκασμό nasonex. Επίσης ένα aerius κάθε βράδυ για 1 μήνα. Μου είπε ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ η επούλωση αργεί. Μπορεί και στο 3μηνο να έχω το 100% της αναπνοής μου. Βέβαια και με αυτό το 20% που έχω τώρα νοιώθω υπέροχα. Την Δευτέρα θα ξανά πάω να με δει για τελευταία φορά πιθανόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ! Εκανα ενγχειρηση τη Δευτέρα , στραβό διάφραγμα , πολύποδες , κόγχες , κάποια κρεατακια, και τι δεν έκανε ο γιατρός ! Δεν καταλαβα τιποτα απο θεμα πόνου ελάχιστοι πόνος στη μυτη εάν την ακούμπαω , γενικότερα δεν υπαρχει πόνος, το προβλημα μου ειναι ότι δεν αναπνέω ακομα απο τη μυτη μου αυριο παω για καθάρισμα μύτης . Ευελπιστώ να μπορέσω να αναπνεύσω απο τη μυτη μετα το καθάρισμα! Με αγχώνει πολυ το γεγονός ότι δεν αναπνέω απο τη μυτη .. και ακομα χειρότερο δεν μπορω να κανω και τσιγαρο που τόσο πολυ θελω... ελπίζω αυριο μετα το καθαρισμό να μπορέσω να αναπνεύσω καλυτερα

Επεξ/σία από Alexalexis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alexalexis είπε

Καλησπερα ! Εκανα ενγχειρηση τη Δευτέρα , στραβό διάφραγμα , πολύποδες , κόγχες , κάποια κρεατακια, και τι δεν έκανε ο γιατρός ! Δεν καταλαβα τιποτα απο θεμα πόνου ελάχιστοι πόνος στη μυτη εάν την ακούμπαω , γενικότερα δεν υπαρχει πόνος, το προβλημα μου ειναι ότι δεν αναπνέω ακομα απο τη μυτη μου αυριο παω για καθάρισμα μύτης . Ευελπιστώ να μπορέσω να αναπνεύσω απο τη μυτη μετα το καθάρισμα! Με αγχώνει πολυ το γεγονός ότι δεν αναπνέω απο τη μυτη .. και ακομα χειρότερο δεν μπορω να κανω και τσιγαρο που τόσο πολυ θελω... ελπίζω αυριο μετα το καθαρισμό να μπορέσω να αναπνεύσω καλυτερα

Φιλε και εγω Δευτερα την εκανα και δεν αναπνεω απο τη μυτη σχεδον καθολου!Φυσιολογικο ειναι μιας και εχει εκομα πολυ αιμα,βλενες κτλ κτλ!

απο την μυτη σταδιακα και μετα απο 15-20 μερες θα αρχισουμε να αναπνεουμε!Το 100% θελει καποιους μηνες για να πιασουμε απο οτι καταλαβα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, georgioskio είπε

Φιλε και εγω Δευτερα την εκανα και δεν αναπνεω απο τη μυτη σχεδον καθολου!Φυσιολογικο ειναι μιας και εχει εκομα πολυ αιμα,βλενες κτλ κτλ!

απο την μυτη σταδιακα και μετα απο 15-20 μερες θα αρχισουμε να αναπνεουμε!Το 100% θελει καποιους μηνες για να πιασουμε απο οτι καταλαβα...

Οχι ρε συ μηνες εμενα ο γιατρός μου δωσε να καταλάβω ότι σύντομα θα ανασάνω πολυ καλυτερα απο πριν τωρα το 100% μου ειναι άγνωστο δε με θυμαμαι ποτε να αναπνέω 100% δε ξερω καν πως ειναι 😂 σημερα πήγα εκανα καθαρισμό μύτης στο γιατρό , ίσα ίσα μπορω να αναπνέω τωρα απο τη μυτη φιλε Τρίτη θα παω παλι, σιγά σιγά ! Δυο βδομαδες θα μας πάρει πιστευω! Εχω μια χαρμάνια για τσιγαρο δε μπορεις να καταλάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alexalexis είπε

Οχι ρε συ μηνες εμενα ο γιατρός μου δωσε να καταλάβω ότι σύντομα θα ανασάνω πολυ καλυτερα απο πριν τωρα το 100% μου ειναι άγνωστο δε με θυμαμαι ποτε να αναπνέω 100% δε ξερω καν πως ειναι 😂 σημερα πήγα εκανα καθαρισμό μύτης στο γιατρό , ίσα ίσα μπορω να αναπνέω τωρα απο τη μυτη φιλε Τρίτη θα παω παλι, σιγά σιγά ! Δυο βδομαδες θα μας πάρει πιστευω! Εχω μια χαρμάνια για τσιγαρο δε μπορεις να καταλάβεις...

Φιλε ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση!

Δεν ξερω πως ειναι να αναπνεεις σωστα μιας και ειχα τρελο προβλημα!

Καναμε την ιδια μερα επεμβαση!(Δευτερα και εγω!)Μεχρι σημερα δεν ανεπνεα καθολου απο την μυτη!Σημερα μοκις τελειωσα με τον καθαρισμο και εφω και δυο ωρες αναπνεω μονο απο τη μυτη αλλα νιωθω να εχει να δωσει και αλλο!Αναπνεω επιτελους απο την μυτη και νιωθω να με καιει ο αερας που μπαινει μεσα σε αυτην με αποτελεσμα καποιες φορες να αναπνεω οπως παλια απο τ στομα!Φαντασου πως ημουνα...

Τωρα οπως και εσυ θα ξαναπαω Τριτη και μου ειπε ο γιατρος οτι θα ειμαι ακομα καλυτερα!

Ανυπομονω να πιασω το 100% πραγματικα...Νομιζω εχουμε δρομο γι αυτο αλλα δειχνει να πηγε καλα η επεμβαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...