Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα προφανως και εσενα αποψη δεν σου αλλαζουμε . Πιστευε οτι ο dev ειμαστε καπως ετσι

 

images?q=tbn:ANd9GcQlCOZGSPSQvhP02EZgpLQ

 

Απο κει και περα αν καποιος αλλος το διαβαζει το φορουμ αποψη μου ειναι οτι

Α) Ο προγραμματισμος εχει ακομα ψωμι (οχι τα λεφτα του εξωτερικου αλλα καλυτερα απο αλλα επαγγελματα στην ελλαδα)

Β) Ο τεχνικος Η/Υ ειναι κορεσμενο αρκετα και χρειαζεσαι σοβαρες πιστοποιησεις και γνωσεις για να σταθεις στoν ΙΤ κλαδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνω με τον error,σε μεγαλο ποσοστο αυτα που γραφει ειναι αληθεια.

Δυστυχως εχουν γινει ολοι μαστορες.

Πρεπει να κανεις κατι πιο εξειδικευμενο προκειμενου να σε πληρωσει καποια εταιρεια.Και αυτο απαιτει διαβασμα,χρονο και χαρτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πάμε παρακάτω. Εμπόριο ανταλλακτικών υπολογιστών. Ποιό εμπόριο? χαχα? ΠΟΙΟ ΕΜΠΟΡΙΟ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΕΙ? 

 

Για δείτε εδώ : http://polytopesystems.gr/maintenance 

 

Αγαπητοί μας φίλοι,
Η Polytope Systems λόγω μετακόμισης του τωρινού ιδιοκτήτη στο εξωτερικό, ψάχνει νέο ιδιοκτήτη.

Πωλείται έτοιμη η εταιρεία με τον πάγιο εξοπλισμό και την ιστοσελίδα καθώς και τα δικαιώματα στο Brand name. 

Για πληροφορίες απευθυνθείτε στο [email protected] 

Ευχαριστούμε για την υποστήριξη.

 

Ομήρου 22, Νέα Σμύρνη 17121, Αθήνα

 

Αυτό ήταν από τα καλύτερα μαγαζιά ανταλλακτικών στα νότια προάστια . Όποιος ήταν gamer ή όποιος ήθελε εξειδικευμένα ανταλλακτικά για τον server ή τον υπολογιστή του είχε τα πάντα!  ΛΟΥΚΕΤΟ ΠΛΕΟΝ. Ο κος Αλούπης μας αποχαιρέτησε και αυτός και πάει στο εξωτερικό μετανάστης γιατί προφανώς πείνασε ο άνθρωπος εδώ στην Ελλάδα και δεν βλέπει προοπτική. 

 

Μακάρι να μην κλείσει και η MSYSTEMS που την θεωρώ από τα σοβαρότερα μαγαζιά με είδη πληροφορικής αλλά και αυτή βλέπω έχει πτώση μεγάλη κι επικίνδυνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η Ιστορία όπως μου την διηγήθηκε ένας παλιός φίλος από Θεσ/νίκη  χρόνια στον χώρο ώς προγραμματιστής σ'εταιρεία που κάνει μαύρα service για το extra του μιας και με τα 750 μικτά (Έπαιρνε 1100 και τον πήγαν 750 με την απειλή απόλυσης) που παίρνει στην εταιρεία που δουλεύει δεν μπορεί να ζήσει αυτός και τα 2 του παιδιά.

 

Τον φώναξε ένας να του κάνει φορμάτ σε PC στη Καλαμαριά. Πήγε του έβαλε τα windows 8.1 , του πέρασε drivers , του πέρασε καμμιά 10ρια προγράμματα , antivirus , του σετάρισε το πολυμηχάνημα , τη κάμερα , του έφτιαξε λογαριασμό Microsoft για το Skype , του ρύθμισε ένα παλιο μικρόφωνο και κάτι ακουστικά που είχε μπαχατελέ του ρύθμισε plugins για το email του , του ρύθμισε firewall , και του πέρασε ξανα τα δεδομένα του Backup-Restore από το παλιό του δίσκο τον οποίο τον άλλαξε με νέο. 

 

Του ζήτησε μετά από 3,5 ώρες δουλειά του ζήτησε 30€.  Και του έδωσε ένα 10ρικο με τη δικαιολογία ότι είναι δύσκολοι οι καιροί , μπαίνει καθαρό στη τσέπη του και αλλες τέτοιες μπαρούφες για να μη τον πληρώσει ο καρμοίρης τζαμπατζής πελατάκος. Άρχισε τη κλάψα και στο τέλος του πέταξε ότι δουλεύει και μαύρα και το παλικάρι έφυγε με ένα 10ρικο μόνο!!!

 

Υπόψιν ότι ο άνθρωπος ξόδεψε Βενζίνη από την Τούμπα να πάει στη Καλαμαριά και να γυρίσει πίσω και εν ολίγοις δεν έβγαλε σχεδόν τίποτε.  Αυτό είναι το ελεύθερο μαύρο επάγγελμα του κατσαβιδάκια σήμερα.

 

Και του απάντησα. Ρε φίλε με περισσότερα μοιράζεις και φυλλάδια πόρτα πόρτα. Δουλεύεις 4 ωρίτσες απόγευμα με 2€ την ώρα και τσιμπάς 8€ χωρίς κάν να ξοδέψεις και βενζίνες....

 

 

Ο διανομέας φυλλαδίων βγάζει περισσότερα από τον τεχνίτη , τεχνικό , κατσαβιδάκια , όπως θέλετε πείτε τον. Αυτή είναι η πραγματικότητα εν έτει 2017.

 

 

Επαναλαμβάνω για τα νέα παιδιά κυρίως. Όσο είναι καιρός το διαβατήριο στο στόμα και σε άλλη χώρα. Εδώ μέλλον και προοπτική δεν υπάρχει. Αυτό είναι σίγουρο και δεδομένο. Και όσοι ελπίζουν ότι θ'ρθούν καλύτερες μέρες ονειροβατούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του ξεκαθάρισε εξ'αρχής πόσα θέλει;


...

 

Η Polytope Systems λόγω μετακόμισης του τωρινού ιδιοκτήτη στο εξωτερικό, ψάχνει νέο ιδιοκτήτη.

Πωλείται έτοιμη η εταιρεία με τον πάγιο εξοπλισμό και την ιστοσελίδα καθώς και τα δικαιώματα στο Brand name. 
.... 

 

Όντως, πολύ προσεγμένο κατάστημα. Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιστορία όπως μου την διηγήθηκε ένας παλιός φίλος από Θεσ/νίκη  χρόνια στον χώρο ώς προγραμματιστής σ'εταιρεία που κάνει μαύρα service για το extra του μιας και με τα 750 μικτά (Έπαιρνε 1100 και τον πήγαν 750 με την απειλή απόλυσης) που παίρνει στην εταιρεία που δουλεύει δεν μπορεί να ζήσει αυτός και τα 2 του παιδιά.

 

Τον φώναξε ένας να του κάνει φορμάτ σε PC στη Καλαμαριά. Πήγε του έβαλε τα windows 8.1 , του πέρασε drivers , του πέρασε καμμιά 10ρια προγράμματα , antivirus , του σετάρισε το πολυμηχάνημα , τη κάμερα , του έφτιαξε λογαριασμό Microsoft για το Skype , του ρύθμισε ένα παλιο μικρόφωνο και κάτι ακουστικά που είχε μπαχατελέ του ρύθμισε plugins για το email του , του ρύθμισε firewall , και του πέρασε ξανα τα δεδομένα του Backup-Restore από το παλιό του δίσκο τον οποίο τον άλλαξε με νέο. 

 

Του ζήτησε μετά από 3,5 ώρες δουλειά του ζήτησε 30€.  Και του έδωσε ένα 10ρικο με τη δικαιολογία ότι είναι δύσκολοι οι καιροί , μπαίνει καθαρό στη τσέπη του και αλλες τέτοιες μπαρούφες για να μη τον πληρώσει ο καρμοίρης τζαμπατζής πελατάκος. Άρχισε τη κλάψα και στο τέλος του πέταξε ότι δουλεύει και μαύρα και το παλικάρι έφυγε με ένα 10ρικο μόνο!!!

 

Υπόψιν ότι ο άνθρωπος ξόδεψε Βενζίνη από την Τούμπα να πάει στη Καλαμαριά και να γυρίσει πίσω και εν ολίγοις δεν έβγαλε σχεδόν τίποτε.  Αυτό είναι το ελεύθερο μαύρο επάγγελμα του κατσαβιδάκια σήμερα.

 

Και του απάντησα. Ρε φίλε με περισσότερα μοιράζεις και φυλλάδια πόρτα πόρτα. Δουλεύεις 4 ωρίτσες απόγευμα με 2€ την ώρα και τσιμπάς 8€ χωρίς κάν να ξοδέψεις και βενζίνες....

 

 

Ο διανομέας φυλλαδίων βγάζει περισσότερα από τον τεχνίτη , τεχνικό , κατσαβιδάκια , όπως θέλετε πείτε τον. Αυτή είναι η πραγματικότητα εν έτει 2017.

 

 

Επαναλαμβάνω για τα νέα παιδιά κυρίως. Όσο είναι καιρός το διαβατήριο στο στόμα και σε άλλη χώρα. Εδώ μέλλον και προοπτική δεν υπάρχει. Αυτό είναι σίγουρο και δεδομένο. Και όσοι ελπίζουν ότι θ'ρθούν καλύτερες μέρες ονειροβατούν.

Αυτό μου έχει τύχει και σε μένα. Φυσικά δεν είχα πάει για φορμάτ, είχα πάει για άλλο λόγο (καθαρισμός υπολογιστή, εγκατάσταση antivirus και κάτι άλλα ψιλολοΐδια) και για 1.5 ώρα δουλειά μου έδωσε 2 ευρώ. Καλά διαβάζεις, 2 ευρώ. Ότι και να κάνεις, αν απασχολείς κάποιον για πάνω από 1 ολόκληρη ώρα, είναι ξεφτίλα τα 2 ευρώ. Πολλοί κάνουν παζάρια στις ήδη χαμηλές τιμές/προσφορές που κάνω (πχ σε μαγαζί ζητάνε 40-50 ευρώ με απόδειξη, ή γύρω στα 30 - 35 χωρίς απόδειξη και εγώ ζητάω γύρω στα 15 με 20). Το θέμα είναι ότι ακόμη και η κουτσή Μαρία πλέον ξέρει από υπολογιστές και υπάρχει πολύ ανταγωνισμός, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, εκτός μόνο αν είσαι καλός στην δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω προσωπικά τρεις προγραμματιστές που παίρνουν 600 ευρώ.Η μία μάλιστα ήταν στη προηγούμενη εταιρία που δούλευα κι εγώ και της χρώσταγε κιόλας.Ένας φίλος μου παίρνει 600 αλλά τα 50 είναι κουπόνι για σούπερ μάρκετ.Ο τρίτος παραιτήθηκε και ψάχνεται για έξω γιατί εδώ δε βγάζει άκρη τόσο καιρό.Και φυσικά όλοι οι εργοδότες είχαν τρελές απαιτήσεις ακόμα και για τα 600 που δίνανε,ούτε λόγος για υπερωρίες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιστορία όπως μου την διηγήθηκε ένας παλιός φίλος από Θεσ/νίκη  χρόνια στον χώρο ώς προγραμματιστής σ'εταιρεία που κάνει μαύρα service για το extra του μιας και με τα 750 μικτά (Έπαιρνε 1100 και τον πήγαν 750 με την απειλή απόλυσης) που παίρνει στην εταιρεία που δουλεύει δεν μπορεί να ζήσει αυτός και τα 2 του παιδιά.

 

Τον φώναξε ένας να του κάνει φορμάτ σε PC στη Καλαμαριά. Πήγε του έβαλε τα windows 8.1 , του πέρασε drivers , του πέρασε καμμιά 10ρια προγράμματα , antivirus , του σετάρισε το πολυμηχάνημα , τη κάμερα , του έφτιαξε λογαριασμό Microsoft για το Skype , του ρύθμισε ένα παλιο μικρόφωνο και κάτι ακουστικά που είχε μπαχατελέ του ρύθμισε plugins για το email του , του ρύθμισε firewall , και του πέρασε ξανα τα δεδομένα του Backup-Restore από το παλιό του δίσκο τον οποίο τον άλλαξε με νέο. 

 

Του ζήτησε μετά από 3,5 ώρες δουλειά του ζήτησε 30€.  Και του έδωσε ένα 10ρικο με τη δικαιολογία ότι είναι δύσκολοι οι καιροί , μπαίνει καθαρό στη τσέπη του και αλλες τέτοιες μπαρούφες για να μη τον πληρώσει ο καρμοίρης τζαμπατζής πελατάκος. Άρχισε τη κλάψα και στο τέλος του πέταξε ότι δουλεύει και μαύρα και το παλικάρι έφυγε με ένα 10ρικο μόνο!!!

 

Υπόψιν ότι ο άνθρωπος ξόδεψε Βενζίνη από την Τούμπα να πάει στη Καλαμαριά και να γυρίσει πίσω και εν ολίγοις δεν έβγαλε σχεδόν τίποτε.  Αυτό είναι το ελεύθερο μαύρο επάγγελμα του κατσαβιδάκια σήμερα.

 

Και του απάντησα. Ρε φίλε με περισσότερα μοιράζεις και φυλλάδια πόρτα πόρτα. Δουλεύεις 4 ωρίτσες απόγευμα με 2€ την ώρα και τσιμπάς 8€ χωρίς κάν να ξοδέψεις και βενζίνες....

 

 

Ο διανομέας φυλλαδίων βγάζει περισσότερα από τον τεχνίτη , τεχνικό , κατσαβιδάκια , όπως θέλετε πείτε τον. Αυτή είναι η πραγματικότητα εν έτει 2017.

 

 

Επαναλαμβάνω για τα νέα παιδιά κυρίως. Όσο είναι καιρός το διαβατήριο στο στόμα και σε άλλη χώρα. Εδώ μέλλον και προοπτική δεν υπάρχει. Αυτό είναι σίγουρο και δεδομένο. Και όσοι ελπίζουν ότι θ'ρθούν καλύτερες μέρες ονειροβατούν.

Θα έπρεπε να του πει από το τηλέφωνο μια τιμή. Πχ θέλω 20€ μόνο για το πήγαινε έλα και 10€ την ώρα όση ώρα μας πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω προσωπικά τρεις προγραμματιστές που παίρνουν 600 ευρώ.Η μία μάλιστα ήταν στη προηγούμενη εταιρία που δούλευα κι εγώ και της χρώσταγε κιόλας.Ένας φίλος μου παίρνει 600 αλλά τα 50 είναι κουπόνι για σούπερ μάρκετ.Ο τρίτος παραιτήθηκε και ψάχνεται για έξω γιατί εδώ δε βγάζει άκρη τόσο καιρό.Και φυσικά όλοι οι εργοδότες είχαν τρελές απαιτήσεις ακόμα και για τα 600 που δίνανε,ούτε λόγος για υπερωρίες κλπ.

 

Είναι Junior - Senior? Για τι ωράριο μιλάμε? Σε τι τεχνολογίες ειδικεύονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να του πει από το τηλέφωνο μια τιμή. Πχ θέλω 20€ μόνο για το πήγαινε έλα και 10€ την ώρα όση ώρα μας πάρει.

Zio δυστυχώς ακόμη κι αυτό να γίνει έχει τόσους γύφτους που μόλις γίνει η δουλειά του παίζει να τον πληρώσει και με μελομακάρονο που ξένεινε από τις γιορτές.Μία δικλείδα ασφαλείας είναι αφού τον ετοιμάσει να χώσει το dvd των win μέσα και να πάει ακριβώς στο σημείο που με το enter φορμάρεις τον δίσκο.Μόλις σου πει τη μαλακία έχεις το χεράκι σου επάνω στο κουμπί και ή σε πληρώνει ή τα δίνει διπλά στο πλαίσιο για απλή εγκατάσταση.

Εγώ σχεδόν έχω κόψει τέτοιους είδους αγγαρείες αλλά σε συζητήσεις που πέφτω και μαθαίνουν μερικοί(ες) πως κατέχω απο υπολογιστές αρχίζουν την γνωστή παπάντζα για να με πιάσουν στο φιλότιμο,έχουν κι ένα υφάκι πως και καλά τους τις χρωστάω τις γνώσεις μου και πως πρέπει να τις παρέχω δωρεάν 24/7 και ότι έξοδο προκύψει δικό μου καθώς υπάρχει κρίση.Πιστέψτε με,όσοι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από υπολογιστές μ'αυτό το σκεπτικό κυκλοφορούν.

Τότε είναι που ρίχνω τη βαριοπούλα στο κεφάλι.

Θέλω 70 ευρώ για να στο κάνω και ότι ανταλακτικό χρειαστεί τρέχεις και το αγοράζεις εκείνη την ώρα.

Ξαφνικά αλλάζει η συζήτηση και γυρνάει σε γκόμενες ή σε γενικού τύπου θέματα.

Αυτοί που δεν μπορώ να κόψω ακόμη είναι οι συγγενείς αλλά άρχισα ν'αγριεύω και με δαύτους

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι Junior - Senior? Για τι ωράριο μιλάμε? Σε τι τεχνολογίες ειδικεύονται?

Junior,8ωρο,τώρα τι τεχνολογίες είναι ακριβώς δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω προσωπικά τρεις προγραμματιστές που παίρνουν 600 ευρώ.Η μία μάλιστα ήταν στη προηγούμενη εταιρία που δούλευα κι εγώ και της χρώσταγε κιόλας.Ένας φίλος μου παίρνει 600 αλλά τα 50 είναι κουπόνι για σούπερ μάρκετ.Ο τρίτος παραιτήθηκε και ψάχνεται για έξω γιατί εδώ δε βγάζει άκρη τόσο καιρό.Και φυσικά όλοι οι εργοδότες είχαν τρελές απαιτήσεις ακόμα και για τα 600 που δίνανε,ούτε λόγος για υπερωρίες κλπ.

Πολύ καλά να πάθουνε.

 

Όποιος δουλεύει προγραμματιστής στην Ελλάδα είναι μαζόχας και τολμώ να πω ολίγον ηλίθιος ειδικά όταν σε 3 ώρες με το αεροπλάνο πας σε χώρα σοβαρή και τσιμπάς κάτι χιλιαρικάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά να πάθουνε.

 

Όποιος δουλεύει προγραμματιστής στην Ελλάδα είναι μαζόχας και τολμώ να πω ολίγον ηλίθιος ειδικά όταν σε 3 ώρες με το αεροπλάνο πας σε χώρα σοβαρή και τσιμπάς κάτι χιλιαρικάκια. 

Ο ένας είπα,τα μαζεύει.Δεν έχουν όμως όλοι τη φυγή στο νου τους.Κι εγώ παρόλα τα σκατά εδώ δεν ψήνομαι να φύγω,δεν είναι λογική να φύγουν όλοι οι άξιοι και να μείνουν εδώ οι άχρηστοι.Ούτε τη δυνατότητα κάποιοι,αν πχ το ταίρι τους έχει πιο σοβαρή δουλειά εδώ.Ελπίζω τουλάχιστον να μην είσαι από αυτούς που κρίνουν άσχημα τους ανατολίτες οικονομικούς μετανάστες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παίρνεις 600€ τίθεται θέμα επιβίωσης εκτός αν ζεις στην πείνα και με τους δικούς σου.

 

Και εγώ αν μπορούσα θα έμενα. Αλλά αν είναι να παίρνω 800€ καλύτερα να πάω στο εξωτερικό σε κανα εργοστάσιο να παίρνω περισσότερα να μπορώ να ζω τουλάχιστον.

 

Στην περίπτωση του Προγραμματιστή δεν το συζητάμε καν, ούτε σκέψη δεν χρειάζεται όταν ο μέσος μισθός στην Γερμανία είναι 3+ χιλιάρικα για προγραμματιστές.

 

Όσο για το οφ τοπικ, κρίνω άσχημα όσους έρχονται παράνομα. Όποιος έρθει νόμιμα με το καλό να μας έρθει από όπου και αν προέρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...