Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω ρε παιδιά ενας τύπος που έχει φωτοτυπάδικο στην γειτονιά μου (Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά) , έχει φτιαξει μια ταμπέλα με το που μπαίνεις στο μαγαζί του, όπου λέει " Εδω φορματ με 20€!"

 

πλακα θα χει να κανει μονο φορματ στο δισκο και τιποτα αλλο :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πλακα θα χει να κανει μονο φορματ στο δισκο και τιποτα αλλο :P

Μα αυτό λέει η διαφήμιση, δεν λέει φορματ και εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος. Τεχνικά θα είναι σωστός. Εμένα αυτό που μου την σπάει είναι ότι μερικοί βάζουν πειρατικά Windows ενώ υπάρχει αυτοκόλητο με νόμιμο κλειδί για την ενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέει η διαφήμιση, δεν λέει φορματ και εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος. Τεχνικά θα είναι σωστός. Εμένα αυτό που μου την σπάει είναι ότι μερικοί βάζουν πειρατικά Windows ενώ υπάρχει αυτοκόλητο με νόμιμο κλειδί για την ενεργοποίηση.

Ποιός δίνει το κλειδί σε κάποιον άγνωστο τεχνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός δίνει το κλειδί σε κάποιον άγνωστο τεχνικό;

 

 

Πες πως ο άλλος μου φέρνει το pc που έχει κολλημένο το sticker. Ορίστε ο κωδικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέει η διαφήμιση, δεν λέει φορματ και εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος. Τεχνικά θα είναι σωστός. Εμένα αυτό που μου την σπάει είναι ότι μερικοί βάζουν πειρατικά Windows ενώ υπάρχει αυτοκόλητο με νόμιμο κλειδί για την ενεργοποίηση.

Πιθανοτητα λογω ταχυτητας η βαζουν αλλη εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άσχετοι και δεν βρίσκουν να κατεβάσουν την έκδοση που έχει ο πελάτης. Οπότε είτε κατεβάζουν το πρώτο πειρατικό που θα τους έρθει εύκολο, είτε κατεβάζουν κάποιο που νομίζουν ότι είναι το ίδιο και στην πορεία συνειδητοποιούν ότι είναι άλλη έκδοση και το αφήνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άσχετοι και δεν βρίσκουν να κατεβάσουν την έκδοση που έχει ο πελάτης. Οπότε είτε κατεβάζουν το πρώτο πειρατικό που θα τους έρθει εύκολο, είτε κατεβάζουν κάποιο που νομίζουν ότι είναι το ίδιο και στην πορεία συνειδητοποιούν ότι είναι άλλη έκδοση και το αφήνουν.

 

Λίγο ψάξιμο θέλει και βρίσκεις και νόμιμα iso. Απλώς μπορεί να παιδευτείς λίγο μέχρι να τα βρεις. Μια φορά τα ψάχνεις, τα κατεβάζεις, τα καις σε δισκάκι και τα έχεις για πάντα. Εγώ έτσι έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, για να λέμε τα πράγματα σωστά, νόμιμη ενεργοποίηση κάνεις και χωρίς το αυτοκόλλητο με το νόμιμο κλειδί, αλλά λέμε τώρα. Σε τέτοια θέματα, ίσως και να είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς και να αφήνεις τους "επί πληρωμή" "ειδικούς" να τα γνωρίζουν καλύτερα. Γιατί μετά πουλάνε και μούρη και γίνονται πιο "ειδικοί". Όποιος έχει σωστές γνώσεις, ξέρει. Και πάντα μιλάμε για νόμιμη ενεργοποίηση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας και σε εμάς να μαθαίνουμε ρε συ ρνδ. γιατί με αυτά που λες κάνεις νομιμη ενεργοποίηση χωρίς κλειδί == άδεια λειτουργικού.

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι, όλοι εσείς οι επαγγελματίες κανα EULA έχετε διαβάσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω για ενεργοποιηση χωρις αυτοκολλητο...(μπορει και να πω μαλακια γιατι δεν τα πολυξερω τα περι microsoft και αδειες της)..ειναι να χεις εκπαιδευτικες/κυβερνητικες κλπ αδειες που ειναι μαζικες..και δεν παιζουν αυτοκολλητα εκει στα πισι ξεχωριστα...και αν θυμαμαι καλα μπορεις να στησεις καποιο πισι-σερβερ να κανει centralized activation...

 

οπως ειπα μπορει και να λεω μαλακιες...

 

αλλα για τα κλασικα home/μικρη επιχειρηση πισι..ενεργοποιηση χωρις να υπαρχει αυτοκολλητακι στο πισι (και το σωστο θαναι σε μη-αφαιρουμενο σημειο) δεν υφισταται..δεν ειναι νομιμο δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες μαλακίες. 

 

Απλά εδώ αναφερόμαστε σε νόμιμες ενεργοποιήσεις από τον κατσαβιδάκια χωρίς άδεια  και όχι enterprise software Με SA συμβόλαια και τα σχετικα΄.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πιο πολλές εταιρείες αγοράζουν άδειες χρήσης για 10-20 ή 1000 pc. Εκεί σαφώς και δεν κολάνε αυτοκόλλητα, έχουν όμως πάντα το license της ms για περίπτωση ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...