Προς το περιεχόμενο

Need For Speed: Shift


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πίστεύω ότι στην περίπτωση του πληκτρολογίου η λύση είναι να ενεργοποιήσεις τα traction control και ABS. Έτσι θα εξαλειφθούν τα προβλήματα που δημιουργούνται από τα ψηφιακά πλήκτρα.

 

Οκ θα το δοκιμασω.

Παιζοντας με τα κουμπια και πατωντας το αυτοκινητο να στριψει χανεις πολυ ευκολα τον ελενχο και δεν μπορεις να το ισιωσεις υστερα το αμαξι, παει δεξια-αριστερα σαν βαρκα..

 

Επισης με την εσωτερικη καμερα παρατηρω ελαχιστα κολληματα, με την εξωτερικη και ειδικα οταν εχει πολλα αμαξια μαζι, παει με 20 fps (AA/AF κλειστα, medium shadows) (ati 4850, c2d 6600 2.4 ghz).

Δοκιμασα να κατεβασω αναλυση 1280χ800, απενεργοποιησα και το vsync αλλα το κερδος ηταν το πολυ 1-2 fps!!

 

Αξιοποιει τους πολυπηρυνους το παιχνιδι η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 731
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαγνήτης στις μπάρες????

Και βγάζει και μάτι????

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό????

Ότι ''και καλά'' τραβάει το αυτοκίνητο επάνω στις μπάρες για να τρακάρεις????

Μήπως θέλει ζυγοστάθμιση το τιμονάκι σου????

Τι λες βρε παιδί μου και ποιός είναι ο σκοπός αυτού του διαβολικού πράγματος????

Θα σε πείραζε να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου????

Βασικά το ότι βγάζει μάτι σημαίνει ότι το έχεις παρατηρήσει και σε άλλα παιχνίδια.

Θα μπορούσες να μου αναφέρεις μερικά για να το τσεκάρω με τα ματάκια μου (έχω όλα τα ραλάκια από το 1995 και μετά).

Για τα κρατήματα θα ήθελα να αναφέρω ότι όταν ανεβάζουμε την ισχύ σε ένα δεδομένο κινητήρα, πρέπει να κάνουμε και ανάλογες διορθώσεις στην αεροδυναμική του αμαξώματος, όπως επίσης και στα φρένα.

 

 

Θα συμφωνησω απολυτα με τα λεγομενα του φιλου...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να εχεις ενα αμαξι 800hp χωρις ρυθμισεις και να υποστηριζεις διαφορα....Εκτος απο γκρινια καλο θα ηταν στα σχολια μας να βαζουμε και αναλυτικα τι ρυθμισεις εχουμε κανει ετσι ωστε να δικαιολογειται η οποιαδηποτε "ξενερα"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός σε όλα!

Νομίζω ότι από το Porsche Unleashed έχουμε να δούμε σωστό NfS, και αυτό τα κατάφερε πολύ καλά.

 

+ ∞

 

Το Porsche Unleashed είναι ό,τι πιο κοντά σε sim έχει να επιδείξει η σειρά NFS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το δοκιμασω.

Παιζοντας με τα κουμπια και πατωντας το αυτοκινητο να στριψει χανεις πολυ ευκολα τον ελενχο και δεν μπορεις να το ισιωσεις υστερα το αμαξι, παει δεξια-αριστερα σαν βαρκα..

 

Επισης με την εσωτερικη καμερα παρατηρω ελαχιστα κολληματα, με την εξωτερικη και ειδικα οταν εχει πολλα αμαξια μαζι, παει με 20 fps (AA/AF κλειστα, medium shadows) (ati 4850, c2d 6600 2.4 ghz).

Δοκιμασα να κατεβασω αναλυση 1280χ800, απενεργοποιησα και το vsync αλλα το κερδος ηταν το πολυ 1-2 fps!!

 

Αξιοποιει τους πολυπηρυνους το παιχνιδι η οχι?

 

Δεν είναι θέμα πολυπύρηνων, είναι θέμα GPU. Οι ATi αποδίδουν πολύ χειρότερα από όσο θα έπρεπε, μάλλον λόγω του physX. Εμένα στα μενού σέρνεται και μέσα στο παιχνίδι πάει οριακά αποδεκτά, λίγα καρέ πιο κάτω και θε είχε πρόβλημα (όπως είπα, 1280Χ1024, Χ4 FSAA όλα στο High).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα πολυπύρηνων, είναι θέμα GPU. Οι ATi αποδίδουν πολύ χειρότερα από όσο θα έπρεπε, μάλλον λόγω του physX. Εμένα στα μενού σέρνεται και μέσα στο παιχνίδι πάει οριακά αποδεκτά, λίγα καρέ πιο κάτω και θε είχε πρόβλημα (όπως είπα, 1280Χ1024, Χ4 FSAA όλα στο High).

 

ευτυχώς περιμένουμε κάποιο hotfix από ότι φαίνεται...

 

"In our version of the game Nvidia's Geforce cards were running without problems, but AMD's Radeons were noticeably slower that usually.AMD is already aware of the problem and is working on optimizations for Shift."

 

http://www.pcgameshardware.com/aid,695106/Need-for-Speed-Shift-Graphics-comparison-engine-info-and-Full-HD-screenshots/Practice/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες σε μένα με Phenom x4 9950, ATI 4850, FullHD ανάλυση (1920x1080), 8xAA και όλα στο High, γιατί παίζει μια χαρά?

Κολλήματα είδα 1-2 φορές με πολλά αμάξια και σε κλειστές στροφές, δλδ βγαίνοντας από τη στροφή κατά τ' αλλα μια χαρά. Και στο menu σφαίρα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λένε... fraps οr it didn't happen :P

 

 

Κοίτα δεν έχω βάλει πρόγραμμα να μετρήσω πόσα frames βγάζει αλλά δεν κολλάει, που σημαίνει ότι παίζει πάνω από 20-25 αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παντως με το μαγνητη στις μπαρες το παρατηρησα και γω. Βγαινεις εκτος πιστας σε γρασιδι, ακουμπας μπαρα, αφηνεις το γκαζι και στριβεις το τιμονι και το αμαξι κολλημενο εκει και δε λεει να φυγει.

 

Προσωπικα, δεν παρατηρησα κανενα μαγνητη στις μπαρες...

 

Προσεξτε ομως ΤΟ ΕΞΗΣ!!!

 

Οι πιστες που λογικα παρατηρειτε το "φαινομενο", ειναι πιο στενες, ή η ασφαλτος ειναι κοντα στην μπαριερα, οποτε θα υπαρχει απο 1-3 (virtual) μετρα γρασιδι, αμμοπαγιδα κλπ...(Εκτος και αν πηγαινετε μεσα απο τα χωματα...)

Το αυτοκινητο λοιπον, φαινεται να περνει κατευθυνση προς την μπαριερα, ΟΤΑΝ οι 2 ροδες της πλευρας που βρισκεται η μπαριερα, πατανε χωμα, και οι αλλες 2 ασφαλτο....Οποτε επειδη το χωμα-γρασιδι ειναι πιο "βαρυ" απο την ασφαλτο, το αμαξι περνει κατευθυνση προς αυτο...

 

Προσεξτε το σε ολες τις πιστες, ειδικα με πολλα χλμ.

Αυτα...παω να βαλω το κρανος μου...:P

 

 

Όπως λένε... fraps οr it didn't happen :P

 

Καποιες φορες, με 4870 Χ2, ακομα και οταν τα frames ειναι 40+, προσεξα ενα ειδος flickering...λιγο κουραστικο...

Απο την αλλη, σε κλειστη πιστα, με πανω απο 100fps, ολα καλα....(1080p, 16χ ΑF, No AA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σε μενα γιατι δε παιζει με windows 7?

 

ξεκιναει, κανει loading στη πρωτη οθονη και μετα δειχνει μαυρη οθονη και δε κανει τιποτα.....

 

αυτό το ακούω συχνά...τι κάρτα έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες σε μένα με Phenom x4 9950, ATI 4850, FullHD ανάλυση (1920x1080), 8xAA και όλα στο High, γιατί παίζει μια χαρά?

Κολλήματα είδα 1-2 φορές με πολλά αμάξια και σε κλειστές στροφές, δλδ βγαίνοντας από τη στροφή κατά τ' αλλα μια χαρά. Και στο menu σφαίρα πάει.

 

Κάνε ένα πείραμα σε παρακαλώ.

Βάλε 15 αυτοκίνητα σε μια πίστα με εξωτερική κάμερα και πες μου σε παρακαλώ αν σου κάνει κολλήματα στην εκκίνηση. Θα ήθελα να το τσεκάρω.

Ευχαριστώ

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:28 ----------

 

Προσωπικα, δεν παρατηρησα κανενα μαγνητη στις μπαρες...

 

Προσεξτε ομως ΤΟ ΕΞΗΣ!!!

 

Οι πιστες που λογικα παρατηρειτε το "φαινομενο", ειναι πιο στενες, ή η ασφαλτος ειναι κοντα στην μπαριερα, οποτε θα υπαρχει απο 1-3 (virtual) μετρα γρασιδι, αμμοπαγιδα κλπ...(Εκτος και αν πηγαινετε μεσα απο τα χωματα...)

Το αυτοκινητο λοιπον, φαινεται να περνει κατευθυνση προς την μπαριερα, ΟΤΑΝ οι 2 ροδες της πλευρας που βρισκεται η μπαριερα, πατανε χωμα, και οι αλλες 2 ασφαλτο....Οποτε επειδη το χωμα-γρασιδι ειναι πιο "βαρυ" απο την ασφαλτο, το αμαξι περνει κατευθυνση προς αυτο...

 

Προσεξτε το σε ολες τις πιστες, ειδικα με πολλα χλμ.

Αυτα...παω να βαλω το κρανος μου...:P

 

 

 

 

Καποιες φορες, με 4870 Χ2, ακομα και οταν τα frames ειναι 40+, προσεξα ενα ειδος flickering...λιγο κουραστικο...

Απο την αλλη, σε κλειστη πιστα, με πανω απο 100fps, ολα καλα....(1080p, 16χ ΑF, No AA)

 

 

Και εγώ την εξήγηση με την μορφή του οδοστρώματος έδωσα σε αυτό το φαινόμενο, το οποίο κάθε άλλο παρά πρόβλημα είναι αφού αυτό συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, δεν παρατηρησα κανενα μαγνητη στις μπαρες...

 

Προσεξτε ομως ΤΟ ΕΞΗΣ!!!

 

Οι πιστες που λογικα παρατηρειτε το "φαινομενο", ειναι πιο στενες, ή η ασφαλτος ειναι κοντα στην μπαριερα, οποτε θα υπαρχει απο 1-3 (virtual) μετρα γρασιδι, αμμοπαγιδα κλπ...(Εκτος και αν πηγαινετε μεσα απο τα χωματα...)

Το αυτοκινητο λοιπον, φαινεται να περνει κατευθυνση προς την μπαριερα, ΟΤΑΝ οι 2 ροδες της πλευρας που βρισκεται η μπαριερα, πατανε χωμα, και οι αλλες 2 ασφαλτο....Οποτε επειδη το χωμα-γρασιδι ειναι πιο "βαρυ" απο την ασφαλτο, το αμαξι περνει κατευθυνση προς αυτο...

 

Προσεξτε το σε ολες τις πιστες, ειδικα με πολλα χλμ.

Αυτα...παω να βαλω το κρανος μου...:P

 

Προσωπικά δεν αναφέρθηκα στις πίστες που έχουν άμμο ή γρασίδι. Νομίζω το ξέρει όλος ο κόσμος ότι το αμάξι θα γλιστρήσει όταν βρίσκεται πάνω σε αυτά :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν αναφέρθηκα στις πίστες που έχουν άμμο ή γρασίδι. Νομίζω το ξέρει όλος ο κόσμος ότι το αμάξι θα γλιστρήσει όταν βρίσκεται πάνω σε αυτά :o

 

το βρήκα! μήπως και οι μπάρες είναι από μυστήριο υλικό ; :o

 

σαν πολύ το ψειρίζουμε αλλά μου αρέσει όπως εξελίσσεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά έχω ένα προβληματάκι που πιθανός είναι από κάρτα γραφικών...μπαίνω κανονικά στο παιχνίδι και όταν πάω να οδηγήσω την μξ στην αρχή με αφήνει 4-5 δευτερόλεπτα και μετά μου κλείνει το πρόγραμμα...αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα πηγαίνει μια χαρά χωρίς να κολλάει....λοιπόν η κάρτα μου είναι

 

ATI Mobility Radeon™ HD 3470 supporting HyperMemory™ technology, 256 MB dedicated VRAM (up to 2,046 MB total available graphics memory using HyperMemory™ technology with 4 GB system memory), DDR Video RAM (resp. DDR Video RAM and DDR system memory combined), 16x PCI Express

 

το ξέρω ότι δεν είναι για games αλλα με το hyper memory τι παίζει πως μπορώ να την κάνω 512???γνωρίζει κανένας???

 

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...