Προς το περιεχόμενο

Καφές


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση πως ο Espresso είναι πολύ πιο δυνατός από φραπέ και Ελληνικό

Είμαι τελείος αναίσθητο στον καφέ,αλλά όταν πίνω Espresso με πιάνει ελαφρά ταχυπαλμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσπρέσσο ποτέ όταν τύχει να παραγγείλω απο λάθος μου, μου φέρνουν ένα μικρό φλιτζανάκι με μισό εκατοστό καφέ και μου ζητάνε 3 ευρώ :shock:

Τους έμαθα πιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού να'ξερες κι όλας ότι το blog ανήκει σε έναν εξαίρετο moderator μας, εδώ στο forum. ;)

 

Ωατε αυτο ειναι το μυστικο του σουπερμαν? Ο καφες?

 

Παγωμενω προτιμω το φραπε και δεν μου εχει δημιουργησει (ακομα) κανενα προβλημα.

Το πρωι ομως χειμωνα καλοκαιρι μια ειναι η αθανατη συνταγη.

1 κουταλια νες, 1 κουταλια ζαχαρη, λιγο γαλα και ζεστο νερο. Perfection!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω φωνες γιατρε.... :cry:

 

Η καφεΐνη μπορεί να προκαλέσει ψευδαισθήσεις!

Τρεις καφέδες (ή το ισοδύναμό τους σε καφεΐνη) ημερησίως τριπλασιάζουν την πιθανότητα εμφάνισης ψευδαισθήσεων σε σχέση με όσους πίνουν ένα καφέ τη μέρα, σύμφωνα με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες Live Science και ScienceNOW.

 

ΑΠΕ Δευτέρα, 19 Ιανουαρίου 2009

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/01/19/1618539.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω φωνες γιατρε.... :cry:

 

Η καφεΐνη μπορεί να προκαλέσει ψευδαισθήσεις!

Τρεις καφέδες (ή το ισοδύναμό τους σε καφεΐνη) ημερησίως τριπλασιάζουν την πιθανότητα εμφάνισης ψευδαισθήσεων σε σχέση με όσους πίνουν ένα καφέ τη μέρα, σύμφωνα με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες Live Science και ScienceNOW.

 

ΑΠΕ Δευτέρα, 19 Ιανουαρίου 2009

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/01/19/1618539.htm

 

Ναι σίγουρα.Περισσότερες ψευδαισθήσεις έχω κάνοντας ανάλυση φουριερ για ώρες παρά παλιά που άραζα στα πρώτα έτη με 6 φραπεδιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω φωνες γιατρε.... :cry:

 

Η καφεΐνη μπορεί να προκαλέσει ψευδαισθήσεις!

Τρεις καφέδες (ή το ισοδύναμό τους σε καφεΐνη) ημερησίως τριπλασιάζουν την πιθανότητα εμφάνισης ψευδαισθήσεων σε σχέση με όσους πίνουν ένα καφέ τη μέρα, σύμφωνα με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες Live Science και ScienceNOW.

 

ΑΠΕ Δευτέρα, 19 Ιανουαρίου 2009

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/01/19/1618539.htm

 

Αμα εισαι 40 κιλα αντρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θυμήθηκα πως υπήρχε αυτό το θρέντ, οπότε ας το ρίξω και εδώ.

 

Εγώ με την καφεϊνη είχαμε μια σχέση στοργής και πάθους. Χρόνια τώρα ήμουν με minimum 2 καφέδες την ημέρα, στην πλειοψηφία τους φραπέδες, συν τα όσα αναψυκτικά (και δεν ήταν και λίγα). Την Δευτέρα, αφού το'χα ξεσκίσει το θέμα έχοντας πιει τα κέρατά μου, με χτύπησε panic attack στην ψύχρα και αποφάσισα να κόψω καφέδες και αναψυκτικά μαχαίρι.

 

Από τότε με έχουν σκίσει τα λεγόμενα συμπτώματα απεξάρτησης, μια ήπιας μορφής ναυτία, κούραση, γαμημένο στομάχι, εξάντληση ατονία και υπνηλία (αν και κοιμάμαι πάνω από 9 ωρες την ημέρα!) και διάφορα άλλα. Του πούστη, είχα κόψει το τσιγάρο για μήνα και ένοιωθα πολύ καλύτερα.

 

Το θέμα είναι, αν τυχόν κάποιος έχει περάσει αυτό το στάδιο, πως στο κέρατο μπορώ να τα πολεμήσω. Το πιό εύκολο θα ήταν να φτιάξω έναν ελληνικό να στανιάρω, αλλά είμαι σίγουρος πως θα το ξεσκίσω once again και το αφήνω για τελευταία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αkpe σε λιγες μερες θα περασει δεν ειναι τιποτα. Εγω ειχα φοβερο πονοκεφαλο οταν εκοψα τον καφε... Το θεμα ειναι οτι καπου θα χρειαστει να ξαναπιεις και μετα παλι απο την αρχη.

 

* tip φαε Μηλο οποτε νιωσεις την αναγκη για καφε. Ειδικα το πρωι ειναι πολυ τονωτικο.

 

** Πιες καφε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ αυτές οι μερες είναι που με κάνουν και σκέφτομαι να ριχτώ με τα μούτρα πάλι :P

Στην 5η και πάω για max 9; To hell with that αλλά αμα είναι μετά από καιρό να ξαναρχίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akpe απλά συνέχισε να πίνεις καφέ :P

Εγώ είχα καταφέρει να κόψω τον καφέ ένα διάστημα... Αντί για καφέ βρές κάτι άλλο να απασχολείσαι...

Εκεί είναι το νόημα.. Ο καφές ας πούμε είναι sidekick στη δουλειά... Απαραίτητος όταν βγαίνεις έξω.. Πρώτο πράγμα που θα κάνεις μόλις ξυπνήσεις κτλ..

Βρές κάτι που θα αντικαταστήσει τα παραπάνω και είσαι οκ...

Για ένα διάστημα το είχα ρίξει στους χυμούς.. Καλά ήτανε.. Αλλα τελείωναν σε δευτερόλεπτα οπότε κατανάλωνα απίστευτα πολλούς χυμούς κάθε εβδομάδα και δεν έλεγε...

Μετα(βλακωδώς) το έριξα στην coke light.. εκεί και αν το είχα παρακάνει...

Οπότε κατέληξα πλέον να πίνω 2-3 καφέδες την ημέρα σκέτους και όσο μπορώ σε χαλαρούς ρυθμούς..

Τώρα τριγυρίζω έναν εδώ και μια ώρα και τον έχω ακόμα στη μέση...

Τέλος το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που μπορείς να κάνεις είναι να το γυρίσεις στο νερό...

Αυτό που σου λείπει είναι ουσιαστικά η συνήθεια του να απασχολείσαι με κάτι.. Όχι ο καφές ο ίδιος..

Μερικές 6αδες νερό στο σπίτι(απο βρύση δεν έχει την ίδια αίσθηση κατανάλωσης) και ένα 1,5λιτρο δίπλα σου all the time...

Τα συμπτώματα θα τα έχεις για λίγο καιρό.. Αλλα τουλάχιστον δεν θα θέλεις να γυρίσεις άμεσα στον καφέ :)

A... και αν δεν θές νερό μπορούν να σε βοηθήσουν οι σόδες που δεν είναι τόσο σκέτες αλλα σου δίνουν την αίσθηση του αναψυκτικού χωρίς ζάχαρες και βλακείες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τελευταια βδομαδα ξεκινησα πρωινη δουλεια και πινω εναν γαλλικο σκετο καθε πρωι αρκετα μεγαλο(το βαζω σε θερμος σαν ενα μεγαλο ποτηρι νερο-οχι το εκδρομικο,ε). ξυπναω μεν αλλα μετα ολη τη μερα εχω κατι νευρα, μα κατι νευρα και δεν ξερω τι να κανω.

 

οντοπικ επιλογη κρυος γαλλικος δεν υπαρχει να φανταστω ε?κατι αντιστοιχο εστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...