Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην γλυφάδα άνοιξε ένα μαγαζάκι με τίτλο eye phone ! χαχαχαχα!!! Άν είναι δυνατόν!!! Και έψαχνε πρίν κάνα χρόνο τεχνικό-ηλεκτρονικό να επισκευάζει κινητά , λάπτοπ , pc να σφουγγαρίζει  το μαγαζί χαχα , να πουλάει σαν πωλητής στο μαγαζί να κρατάει ταμείο και να ξέρει από τσιπάρισμα σε Κινέζικα κινητά. Κι έδινε το αστρονομικό ποσό των 500 μικτά  για 13ωρη καθημερινή απασχόληση. χαχαχα!!! Μου τα λεγε ο ξάδερφός μου όλα αυτά που ενδιαφερόταν. Σήμερα το παιδί βρίσκεται στο Παρίσι και δουλεύει στην Apple και παίρνει 4 φορές πάνω.

 

Βλέπετε τι μέλλον έχουν οι ηλεκτρονικοί εδώ στην Ελλάδα; ΚΑΝΕΝΑ.  Επομένως όσοι είναι ηλεκτρονικοί και τεχνικοί και δεν θέλουν να καταλήξουν σε κανέναν Κωτσόβολο με 4 κατοστάρικα ή σε κάνα Public με 3 κατοστάρικα  , λεφτά δηλαδή που δεν μπορείς να ζήσεις ούτε μόνος σου πόσο μάλλον με οικογένεια (για όποιον σχεδιάζει να κάνει οικογένεια) καλό είναι λοιπόν όλοι να σκέφτονται το εξωτερικό .

 

 

Α και κάτι ακόμα... γράφουν τα μαγαζάκια στις υπηρεσίες ότι κάνουν FORMAT χαχαχαχαχαχα!!!! Γελάει ο κόσμος ρεεε!! Σε εποχές που πατάς ένα κλίκ στα Wildows και στο κάνουν αυτόματα.χαχαχα 

 

Πραγματικά αστεία πράγματα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον για τα συνοικιακά μαγαζιά επισκευής υπολογιστών το μόνο σίγουρο ειναι οτι μπαίνουν μέσα/

Νομιζω εχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες - για το μαγαζί εχεις ενοίκιο, ρεύμα, νερό(ψιχουλα), ιντερνετ-τηλέφωνο και το φπα βέβαια για να είσαι νομιμος. Αν θεωρήσουμε ότι ένα γενικό σερβις(ας πούμε του τύπου "κολλάει", "ειναι αργός", "εχει ιους", "φορματ" κτλ κτλ) χρεώνεις 25-30 ευρώ, πόσους υπολογιστές θέλεις την ημέρα για να επιβιώσεις; στα έσοδα βέβαια ειναι και ο μισθός σου ή του υπαλλήλου που έχεις.

 

Πάντως σε σχέση με παλιά ο καταναλωτής δεν θα δώσει χρήματα σε ένα μαγαζι για προβλήματα οπως τα παραπάνω και ακόμα και αν χαλασει ο υπολογιστής (λαπτοπ πχ) θα πάρει ένα καινουργιο φτηνό ή ενα τάμπλετ και θα τελειώσει εκεί η ιστορία. Ή το πιθανότερο θα πάει σε μια αλυσίδα οπως το πλαίσιο και όχι σε ένα συνοικιακό μαγαζί το οποίο λειτουργεί με γνωστούς και γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γλυφάδα άνοιξε ένα μαγαζάκι με τίτλο eye phone ! χαχαχαχα!!! Άν είναι δυνατόν!!! Και έψαχνε πρίν κάνα χρόνο τεχνικό-ηλεκτρονικό να επισκευάζει κινητά , λάπτοπ , pc να σφουγγαρίζει  το μαγαζί χαχα , να πουλάει σαν πωλητής στο μαγαζί να κρατάει ταμείο και να ξέρει από τσιπάρισμα σε Κινέζικα κινητά. Κι έδινε το αστρονομικό ποσό των 500 μικτά  για 13ωρη καθημερινή απασχόληση. χαχαχα!!! Μου τα λεγε ο ξάδερφός μου όλα αυτά που ενδιαφερόταν. Σήμερα το παιδί βρίσκεται στο Παρίσι και δουλεύει στην Apple και παίρνει 4 φορές πάνω.

 

Βλέπετε τι μέλλον έχουν οι ηλεκτρονικοί εδώ στην Ελλάδα; ΚΑΝΕΝΑ.  Επομένως όσοι είναι ηλεκτρονικοί και τεχνικοί και δεν θέλουν να καταλήξουν σε κανέναν Κωτσόβολο με 4 κατοστάρικα ή σε κάνα Public με 3 κατοστάρικα  , λεφτά δηλαδή που δεν μπορείς να ζήσεις ούτε μόνος σου πόσο μάλλον με οικογένεια (για όποιον σχεδιάζει να κάνει οικογένεια) καλό είναι λοιπόν όλοι να σκέφτονται το εξωτερικό .

 

 

Α και κάτι ακόμα... γράφουν τα μαγαζάκια στις υπηρεσίες ότι κάνουν FORMAT χαχαχαχαχαχα!!!! Γελάει ο κόσμος ρεεε!! Σε εποχές που πατάς ένα κλίκ στα Wildows και στο κάνουν αυτόματα.χαχαχα 

 

Πραγματικά αστεία πράγματα...

 

Ελπίζω να κλείσει το μαγαζί. Δεν αντιλέγω οτι υπάρχει κρίση και πολλοι φόροι, αλλά κάτι τέτοιοι εργοδότες που θέλουν ένα άτομο να κάνει όλα τα παραπάνω και να φυλάει και το ταμείο είναι άξια της μοίρας τους. Γενικά στο ταμείο πρέπει να βρίσκεται συνεχώς ένα άτομο που να ασχολείται μόνο μ' αυτό, εκτός αν μιλάμε για κανένα μαγαζί με πολύ μικρό εμβαδό που το ταμείο είναι δίπλα από τον πάγκο που δουλεύει ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μαγαζί που περιγράφετε μου θύμισε ένα συνοικιακό της γειτονιάς μου (πλέον κλειστό).

Είχε βάλει κάποτε μια διαφημιστική αφίσα όπου ανακοίνωνε την άφιξη του ειδικού καλωδίου για να συνδέσεις το laptop σου με την τηλεόραση! Δεν πουλούσε μόνο το καλώδιο, αλλά και την εργασία για να το τοποθετήσει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μαγαζί που περιγράφετε μου θύμισε ένα συνοικιακό της γειτονιάς μου (πλέον κλειστό).

Είχε βάλει κάποτε μια διαφημιστική αφίσα όπου ανακοίνωνε την άφιξη του ειδικού καλωδίου για να συνδέσεις το laptop σου με την τηλεόραση! Δεν πουλούσε μόνο το καλώδιο, αλλά και την εργασία για να το τοποθετήσει..

 

χαχαχαχαχαχα!!!! Γι αυτό κι έκλεισε .χαχαχαχαχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Α και κάτι ακόμα... γράφουν τα μαγαζάκια στις υπηρεσίες ότι κάνουν FORMAT χαχαχαχαχαχα!!!! Γελάει ο κόσμος ρεεε!! Σε εποχές που πατάς ένα κλίκ στα Wildows και στο κάνουν αυτόματα.χαχαχα 

 

Πραγματικά αστεία πράγματα...

 

γιατι εσυ περνιεσαι για εξυπνος δλδ επειδη τυχαινει να εχεις σχετικα καινουργιο os?

επειδη ολοι μαθαν δηλαδη να μπαινουν στο fb η την ειδα gamers σημαινει οτι ξερουν κ κατι παραπανω?

οχι οτι ειναι κατι ιδιαιτερο να κανεις format αλλα πραγματικα στο μεγαλυτερο ποσοστο φανταζει εξωπραγματικο.

αα κ δν ειμαι επαγγελματιας τεχνικος μην φανει οτι παιρνω θεση ως προς αυτο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εσυ περνιεσαι για εξυπνος δλδ επειδη τυχαινει να εχεις σχετικα καινουργιο os?

επειδη ολοι μαθαν δηλαδη να μπαινουν στο fb η την ειδα gamers σημαινει οτι ξερουν κ κατι παραπανω?

οχι οτι ειναι κατι ιδιαιτερο να κανεις format αλλα πραγματικα στο μεγαλυτερο ποσοστο φανταζει εξωπραγματικο.

αα κ δν ειμαι επαγγελματιας τεχνικος μην φανει οτι παιρνω θεση ως προς αυτο

 

Σε αυτό έχεις ένα δίκιο και ανοίγεις θέμα περί Τεχνολογικού αναλφαβητισμού δίνοντάς μου πάτημα να απαντήσω.

 

Στο σχολείο πριν λιγα χρονια αναφεροταν συνέχεια μια καθηγήτρια στο πόσο ειμαστε εξοικοιωμένοι "εμεις οι νέοι" με την τεχνολογία. Μην κοιτάτε που εδώ ειναι τεχνολογικό φόρουμ). Το 90% των ατόμων που ξέρω στο ιντερνετ μπαίνουν μόνο για facebook, instagram, youtube άντε και κανενα τορρεντ, και έγιναν ξαφνικά και ειδήμονες.

 

Αλλο κάνω χρήση της τεχνολογίας και άλλο γνωρίζω πως λειτουργεί. Βασικά αν πάρετε το απλούστερο παραδειγμα, πόσοι έχουν δίπλωμα οδηγήσης και πόσοι από αυτους γνωρίζουν πως δουλέυει ενας κινητήρας εσωτερικής κάυσης....

 

Φυσικά κανένας δεν είναι υποχρωμένος να γνωρίζει(άλλωστε για αυτό υπάρχουν οι τεχνικοί η/υ, οι μηχανικοί αυτοκινήτων κτλ) ωστόσο λίγη παιδία δεν βλάπτει.

 

Σε ένα φωτοτυπάδικο που πήγα ένας κύριος ήθελε να εκτυπώσει κάτι από τα e-mail του. Όταν του ζητήθηκε από τον υπολογιστή του καταστήματος να δώσει κωδικό έμεινε με το στόμα ανοικτό διότι όπως άκουσα στο λαπτοπ του είχε βάλει επιλογή "να με θυμάσαι" και ποτέ δεν χρειάστηκε να ξέρει τον κωδικό του. χαχαχαχα

 

Ή ακόμη μια γνωστή συνομίλικη νόμιζε ότι τα δεδομένα της στον υπολογιστή αποθηκεύονται στην μπαταρία του λαπτοπ..

 

Για τους μεγαλύτερους σε ηλικία δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει κάποια παιδεία στον δικό μας βαθμό(Των νεοτερων σε ηλικια).

 

Επειδή παντως διαβάζω γενικά στο φορουμ οτι οι περισσοτεροι έχετε μαθει εμπειρικά, ΄με θυμάμαι μικρό οταν προτοειχα ερθει σε επαφή με υπολογιστή να διαβάζω βιβλία για να καταλάβω πως δουλεύει αυτό το θαύμα της τεχνολογίας. Θυμαμαι πάντως, και κρίμα, στο μάθημα πληροφορικής στο σχολείο την στιγμή που ο καθηγητής παρέδιδε όλοι χαζολογούσαν στα φειςμπουκ και msn!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η επέλαση των smartphones/tablets έριξε αρκετά τα PC και κατ' επέκταση και όσους έβγαζαν λεφτά από αυτά. Μιλάω για οικιακούς χρήστες.

 

Η χαριστική βολή (για όλους, ακόμα και στο business κομμάτι) θα έρθει όταν γίνουν όλα cloud-based... θα αγοράζεις το τάδε πακέτο από Microsoft ή Google και επί της ουσίας θα εγκαθιστάς dumb terminals στον χώρο εργασίας (κάτι που ούτε γνώσεις κατσαβιδιού δεν θέλει), τα οποία θα είναι μονίμως online στο cloud. Ούτε ανάγκη για εταιρικούς servers, ούτε τίποτα. Support απευθείας από την μητρική εταιρία, server maintenance κλπ. θα τα κάνουν οι τεχνικοί που διαχειρίζονται το cloud infrastructure σε κεντρικό επίπεδο για όλους (μείωση του κόστους).

 

Προσωπικά δίνω ορίζοντα 5-10 ετών για να συμβεί αυτό... ΟΚ, η Ελλάδα είναι πάντα πίσω λόγω διαφοράς φάσης, οπότε ίσως πάρει παραπάνω χρόνο.

 

Α και cloud υποδομές μην περιμένετε να δείτε στην Ελλάδα (άρα σχετικές θέσεις εργασίας γιοκ) για πολλούς και διαφόρους λόγους... τα δεδομένα θα πηγαινοέρχονται σε καμία Αγγλία ή Γερμανία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτό δεν γίνεται με τα POS; Το μέλλον όμως είναι οι ηλεκτρονικές πληρωμές, καλώς ή κακώς...

 

Έτσι είναι και το cloud. Έχει και τα θετικά και τα αρνητικά του.

 

Το μέλλον περιστρέφεται γύρω από υπηρεσίες/συνδρομές (SaaS) και όχι hardware/software αυτό καθεαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός το παρόν όσοι είναι προγραμματιστές παίρνουν 588 μικτά . Μελλοντικά πιστεύω θα παίρνουν λιγότερα λόγω της πληθώρας αποφοίτων από τις πανεπιστημιακές και πολυτεχνικές σχολές και την μείωση των εταιρειών software.  

 

Σε τι διαφέρουν από έναν πωλήτη λιανικής με αυτά τα λεφτά; Ο πωλητής παίρνει 588 μικτά δλδ 494 καθαρά (βγάζοντας κρατήσεις). Ο προγραμματιστής  παίρνει περίπου τα ίδια. (εκτός κάποιων εξαιρέσεων)

 

Αμφότεροι με τις υπερωρίες  ή κάποια bonus ίσως πάνε στα 600 με 650€. Άρα η μόρφωση έχασε παντελώς την επαγγελματική και οικονομική της αξία στην Ελλάδα.

 

Παλιά για παράδειγμα 751 έπαιρνε ο πωλητής και 1200 ο προγραμματιστής . Υπήρχε διάκριση μισθολογική. Σήμερα καπούτ. Στο μέλλον και οι 2 κατηγορίες θα πάνε ακόμα παρακάτω από τα 600 μικτά με την απελευθέρωση της αγοράς εργασίας.

 

Επομένως τα διαβατήρια στο στοματάκι και όξω από την ΨΩΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ αλλιώς αδίκως σπουδάσατε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός το παρόν όσοι είναι προγραμματιστές παίρνουν 588 μικτά . 

 

απο που προκυπτει αυτο?

 

αν εννοεις προγραμματιστες αυτους που κανουν εγκατασταση προγραμματων και driver με next > next > next τοτε οκ

 

αν εννοεις πραγματικος προγραμματιστης, τοτε δεν ισχυει σε καμια περιπτωση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που προκυπτει αυτο?

 

αν εννοεις προγραμματιστες αυτους που κανουν εγκατασταση προγραμματων και driver με next > next > next τοτε οκ

 

αν εννοεις πραγματικος προγραμματιστης, τοτε δεν ισχυει σε καμια περιπτωση

Ναι λες και δεν εχεις καταλαβει οτι εδω μεσα αναπαραγουν οτι ουρμπανια ακουσουν.

 

Oυρμπανια ειναι και "οι προγραμματιστες που πληρωνονται 580 ευρω". Την πεταει καποιος σε ενα φορουμ και την αναπαραγουν. Βεβαια νταξει, εχω ακουσει ατομο να δηλωνει προγραμματιστης κι οταν τον ρωτησα τι ακριβως προγραμματιζει απαντησε windows/office/drivers και εκτυπωτες... Ε αυτος θα λεει απο δω κι απο κει οτι πληρωνεται 580 ευρω ως προγραμματιστης, θα το ακουσει ο error404 και θα οδηγηθει στο συμπερασμα που λεει εδω. Εξαλλου δεν ειναι λιγοι οι τεχνολογικα αναλφαβητοι που οντως θεωρουν προγραμματιστες τους συγκεκριμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λες και δεν εχεις καταλαβει οτι εδω μεσα αναπαραγουν οτι ουρμπανια ακουσουν.

 

Oυρμπανια ειναι και "οι προγραμματιστες που πληρωνονται 580 ευρω". Την πεταει καποιος σε ενα φορουμ και την αναπαραγουν. Βεβαια νταξει, εχω ακουσει ατομο να δηλωνει προγραμματιστης κι οταν τον ρωτησα τι ακριβως προγραμματιζει απαντησε windows/office/drivers και εκτυπωτες... Ε αυτος θα λεει απο δω κι απο κει οτι πληρωνεται 580 ευρω ως προγραμματιστης, θα το ακουσει ο error404 και θα οδηγηθει στο συμπερασμα που λεει εδω. Εξαλλου δεν ειναι λιγοι οι τεχνολογικα αναλφαβητοι που οντως θεωρουν προγραμματιστες τους συγκεκριμενους.

Προγραμματιστές σε εταιρείες όπως η BYTE που γράφουν κώδικα παίρνουν 600 μικτά. Και όχι μόνο εκεί και σε άλλες εταιρείες παίρνουν τα ίδια. Νομίζεις ότι μιλάω για κατσαβιδάκηδες που το παίζουν προγραμματιστές; Προχθές ένας γείτονας που τον ξέρω από παιδί  προσλήφθηκε από εταιρεία software στο Ελληνικό δε θυμάμαι το όνομά της και παίρνει 600 γιούρια και τον περνάνε εκπαίδευση κιόλας για το λογισμικό που λανσάρουν και κατασκευάζουν.

 

 Ο προγραμματισμός εδώ στην Ελλάδα είναι πεθαμένη ιστορία. Δέν αποδίδει οικονομικά. Ο φίλος πάνω με το clouding σας το εξήγησε κιόλας. Εγώ σας το λέω ακόμα πιο χοντρά ότι δεν θα παράγεται λογισμικό αλλά θ'αγοράζεται και θα μεταπωλείται και οι προγραμματιστές από κει που γράφουν κώδικα σήμερα στην Ελλάδα  και παίρνουν 600 θα καταντήσουν εξωτερικοί πωλητές ή B2B πωλητές των 400 σύντομα.  Η Ελλάδα είναι πεθαμένη ιστορία μάγκες και όσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα ζείτε στη σφαίρα του παραμυθιού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...