Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περί ειδικών τα αφήνω ασχολίαστα, υποθέτω δεν έχεις διαβάσει την υπογραφή μου. Ανέφερες πως βρήκες ένα αυτοκόλλητο με Windows XP και έχεις νόμιμα Windows. Σου απάντησα πως δεν είναι νόμιμα αφού δεν έχεις παραστατικό αγοράς.

 

Λέγοντας για "ειδικούς" δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσένα, αλλά στη γενική νοοτροπία που υπάρχει.

 

Δεν ανέφερα ποτέ ότι δεν έχω παραστατικό αγοράς, αφού είπα ότι το αυτοκόλλητο το πήρα από φίλο που πέταξε υπολογιστή και είχε αγορασμένα τα Windows XP Professional, όχι από τον σκουπιδοτενεκέ, συνεπώς βεβαίως και έχω παραστατικό αγοράς, χωρίς, βέβαια, να το έχω πληρώσει εγώ.

 

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να διαφωνούμε σε γενικές γραμμές.

 

Απλώς ήσουν λίγο αντιδραστικός και καχύποπτος, ενώ εγώ εξ αρχής προσπάθησα μόνο να βοηθήσω όποιον θέλει να κάνει format και όχι κάθε άλλου είδους επιλογές. Ίσως να παρεξηγήθηκαν οι προθέσεις μου. Σε καμία περίπτωση δεν είχα κακή πρόθεση. Ζήτησα ήδη συγνώμη εάν δημιούργησα πρόβλημα και διέγραψα το αρχικό post.

 

Ποτέ δεν υποστήριξα παράνομο software και όπως ήδη ανέφερα, έχω αγορασμένο software αρκετών χιλιάδων ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Νομίζω πως αυτά που έγραψες ο Average Joe δε μπορεί να τα κάνει έτσι και αλλιώς και κακώς τα έσβησες.  Πάντως αν περάσεις μια φορά στο original και έχεις το support σου και τα updates σου θεωρώ πως δύσκολα θα γυρίσεις πίσω.

 

Ας γυρίσουμε στο θέμα μας . Οι μηχανικοί είναι υπεύθυνοι να ενημερώσουν τους πελάτες και να μην περνάνε παράνομο λογισμικό εξαρχής. Όλα τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια. Φυσικά πρώτα από όλα πρέπει να ενημερωθούν οι μηχανικοί όπως αρχικά ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν περάσεις μια φορά στο original και έχεις το support σου και τα updates σου θεωρώ πως δύσκολα θα γυρίσεις πίσω.

 

Για τα updates συμφωνώ. Αλλά για το support τι να σου λέω τώρα... Ότι πολλές φορές έχω βρεθεί να κάνω αντίστροφο support και να τους εξηγώ τι δεν πάει καλά με το πρόγραμμά τους, λες και είμαι beta tester ή και πληρώνομαι. Να κάνω patch το ξένο πρόγραμμα και μετά να επικοινωνώ με τον δημιουργό του για να του δείξω εναλλακτική προσωρινή λύση; Άσε που πολλές φορές δεν βγάζεις άκρη και ιδίως με κάποιους Έλληνες developers.

 

Πίστεψέ με, πολλοί γνωστοί μου που έχουν νόμιμα αγορασμένα προγράμματα και πληρωμένη ετήσια υποστήριξη, δεν παίρνουν πρώτα την εταιρία για support αλλά εμένα. Ακόμα και σε software που δεν γνωρίζω. Στατιστικά, προσφέρω πιο γρήγορες λύσεις σε αρκετές περιπτώσεις.

 

Τώρα εάν αυτό συμβαίνει γιατί τα support χρησιμοποιούν ανθρώπους με περιορισμένες γνώσεις, που μόλις αλλάξει κάτι το ελάχιστο από αυτό που ξέρουν δεν έχουν τη φαντασία να σκεφτούν λίγο πιο πέρα και να συνδυάσουν γνώσεις, δεν το γνωρίζω. Αλλά έχω πετύχει και support στο οποίο όταν αυτός με τον οποίο επικοινωνείς αρχίζει να ζορίζεται, δείχνει επίτηδες μια απάθεια και αδιαφορία, ώστε να συγχυστείς και να μην ξανακαλέσεις, μην τυχόν και τον ενοχλήσεις. Ίσως και να έχουν γραμμή από αφεντικά να έχουν τέτοια συμπεριφορά. Και μιλάμε για προγράμματα που τους τα έχεις ακριβοπληρώσει.

 

Για αυτό και έχω κάποια μικρή αντιπάθεια για τους "ειδικούς", χωρίς να βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι. Ζητώ συγνώμη εάν αδικήσω κάποιον.

 

Εμένα το support ποτέ δεν με ένοιαξε ιδιαίτερα. Ίσως να απευθύνεται σε άτομα που δεν έχουν καλές γνώσεις υπολογιστή, και θέλουν κάποια πράγματα έτοιμα. Γιατί, αν δουλεύει το μυαλό σου, στο 99% των περιπτώσεων βρίσκεις λύση μόνος σου. Το μόνο που θέλω είναι να είναι αξιόπιστα τα προγράμματα και όχι σαβούρες. Αλλιώς, σε απλές περιπτώσεις, φτιάχνω και το δικό μου software, το οποίο μοιράζομαι με φίλους.

 

Και με το activation έχω ένα θέμα, γιατί σιχαίνομαι τη ρουφιανιά και την παρακολούθηση. Για αυτό βάζω τρελά firewall και κόβω όλες τις μη απαραίτητες επικοινωνίες. Αυτά τα ανώνυμα στατιστικά μας μάραναν. Από τη στιγμή που κάτι το πληρώνω και εάν χρειαστεί κάνω νόμιμο online activation έστω μια φορά, δεν επιτρέπω καμία άλλη επικοινωνία και ας κόψουν το κεφάλι τους. Με τις άδειες χρήσης και τις κατοχυρωμένες πατέντες που υπάρχουν, ούτε να κουνήσεις το ποντίκι δεν μπορείς, αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα. Οπότε να κόψουν το κεφάλι τους. Τώρα εάν αυτό θεωρείται παραβίαση της EULA, θα τους έλεγα τι να κάνουν.

 

Το κορυφαίο το έκανα κάποτε σε κάποιον που πουλάει κάποιο εμπορικό software, για το οποίο είχα αγορασμένη άδεια χρήσης. Παρόντος του ιδίου, βάζω κλειδιά, hasp κ.ο.κ. και αρχίζω να δουλεύω το πρόγραμμά του, μαζί του. Αυτός καμάρωνε για το πρόγραμμά του. Σε κάποια στιγμή λέει, "Ααα, είδες που το έχεις αγορασμένο; Για αυτό δουλεύει καλά, αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να δούλευε". Και αρχίζω να βγάζω hasp και δεν συμμαζεύεται και μπροστά στα μάτια του το πρόγραμμά του συνέχιζε να δουλεύει κανονικά. Έπαθε σοκ. "Πως γίνεται αυτό; Είναι αδύνατον, αφού το πιστοποιώ ότι είναι γνήσιο...". Έριξα το γέλιο της αρκούδας. Αλλά όλα τα ανωτέρω μόνο και μόνο για διασκέδαση. Τώρα εάν και αυτό θεωρείται παραβίαση της EULA, παρουσία τους, θα τους έλεγα τι να κάνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Παιδια εγω που θελω να παω ιεκ για τεχνικος η/υ που μ αρεσει παρα πολυ να παω η οχι;;με ενδιαφερει αμεσα ομως η επαγγελματικη αποκατασταση αργοτερα..τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω που θελω να παω ιεκ για τεχνικος η/υ που μ αρεσει παρα πολυ να παω η οχι;;με ενδιαφερει αμεσα ομως η επαγγελματικη αποκατασταση αργοτερα..τι λετε;

Οχι να μην πας. Αν θες να μάθεις κάτι που θα βρίσκεις δουλειά να πας για φούρναρης για παράδειγμα.

Τεχνικός η/υ θα σε φάει η μαρμάγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω που θελω να παω ιεκ για τεχνικος η/υ που μ αρεσει παρα πολυ να παω η οχι;;με ενδιαφερει αμεσα ομως η επαγγελματικη αποκατασταση αργοτερα..τι λετε;

αν σ αρέσουν οι υπολογιστές πήγαινε να σπουδάσεις προγραμματισμό / πληροφορική καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω που θελω να παω ιεκ για τεχνικος η/υ που μ αρεσει παρα πολυ να παω η οχι;;με ενδιαφερει αμεσα ομως η επαγγελματικη αποκατασταση αργοτερα..τι λετε;

αν η μονη λυση ειναι το ιεκ και σου αρεσουν οι υπολογιστες πηγαινε για προγραμματιστης αφιερωσε και προσωπικο χρονο και θα μαθεις αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικος γιατι οχι δηλαδη;;;

για τον λόγο που αναφέρει το αρχικό πόστ,και όσοι σου απάντησαν ήδη.

 

π.χ. ο Ντινάρας: 

 

 

θα μαθεις για σκληρους δισκους,αλλα θα μεταφερεις αλλους δισκους οταν τελειωσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κυνηγησεις παρα παρα πολυ και εισαι αρκετα καλος σε αυτο που κανεις, ισως. Αλλα πλεον δεν υπαρχει χρημα στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοοσν μ αρεσει αυτο το επαγγελαμ,θα βγαζω λεφτα αργοτερα;;

 

 

Όσες φορές και να ρωτήσεις δεν θα αλλάξει η απάντηση. Το ίδιο και εάν αλλάξεις λίγο την ερώτηση. 

 

 

Κάνε ένα scroll up και δες τις απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...