Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μου έχει τύχει και σε μένα. Φυσικά δεν είχα πάει για φορμάτ, είχα πάει για άλλο λόγο (καθαρισμός υπολογιστή, εγκατάσταση antivirus και κάτι άλλα ψιλολοΐδια) και για 1.5 ώρα δουλειά μου έδωσε 2 ευρώ. Καλά διαβάζεις, 2 ευρώ.

 

Τουλάχιστον πες μου ότι δεν τα πήρες και ότι του τα πέταξες στο κεφάλι, ή έστω απ' το μπαλκόνι για να τον βάλεις να βγει στο δρόμο να τα ψάχνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όταν παίρνεις 600€ τίθεται θέμα επιβίωσης εκτός αν ζεις στην πείνα και με τους δικούς σου.

 

Και εγώ αν μπορούσα θα έμενα. Αλλά αν είναι να παίρνω 800€ καλύτερα να πάω στο εξωτερικό σε κανα εργοστάσιο να παίρνω περισσότερα να μπορώ να ζω τουλάχιστον.

 

Στην περίπτωση του Προγραμματιστή δεν το συζητάμε καν, ούτε σκέψη δεν χρειάζεται όταν ο μέσος μισθός στην Γερμανία είναι 3+ χιλιάρικα για προγραμματιστές.

 

Όσο για το οφ τοπικ, κρίνω άσχημα όσους έρχονται παράνομα. Όποιος έρθει νόμιμα με το καλό να μας έρθει από όπου και αν προέρχεται.

Βλέπουμε όλα τα πράγματα πολύ διαφορετικά.Δεν είναι μόνο τα λεφτά το θέμα στη ζωή.Δεν κοιτάω μόνο τον εαυτό μου.Και βέβαια,δεν έχω δυο μέτρα και δυο σταθμά για τους ανθρώπους.Όποιος θέλει να μεταναστεύσει κάλλιστα μπορεί να έχει το ίδιο σκεπτικό με σένα,επειδή υπάρχουν νόμοι δε σημαίνει ότι είναι και δίκαιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου έχει τύχει και σε μένα. Φυσικά δεν είχα πάει για φορμάτ, είχα πάει για άλλο λόγο (καθαρισμός υπολογιστή, εγκατάσταση antivirus και κάτι άλλα ψιλολοΐδια) και για 1.5 ώρα δουλειά μου έδωσε 2 ευρώ. Καλά διαβάζεις, 2 ευρώ. Ότι και να κάνεις, αν απασχολείς κάποιον για πάνω από 1 ολόκληρη ώρα, είναι ξεφτίλα τα 2 ευρώ. Πολλοί κάνουν παζάρια στις ήδη χαμηλές τιμές/προσφορές που κάνω (πχ σε μαγαζί ζητάνε 40-50 ευρώ με απόδειξη, ή γύρω στα 30 - 35 χωρίς απόδειξη και εγώ ζητάω γύρω στα 15 με 20). Το θέμα είναι ότι ακόμη και η κουτσή Μαρία πλέον ξέρει από υπολογιστές και υπάρχει πολύ ανταγωνισμός, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, εκτός μόνο αν είσαι καλός στην δουλειά σου.

Απο περιεργεια, για ποιο λογο σου πηρε μιαμιση ωρα να φυσηξεις ενα pc απο τις σκονες και να βαλεις ενα antivirus? Θα πρεπει τα ψιλολοιδια που αναφερεις να ηταν κατι παραπανω, διοτι ξεσκονισμα και antivirus ειναι κανα μισαωρο υποθεση, θεωρητικα.

 

Απο κει και περα, χωρις να θελω να σε απογοητευσω και χωρις φυσικα να δικαιολογω αυτον που σε πληρωσε 2 ευρω, τετοιου τυπου δουλειες τεινουν να γινονται ανευ χρεωσεως πλεον... Απο φιλους, γνωστους, ή καταστηματα (κατα περιπτωση). Και πανω σε αυτο πατανε οι πονηροι, τους πιτσρικαδες που ψαχνουν να βγαλουν κανα χαρτζιλικι απο τετοιες δουλειες.

 

Ειναι δυστυχως μια δουλεια που γνωριζει να την κανει η πλειοψηφια και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο κοπο και χωρις κανενα εξειδικευμενο εργαλειο, οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi, όντως έτσι είναι, κι η κουτσή Μαρία μπορεί πλέον να τα κάνει, αλλά θα ήταν σωστότερο να τον κεράσει ένα γλυκό του κουταλιού απ' το να βγάλει 2€ απ' την τσέπη του.

 

Εννοείται βέβαια πως το πιο σωστό θα ήταν να υπήρχε εξαρχής συνεννόηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω οτι ειναι γαιδουρια απο τον ανεκδιηγητο τυπο που εβγαλε 2 ευρω απο την τσεπη για να ισχυριστει οτι πληρωσε τον αλλο.

 

Απλα εξηγω γιατι καποιοι πονηριδιδες κανουν τετοια κολπα ολο και συχνοτερα απεναντι σε δουλειες κατσαβιδιου PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το κακό που έχουν οι δουλειές με τα "μαύρα".
Στον ΙΤ χώρο είμαι και εγώ και η αλήθεια είναι πως ασχολούμαι με τελείως διαφορετικά πράγματα από το hardware, format κλπ αλλά μια εποχή πριν απο αρκετά χρόνια έκανα και αυτή τη δουλειά συμπληρωματικά, νόμιμα όμως. Με απόδειξη, μπλοκάκι κλπ.
Πάντα συμφωνούσα εξαρχής το κόστος με τον πελάτη, αν χρειαζόταν κάτι περισσότερο του το έλεγα εγκαίρως και πάντα τόνιζα στην πρωτη τηλεφωνική συνομιλία ότι πληρώνομαι πριν ξεκινήσω την δουλειά (μετά έκοβα και την απόδειξη). Επίσης χρέωνα σχετικά ακριβά γιατί τόσο κοστολογούσα τις υπηρεσίες μου. Πολλοί δυσανασχετούσαν, είναι δικαίωμα τους, απλά δεν τους έκανα τη δουλειά. Οι περισσότεροι δεν είχανε πρόβλημα (ιδίως σε αυτούς που πηγαινα συστημένος από άλλους πελάτες) και τους είχα και σταθερούς σε ό,τι πρόβλημα είχαν. Επίσης, σε παλιούς (σταθερούς πελάτες) έκανα εκπτώσεις μετά από καιρό ή πολλες φορές δεν χρέωνα καθόλου. Έτσι, δεν αντιμετώπισα ποτέ τα προβληματα που αναφέρονται παραπάνω. Καμιά 10ρια χρόνια πριν αυτά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά 10 χρόνια πριν ήταν και άλλη υπόθεση το να είσαι τεχνικός Η/Υ ήσουν στην ίδια κατηγορία περίπου (αντιμετόπισης απο τον κόσμο) με υδραυλικό ή ηλεκτρολόγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρονια πριν ειχε ηδη αρχισει να πεθαινει ως επαγγελμα, ελεω windows vista που ειχαν απλοποιησει πια καποιες διαδικασιες που θελανε στοιχειωδεις γνωσεις σε προηγουμενα windows κι ετσι διναν ψωμι σε τεχνικους ή "τεχνικους" που σκαμπαζαν 10 πραγματα. Ειχαν αρχισει να απλοποιουνται και τα PC ως κατασκευες, ενω παραλληλα ειχαμε ηδη μπει στην πιο mobile εποχη για τα καλα (laptops και μερικα χρονια μετα tablets).

 

Τωρα πια ουτε χαρτζιλικι δεν βγαζει η συγκεκριμενη ενασχοληση απο μονη της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρονια πριν ειχε ηδη αρχισει να πεθαινει ως επαγγελμα, ελεω windows vista που ειχαν απλοποιησει πια καποιες διαδικασιες που θελανε στοιχειωδεις γνωσεις σε προηγουμενα windows κι ετσι διναν ψωμι σε τεχνικους ή "τεχνικους" που σκαμπαζαν 10 πραγματα. Ειχαν αρχισει να απλοποιουνται και τα PC ως κατασκευες, ενω παραλληλα ειχαμε ηδη μπει στην πιο mobile εποχη για τα καλα (laptops και μερικα χρονια μετα tablets).

 

Τωρα πια ουτε χαρτζιλικι δεν βγαζει η συγκεκριμενη ενασχοληση απο μονη της.

 

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω απλά ότι -κατά την γνώμη μου- το επάγγελμα πέθανε αρκετά νωρίτερα πριν τα 10 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τεχνικος Η/Υ δεν μπορει να ασχοληθει και με δικτυα και ΙΤ support η ειναι διαφορετικο αντικειμενο?

Και με πυρηνικη φυσικη μπορει να ασχοληθει που λεει ο λογος. Αρκει να το θελει και να εχει ορεξη. Και το θεμα ειναι ακριβως αυτο. Οι περισσοτεροι "τεχνικοι Η/Υ" δεν ειναι τιποτε περισσοτερο απο αλεξιπτωτιστες με ελαχιστες βασικες γνωσεις, ακομα λιγοτερη ορεξη για διαβασμα, πιθανως ακομα λιγοτερες ικανοτητες στο χωρο του ΙΤ που απλως κοιταζουν το ευκαιριακο κερδος απο μια δουλεια που απαιτει ελαχιστο κοπο στο να την μαθεις και σχεδον μηδενικα εργαλεια.

 

Οι παλιοι καλοι τεχνικοι που οντως σκαμπαζαν, στροφαρε το μυαλο τους και ειχαν ορεξη, ειναι πια admins ή δικτυαδες κλπ. Οι υπολοιποι που ειδαν ευκολη και γρηγορη μασα, μαλλον αγνοειται η τυχη τους καπου μεταξυ ΟΑΕΔ, ντελιβερι και αλλων ευκαιριακων δουλειων του ποδαριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τεχνικος Η/Υ δεν μπορει να ασχοληθει και με δικτυα και ΙΤ support η ειναι διαφορετικο αντικειμενο?

 

Ο IT support μπορεί να ασχοληθεί και με το user's support κομμάτι (hardware/software). Ο δικτυάς είναι άλλο πράγμα. Μιλάω πάντα σε corporate περιβάλλον. Έξω από αυτό ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με ότι νομίζει (και γνωρίζει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελουν να βγαλουν λεφτα απο format και αλλαγη σε σκληρους δισκους δεν γινεται πια. Αλλα οτι εχει σχεση με υπολογιστες εχει τρελη ζητηση στο εξωτερικο clouds, it network. Δεν ειμαι του επαγγελματος για να ξερω,αλλα ειχα περασει πληροφορικη καποτε και τωρα το εχω μετανιωσει που δεν πηγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παίρνεις 600€ τίθεται θέμα επιβίωσης εκτός αν ζεις στην πείνα και με τους δικούς σου.

 

Και εγώ αν μπορούσα θα έμενα. Αλλά αν είναι να παίρνω 800€ καλύτερα να πάω στο εξωτερικό σε κανα εργοστάσιο να παίρνω περισσότερα να μπορώ να ζω τουλάχιστον.

 

Στην περίπτωση του Προγραμματιστή δεν το συζητάμε καν, ούτε σκέψη δεν χρειάζεται όταν ο μέσος μισθός στην Γερμανία είναι 3+ χιλιάρικα για προγραμματιστές.

 

Όσο για το οφ τοπικ, κρίνω άσχημα όσους έρχονται παράνομα. Όποιος έρθει νόμιμα με το καλό να μας έρθει από όπου και αν προέρχεται.

 

Δεν ξερω ποσων χρονων εισαι, αλλα στα 20 και τα 25 ολα αυτα ειναι πολυ ευκολα. Δεν εχεις υποχρεωσεις, παιρνεις τον προαστιακο, σκας στο LGAV και σε λιγες ωρες εισαι σε οποιαδηποτε πολη της Ευρωπης. Οταν εισαι ομως 40+ και δεν εισαι υπευθυνος μονο για τον εαυτο σου αλλα εχεις πιθανον μια γυναικα που δουλευει εδω και δεν γουσταρει να παει στη Γερμανια/Τσεχια/Κωλοπετινιτσα και να κλειστει σε ενα σπιτι, κανα πιτσιρικι που εχει φτασει 10χρ και δεν μπορει να παει σε Γερμανικο σχολειο ή γονεις που πιθανον θελουν καποια περισσοτερη φροντιδα γιατι 70αριζουν, τοτε η μετακομιση στο εξωτερικο ειναι βουνο.

 

Εγω που ειμαι ακομα στα early twenties μου δεν εχω τετοια θεματα αλλα επειδη προσφατα το συζητουσα με μια παρεα οικογενειακων φιλων που κοντευουν τα 50, ειδα και την αλλη οψη του νομισματος ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...