Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εισαι χαμηλα παντως για τετοιο attenuation.μιλησες με παροχο?σε εχουν σε Free profile?

 

Δεν εχω μιλησει προσφατα

Να τους παρω να τους πω να δουν αν μπορει να ανεβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγω μια απο τα ιδια ειμαι forthnet 10+ χρονια, και ειναι κλαφτα. Αμα τοσο σηκωνει η περιοχη τοσο θα πιανει. Δεν χανει κατι να τους κανει ενα τηλεφωνο να δει αν θα του πουν κατι αλλα και εγω ετσι ακριβως ειμαι σχεδον. 

ADSL Link Downstream Upstream Connection Speed 10086 kbps 1020 kbps Line Attenuation 25.0 db 12.8 db Noise Margin 5.4 db 6.8 db
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παίζει με την forthnet τώρα τελευταία.

 

Κλείδωνα στα 11.000 kbps και πριν από 3-4 μέρες είχα αποσυνδέσεις και έπεσα στα 8.000 kbps.

 

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.096 / 10.740

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.460

spacer.gifData Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

spacer.gifOutput Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0

spacer.gifLine Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 30,5

spacer.gifSN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 11,5

spacer.gifVendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

spacer.gifLoss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

spacer.gifLoss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

spacer.gifLoss of Power (Local/Remote): 0 / 0

spacer.gifLoss of Link (Remote): 0

spacer.gifError Seconds (Local/Remote): 0 / 0

spacer.gifFEC Errors (Up/Down): 0 / 19.228

spacer.gifCRC Errors (Up/Down): 0 / 54

spacer.gifHEC Errors (Up/Down): 0 / 49

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω από τα 6 στα 4. Εχω βαρεθεί με δαύτους. Επειδή ακόμα ο ΟΤΕ δεν έχει ενεργοποιήσει το VDSL στη περιοχή μου δεν έχω κάνει ακόμη την αλλαγή. Αυτή τη φορά την καταγγελία θα την φάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εγω μια απο τα ιδια ειμαι forthnet 10+ χρονια, και ειναι κλαφτα. Αμα τοσο σηκωνει η περιοχη τοσο θα πιανει. Δεν χανει κατι να τους κανει ενα τηλεφωνο να δει αν θα του πουν κατι αλλα και εγω ετσι ακριβως ειμαι σχεδον. 

ADSL Link Downstream Upstream Connection Speed 10086 kbps 1020 kbps Line Attenuation 25.0 db 12.8 db Noise Margin 5.4 db 6.8 db

 

Δεν εισαι και κλαφτα.οκ για 25 attenuation θα μπορουσες και καλυτερα αλλα δεν ειναι τραγικα.υπαρχουν αλλα ατομα που δεν παιζουν ουτε 2 Mbit.το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι παρε τηλεφωνο την Forthnet ή αν το ρουτερ σου το δειχνει δες σε τι dslam παιζεις.

αν εισαι σε alcatel ζητα free no rfi profile.θα κερδισεις κανα Mbit.αν εισαι σε siemens τοτε οκ δεν χρειαζεται κατι.

 

Κάτι παίζει με την forthnet τώρα τελευταία.
 
Κλείδωνα στα 11.000 kbps και πριν από 3-4 μέρες είχα αποσυνδέσεις και έπεσα στα 8.000 kbps.
 
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.096 / 10.740
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.460
spacer.gifData Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
spacer.gifOutput Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0
spacer.gifLine Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 30,5
spacer.gifSN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 11,5
spacer.gif

Πιθανοτατα λογω αποσυνδεσεων εγινε αλλαγη αυτοματα στο Profile γιατι βλεπω 11 Margin.ξαναζητα 6 margin και θα γυρισεις πισω στα κανονικα.για τις αποσυνδεσεις δες με αλλο ρουτερ ή δοκιμασε με αλλα φιλτρα,σπλιττερ μηπως καποιο κατι εχει παθει.

Και γω από τα 6 στα 4. Εχω βαρεθεί με δαύτους. Επειδή ακόμα ο ΟΤΕ δεν έχει ενεργοποιήσει το VDSL στη περιοχή μου δεν έχω κάνει ακόμη την αλλαγή. Αυτή τη φορά την καταγγελία θα την φάνε. 

a.στατιστικα γραμμης.β.αν ειναι ο χαλκος οτι παροχο και να βαλεις το ιδιο θα παρεις.επισης ο χαλκος συνηθως ειτε απο ζημιες ειτε λογω crosstalk θα χασει σε ταχυτητα.και καταγγελια να κανεις δεν αλλαζει κατι.ειναι μεχρι 24 mbit .υπομονη για vdsl γιατι σε καποιες περιοχες που ειναι χαλια τα καλωδια ειτε μεγαλες αποστασεις ειναι μονοδρομος.αν μπει Kv ειτε βαλεις forthnet ειτε οτε ειτε Hol τοτε θα παρεις την ιδια ταχυτητα αφου το kv ειναι του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εισαι και κλαφτα.οκ για 25 attenuation θα μπορουσες και καλυτερα αλλα δεν ειναι τραγικα.υπαρχουν αλλα ατομα που δεν παιζουν ουτε 2 Mbit.το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι παρε τηλεφωνο την Forthnet ή αν το ρουτερ σου το δειχνει δες σε τι dslam παιζεις.

αν εισαι σε alcatel ζητα free no rfi profile.θα κερδισεις κανα Mbit.αν εισαι σε siemens τοτε οκ δεν χρειαζεται κατι.

Ειχα ανοιξει και αλλη φορα θεμα δεν ξερω αν θες να στο κανω link και ακρη δεν βγαλαμε. Γιατι παιζει λοττο η γραμμη στη ταχυτητα και ειχα πει και δειξει τα στατιστικα οτι μια ειναι ετσι οπως εβαλα τα στατ εδω και μια κανει συγχρονισμο στα 14000kbps και δεν υπερβαλω και φοτο ανεβασα και το εβλεπα στα download. Λεω κλαφτα γιατι δεν θελω να πιστευω οτι με βαλαν σε προφιλ και οτι απλα ο ΟΤΕ ειναι οτι να 'ναι και δεν υπαρχει δικτυο και δεν πιανω ταχυτητα. Γιατι ΑΝ με βαλαν σε προφιλ και τους παρω και ξαναδω ταχυτητα +4 mbps και η αιτια ειναι η forthnet, πραγματικα ντροπη τους. Στο τηλεφωνο επεμεναν οτι ειμαι σε free profil και τεχνικο εφεραν ο οποιος με εβγαλε και τρελο και ελεγε οτι τοσο πιανω και οτι το +4 που εβλεπα δεν υπαρχει και οτι το "απολυτο μηχανημα μετρησης" που ειχε δειχνει οτι τοση ειναι η γραμμη μου (στα "  " εχω βαλει ακριβως τα λογια του).....

Router εχω Netgear δικο μου και τρεχω amod οπου βλεπω: DSLAM: Infineon Huawei (IFTN - 0x71c5) αν σου λεει κατι δεν ξερω.

                                                                                                            Downstrem      Upstream

P.S. Στα στατιστικα στο custom firmware που εχω δειχνει και  Noise:    36.9 dB         13.0 dB

δεν ξερω αν λεει κατι για τη γραμμη μου αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι infineon τοτε εισαι σε siemens οποτε το 6 ειναι το default margin.το 37 attenuation με το custom firmware μου φαινεται λιγο μεγαλο για να επαιζες 14 mbit.ta 14 με 25 attenuation ειναι πολυ μια χαρα και μπορεις να τα πιασεις μια χαρα.απο εκει και περα ενα δυο πραγματα .

α.οσο περισσοτεροι πελατες παιζουν ειτε Forthnet ειτε οτε ειτε wind τοσο πιο πολυ crosstalking υπαρχει οποτε μειωνονται και οι ταχυτητες.σε αυτο μεσα βαζουμε και το ενδεχομενο ενα καλωδιο να εχει κοπει ενωθει 100 φορες.επισης ακομα και να μπει βλαβη στον οτε οτι εσυ επαιζες 14 και τωρα 10 ο οτε δεν το θεωρει βλαβη εφοσον οι μετρησεις της γραμμης ΣΑΝ ΧΑΛΚΟΣ βγαινουν σωστες.ο παροχος εχει  δικαιωμα πληρωνοντας να ζητησει απο τον οτε αλλο ζευγαρι χωρις να σημαινει οτι ειναι καλυτερο βεβαια.

για αυτο θα δεις ατομο πχ με 20 attenuation να παιζει 19 Mbit και αλλο ατομο παλι με 20 attenuation να παιζει 13 Mbit.

οπως και ενα καινουριο καλωδιο εννοειται οτι θα παιζει καλυτερα απο καποιο παλιο εφοσον εχει και λιγους συνδρομητες.

τωρα για τον τεχνικο

το 4 που ειδες υπαρχει μια χαρα.οι τεχνικοι οπως το εχω δει κα ισε call center κατι εχουν μπερδεψει και το βλεπω πολλες φορες αυτο.

εχουμε μια γραμμη σαν την δικια σου πχ που παζει στα 10mbit με 6 margin.αυτην την στιγμη αν βαλει καποιος analyzer θα σου βγαλει οτι εισαι πχ στα 10 Mbit με 6 margin και θα εμφανισει το μεγιστο θεωρητικο (max attainable το οποιο θα σου βγει κοντα στα 10,5 Mbit) περιπου. Ο τεχνικος θεωρει οτι το μεγιστο της γραμμης ειναι αυτο γενικα.ΑΥτο δεν ισχυει.Ειναι το μεγιστο θεωρητικο της γραμμης με βαση το πως ειναι η γραμμη τωρα και το πραγματικο με το μεγιστο θεωρητικο ειναι κοντα επειδη εχεις 6 margin.

Αν πχ λεμε τωρα το προβλημα της γραμμης σου ειναι οτι καπου υπηρχε καποια οξειδωση σε καποια ενωση και το εφτιαχνε καποιος αυτο και εβαζε πανω analyzer η γραμμη μπορει να εβγαζε 14mbit με μεγιστο θεωρητικο 14,5. οποτε το μεγιστο θεωρητικο δεν ειναι κατι που ειναι σταθερο αλλα ειναι κατι που παει σε συναρτηση με το Margin σου.

δεν ξερω πως να το εξηγησω πιο απλα.αν πχ σε ειχαν με 11 margin μπορει να εβλεπες 10 mbit ταχυτητα με 14 Max attainable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με snr 6, επαιζα σταθερα 16-17. Οταν για τον χ λογο γινοταν καποια αποσυνδεση και το snr πηγαινε 7+ τοτε επεφτα (φυσικολογικα) γυρω στο 15-16. Εδω και λιγο καιρο ακομα και με snr 6 ειμαι στα 15. Att δεν εχει αλλαξει εδω και χρονια. (23.5). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι infineon τοτε εισαι σε siemens οποτε το 6 ειναι το default margin.το 37 attenuation με το custom firmware μου φαινεται λιγο μεγαλο για να επαιζες 14 mbit.ta 14 με 25 attenuation ειναι πολυ μια χαρα και μπορεις να τα πιασεις μια χαρα.απο εκει και περα ενα δυο πραγματα .

α.οσο περισσοτεροι πελατες παιζουν ειτε Forthnet ειτε οτε ειτε wind τοσο πιο πολυ crosstalking υπαρχει οποτε μειωνονται και οι ταχυτητες.σε αυτο μεσα βαζουμε και το ενδεχομενο ενα καλωδιο να εχει κοπει ενωθει 100 φορες.επισης ακομα και να μπει βλαβη στον οτε οτι εσυ επαιζες 14 και τωρα 10 ο οτε δεν το θεωρει βλαβη εφοσον οι μετρησεις της γραμμης ΣΑΝ ΧΑΛΚΟΣ βγαινουν σωστες.ο παροχος εχει  δικαιωμα πληρωνοντας να ζητησει απο τον οτε αλλο ζευγαρι χωρις να σημαινει οτι ειναι καλυτερο βεβαια.

για αυτο θα δεις ατομο πχ με 20 attenuation να παιζει 19 Mbit και αλλο ατομο παλι με 20 attenuation να παιζει 13 Mbit.

οπως και ενα καινουριο καλωδιο εννοειται οτι θα παιζει καλυτερα απο καποιο παλιο εφοσον εχει και λιγους συνδρομητες.

τωρα για τον τεχνικο

το 4 που ειδες υπαρχει μια χαρα.οι τεχνικοι οπως το εχω δει κα ισε call center κατι εχουν μπερδεψει και το βλεπω πολλες φορες αυτο.

εχουμε μια γραμμη σαν την δικια σου πχ που παζει στα 10mbit με 6 margin.αυτην την στιγμη αν βαλει καποιος analyzer θα σου βγαλει οτι εισαι πχ στα 10 Mbit με 6 margin και θα εμφανισει το μεγιστο θεωρητικο (max attainable το οποιο θα σου βγει κοντα στα 10,5 Mbit) περιπου. Ο τεχνικος θεωρει οτι το μεγιστο της γραμμης ειναι αυτο γενικα.ΑΥτο δεν ισχυει.Ειναι το μεγιστο θεωρητικο της γραμμης με βαση το πως ειναι η γραμμη τωρα και το πραγματικο με το μεγιστο θεωρητικο ειναι κοντα επειδη εχεις 6 margin.

Αν πχ λεμε τωρα το προβλημα της γραμμης σου ειναι οτι καπου υπηρχε καποια οξειδωση σε καποια ενωση και το εφτιαχνε καποιος αυτο και εβαζε πανω analyzer η γραμμη μπορει να εβγαζε 14mbit με μεγιστο θεωρητικο 14,5. οποτε το μεγιστο θεωρητικο δεν ειναι κατι που ειναι σταθερο αλλα ειναι κατι που παει σε συναρτηση με το Margin σου.

δεν ξερω πως να το εξηγησω πιο απλα.αν πχ σε ειχαν με 11 margin μπορει να εβλεπες 10 mbit ταχυτητα με 14 Max attainable.

Ναι φιλε μου τα καταλαβαινω ολα αυτα, απλα παραθετω τα γεγονοτα για να καταλαβει καποιος 3ος την κατασταση. Δυο πραγματα δεν καταλαβα πως γινεται το κουτι μου να ειναι Siemens οταν γραφει εδω Huawei???

Επισης το noise ειναι αλλα στατιστικο απο το Attenuation. Συνολικα βλεπω αυτα

                            Downstrem Upstream
Data Rate:           10.143 Mbs 1.020 Mbs
Attainable Rate:   10.652 Mbs 1.076 Mbs
 
SNR:                           5.4 dB 6.9 dB
Noise:                        36.8 dB 13.2 dB
Line Attenuation:        25.0 dB 12.8 dB
Power:                      20.2 dBm 12.8 dBm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η forthnet παιζει με alcatelκαι siemens.Οχι με huawei. το snr Θελουμε εμεις και το attenuation.default profile πρεπει να εισαι στο 99,9 τις 100 εκτος αν ειναι καποιο masked.κατα τα αλλα ναι το attainable οπως βλεπεις ειναι πολυ κοντα στο data rate.

το ιδιο εβλεπες και παλια πχ 14.100 και attainable 14300 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω καταλάβει ότι το θέμα είναι ένα: η πολυπλεξία των γραμμών που νοικιάζει ο πάροχος αν αυτή είναι χαμηλή τότε οι γραμμές θα πέφτουν αν είναι κανονική τότε οι συνδέσεις θα έιναι σε μόνιμη σχεδόν βάση σταθερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...