Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παει μονο μια φορα σε τεχνικο μιας και ειχα κατασκευαστικο θεμα και στο e-shop απ'οπου ειχα αγορασει το λαπτοπ ηθελε καπου 120€ (και μαλιστα "φιλικη" τιμη). Το εφτιαξε με ουτε τα μισα και με ενα 20αρικο εφτιαξε μια μικροζημια ενος πυργου. Του ζητησα να βαλει και εναν SSD αφου εργατικα θα τα πληρωνα. Για να τον κρατησω ζεστο του λεω θελω να κανω και αναβαθμιση στον πυργο (μπας και τα εβρισκε πιο φθηνα). Ο,τι μοντελο επεξεργαστη και αν του ελεγα, δεν το εβρισκε (οπως τον ι3 6100 που τον εχει και το περιπτερο της γειτονιας) και παντα προτεινε κατι αλλο (που παντα ειναι χειροτερο), πως κανουν οι ταριφες ενα πραγμα. "Δεν παμε απο Κηφισίας για κεντρο, ξερω κατι φοβερα στενα που θα κανουμε το Μαρουσι-Κεντρο σε ουτε 1.5 ωρα". Στο τελος του ειπα: στο Σκρουτζ τον εχει τοσο και μου κανει: δεν ξερω που τα κοιταζεις, εγω εκει που ψωνιζω δεν τον βρισκω.

 

Εν τελει τον SSD τον χρεωσε παραπανω απο οσο επρεπε (οταν του ειπα τα μοντελα που ειχα δει μου ελεγε οτι αυτος δουλευει καποια αλλα) και απο το Πλαισιο υπερτιμολογημενα να τα αγοραζα ολα τα κομματια της αναβαθμισης, πιο φθηνα θα μου εβγαιναν απ'οτι απο αυτον. Του πεταξα ενα "θα το σκεφθω" και δεν ξαναπατησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχουν όμως όλοι ακριβούς υπολογιστές τελευταίας τεχνολογίας. Κάτσε να σου φέρουν κάνα υπολογιστή 10ετίας ο οποίος είναι ποιο αργός και από χελώνα. Ειδικά αν έχει και παλιότερο λειτουργικό, ας πούμε Windows 7, τα updates από το Windows Updates μπορούν χαλαρά να σου φάνε 2-3 ώρες από μόνα τους.

Νομιζω οτι λετε τα ιδια πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
5 ώρες πριν, aledjo είπε

#10yearschallenge

Τι εγινε παιδια??? εχουμε καμια αλλαγη στο θεμα μετα απο 10 χρονια?

Τα πράγματα λόγο κρίσης έχουν δυσκολέψει υπερβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πλέον δεν με παίρνουν ούτε για να κεράσω καφέ.

Σκέφτομαι να μην τους τα φτιάχνω σωστά για να μου ξανάρχονται μετά από λίγο όπως κάνουν κάποιοι γιατροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2017 στις 11:25 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Εχω παει μονο μια φορα σε τεχνικο μιας και ειχα κατασκευαστικο θεμα και στο e-shop απ'οπου ειχα αγορασει το λαπτοπ ηθελε καπου 120€ (και μαλιστα "φιλικη" τιμη). Το εφτιαξε με ουτε τα μισα και με ενα 20αρικο εφτιαξε μια μικροζημια ενος πυργου. Του ζητησα να βαλει και εναν SSD αφου εργατικα θα τα πληρωνα. Για να τον κρατησω ζεστο του λεω θελω να κανω και αναβαθμιση στον πυργο (μπας και τα εβρισκε πιο φθηνα). Ο,τι μοντελο επεξεργαστη και αν του ελεγα, δεν το εβρισκε (οπως τον ι3 6100 που τον εχει και το περιπτερο της γειτονιας) και παντα προτεινε κατι αλλο (που παντα ειναι χειροτερο), πως κανουν οι ταριφες ενα πραγμα. "Δεν παμε απο Κηφισίας για κεντρο, ξερω κατι φοβερα στενα που θα κανουμε το Μαρουσι-Κεντρο σε ουτε 1.5 ωρα". Στο τελος του ειπα: στο Σκρουτζ τον εχει τοσο και μου κανει: δεν ξερω που τα κοιταζεις, εγω εκει που ψωνιζω δεν τον βρισκω.

Εν τελει τον SSD τον χρεωσε παραπανω απο οσο επρεπε (οταν του ειπα τα μοντελα που ειχα δει μου ελεγε οτι αυτος δουλευει καποια αλλα) και απο το Πλαισιο υπερτιμολογημενα να τα αγοραζα ολα τα κομματια της αναβαθμισης, πιο φθηνα θα μου εβγαιναν απ'οτι απο αυτον. Του πεταξα ενα "θα το σκεφθω" και δεν ξαναπατησα.

Το καθε μαγαζι δουλευει με συγκεκριμενους  προμηθευτες . Τα προιοντα τα παραγγελνει απο κει και τους πληρωνει καθε μηνα.

Αρα δουλευει με τις τιμε που εχουν οι προμηθευτες του. Δεν θα κατσει να ψαξει οτι πχ τον SSD Samsung EVO τον εχει στο skroutz 80€ λιανικη..

Εαν ο προμηθευτης του εχει τιμη καταλογο απο την samsung 75€ + ΦΠΑ δεν θα το πουλησει κατω απο 100€.

Ουτε θα παει να το παρει απο skroutzoμαγαζα και μετα να ψαχνει απο που το εχει αγορασει σε περιπτωση βλαβης.

Ασε που πολλοι προμηθευτες τα εχουν κανει σαλατα. Για παραδειγμα η Info-quest εχει τις ιδιες τιμες χονδρικης με τα καταστημα YOU..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ουτε θα παει να το παρει απο skroutzoμαγαζα και μετα να ψαχνει απο που το εχει αγορασει σε περιπτωση βλαβης.

Αυτό είναι το πρόβλημα δηλαδή;

Αν εγώ πάω σε τεχνικό να μου στήσει απ' την αρχή ένα σύστημα, τις αποδείξεις για τα parts ποιος θα τις έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αυτό είναι το πρόβλημα δηλαδή;

Αν εγώ πάω σε τεχνικό να μου στήσει απ' την αρχή ένα σύστημα, τις αποδείξεις για τα parts ποιος θα τις έχει;

Αγοραζει τιμολογιο και σου κοβει αποδειξη..

Εσενα σου χαλαει πχ ο δισκος.

Εαν τον εχει παρει απο σκρουτζομαγαζο θα πρεπει να ταλαιπωρηθει :

α) να βρει το τιμολογιο αγορας 

β) Να τον παει εκει 

γ) Να περιμενει την απαντηση τους

δ) Να ξαναπαει να τον παραλαβει

και ε) Να εχει και εσενα να τον ζαλιζεις τι γινεται με το μηχανημα σου.

Ολα αυτα γιατι εσυ τον ειδες 5€ φτηνοτερα στο skroutz..

 

Οποτε παραγγελνει απο το προμηθευτη του που εχει αλλη σχεση ενα καινουργιο και του στελνει τον αλλο πισω για πιστωση ή αντικατασταση.

Εαν θες πας αγοραζεις μονο σου το δισκο και τον πας...

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,  έκατσα η  μαζόχα και διάβασα όλο το θρεντ, εντάξει σχεδόν έτσι; Μου μαυρίσατε την ψυχή μιλάμε κυριολεκτικά! 

Η δική μου ιστορία είναι η εξής: υπάλληλος γραφείου με μινιμουμ βασικό (ούτε πριν 12 χρόνια δεν έπαιρνα τόσο) και λες και ευχαριστώ εν έτη 2019...

τελείωσα γραφιστική 2004, γραμματέας διεύθυνσης ένα δημόσιο ιεκ και με έχει βοηθήσει απίστευτα. Δουλεύω όπως είπα ως υπάλληλος γραφείου σε Τεχνική εταιρεία και κάνω τα πάντα, κυριολεκτικά τα πάντα μέχρι να πάω την μασέλα του παππού του για διόρθωση! αχχ Θεέ μου το έκανα κι αυτό...

Το πάθος μου ξεκίνησε σε πιο μεγάλη ηλικία κάπου στα 26 μου να αντιλαμβάνομαι ότι μ αρέσει ο υπολογιστής, με φίλους και μόνη μου έμαθα να κάνω αρκετά σε hardware και software. Κόλλημα μετά με κινητά, περισσότερο σε software,  κατέληξα να φτιάχνω σε φίλους, συγγενείς όταν ένα κινητό τα έπαιζε, hardware ελάχιστα τα βασικά να αλλάξεις μια οθόνη, αλλαγή κάμερας,  θύρας usb και τέτοια. Αλλά μια εποχή, δεν κάνω πλάκα δούλεψα για 9 μήνες σε γραφείο ντετέκτιβ εκεί να δεις τι κάνεις στα κινητά...

Ξεκλειδώνεις bootloader,  κάνεις root, περνάς μια εφαρμογή να τρέχει κρυφά και δωράκι στην άπιστη ή στον άπιστο... και βλέπεις ότι θες. Μεγάλο σχολείο εκεί.. και όλα αυτά απ το δικό μου μεράκι ως χομπίστρια. Βέβαια το έκοψα το θέμα γιατί ηθικώς ήταν κάτι που δεν μπορούσα να συνεχίσω. Για την ιστορία πολλά καμένα πελατάκια...

Συνεχίζω την πορεία μου και πέρυσι ανακάλυψα το udacity scholarships βγάζω περήφανα τα 2 δύσκολα courses και έχω το android basics development (Google)... και είμαι σε φάση το καλοκαίρι τι κάνω τώρα;

Σιχαίνομαι την δουλειά μου, δεν υπάρχουν δουλειές εδώ στην επαρχία που μένω ονόματι Βόλος.. συνεχίζω την δουλειά μου φυσικά και τσουπ... κοιτάζω μια μέρα στην εφημερίδα και βλέπω αιτήσεις για ΔΙΕΚ, δεν θα κρύψω ότι ήθελα απεγνωσμένα να ήταν με βάση προγραμματισμό αλλά υπήρχε μόνο η ειδικότητα Τεχνικός Η/Υ και λέω για πλάκα δεν κάνω αίτηση; Σίγουρη ότι σιγά μην με πάρουν 38 χρονών και θα υπάρχουν πολλά πιτσιρίκια με περισσότερη μπιπππ... καταλαβαίνετε. Και όμως τελικά με επέλεξαν,  ήμασταν στην αρχή 22 άτομα και σιγά-σιγά έβλεπες ότι εξαφανίζονταν. Μιλάμε τώρα είμαι τέλος α' εξαμήνου και μείναμε δέκα.. ναι δέκα άτομα. Εγώ είμαι το φυτό της τάξης καθώς συνειδητοποιημένη. Πολύ θεωρία και στην πράξη ασχολούμαστε με breadboards και κυκλώματα (πολύ ενδιαφέρον και για την συνέχεια με φάση arduino).  Μαθήματα έως τώρα : Ηλεκτροτεχνία, Λειτουργικά Συστήματα, Επικοινωνίες Δεδομένων, Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά , Πρακτική στην ειδικότητα. Οπότε πολύ μαθηματικά (boole, χάρτες καρνώ, θεωρία με νόμους και κανόνες). 

Θέλω να καταλήξω και συγνώμη για το μεγάλο μνμ.. ότι θα την βγάλω την σχολή και ας βλέπω ότι μπορεί να μην έχει μέλλον, δεν ξέρω τι θα γίνει στα επόμενα εξάμηνα αλλά δεν είναι μια ειδικότητα αδιάφορη εννοώ είναι στο στοιχείο μου. 

Πρακτική που είναι και σημαντική, δεν ξέρω εάν θα κάνω ίσως ζητήσω να μου κολλήσουν ένσημα στην δουλειά (με βοηθούν τουλάχιστον με το ωράριο για να πηγαίνω στην σχολή) ώστε να μπορέσω να δώσω για πιστοποίηση.  Ίσως να μην μπορέσω να δουλέψω σ ένα μαγαζί σε ηλικία 40 αλλά ίσως να το κυνηγήσω στις προκηρύξεις, ποτέ δεν ξέρεις. Θέλω να πω το όνειρο και ελπίδα πεθαίνουν τελευταίες. Αρνούμαι ως γυναίκα, καταλαβαίνετε πόσο ανδροκρατούμενο είναι το επάγγελμα, να τα παρατήσω. Ίσως ενδόμυχα θέλω να αλλάξω δουλειά.. θα συνεχίσω να προσπαθώ. Ταυτόχρονα διαβάζω και μαθαίνω python πχ για τώρα. Τα βάζω στο βιογραφικό μου και θα δείξει το μέλλον. 

Είτε θα μείνω ως υπάλληλος γραφείου που κάνει κυριολεκτικά τα πάντα μέχρι και μακέτες για διαφήμιση ή θα μπορέσω να κάνω όνειρο να δουλέψω κοντά σ αυτό που αγαπάω, τεχνολογία.

Και πάλι σόρρυ για το σεντόνι...

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σου κόβει απόδειξη στην οποία φαίνονται όλα τα parts ξεχωριστά;

Αν κλείσει/μετακομίσει/ψοφήσει, πώς βγάζει άκρη ο πελάτης;

Εαν εχει ERP στα κοβει κανονικα με τις ονομασιες τους και τους κωδικους...

Αλλιως κλασσικο χαρτακι ταμειακης..

Οπως θα βγαλεις ακρη εαν αυριο βαρεσει κανονι  πχ η media markt οπως η Ηλεκτρονικη .

Και μαντεψε ποια μαγαζια κλεινουν και ανοιγουν κατα 100δες ? Τα σκρουτζομαγαζα...!!!

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zaf_4 είπε

Σιχαίνομαι την δουλειά μου, δεν υπάρχουν δουλειές εδώ στην επαρχία που μένω ονόματι Βόλος.. συνεχίζω την δουλειά μου φυσικά και τσουπ... κοιτάζω μια μέρα στην εφημερίδα και βλέπω αιτήσεις για ΔΙΕΚ, δεν θα κρύψω ότι ήθελα απεγνωσμένα να ήταν με βάση προγραμματισμό αλλά υπήρχε μόνο η ειδικότητα Τεχνικός Η/Υ και λέω για πλάκα δεν κάνω αίτηση; Σίγουρη ότι σιγά μην με πάρουν 38 χρονών και θα υπάρχουν πολλά πιτσιρίκια με περισσότερη μπιπππ... καταλαβαίνετε. Και όμως τελικά με επέλεξαν,  ήμασταν στην αρχή 22 άτομα και σιγά-σιγά έβλεπες ότι εξαφανίζονταν. Μιλάμε τώρα είμαι τέλος α' εξαμήνου και μείναμε δέκα.. ναι δέκα άτομα. Εγώ είμαι το φυτό της τάξης καθώς συνειδητοποιημένη. Πολύ θεωρία και στην πράξη ασχολούμαστε με breadboards και κυκλώματα (πολύ ενδιαφέρον και για την συνέχεια με φάση arduino).  Μαθήματα έως τώρα : Ηλεκτροτεχνία, Λειτουργικά Συστήματα, Επικοινωνίες Δεδομένων, Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά , Πρακτική στην ειδικότητα. Οπότε πολύ μαθηματικά (boole, χάρτες καρνώ, θεωρία με νόμους και κανόνες). 

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά με έψησες. Πως λέγεται συγκεκριμένα το τμήμα; Να δω αν υπάρχει και στο ΔΙΕΚ της περιοχής μου (εγώ μένω κάπου στη Βοιωτία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά με έψησες. Πως λέγεται συγκεκριμένα το τμήμα; Να δω αν υπάρχει και στο ΔΙΕΚ της περιοχής μου (εγώ μένω κάπου στη Βοιωτία).

αφού σε έψησα σου δείχνω την ειδικότητά μου εδώ στον Βόλο, ξέρω σίγουρα ότι υπάρχει και στην Λάρισα προφανώς και σε άλλες πόλεις. Εμένα πάντως καθηγητής που διδάσκει και σε εμάς και στους web developers  είπε ότι υπάρχει κορεσμός στους web και μόνο Αθήνα, Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις δουλειά. Ακόμα στην επαρχία ζητάνε Τεχνικούς, τι να πω. Εάν το θες το ψάχνεις από καλοκαίρι.

http://1iek-volou.mag.sch.gr/joomla/htdocs/index.php/2015-03-06-16-26-16/texnik-hy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τεχνικος υπολογιστων, εδω και μια δεκαετια περιπου, ειναι ενα υπερ-κορεσμενο επαγγελμα. Εχουν ανοιξει ενα σωρο μαγαζια, + οσους κανουν δουλειες μαύρα οποτε υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος και ταυτοχρονα η πελατεια εχει μειωθει αρκετα. επισης οι περισσοτεροι πια ξερουν και τα φτιαχνουν μονοι τους ή εχουν ενα φίλο που ξερει. Τα περισσοτερα μαγαζια και οι τεχνικοι  το εχουν γυρισει σε service κινητων , εγκατασταση καμερων ασφαλειας, εγκατασταση συναγερμων, τηλεφωνικα κεντρα κτλ κτλ και οτι αλλο μπορουν για να επιβιωσουν. Ουσιαστικα η βασική πελατεία που εχει μεινει πλεον για τους τεχνικους η/υ ειναι μικρες και μεσαιες επιχειρησεις όπου και σε αυτη την περιπτωση υπαρχει μεγάλος ανταγωνισμος απο τους τόσους τεχνικους που υπαρχουν.  Φυσικα, οι πολυ καλοι τεχνικοι εχουν ακομα δουλεια (προς το παρον) αλλα πρεπει να ξερουν τα παντα .

Επεξ/σία από Geo_Cr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2019 στις 10:49 ΠΜ, k_w_t είπε

Το καθε μαγαζι δουλευει με συγκεκριμενους  προμηθευτες . Τα προιοντα τα παραγγελνει απο κει και τους πληρωνει καθε μηνα.

 

Αληθεια τωρα;Απαντας σε post του 17?
Δε φτανει που δεν αφηνετε ησυχο τον πεθαμενο,παλευετε και να συνεχισετε τις παλιες συζητησεις;;;

Στις 24/1/2019 στις 8:05 ΜΜ, eliasjuve είπε

Σκέφτομαι να μην τους τα φτιάχνω σωστά για να μου ξανάρχονται μετά από λίγο όπως κάνουν κάποιοι γιατροί.

Εχω καταληξει οτι και εγω πρεπει να κανω το ιδιο.

Παλιοτερα φοβομουν οτι κατι δεν τους αρεσε και για αυτο δεν ερχοντουσαν ξανα,υπεθετα οτι πηγαιναν σε αλλους,αλλα σιγα σιγα ερχοντουσαν ξανα για σερβις και εβλεπα τη δικη μου δουλεια στον καθε υπολογιστη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...