Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε δημοσιο οργανισμο ..παλιααα μου λεγανε "βαλε σπασμενα..." ..τους ελεγα "μααα δεν γινεται...πρεπει να παρετε κρατικες αδειες κλπ" "σε πιθανο ελεγχο"

 

και η απαντηση ηταν "βαλε σπασμενα..κανεις δεν μας ελεγχει εμας"!!!

 

ΥΓ : δημοσιος οργανισμος = εισαγγελεια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πες μας και σε εμάς να μαθαίνουμε ρε συ ρνδ. γιατί με αυτά που λες κάνεις νομιμη ενεργοποίηση χωρίς κλειδί == άδεια λειτουργικού.

 

Αν διαβάσεις πιο σωστά αυτό που έγραψα, δεν είπα ότι κάνω ενεργοποίηση χωρίς κλειδί == άδεια λειτουργικού. Μιλάω για κάποιες περιπτώσεις νόμιμης ενεργοποίησης που δεν έχουν καμία σχέση με όλα αυτά που αναφέρατε προηγουμένως.

 

η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω για ενεργοποιηση χωρις αυτοκολλητο...(μπορει και να πω μαλακια γιατι δεν τα πολυξερω τα περι microsoft και αδειες της)..ειναι να χεις εκπαιδευτικες/κυβερνητικες κλπ αδειες που ειναι μαζικες..και δεν παιζουν αυτοκολλητα εκει στα πισι ξεχωριστα...και αν θυμαμαι καλα μπορεις να στησεις καποιο πισι-σερβερ να κανει centralized activation...

 

Αυτό βεβαίως και υπάρχει, ονομάζεται Key Management Service, αλλά δεν αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο.

 

αλλα για τα κλασικα home/μικρη επιχειρηση πισι..ενεργοποιηση χωρις να υπαρχει αυτοκολλητακι στο πισι (και το σωστο θαναι σε μη-αφαιρουμενο σημειο) δεν υφισταται..δεν ειναι νομιμο δηλ.

 

Εδώ κάνεις εν μέρει λάθος.

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι, όλοι εσείς οι επαγγελματίες κανα EULA έχετε διαβάσει; 

 

Τις EULA πιθανόν να τις γνωρίζω καλύτερα. Και για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, δεν είμαι "επαγγελματίας", και για να το θέσω μεταφορικά, θα προτιμούσα να "ψοφήσω" παρά να γίνω "ειδικός". Απλώς ασχολούμαι 10ετίες με υπολογιστές και λύνω-δένω hardware-software όπως μου καπνίσει, και κάνω compile-decompile οτιδήποτε μου καπνίσει, σε οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα, έτσι, για χαβαλέ. Από υπολογιστές μέχρι κινητά, από firmware μέχρι software.

 

Όλες οι γνώσεις μου βασίζονται στο χόμπι μου. Όσους έχω γνωρίσει στη ζωή μου που ήταν πραγματικοί γνώστες υπολογιστών ΠΟΤΕ δεν ήταν "επαγγελματίες" αλλά ΠΑΝΤΑ χομπίστες. Και μιλάμε για άτομα με εκπληκτικές γνώσεις και δυνατότητες. Ελάχιστοι "ειδικοί" είναι γνώστες, και αυτοί είναι αυτοί που ήταν πραγματικοί χομπίστες επί σειρά ετών και κάποια στιγμή αποφάσισαν να το κάνουν και επάγγελμα. Αυτούς τους σέβομαι.

 

Πολύ φιλικά και χωρίς ειλικρινά να θέλω σε καμία περίπτωση να προσβάλλω κανέναν, και δεν μιλάω για άτομα εδώ μέσα, που έτσι και αλλιώς δεν γνωρίζω, έχω μετανιώσει για κάθε φορά που εξήγησα πράγματα σε "ειδικούς". ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. Αυτό που με δυσαρεστεί ιδιαιτέρως, είναι ότι η πλειονότητα των "ειδικών", εκτός του ότι είναι ημιμαθείς και επικίνδυνοι, είναι και θρασύτατοι και προσβλητικοί. Και μόλις τους εξηγήσεις κάτι, τρέχουν αμέσως να φιγουράρουν και να το "πουλήσουν", χωρίς καν να το έχουν κατανοήσει. Στην πραγματικότητα, έτσι και αλλιώς παραμένουν ημιμαθείς και επικίνδυνοι. Κατά την προσωπική μου άποψη, ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ, ΜΑΪΝΤΑΝΟΙ. Και επειδή σε προσωπικές συζητήσεις και φιλικές αντιπαραθέσεις γίνεται εμφανής η ασχετοσύνη τους, γίνονται και επιθετικοί, και στο τέλος για την ανικανότητά τους φταίει πάντα αυτός που έχει τις γνώσεις.

 

Τώρα, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει για τον εαυτό του.

 

 

Στις πιο πολλές εταιρείες αγοράζουν άδειες χρήσης για 10-20 ή 1000 pc. Εκεί σαφώς και δεν κολάνε αυτοκόλλητα, έχουν όμως πάντα το license της ms για περίπτωση ελέγχου.

 

Μιλάω περίπου για κάτι αντίστοιχο, πιο γενικευμένο. Επειδή, όμως, οι διάφοροι τρόποι ενεργοποίησης μπορούν να χρησιμοποιηθούν τόσο για νόμιμο όσο και για παράνομο τρόπο ενεργοποίησης, δεν θίγω το θέμα, εκτός κι αν το επιτρέψει κάποιος moderator. Αλλά και λίγο ψάξιμο παραπάνω δεν βλάπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μιλάει για κάποιου είδους παραθυράκι που του επιτρέπει να κάνει κάτι παράνομο "έξυπνα".

 

Βέβαια προκύπτει το ερώτημα πως αν αυτό ήταν όντως νόμιμο, δεν θα το έκαναν όλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν υπάρχει desktop άδεια client λειτουργικού σε μορφή volume license. Όλοι οι clients είναι υποχρεωμένοι να έχουν αυτοκόλλητο. Η άδεια του client από volume license είναι upgrade άδεια και πάει σε enterprise. Δεν υπάρχει επίσης κανένας πλάγιος τρόπος ενεργοποίησης εκτός του VAMT , του KMS η του  Active Directory based activation, καθώς και του νέου Server 2012 R2. Διαβάστε μια φορά τα περί licensing,ανοίχτε κάνα MVA και μετά το συζητάμε ξανά.

 

Επίσης τα περί τεχνικών τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές. Βλέπω πολλούς στις αγγελίες που πουλάνε SQL και Windows Server Datacenter φαντάζομαι από Technet η MSDNA. Οι άδειες είναι ονομαστικές και δε μεταφέρονται παρά μόνο σε περιπτώσεις merge μεγάλων εταιρειών που έχουν Enterprise Agreement. Βάζω το σχόλιο μου σε bold για να το διαβάσετε με προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ ρνδ όλα ωραία και καλά. Εγώ δεν στο παίζω φωστήρας,όχι σε αυτή την περίπτωση. Αλλά πέρα από αυτά που αναφέρει ο γιώτης δεν έχω ξαναδεί κάτι άλλο. Προσωπικά δουλεύω με SA (enterprise Software Agreements) κατευθείαν με MS. 

 

Αυτό που λες, για προσωπική χρήση με αφήνει με ερωτηματικό. 

 

Αν είναι παραθυράκι - που προσωπικά άσε με να αμφιβάλω- , η Microsoft και η κάθε Microsoft το ξέρει; Έχουν κάτι Licensing τμήματα τέτοιες εταιρείες με @@ και όχι @@ τμήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ας σημειωθει και το εξης: αρκετες περιπτωσεις "ελεγχων", εν ολιγοις, ειναι 1000% <<καρφωτες>>
για λογους (βασικα) ανταγωνισμου -ή ακομη και για πολιτικους (εκδικητικους!) λογους... Σε τετοιες, ατυχες
καταστασεις, και σε φασεις που ο ελεγχομενος, δεν ειναι μεγας + καρακαβατζωμενος (sic), επιβαλλεται τα
παντα ολα να ειναι αμεσα ορατα :shifty: Γιατι αν περιμενεις αλλιως μετα, να διεκδικησεις το δικιο σου κατοπιν,
-αφου σε εχουν [δημοσιο]τυλιξει, σε μια κολλα χαρτι!- στα....δικαστηρια, μια χαρα θα κλεισει[ς] την ατομικη
ή μικροεπιχειρηση σου. Οποτε σε τετοιες περιπτωσεις ολα: ορατα-προσκομιζομενα-χειροπιαστα, αμεσα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

original post deleted

Το παρόν post αναφερόταν στην επαναφορά της εργοστασιακής ενεργοποίησης των Windows και ειδικότερα στην εξαγωγή του εργοστασιακού κλειδιού ενεργοποίησης και του αντίστοιχου certificate από την εργοστασιακή εγκατάσταση των Windows και την επαναφορά τους μετά από format και επανεγκατάσταση της ίδιας έκδοσης Windows, μέσω του παρεχόμενου από τη Microsoft slmgr.vbs script για Volume Activation και των εντολών "slmgr /ipk PRODUCTKEY" και "slmgr /ilc LicenseFile".

Το παρόν post δεν αναφερόταν στην παράνομη ενεργοποίηση άλλων εγκαταστάσεων Windows, που μπορεί να γίνει με αντίστοιχο τρόπο, απλώς επεξηγούσε αναλυτικά τη λογική της διαδικασίας, για αυτούς που θέλουν να έχουν μια πληρέστερη γνώση και κατανόηση του θέματος.

Το παρόν post διαγράφηκε όχι μόνο επειδή κάποιοι δείχνουν να ενοχλούνται από την συζήτηση και μόνο, αλλά και επειδή κάποιοι θέλουν να χρησιμοποιούν κάθε γνώση που τους προσφέρεται για να κάνουν αργότερα τους "ειδικούς".

Πιστεύω πως οι γνώσεις πρέπει να μοιράζονται και ο καθένας να αποφασίζει τι θέλει να κάνει με αυτές, και ζητώ συγνώμη εάν δημιουργήθηκε οποιοδήποτε πρόβλημα, αν και σκοπός του παρόντος post ήταν μόνο και μόνο να βοηθηθεί όποιος θέλει να κάνει format και φοβάται τι θα γίνει με την άδεια χρήσης που χρησιμοποιεί.

 

Επεξ/σία από rnd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λυπάμαι που στο λέω αλλά και μετά το σεντόνι που έγραψες είσαι απλά παράνομος. Το να αλλάξεις τον τρόπο που κλέβεις, δε σε κάνει νόμιμο. Έγραψα και πιο πάνω πως οι άδειες δε μεταφέρονται, είτε σε αυτοκόλλητο είτε σε χαρτί. Όταν περάσεις έλεγχο και δε βρεθούν παραστατικά και άδειες ενημέρωσε τους πως ο DAZ το κάνει σωστά άρα δεν είσαι παράνομος, δεν έβαλες δα και κάνα loader.

 

Είμαι 32 ετών και έχω χρόνια ολόκληρα να χρησιμοποιήσω παράνομο λογισμικό. Ακόμη και πριν , τις πιο πολλές φορές το έκανα για δοκιμαστικούς λόγους. Κάποια στιγμή στη ζωή μου αποφάσισα πως αφού είμαι επαγγελματίας θα πρέπει να προσπαθώ εναντίον του παράνομου λογισμικού. Έκτοτε δεν έχω κατεβάσει ούτε ένα τραγούδι ή μια ταινία και ΟΛΟ μου το λογισμικό το αγοράζω. Από συνδρομές Technet μέχρι και εργαλεία 300 ευρώ. Επίσης αρνούμαι να εγκαταστήσω οτιδήποτε παράνομο ακόμη και σε φίλους ή συγγενείς. Βέβαια έρχονται μετά από λίγο καιρό και μου λένε πως βρήκαν τον Τάκη, τον κουμπάρο του ξαδερφου του Νίκου «που κάνετε  την ίδια δουλειά ντε,θα τον ξέρεις σίγουρα » και τους τα έφτιαξε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάτε για άδειες εγω εχω γνησια windows 7 64bit στον φορητο που υπηρχαν οταν τον αγορασα τα οποια και εχω σε δισκακι κανει backup γιατι αν κανω φορματ θα τα χασω, εχω ομως και ενα δισκανι απο τον φορητο τα γνησια 32bit.

 

Μπορω να τα δωσω σε κανενα φιλο αφου μου τα γνησια 32bit που ειναι αχρειαστα ή οχι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάτε για άδειες εγω εχω γνησια windows 7 64bit στον φορητο που υπηρχαν οταν τον αγορασα τα οποια και εχω σε δισκακι κανει backup γιατι αν κανω φορματ θα τα χασω, εχω ομως και ενα δισκανι απο τον φορητο τα γνησια 32bit.

 

Μπορω να τα δωσω σε κανενα φιλο αφου μου τα γνησια 32bit που ειναι αχρειαστα ή οχι ? 

To κλειδί είναι  το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιείς  στα 64 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που στο λέω αλλά και μετά το σεντόνι που έγραψες είσαι απλά παράνομος. Το να αλλάξεις τον τρόπο που κλέβεις, δε σε κάνει νόμιμο. Έγραψα και πιο πάνω πως οι άδειες δε μεταφέρονται, είτε σε αυτοκόλλητο είτε σε χαρτί. Όταν περάσεις έλεγχο και δε βρεθούν παραστατικά και άδειες ενημέρωσε τους πως ο DAZ το κάνει σωστά άρα δεν είσαι παράνομος, δεν έβαλες δα και κάνα loader.

 

Είμαι 32 ετών και έχω χρόνια ολόκληρα να χρησιμοποιήσω παράνομο λογισμικό. Ακόμη και πριν , τις πιο πολλές φορές το έκανα για δοκιμαστικούς λόγους. Κάποια στιγμή στη ζωή μου αποφάσισα πως αφού είμαι επαγγελματίας θα πρέπει να προσπαθώ εναντίον του παράνομου λογισμικού. Έκτοτε δεν έχω κατεβάσει ούτε ένα τραγούδι ή μια ταινία και ΟΛΟ μου το λογισμικό το αγοράζω. Από συνδρομές Technet μέχρι και εργαλεία 300 ευρώ. Επίσης αρνούμαι να εγκαταστήσω οτιδήποτε παράνομο ακόμη και σε φίλους ή συγγενείς. Βέβαια έρχονται μετά από λίγο καιρό και μου λένε πως βρήκαν τον Τάκη, τον κουμπάρο του ξαδερφου του Νίκου «που κάνετε  την ίδια δουλειά ντε,θα τον ξέρεις σίγουρα » και τους τα έφτιαξε όλα.

 

Είμαι και εγώ εναντίον του παράνομου λογισμικού. Συμφωνώ με όλα τα γραφόμενα σχετικά με το παράνομο λογισμικό. Αλλά θα σου πω κάτι άλλο. Ένας επαγγελματίας θα το πληρώσει το λογισμικό του, ένας ιδιώτης όμως; Αν πεις σε έναν ιδιώτη ότι μια άδεια Windows 7 κοστίζει 100 ευρώ και μια άδεια για Office, κοστίζει άλλα τόσα (σύνολο 200+ ευρώ), ξέρεις πως θα του κακοφανεί; Εμένα πολλές φορές μου λένε το εξής: "Μα πλήρωσα 800 ευρώ τον υπολογιστή, πρέπει να πληρώσω κι άλλα για να βάλω τα προγράμματα που θέλω;". Πολλοί (ειδικά οι τεχνολογικά αμόρφωτοι) δεν καταλαβαίνουν ότι και το λογισμικό μπορεί να έχει πνευματικά δικαιώματα και να είναι εμπορικό προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είναι μόνο τα Windows και το Office , είναι φιλοσοφία το πειρατικό γενικά. Από ταινίες μέχρι και παιχνίδια.  Στην τελική τα 8 ήταν σχετικά φτηνά και πάντα υπάρχει πλέον και το Office 365. Επίσης υπάρχουν και παιχνίδια και ταινίες από 2 ευρώ. Είναι το "σιγά μωρέ τώρα που θα πληρώσουμε κιόλας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενοχλήθηκαν, διέγραψα το αρχικό post.

Το post αναφερόταν στην επαναφορά της εργοστασιακής ενεργοποίησης των Windows και ειδικότερα στην εξαγωγή του εργοστασιακού κλειδιού ενεργοποίησης και του αντίστοιχου certificate από την εργοστασιακή εγκατάσταση των Windows και την επαναφορά τους μετά από format και επανεγκατάσταση της ίδιας έκδοσης Windows, μέσω του παρεχόμενου από τη Microsoft slmgr.vbs script για Volume Activation και των εντολών "slmgr /ipk PRODUCTKEY" και "slmgr /ilc LicenseFile".

 

Προφανώς με κάποιους δεν μιλάμε ίδια Ελληνικά. Τι δεν κατάλαβε κανείς όταν είπα ότι ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ παράνομο software αλλά έχω νόμιμα αγορασμένο software χιλιάδων ευρώ και ότι δεν προτείνω σε κανέναν να χρησιμοποιήσει παράνομο software και ΕΙΔΙΚΑ στους επαγγελματίες; Ούτε έβαλα ποτέ crack στον υπολογιστή μου ούτε με ενδιαφέρει να βάλω. Και όποιος θέλει το πιστεύει αυτό.

 

Μιλάω για την επανεγκατάσταση της εργοστασιακής έκδοσης Windows σε υπολογιστή που ήδη έχει SLIC στο BIOS και πληρωμένη άδεια χρήσης Windows.

 

Τουλάχιστον 10 φορές έγραψα ότι η χρήση DAZ κ.ο.κ. είναι παράνομη. Όλα τα άλλα τα είπα για να καταλάβετε τη λογική λειτουργίας και όχι για να πείσω κανέναν να παρανομήσει. Ούτε υποστήριξα ότι οποιαδήποτε άλλη μέθοδος πλάγιας ενεργοποίησης είναι νόμιμη. Αλλά προφανώς ούτε η γενική γνώση σας αρέσει. Φαίνεται είσαστε "ειδικοί".

Ας μου κάνουν έλεγχο. Τι θα βρουν; Κολλημένο εργοστασιακό αυτοκόλλητο και ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ έκδοση Windows στον υπολογιστή.

Απλώς αντί να κουβαλάω όλο το bloatware της εταιρείας, μόλις παίρνω καινούριο υπολογιστή με εργοστασιακά Windows, κάνω disk partitioning και format όπως με βολεύει, και βάζω καθαρά Windows, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΚΔΟΣΗ, αλλά χωρίς πλέον να έχω τις επιπρόσθετες εργοστασιακές σαβούρες που κάνουν το σύστημα να σέρνεται, και την ενεργοποιώ offline με το ΗΔΗ ενσωματωμένο εργοστασιακό SLIC και όχι online με το αυτοκόλλητο. Και αυτό για να μην κάθομαι να ασχολούμαι κάθε τρεις και λίγο με την online ενεργοποίηση, δηλαδή η ενεργοποίηση δουλεύει όπως ήταν ήδη ρυθμισμένη από το εργοστάσιο.

Επίσης, αντί να αγχώνομαι σαν το φίλο παραπάνω που φοβάται ότι θα χάσει τα Windows και κάθεται και κάνει backup σε ήδη bloated εγκατάσταση, δεν κάνω backup και εάν χρειαστεί ξαναβάζω καθαρά Windows με την ίδια άδεια, που με τον τρόπο που ανέφερα δεν χάνεται, οπότε και δεν υπάρχει πλέον κανένας λόγος φόβου απώλειας της εργοστασιακής άδειας.

Ποια η διαφορά που θα προκύψει στον έλεγχο;

Προφητικά ανέφερα σε προηγούμενο post ότι χάνω τον χρόνο μου όταν μιλάω σε "ειδικούς".

Τέλος πάντων, για όποιον ενδιαφέρεται να γνωρίζει, ας διαβάσει καλύτερα τι έγραψα.

Τώρα εάν κανείς θέλει να παρανομήσει, έτσι και αλλιώς θα βρει τον τρόπο του, δεν μας έχει ανάγκη.
 

Επεξ/σία από rnd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα περί ειδικών τα αφήνω ασχολίαστα, υποθέτω δεν έχεις διαβάσει την υπογραφή μου. Ανέφερες πως βρήκες ένα αυτοκόλλητο με Windows XP και έχεις νόμιμα Windows. Σου απάντησα πως δεν είναι νόμιμα αφού δεν έχεις παραστατικό αγοράς. Τα Online records τι δουλειά έχουν όταν δε θα έχεις παραστατικό; FYI στην ενεργοποίηση δημιουργείται ένα κλειδί με βάση την ώρα και το GUID του Η/Υ. Όταν ξανακάνεις ενεργοποίηση ελέγχεται για 25 φορές στην έκδοση FPP το GUID και 3 στο OEM. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις ΔΕΝ απασχολούν το μέσο χρήστη , αφορά τον κάθε OEM για το πόσο εντάξει είναι απέναντι στην MS.

 

Αν δεν αλλάξεις σημαντικά μέρη του pc τότε και format να κάνεις απλά βάζοντας το κλειδί θα ξανακάνεις ενεργοποίηση. Κατά τα άλλα , η γνώση που έχεις δεν είναι κακή ειλικρινά μπράβο σου. Απλά συμπλήρωσέ την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...