Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στο Bios των τελευταίων δίσκων της Seagate


Nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιώθηκε από την Seagate η παρουσία προβλήματος στο bios δίσκων που κατασκευάστηκαν στο τέλος του 2008 και περιλαμβάνει και τα μοντέλα 1ΤΒ και 1.5ΤΒ. Το πρόβλημα εμποδίζει τον δίσκο να ξεκινήσει σε reboot και ταυτόχρονα τον καθιστά μη ανιχνεύσιμο από το bios.

 

Η Seagate έχει βγάλει ανακοίνωση για το ποια μοντέλα επηρεάζονται και το τι θα γίνει για την επιδιορθωση τους στην παρακάτω σελίδα.

 

Link.png Site: Πληροφορίες από Seagate

Link.png Site: Toms Hardware

Επεξ/σία από Nikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

γνωστό από πέρσυ πλέον μαζί με το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων του 1.5ΤΒ...εκνευριστικό πρόβλημα...(bios ή firmware? :P )

που είναι η πηγή της είδησης οεο? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Seagate έβγαλε σχετική ανακοίνωση. Δίνει οδηγίες για το πως να εντοπιστεί αν έχετε δίσκο με το συγκεκριμένο πρόβλημα και στη συνέχεια μέθοδο για αναβάθμιση του firmware του.

 

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία σε μένα λέει και στους 2 Attached : yes

 

έχουν δλδ πρόβλημα και οι 2 δίσκοι ?

 

Όχι. Το revision πρέπει να κοιτάξεις. Πχ το δικό μου είναι LC1A και λέει αν πατήσω το μοντέλο του δίσκου στην σελίδα της seagate, ότι δεν έχει πρόβλημα " If your drive has CC or LC firmware, your drive is not affected and no further action is required. Attempting to flash the firmware of a drive with CC or LC firmware will result in rendering your drive inoperable."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Το revision πρέπει να κοιτάξεις. Πχ το δικό μου είναι LC1A και λέει αν πατήσω το μοντέλο του δίσκου στην σελίδα της seagate, ότι δεν έχει πρόβλημα " If your drive has CC or LC firmware, your drive is not affected and no further action is required. Attempting to flash the firmware of a drive with CC or LC firmware will result in rendering your drive inoperable."

 

οκ ειμαι εκτος κινδύνου ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωστό από πέρσυ πλέον μαζί με το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων του 1.5ΤΒ...εκνευριστικό πρόβλημα...(bios ή firmware? :P )

που είναι η πηγή της είδησης οεο? :o

 

Στο firmware οχι bios :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασχημο (αν μου επιτρεπεται να το πω ετσι) παντως ειναι οτι μια

εταιρεια του μεγεθους της Seagate αργησε κοντα ενα χρονο να παρα-

δεχθει οτι καποια παρτιδα σκληρων της εχει προβλημα... Τελος παντων,

αφου δινει λυσεις εστω κι αργα κατι ειναι και αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε τώρα το κουλό... Μια και είμαι κάτοχος ενός από τους δίσκους αυτούς μπήκα και κατέβασα το firmware update. Το καίω και reboot. το διαβάζει κ μου ζητάει να κάνει το update. κάνω ένα scan για να σιγουρευτώ ότι θυμάμαι καλά κ πράγματι τον αναγνωρίζει κανονικά. Του λέω κάνε update και μου πετάει λάθος πως δεν έχω το σωστό μοντέλο!!!!

 

Είναι δυνατόν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τι να πω; Εχω 2 HDD Seagate και εντώπισα μέσο του pc wizard 2008 ότι ότνως ένας από αυτούς είναι το ST3500320AS με revision SD15. Κατεβάζω το drivedetect tool από την Seagate, και δέν μού εντοπίζει κανέναν από τους 2 δίσκους πού έχω!!! Δήλαδή να κάνω update η οχι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τελικά δώθηκε λύση. Για τσέκαρε εδώ cycomiko

 

h++p://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=296932&page=4

 

Ευχαριστώ, δυστυχώς όμως ΔΕΝ δουλεύει για τους 500άρηδες....:(

Επεξ/σία από cycomiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...