Προς το περιεχόμενο

Καφές


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενος λεπτου σιγή, για τον άνθρωπο που ανακαλυψε τον φραπέ!

 

Η ιστορία του φραπέ και το μυστικό του θρυλικού Λέντζου

http://news247.gr/eidiseis/mixani-tou-xronou/mhxanh-toy-xronoy-h-istoria-toy-frape-kai-to-mystiko-toy-thrylikou-lentzoy.3652150.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Το τελευταιο 6μηνο την εχω καταβρει με τον Ελληνικό πάντως.Βαζω νερο σε ποτηρι λιγο μεγαλυτερο απο του καπουτσινο και απο ποσοτητα 2 γεματες κουταλιες και καστανη ζαχαρη.Το θεμα ειναι ναβτο τελειοποιησω το θεμα καϊμάκι.</p>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα πριν μία βδομάδα μηχανη νεσπρέσσο με κάψουλες και γουστάρω.Tώρα πίνω rosabaya.

ειμαι κατα της καψουλομηχανης και για την ποιοτητα τους καφε αλλα και για το κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατα της καψουλομηχανης και για την ποιοτητα τους καφε αλλα και για το κοστος

Εγω παλι ειμαι υπερ της καψουλομηχανης.

Ξοδεψα 60 ευρω για την μηχανη.40-45 λεπτα το κοστος της καψουλας ΑΛΛΑ μεσα σε 1λεπτο απο την στιγμη που θα αγγιξω την μηχανη μου εχω καφε,που για μενα ειναι γευστικος.

 

Μπορεις να μου πεις αντιστοιχο κοστος - χρονο παραγωγης του βελτιστου εσπρεσσο για σενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω τη αληθεια ειμαι λιγο geek σε αυτο το θεμα , δηλαδη απολαμβανω την διαδικασια να φτιαχνω καφε . τωρα το κοστος εξαρταται τι καφε χρησιμοποιεις με εναν καφε που κανει 7-10 ευρω σου βγαινει περιπου 10 λεπτα το εσπρεσσακι μπορει και λιγοτερο, με τους specialty καφε αλλαζει το κοστος αλλα και η ποιοτητα .

δεν διαφωνω οτι η καψουλομηχανες και ειδικα illy nespresso κανουν εναν ικανοποιητικο καφε αλλα δεν συγκρινονται με τον φρεσκο καφε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω τη αληθεια ειμαι λιγο geek σε αυτο το θεμα , δηλαδη απολαμβανω την διαδικασια να φτιαχνω καφε . τωρα το κοστος εξαρταται τι καφε χρησιμοποιεις με εναν καφε που κανει 7-10 ευρω σου βγαινει περιπου 10 λεπτα το εσπρεσσακι μπορει και λιγοτερο, με τους specialty καφε αλλαζει το κοστος αλλα και η ποιοτητα .

δεν διαφωνω οτι η καψουλομηχανες και ειδικα illy nespresso κανουν εναν ικανοποιητικο καφε αλλα δεν συγκρινονται με τον φρεσκο καφε !

Σωστος εισαι ρε φιλε που γουσταρεις την εσπρεσσοφαση.

Αργοτερα στην ζωη μου ισως την δω κι εγω ετσι διαφορετικα.

Αν σου ειναι ευκολο θα θελα να μου αναφερεις και κοστος-μαρκα μια καλης εσπρεσιερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ειναι ακριβο σπορ δηλαδη μια κανονικη εσπρεσσιερα για να ξεκινησεις ειναι η gaggia classic ή η baby που κανουν γυρο στα 250-300 ευρω αν δεν κανω λαθος , και χρειαζεσαι σιγουρα μυλο , ο ηλεκτρικος γυρω στα 150 , παλι καλα υπαρχει και porlex στα 35 που ειναι χειροκινητος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προς το παρον εχω αγορασει μονο τον porlex xd παντως με εναν μυλο ενα μπρικι και το κυριοτερο φρεσκο καφε κανεις μια χαρα καφε βεβαια δεν ειναι εσπρεσσο(δεν εχει καιμακι) αλλα η ευκολια δεν ειναι με τιποτα η ιδια οπως στην nespresso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα που εγινε κι ο καφες, 'ακριβο σπορ'....

 

Μπρικι, και μιξεράκι χειρος, και τελος.

Με ενα 5ευρω εισαι αρχοντας!

Ελληνικος και φραπες!

 

Αν και λεω να δοκιμασω και φρεντο εσπρεσσο, πρεπει να ειναι καλος και υγιεινος καφες, αλλα πως εχω την εντυπωση οτι οτι αλλο παρεις σε καφετερια περα απο ελληνικο και φραπε, το 'χτυπανε' στην τιμη;

Προτιμω να 'χτυπανε' τον καφε, παρά την 'τιμη'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 8/9/2015 στις 12:59 ΜΜ, Adon1s είπε

<p>Το τελευταιο 6μηνο την εχω καταβρει με τον Ελληνικό πάντως.Βαζω νερο σε ποτηρι λιγο μεγαλυτερο απο του καπουτσινο και απο ποσοτητα 2 γεματες κουταλιες και καστανη ζαχαρη.Το θεμα ειναι ναβτο τελειοποιησω το θεμα καϊμάκι.</p>

Αργο ψήσιμο, κατα προτίμηση σε ματι κουζινας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...