Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πήρα πρόσφατα το Modem TP-LINK VR900 και είναι ΚΑΙ VDSL.

Τώρα έχω ADSL 24αρα, απο την Forthnet.

Με τα στατιστικά που έχει η γραμμή μου θα αξίζει η μετάβαση σε VDSL?

Τώρα στο Speedtest Βλέπω πιάνει PING 10 , download 13,03Mbps, upload 0,86

Και στο modem γράφει :

 

                      

post-249551-0-06152000-1484070994_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά πήρα πρόσφατα το Modem TP-LINK VR900 και είναι ΚΑΙ VDSL.

Τώρα έχω ADSL 24αρα, απο την Forthnet.

Με τα στατιστικά που έχει η γραμμή μου θα αξίζει η μετάβαση σε VDSL?

Τώρα στο Speedtest Βλέπω πιάνει PING 10 , download 13,03Mbps, upload 0,86

Και στο modem γράφει :

με 13 attenuation μπορεις να πας και σε vdsl απο το αστικο κεντρο αλλα και απο το Kv.

β.κανε firmware update Στο tp link 9980 αν εχει βγει.

επισης εχεις ζητησει fast path?αν δεν σε νοιαζει το Fast path βαλε interleave για μεγαλυτερη ταχυτητα sync.σε vdsl απο το αστικο κεντρο οσο ξερω δεν δινουν fast path.

επισης αν εισαι σε alcatel dslam (ειτε το βλεπεις απο το ρουτερ αν το δειχνει ειτε το ρωτας στην Forthnet) ζητα free no rfi profile αντι για το free Που εχεις τωρα.και τα 2 εχουν 6 margin αλλα υπαρχουν αλλες διαφορες λογω του rfi.θα κερδισεις σε ταχυτητα.αν εισαι σε siemens τοτε δεν πειραζεις κατι.

Θα μπορουσε και καλυτερα η γραμμη εκτος αν εισαι σε rfi profile αυτο που γραψα πιο πανω για τα alcatel της Forthnet,

Πάντως εγώ έχω καταλάβει ότι το θέμα είναι ένα: η πολυπλεξία των γραμμών που νοικιάζει ο πάροχος αν αυτή είναι χαμηλή τότε οι γραμμές θα πέφτουν αν είναι κανονική τότε οι συνδέσεις θα έιναι σε μόνιμη σχεδόν βάση σταθερές.

το καλωδιο ειναι με πολλα ζευγη μεσα ειτε απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο ειτε απο το καφαο μεχρι τον πελατη.ολα τα ζευγαρια ειναι ιδια θεωρητικα.ενας πελατης σε καθε ζευγαρι επισης.η διαφορα ειναι τι αλλα ζευγαρια υπαρχουν διπλα σου.αν πχ σε 20 ζευγο καλωδιο εχουμε 2 δεκαδες και εισαι στην πρωτη δεκαδα μαζι με αλλους 9 Isdn θα εχεις πολυ crosstalk.επισης καποια ζευγαρια μπορει να εχουν και αλλες ζημιες οποτε εκει υπαρχει καλο ζευγαρι υπάρχει και προβληματικο ζευγαρι.και βεβαια οσοι πιο πολλο χρηστες βαζουν ιντερνετ τοσο περισσοτερο crosstalk.επισης πανω στα καλωδια δεν ειναι μονο adsl pstn/isdn ειναι και vdsl ειναι και shdsl ειναι και φερεσυχνα(λιγα μεν αλλα σκιζουν τις αλλες γραμμες) και αλλοι διαφοροι τυποι κυκλωματων 

επισης μετα ειναι τι Profile βαζει ο πελατης.το λεω διοτι πολλες φορες ακους εβαλαν πολλα ατομα στην γραμμη ή οτι εχουν γεμισει το dslam και κατι τετοια που τα μισα δεν ισχυουν ή δεν ισχυουν οπως τα λενε.και βεβαια παιζει ρολο και η αποσταση οπως και η ποιοτητα του χαλκου.καποια πιο παλια καλωδια ηταν χειροτερα απο τα πιο καινουρια.επισης υπαρχουν οξειδωμενα boxakia ,οξειδωμενες ρεκγλετες και αλλα τοσα προβληματα που κανουν την κατασταση στο δικτυο ακομα χειροτερη

Πάντως εγώ έχω καταλάβει ότι το θέμα είναι ένα: η πολυπλεξία των γραμμών που νοικιάζει ο πάροχος αν αυτή είναι χαμηλή τότε οι γραμμές θα πέφτουν αν είναι κανονική τότε οι συνδέσεις θα έιναι σε μόνιμη σχεδόν βάση σταθερές.

δεν εχω καταλαβει τι εννοεις με τον ορο πολυπλεξια των γραμμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 13 attenuation μπορεις να πας και σε vdsl απο το αστικο κεντρο αλλα και απο το Kv.

β.κανε firmware update Στο tp link 9980 αν εχει βγει.

επισης εχεις ζητησει fast path?αν δεν σε νοιαζει το Fast path βαλε interleave για μεγαλυτερη ταχυτητα sync.σε vdsl απο το αστικο κεντρο οσο ξερω δεν δινουν fast path.

επισης αν εισαι σε alcatel dslam (ειτε το βλεπεις απο το ρουτερ αν το δειχνει ειτε το ρωτας στην Forthnet) ζητα free no rfi profile αντι για το free Που εχεις τωρα.και τα 2 εχουν 6 margin αλλα υπαρχουν αλλες διαφορες λογω του rfi.θα κερδισεις σε ταχυτητα.αν εισαι σε siemens τοτε δεν πειραζεις κατι.

Θα μπορουσε και καλυτερα η γραμμη εκτος αν εισαι σε rfi profile αυτο που γραψα πιο πανω για τα alcatel της Forthnet,

το καλωδιο ειναι με πολλα ζευγη μεσα ειτε απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο ειτε απο το καφαο μεχρι τον πελατη.ολα τα ζευγαρια ειναι ιδια θεωρητικα.ενας πελατης σε καθε ζευγαρι επισης.η διαφορα ειναι τι αλλα ζευγαρια υπαρχουν διπλα σου.αν πχ σε 20 ζευγο καλωδιο εχουμε 2 δεκαδες και εισαι στην πρωτη δεκαδα μαζι με αλλους 9 Isdn θα εχεις πολυ crosstalk.επισης καποια ζευγαρια μπορει να εχουν και αλλες ζημιες οποτε εκει υπαρχει καλο ζευγαρι υπάρχει και προβληματικο ζευγαρι.και βεβαια οσοι πιο πολλο χρηστες βαζουν ιντερνετ τοσο περισσοτερο crosstalk.επισης πανω στα καλωδια δεν ειναι μονο adsl pstn/isdn ειναι και vdsl ειναι και shdsl ειναι και φερεσυχνα(λιγα μεν αλλα σκιζουν τις αλλες γραμμες) και αλλοι διαφοροι τυποι κυκλωματων 

επισης μετα ειναι τι Profile βαζει ο πελατης.το λεω διοτι πολλες φορες ακους εβαλαν πολλα ατομα στην γραμμη ή οτι εχουν γεμισει το dslam και κατι τετοια που τα μισα δεν ισχυουν ή δεν ισχυουν οπως τα λενε.και βεβαια παιζει ρολο και η αποσταση οπως και η ποιοτητα του χαλκου.καποια πιο παλια καλωδια ηταν χειροτερα απο τα πιο καινουρια.επισης υπαρχουν οξειδωμενα boxakia ,οξειδωμενες ρεκγλετες και αλλα τοσα προβληματα που κανουν την κατασταση στο δικτυο ακομα χειροτερη

δεν εχω καταλαβει τι εννοεις με τον ορο πολυπλεξια των γραμμων

Η συχνοτητα με την οποια μεταδιδεται το σημα στις γραμμες τοσο χαμηλη η ψηλη ειναι δηλαδη στην ουσια μικρος η μεγαλος ρυθμος μεταδοσης.

Επεξ/σία από shreder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά παίζει λόγω των τελευταίων καιρικών φαινομένων της χώρας να τα έχουν παίξει οι γραμμές; Εδώ και μια εβδομάδα έχουμε πέσει από τα 6 στα 4 με 3 mbps με άσχημα margin. Εκεί που έμενε 4.5 σταθερό και 6 με 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα τώρα ο Αρμαγεδδών. Μήπως να κάτσω να δω από που παίρνω γραμμή και να την αλλάξω μόνος μου; Νομίζω ότι από κολόνα της ΔΕΗ με έχουν συνδεδεμένο. Μην με πλακώσετε στο τρολλάρισμα. Από δίκτυα κλπ δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πιθανοτατα λογω αποσυνδεσεων εγινε αλλαγη αυτοματα στο Profile γιατι βλεπω 11 Margin.ξαναζητα 6 margin και θα γυρισεις πισω στα κανονικα.για τις αποσυνδεσεις δες με αλλο ρουτερ ή δοκιμασε με αλλα φιλτρα,σπλιττερ μηπως καποιο κατι εχει παθει.

 

Μου την ανέβασαν την ταχύτητα αλλα βλέπω το sn margin ανεβοκατεβαίνει από μονο του η το πειράζουν.

 

Από 8 με ένα refresh μερικές φορες μπορεί να πάει 11.

 

Έχω δοκιμάσει και με άλλο ρουτερ μου έβγαζε τα ίδια στατιστικά.

 

Επίσης έχω αλλάξει καλώδιο και πρίζα τηλεφώνου. Σήμερα αγόρασα και καινούριο σπλιττερ.

 

Τα στατιστικά όπως είναι τώρα

 

post-193761-0-06718200-1484171463_thumb.jpg

 

και μετά από ανανέωση

 

post-193761-0-66054000-1484171507_thumb.jpg

 

Το snr τώρα είναι στο 8.5. Λες να τους πω για 6?

Επεξ/σία από Dimitris_23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συχνοτητα με την οποια μεταδιδεται το σημα στις γραμμες τοσο χαμηλη η ψηλη ειναι δηλαδη στην ουσια μικρος η μεγαλος ρυθμος μεταδοσης.

το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ποιοτητα του χαλκου οι συνδεσεις σε κατι box τα παλια οξειδωμενα καφαο/box/κατανεμητες.βλεπεις ρεγκλετες μεσα στην σκουρια οι οποιες ειναι απο την εποχη του νωε βλεπεις καφαο ακομα με βιδες και οχι ρεγκλετες .βλεπεις σιδερενια box τα οποια εχουν διαλυθει και δεν υπαρχει καν το λαστιχο της μονωσης για να μην μπαινουν νερα.

Βρε παιδιά παίζει λόγω των τελευταίων καιρικών φαινομένων της χώρας να τα έχουν παίξει οι γραμμές; Εδώ και μια εβδομάδα έχουμε πέσει από τα 6 στα 4 με 3 mbps με άσχημα margin. Εκεί που έμενε 4.5 σταθερό και 6 με 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα τώρα ο Αρμαγεδδών. Μήπως να κάτσω να δω από που παίρνω γραμμή και να την αλλάξω μόνος μου; Νομίζω ότι από κολόνα της ΔΕΗ με έχουν συνδεδεμένο. Μην με πλακώσετε στο τρολλάρισμα. Από δίκτυα κλπ δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα  

α.πολλες φορες με ασχημα καιρικα φαινομενα γινονται διαφορα.οξειδωσεις σε boxakia που εχουν παρει νερο και διαφορα αλλα.αν δεν αλλαξει κατι το δινεις βλαβη γιατι να το τσεκαρεις δεν ειναι ευκολο αμα δεν ξερεις.

δεν μπορεις να αλλαξεις γραμμη αφου ειναι κομματι του οτε και απλα δεν γινεται γιατι δεν εχεις προσβαση.παιρνεις απο κολωνα λογικα και απο box αλλα δεν ειναι της δεη ειναι ξυλινη κολωνα του οτε

Μου την ανέβασαν την ταχύτητα αλλα βλέπω το sn margin ανεβοκατεβαίνει από μονο του η το πειράζουν.

 

Από 8 με ένα refresh μερικές φορες μπορεί να πάει 11.

 

Έχω δοκιμάσει και με άλλο ρουτερ μου έβγαζε τα ίδια στατιστικά.

 

Επίσης έχω αλλάξει καλώδιο και πρίζα τηλεφώνου. Σήμερα αγόρασα και καινούριο σπλιττερ.

 

Τα στατιστικά όπως είναι τώρα

 

attachicon.gif1.jpg

 

και μετά από ανανέωση

 

attachicon.gif2.jpg

 

Το snr τώρα είναι στο 8.5. Λες να τους πω για 6?

Yes.εισαι σε siemens dslam οποτε απλα ζητας 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι τόσο αργό πλέον που νιώθω ότι γύρισα μια 10ετία πίσω. Ούτε α δω καλα καλα 720p βιντεο δεν μπορώ. Παίζει με τον καιρό να φτιάξει το θέμα ή όλο και πιο πάτο θα πηγαίνουμε με κίνδυνο σε λίγο να μην έχω ουτε καν ιντερνετ;

 

Και πληρώνω και σχεδόν 50-60 ευρώ το 2μηνο για αυτά τα χάλια. post-376588-0-78841900-1484345827_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να βαλω vdsl forthnet (τωρα εχω adsl forthnet) αλλα παλια που ειχα παει απο οτε adsl σε vdsl δεν ειχα δει διαφορά...

τοτε το ειχα δηλωσει βλαβη και ο τεχνικος μου ειπε οτι  εξω απο το σπιτι μου φτανουν 20mbps και εγω επιανα 12 οποτε φταιει το καλωδιο...?

δηλαδη πρεπει να ξηλώσω ολο το καλωδιο απο το σπιτι?

 

η γραμμη μου ειναι αυτη 

 ADSL      Type Interleave Path    Status SHOWTIME    

 

                                      Downstream         Upstream    

 Data rate(Kbps)                 14470               1020    

    Noise Margin                          5                  11    

Output power(dBm)                  12                 19    

Attenuation(dB)                         16                  8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, είχε κανείς άλλος πρόβλημα με την γραμμή VDSL με την κακοκαιρία?
Έχει εδώ και 3 βδομάδες περίπου που συνδέθηκα σε VDSL της Forthnet. Αν εκαιρέσεις ότι για δύο μέρες δεν είχα τηλέφωνο αλλά μόνο ίντερνετ και δε με ενημέρωσε κανείς τι έφταιγε παρά μόνο το φτιάξανε, συνδεόμουν στα 45000/5000 σταθερά, χωρίς erros κλπ.
Μεσοβδόμαδα με την κακοκαιρία, παρατηρώ CRC Errors, όχι πολλά αλλά υπαρκτά, μετά FEC, μετα Loss Of Signal και άρχισε απο χθες το πανηγύρι. Αποσυνδέσεις στο φούλ, σύνδεση με το ζόρι στα 25000/300! με 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 4.5 / 18.5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2.5 / 25.5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 5.7 / 6.8

 καπάκι αποσύνδεση, κόκκινο λαμπάκι στο ίντερνετ, να μην συνδέεται για αρκετή ώρα, και πάλι απο την αρχή.
Σε επικοινωνία μαζί τους, έκανα όλες τις πιθανές δοκιμές με καλώδια, κοντά, μακριά, άλλο σπλίττερ/φίλτρο, κατευθείαν ρούτερ στη γραμμή, μόνο ρούτερ δεν έβαλα άλλο γιατί δε ξέρω τι ρυθμίσεις θέλει για να δουλέψει. Τα ίδια.
H Forthnet ισχυρίζεται ότι ίσως ευθύνεται η καλωδίωση η οποία δουλεύει για >10χρόνια καρφί όπως και σε αυτούς μέχρι πρότινως και θα στείλουν τεχνικό να ελέγξει την γραμμή με πιθανή χρέωση αν βρεί ότι ευθύνεται η καλωδίωση.
Τι μπορεί να συμβαίνει. Είναι δυνατόν να χάλασει η γραμμή με τον χιονιά, διότι η καλωδίωση εντός σπιτιού στα καλά καθούμενα να χάλασε δεν το δέχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Yes.εισαι σε siemens dslam οποτε απλα ζητας 6

 

Τους πήρα τηλέφωνο και κατέβασαν το snr στο 6,5.

 

Το κουφό τις υπόθεσης είναι ότι η ταχύτητες παίζουν ανάλογα με τις ώρες.Δηλαδή από το μεσημέρι μέχρι τις 8-9 το βραδυ η ταχύτητα είναι στα 8 mbps,από της 10 μέχρι την επομενη μέρα το μεσημέρι είμαι στα 11.

 

Πριν από καμια ώρα ήμουν στα 8 και δες τα στατιστικά τώρα μετά από επανεκκίνηση του router.

 

post-193761-0-29867300-1484513173_thumb.jpg

 

 

post-193761-0-04508300-1485108560_thumb.png

 

post-193761-0-34081000-1485108573_thumb.png

Επεξ/σία από Dimitris_23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταίο διάστημα είχα κάποια θέματα με αποσυνδέσεις και συγχρονισμούς σε χαμηλές ταχύτητες (2-3Μβσς)

Τα νούμερα μου είναι αυτά:

 

DSL Type: G.992.5_Annex_A spacer.gif

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1016 / 7988

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1040 / 8988 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 347993 / 2448938 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 20.5 / 36.5

spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 5.6 / 6 spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / - spacer.gif

FEC (Up/Down): 65353 / 3240769 spacer.gif

CRC (Up/Down): 3 / 228

 

Είμαι ΟΚ; Αν βάλω VDSL θα κλειδώνω στην ονομαστική ταχύτητα;

Επεξ/σία από group131
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 2 μήνες σε Forthnet ADSL έχω προβλήματα αποσυνδέσεων 1-2 λεπτών, και πολλές φορές εμφανίζει το μήνυμα Υπέρβαση Ορίου Χρόνου Πρόσβασης. Έχω τηλεφωνήσει αρκετές φορές στην τεχνική υποστήριξη , φτιάχνει για 1 εβδομάδα και μετα τα ίδια.

Router έχω το ZTE ZXHN H108L

Άλλαξα μέσω των ρυθμίσεων του Router τα Primary DNS & Secondary DNS και έχει βελτίωθει αρκετά το πρόβλημα.

Πάντως και άλλοι συνδρομητες της περιοχής σε Forthnet εχουν παρόμοιο πρόβλημα.

post-313857-0-49023000-1484860114_thumb.png

Πώς μπορεί να βελτιωθεί οριστικά το πρόβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πάω να τους πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό. Δεν έκανα κανένα τηλέφωνο από το σταθερό. Κυριολεκτικά το είχα "ξεριζώσει" από τη πρίζα να δω πόσο θα πάει το 2μηνο. 49 ευρώ. Και ταχύτητα τα 3 του Καράμπελα ( 3.6~ mbps ) ενώ πριν είχα 4-4.5. 

 

Ωρα για πιο ανταγωνιστικό πάροχο. Τέρμα με τις παλιολινάτσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 2 μήνες σε Forthnet ADSL έχω προβλήματα αποσυνδέσεων 1-2 λεπτών, και πολλές φορές εμφανίζει το μήνυμα Υπέρβαση Ορίου Χρόνου Πρόσβασης. Έχω τηλεφωνήσει αρκετές φορές στην τεχνική υποστήριξη , φτιάχνει για 1 εβδομάδα και μετα τα ίδια.

Router έχω το ZTE ZXHN H108L

Άλλαξα μέσω των ρυθμίσεων του Router τα Primary DNS & Secondary DNS και έχει βελτίωθει αρκετά το πρόβλημα.

Πάντως και άλλοι συνδρομητες της περιοχής σε Forthnet εχουν παρόμοιο πρόβλημα.

attachicon.gifστατιστικά γραμμής.PNG

Πώς μπορεί να βελτιωθεί οριστικά το πρόβλημα?

Μου τηλεφώνησαν απο το αρμόδιο τμήμα , έκαναν κάποιος ελέγχους στην γραμμή και είδαν οτι όντως υπάρχει θέμα και στο ιντερνετ αλλά και οτι δέν εχω καθόλου τηλέφωνο.

Πιθανόν να φταίει η εξωτερικη καλωδιώση εκτός σπιτίου, το αναθέσαν στο αρμόδιο τμήμα για έλεγχο-αποκατάσταση.

Γνωρίζει κάποιος για ποιό λόγο μου είπε να συνδέσω το καλώδιο της πρίζας σε μιά θυρα Lan, κατά την διαδικασία ελέγχων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...