Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

MTU βάζουμε 1492 η αφήνουμε 1480 που έχουν μερικές συσκευές;

πηρα ενα tp link 8960N V7 και σαν τιμη εχει το 1480.

θυμάμαι όμως οτι βάζουμε 1492

1492 και εγω οσο ξερω οτι ειναι του pppoe το default kai 1500 του pppoa

 

Σαν τον Οτε ...Ποτε κανενας....

αν και τωρα 2-3 μερες εχω ping μονο στα games και βλεπω κ αλλους δικους μου που παιζουμε μαζι κ εχουν vdsl κ εχουμε το ιδιο Ping,οποτε κατι δεν παει καλα τωρα τελευταια.

 

Ενώ παντα παιζω CSGO με Ping 60-80 τωρα 2-3 μερες είμαι σταθερα στο 101...αγνωστο...και εχω και fastpath την vdsl

ειτε vdsl εχεις ειτε adsl δεν αλλαζει το ping.αλλαζει μονο αν εχει ο ενας Fast Και ο αλλος Interleave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1492 και εγω οσο ξερω οτι ειναι του pppoe το default kai 1500 του pppoa

ευχαριστώ.

Το κουλό της υπόθεσης

αν θυμάσαι ειχα θέμα με το wifi του 8970(V1 και V3).

Το 8960Ν είναι ΑΨΟΓΟ με 49 συνδέσεις σε torrents.Το 8970(και τα 2)δεν άντεχαν πάνω απο 30

 

και πήγα και 17110 ξανά με broadcom modem.το 5136V2 πανω απο 16.5 δεν πηγαινε(realtek)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ.

Το κουλό της υπόθεσης

αν θυμάσαι ειχα θέμα με το wifi του 8970(V1 και V3).

Το 8960Ν είναι ΑΨΟΓΟ με 49 συνδέσεις σε torrents.Το 8970(και τα 2)δεν άντεχαν πάνω απο 30

 

και πήγα και 17110 ξανά με broadcom modem.το 5136V2 πανω απο 16.5 δεν πηγαινε(realtek)

Ναι το θυμαμαι το θεμα με το wifi για το 8970.υπαρχει και το 8968 απο την tp link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι καμια 10ρια χρονια στη forthnet

και οι ταχυτητες παιζουν λοτο ανα μηνα

ποτε 10 ποτε 16 ποτε 6

τωρα ειμαστε στο 9

Υπαρχει κατι να τους πω ή αδικος κοπος?

 

DSL Connection  
bull__md.gif Link Information
        spacer.gif DSL Type: G.992.5_Annex_A spacer.gif Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:
935 / 9125 Max Bandwidth
(Up/Down) [kbps/kbps]:
935 / 10424 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 1178224 / 12054271 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12 / 19 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15 / 30.5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 5.7 / 6.3 spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / - spacer.gif FEC (Up/Down): 0 / 8275 spacer.gif CRC (Up/Down): 0 / 50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη θα δοκιμαζα να βγαλω splitter φιλτρα και να αφησω μονο το ρουτερ με κοντο καλωδιο μεχρι την πριζα.αν εχεις πριζακια οτε τα βγαζεις γιατι εχουν πυκνωτη ή τα κοβεις.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.μπορει να ειναι ο χαλκος μπορει η καλωδιωση σου μπορει δεν ξερω τι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη θα δοκιμαζα να βγαλω splitter φιλτρα και να αφησω μονο το ρουτερ με κοντο καλωδιο μεχρι την πριζα.αν εχεις πριζακια οτε τα βγαζεις γιατι εχουν πυκνωτη ή τα κοβεις.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.μπορει να ειναι ο χαλκος μπορει η καλωδιωση σου μπορει δεν ξερω τι.

 

Θα δοκιμασω αλλα νομιζω κατι κανουν αυτοι απο κει

Πως αλλαζουν οι ταχυτητες ενω δεν αλλαζω τιποτα ?

Πριν κανα χρονο που ειχα πεσει στο 6 τους πηρα τηλ και μου ειπαν στο μειωσαμε γιατι ειχες αποσυνδεσεις

Τους λεω δεν ειχα και μου λενε αντε θα στο παμε στο 9 το ανωτερο

Το πηγαν και μετα απο 2-3 μηνες βλεπω 16 και τωρα παλι 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου αλλαζει καποιος κατι.αν ο χαλκος εχει θεμα θα βλεπεις να αλλαζει η ταχυτητα.αν εχεις παρα πολλες αποσυνδεσεις σου μειωνουν αυτοματα την ταχυτητα (δεν το κανει ανθρωπος ) για να παιζει πιο σταθερα.μπορεις να ζητησεις να σου βαλουν default profile που ειναι 6 αρι για να δεις το max αλλα με βαση το 6 στο margin ισως εισαι ηδη.σε καθε περιπτωση μπορεις να ζητησεις 6 αρι μηπως εισαι σε καποιο Masked profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τα ιδια. Σε αλλα νουμερα βεβαια και οχι τοσο μεγαλες διακυμανσεις οσο ο φιλος. Παιζω 15-16-17 αλλα πιο παλια ημουν σταθερα γυρω στο 17. Το παραξενο ειναι το attenuation δεν εχει αλλαξει τοσα χρονια. ενω το margin παιζει συνεχως μεταξυ 6 και 7. Μου τη σπαει λιγο που καθε λιγο και λιγακι μεταβαλλεται η ταχυτητα αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι ιδιαιτερα αισθητη αυτη η μειωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τα ιδια. Σε αλλα νουμερα βεβαια και οχι τοσο μεγαλες διακυμανσεις οσο ο φιλος. Παιζω 15-16-17 αλλα πιο παλια ημουν σταθερα γυρω στο 17. Το παραξενο ειναι το attenuation δεν εχει αλλαξει τοσα χρονια. ενω το margin παιζει συνεχως μεταξυ 6 και 7. Μου τη σπαει λιγο που καθε λιγο και λιγακι μεταβαλλεται η ταχυτητα αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι ιδιαιτερα αισθητη αυτη η μειωση.

ειναι απολυτως φυσιολογικο στο margin να βλεπεις +-1 ειδικα με τους χαλκους που παιζουμε.ισως να παιζει και λιγο παραπανω για να πηγαινει απο τα 15 στα 17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απολυτως φυσιολογικο στο margin να βλεπεις +-1 ειδικα με τους χαλκους που παιζουμε.ισως να παιζει και λιγο παραπανω για να πηγαινει απο τα 15 στα 17.

 

Εχω δει 18-19-20. αλλα το margin ηταν μεταξυ 3 και 5. Και φυσικα δε καρατησε πανω απο μια μερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι ειναι πολυ χαμηλο Margin.απλα ετυχε να συγχρονισει καποια στιγμη που ηταν ολα χαλαρα και συγχρονισε ψηλα και μετα επεσε.αυτο μπορει να το δεις να γινεται οταν υπαρχει διακοπη ρευματος σε μια περιοχη.επειδη πεφτουν ολοι οι συνδρομητες μετα αν συνδεθεις επειδη ειναι λιγα ατομα συγχρονισμενα και δεν εχεις crosstalk συνδεεσαι σε καλυτερη ταχυτητα με το 6 margin.μολις μπουν και οι αλλοι απλα πεφτει το Margin σου πιο χαμηλα.η ταχυτητα δεν θα αλλαξει αφου δεν υποστηριζουν sla οι πελατες απλα καποια στιγμη θα σηκωσει αρκετα errors και θα κανει disconnect.υπαρχουν και ατομα που βαζουν 3-4 margin απο το ρουτερ τους για να κερδισουν σε συγχρονισμο ειδικα αυτοι που εχουν καλες γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπαρχει ενα θεματακι με το Linksys wag200και κατι windows 7 και 10.δοκιμασε Setup απο κανα κινητο.

παραθετω απαντηση απο Linksys

On Windows 8.1, try this:
 
Open a command prompt with "Run as administrator" option.
type:
netsh (press Enter)
int tcp (press Enter)
show global (press Enter)
set global autotuninglevel=disabled (press Enter)
exit (press Enter)
Let me know if it works now 
 
εδω και το θεμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ

Κατι γινεται προς το παρον

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: ADSL2+ DSL Path Mode: Interleaved Downstream Rate: 9643 kbps Upstream Rate: 941 kbps Downstream Margin: 6 db Upstream Margin: 6 db Downstream Line Attenuation: 29 db Upstream Line Attenuation: 7 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 22 db
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...