Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω ποσων χρονων εισαι, αλλα στα 20 και τα 25 ολα αυτα ειναι πολυ ευκολα. Δεν εχεις υποχρεωσεις, παιρνεις τον προαστιακο, σκας στο LGAV και σε λιγες ωρες εισαι σε οποιαδηποτε πολη της Ευρωπης. Οταν εισαι ομως 40+ και δεν εισαι υπευθυνος μονο για τον εαυτο σου αλλα εχεις πιθανον μια γυναικα που δουλευει εδω και δεν γουσταρει να παει στη Γερμανια/Τσεχια/Κωλοπετινιτσα και να κλειστει σε ενα σπιτι, κανα πιτσιρικι που εχει φτασει 10χρ και δεν μπορει να παει σε Γερμανικο σχολειο ή γονεις που πιθανον θελουν καποια περισσοτερη φροντιδα γιατι 70αριζουν, τοτε η μετακομιση στο εξωτερικο ειναι βουνο.

 

Όπως τα λες. Συγκεκριμένα να πω ότι στη δική μου περίπτωση η ιδέα ήταν "λοιπόν άντε να την κάνουμε σιγά σιγά πριν φτάσει η μικρή ηλικία παιδικού" ακριβώς γιατί μετά αρχίζουν διάφορες περιπλοκές.

 

Επίσης στο ίδιο μοτίβο, όταν είσαι 25 εν δυνάμει δε σε νοιάζει τίποτα. Αρκεί να μην έχει πολύ κρύο εκεί που θα κοιμηθείς και τίποτα πέτρες από κάτω, σε προσωρινή βάση όλα τα άλλα είναι συζητήσιμα κι αυτό σου δίνει άπειρη ευελιξία. Αν θες πας κάπου και κάνεις couchsurfing ένα μήνα και τρως κάθε μέρα Big Mac και αν τελικά δε σου δουλέψει παίρνεις τη χειραποσκευή και πετάς χωρίς έξτρα βαλίτσα για την επόμενη περιπέτεια.

 

Όταν πάλι είσαι 40 με παιδιά σκυλιά και βλέπεις (πριν σκεφτείς καν να βγάλεις εισιτήρια) ότι με τα "απαραίτητα" κριτήρια που έβαλες τα νοίκια ξεκινάνε από 1.5Κ αν σου το δώσουν το σπίτι, είναι αλλιώς τα πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο περιεργεια, για ποιο λογο σου πηρε μιαμιση ωρα να φυσηξεις ενα pc απο τις σκονες και να βαλεις ενα antivirus? Θα πρεπει τα ψιλολοιδια που αναφερεις να ηταν κατι παραπανω, διοτι ξεσκονισμα και antivirus ειναι κανα μισαωρο υποθεση, θεωρητικα.

 

Απο κει και περα, χωρις να θελω να σε απογοητευσω και χωρις φυσικα να δικαιολογω αυτον που σε πληρωσε 2 ευρω, τετοιου τυπου δουλειες τεινουν να γινονται ανευ χρεωσεως πλεον... Απο φιλους, γνωστους, ή καταστηματα (κατα περιπτωση). Και πανω σε αυτο πατανε οι πονηροι, τους πιτσρικαδες που ψαχνουν να βγαλουν κανα χαρτζιλικι απο τετοιες δουλειες.

 

Ειναι δυστυχως μια δουλεια που γνωριζει να την κανει η πλειοψηφια και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο κοπο και χωρις κανενα εξειδικευμενο εργαλειο, οποτε...

Καταστήματα να τα κάνουν τζάμπα δε νομίζω να υπάρχουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ακόμα μεγαλύτερη η γυφτιά γιατί δεν έκανε τον κόπο ούτε να πάει να τον βρει, τον φώναξε στο σπίτι του! Δεν βγάζεις να δώσεις 2€ στον άλλον, δεν πήγε για κάλαντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταστήματα να τα κάνουν τζάμπα δε νομίζω να υπάρχουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ακόμα μεγαλύτερη η γυφτιά γιατί δεν έκανε τον κόπο ούτε να πάει να τον βρει, τον φώναξε στο σπίτι του! Δεν βγάζεις να δώσεις 2€ στον άλλον, δεν πήγε για κάλαντα!

Επισημως δεν υπαρχει καταστημα να το κανει δωρεαν (για ευνοητους λογους). Ανεπισημως, οσα μαγαζακια της γειτονιας εχουν απομεινει, συνηθως το κανουν, αν μιλαμε για ξεσκονισμα+antivirus. Ενιοτε μπορει να το κανει και καταστημα-αλυσιδα σε εναν καλο πελατη ή εναν πελατη που θα αφησει τον οβολον του για αλλες υπηρεσιες/αγορες παραλληλα με το ξεσκονισμα. Θελω να πω, οτι η εργασια αυτη ανηκει πια στην κατηγορια "αγοραζοντας την εφημεριδα , δωρο ενα dvd". Εν προκειμενω το dvd ειναι το ξεσκονισμα και το antivirus, ο δωρεαν κραχτης για καθε επιχειρηση. Ειναι η συμπληρωματικη εργασια που θα κανεις απο την καρδια σου για εναν καλο πελατη για να τον αφησεις ευχαριστημενο. Δεν ειναι η κυρια εργασια απο την οποια θα κοιταξεις να πληρωθεις εξτρα ή να βγαλεις καποιο κερδος. Αυτη ειναι η αξια αυτων των εργασιων, καλως η κακως.

 

Τα 2 ευρω ειναι γυφτια και για φτυσιμο anyway εγω δε θα τα δεχομουν καν για λογους αξιοπρεπειας. Διοτι αν τα παρω, του δινω το δικαιωμα να τα εχει καλα με τον εαυτο του "οτι με πληρωσε κι οτι ειναι κυριος με Κ κεφαλαιο".

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω απλά ότι -κατά την γνώμη μου- το επάγγελμα πέθανε αρκετά νωρίτερα πριν τα 10 χρόνια.

Θα πρότεινα να μην ξεχνάμε ότι όλες οι περιπτώσεις δεν ανήκουν στο μέσο όρο. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει η δυνατότητα να έχει όφελος κάποιος. Μπορεί κάποιος να είναι στο κατάλληλο σημείο, να δίνει συγκεκριμένες παροχές, να καλύπτει συγκεκριμένες/εξειδικευμένες ανάγκες, να είναι σωστός σε αυτό που κάνει, κλπ.

Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να περάσει κάποιος χρόνος ώστε να "αναγνωριστεί".

 

Π.χ. γνωρίζω κάποιον που κάνει εγκαταστάσεις συναγερμών. Πληρώνεται ακριβά, και κάνει δουλειές και με πελάτες υψηλών εισδημάτων, και με διάσημους στην ελλάδα. Ο λόγος? Γιατί έχει αναγνωριστεί σαν έμπιστος και εχέμυθος (και είναι). Ο άλλος που φοβάται μήπως ο εγκαταστάτης δώσει στοιχεία κάπου και του διαρήξουν άνετα το σπίτι, το εκτιμά. Έχω στο μυαλό μου αρκετές τέτοιες περιπτώσεις.

 

Και εξειδικευμένη ανάγκη δεν είναι απαραίτητα η δύσκολη. Υπάρχουν πολλές ανάγκες και σε hardware και σε software. Π.χ. θα πλήρωνα 50 ευρώ σε κάποιον για να με βοηθήσει να επιλέξω ποιόν η/υ να αγοράσω, να τον αγοράσει, να τον τεστάρει, και αν υπάρξει πρόβλημα να κάνει τις απαιτούμενες διαδικασίες. Έτσι, ακόμα και το να είναι σύμβουλος αγοράς μπορεί να είναι επικερδές. Μπορεί ο περισσότερος κόσμος να μην το χρειάζεται αυτό ή να μην το εκτιμά ιδιαίτερα, αλλά υπάρχουν άτομα που το χρειάζονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις δουλειές υπάρχουν απατεώνες επαγγελματίες όπως και απατεώνες πελάτες.

 

Νομίζετε ότι δεν έχει τύχει ποτέ σε κανέναν επαγγελματία -γιατρό ή υδραυλικό ή οτιδήποτε άλλο- το παραπάνω γεγονός;

Να  του πει δεν σου δίνω πάνω από 10 ή 20 ευρώ... ή ακόμη και να τον πιστολιάσει;

 

Καλώς ή κακώς όλα μέσα στο κόλπο είναι.

 

Προφανώς και σήμερα δεν μπορεί κάποιος να επιβιώσει κάνοντας μόνο φορματ και εγκαταστάσεις προγραμμάτων. Αυτά ίσχυαν πριν από 10-20 χρόνια.

Σήμερα χρειάζεται να συνδυάσει πωλήσεις και υποστήριξη πολλών προιόντων και περισσότερων εταιρικών πελατών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή διάβασα πολλά τραγικά ..ειδικά αυτό με το 2 € ...απλώς δεν ασχολήσε....αν είναι φίλος/γνωστός τότε απλώς το κάνεις σε νεκρό χρόνο χωρίς πολλά-πολλά....

ΑΝ είναι για δουλειά πάντα ξεκινάς ότι αν δεν πληρωθείς δεν το συζητάς....εαν η κουβέντα δεν έχει μέσα τη φράση "πόσο θα μου κοστίσει ή πόσα θες "...απλώς δεν πρόκειται να γίνει....στο κάτω κάτω της γραφής πιο εύκολα τον "δαγκώνεις" όταν θα υπάρχει πρόβλημα παρά όταν το παίζει στο άνετο και απλώς θέλει "φρεσκαρίσματα".....

Ώρες για χάρισμα έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια....και στο κάτω κάτω της γραφής αν σε πιέσουν πολύ γύρνα και εσύ απο την ανάποδη...δεν μπορεί κάτι θα ξέρει να κάνει και αυτός....οπότε εγώ θα κάνω αυτό και εσύ εκείνο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που σου έβγαλε το 2€  έπρεπε να του έλεγες : "Τι με πέρασες ρε φίλε για κερματοδέκτη? Για μηχάνημα αυτόματων γευμάτων-αναψυκτικών? "   :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

 

 

Άκου 2€. Δέν έχω ρέστα ρε μεγάλε πές του να σου γυρίσω.... Τι γυφταριά είναι αυτά ρε?   Μάλλον θα είσαι ευγενικό παιδί και βολικό και είπαν κάτσε να τον εκμεταλλευτούμε. Άν είναι δυνατόν!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Μία δικλείδα ασφαλείας είναι αφού τον ετοιμάσει να χώσει το dvd των win μέσα και να πάει ακριβώς στο σημείο που με το enter φορμάρεις τον δίσκο.Μόλις σου πει τη μαλακία έχεις το χεράκι σου επάνω στο κουμπί και ή σε πληρώνει ή τα δίνει διπλά στο πλαίσιο για απλή εγκατάσταση.

 

Δυσκολο. Ειδικα αν ειναι στο δωματιο και βλεπει τι κανεις, εκτος του οτι γελοιοποιεισαι και συ ετσι.

 

Μια καλυτερη (πιο εξεζητημενη αλλα και πιο... σκοτεινη) εκδοση ειναι καθως κανεις ολες τις δουλειες ρουτινας για νεα η μη εγκατασταση, να εχεις ετοιμη μια αυτοματοποιημενη διαδικασια με σκριπτακια που θα δημιουργουν κατι σαν dead man's switch στον υπολογιστη.

Αν δεν την ακυρωσεις φευγοντας (παλι με μια αυτοματοποιημενη stealthy διαδικασια), ασχημα πραγματα θα συμβουν στον υπολογιστη μια βδομαδα μετα πχ.

 

Το ποσο κακος θες να γινεις εξαρταται απο σενα και την περισταση.

Απο το να κανει expire το λογαριασμο του η/και να του αλλαζει ολους τους κωδικους μεχρι να κρυπτογραφει τα αρχεια του και να το παιζει και καλα οτι ειναι cryptolocker, μεχρι και να πειραξει κρισιμα αρχεια ωστε ο υπολογιστης να μην κανει boot.

Ολα αυτα βεβαια αναστρεψιμα απο σενα που μπορεις να ξαναεμφανιστεις ως απο μηχανης θεος... σε απειρως καλυτερη διαπραγματευτικη θεση αυτη τη φορα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις δουλειές υπάρχουν απατεώνες επαγγελματίες όπως και απατεώνες πελάτες.

 

Νομίζετε ότι δεν έχει τύχει ποτέ σε κανέναν επαγγελματία -γιατρό ή υδραυλικό ή οτιδήποτε άλλο- το παραπάνω γεγονός;

Να  του πει δεν σου δίνω πάνω από 10 ή 20 ευρώ... ή ακόμη και να τον πιστολιάσει;

 

Καλώς ή κακώς όλα μέσα στο κόλπο είναι.

 

Προφανώς και σήμερα δεν μπορεί κάποιος να επιβιώσει κάνοντας μόνο φορματ και εγκαταστάσεις προγραμμάτων. Αυτά ίσχυαν πριν από 10-20 χρόνια.

Σήμερα χρειάζεται να συνδυάσει πωλήσεις και υποστήριξη πολλών προιόντων και περισσότερων εταιρικών πελατών.

Aυτονοητο ειναι οτι θα σε πιστολιασουν πελατες, εδω (ολοι) εχουμε πιστολιαστει κατα καιρους απο "φιλους".

Το θεμα ειναι ποια "επαγγελματα" συγκεντρωνουν παραπανω πιθανοτητες πιστολιασματος και γιατι... Οσο επισης και ποια επαγγελματα βγαζουν τελικα κερδος,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου έχει τύχει και σε μένα. Φυσικά δεν είχα πάει για φορμάτ, είχα πάει για άλλο λόγο (καθαρισμός υπολογιστή, εγκατάσταση antivirus και κάτι άλλα ψιλολοΐδια) και για 1.5 ώρα δουλειά μου έδωσε 2 ευρώ. Καλά διαβάζεις, 2 ευρώ. Ότι και να κάνεις, αν απασχολείς κάποιον για πάνω από 1 ολόκληρη ώρα, είναι ξεφτίλα τα 2 ευρώ. Πολλοί κάνουν παζάρια στις ήδη χαμηλές τιμές/προσφορές που κάνω (πχ σε μαγαζί ζητάνε 40-50 ευρώ με απόδειξη, ή γύρω στα 30 - 35 χωρίς απόδειξη και εγώ ζητάω γύρω στα 15 με 20). Το θέμα είναι ότι ακόμη και η κουτσή Μαρία πλέον ξέρει από υπολογιστές και υπάρχει πολύ ανταγωνισμός, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, εκτός μόνο αν είσαι καλός στην δουλειά σου.

 

 

Απο περιεργεια, για ποιο λογο σου πηρε μιαμιση ωρα να φυσηξεις ενα pc απο τις σκονες και να βαλεις ενα antivirus? Θα πρεπει τα ψιλολοιδια που αναφερεις να ηταν κατι παραπανω, διοτι ξεσκονισμα και antivirus ειναι κανα μισαωρο υποθεση, θεωρητικα.

 

Απο κει και περα, χωρις να θελω να σε απογοητευσω και χωρις φυσικα να δικαιολογω αυτον που σε πληρωσε 2 ευρω, τετοιου τυπου δουλειες τεινουν να γινονται ανευ χρεωσεως πλεον... Απο φιλους, γνωστους, ή καταστηματα (κατα περιπτωση). Και πανω σε αυτο πατανε οι πονηροι, τους πιτσρικαδες που ψαχνουν να βγαλουν κανα χαρτζιλικι απο τετοιες δουλειες.

 

Ειναι δυστυχως μια δουλεια που γνωριζει να την κανει η πλειοψηφια και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο κοπο και χωρις κανενα εξειδικευμενο εργαλειο, οποτε...

-->

Μου πήρε πολύ χρόνο γιατί είχε εγκατεστημένη πολύ σαβούρα μέσα στον υπολογιστή, ο οποίος υπολογιστής ήταν και κάπως αργός με μηχανικό δίσκο 5400 στροφών. Προγράμματα που ήταν θέμα δευτερολέπτων να απεγκατασταθούν, έπαιρναν μέχρι και 10 λεπτά το καθένα χαλαρά. Όταν τελείωσα όλες τις ενέργειες που έκανα, ο δίσκος απόκτησε πάνω από 30GB παραπάνω ελεύθερο χώρο.

 

Δεν διαφωνω οτι ειναι γαιδουρια απο τον ανεκδιηγητο τυπο που εβγαλε 2 ευρω απο την τσεπη για να ισχυριστει οτι πληρωσε τον αλλο.

 

Απλα εξηγω γιατι καποιοι πονηριδιδες κανουν τετοια κολπα ολο και συχνοτερα απεναντι σε δουλειες κατσαβιδιου PC.

 

 

Καταστήματα να τα κάνουν τζάμπα δε νομίζω να υπάρχουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ακόμα μεγαλύτερη η γυφτιά γιατί δεν έκανε τον κόπο ούτε να πάει να τον βρει, τον φώναξε στο σπίτι του! Δεν βγάζεις να δώσεις 2€ στον άλλον, δεν πήγε για κάλαντα!

 

 

Εκεί που σου έβγαλε το 2€  έπρεπε να του έλεγες : "Τι με πέρασες ρε φίλε για κερματοδέκτη? Για μηχάνημα αυτόματων γευμάτων-αναψυκτικών? "   :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

 

 

Άκου 2€. Δέν έχω ρέστα ρε μεγάλε πές του να σου γυρίσω.... Τι γυφταριά είναι αυτά ρε?   Μάλλον θα είσαι ευγενικό παιδί και βολικό και είπαν κάτσε να τον εκμεταλλευτούμε. Άν είναι δυνατόν!!!!!

-->

Εννοείτε ότι ο τύπος έφαγε άκυρο, δεν πήρα τα λεφτά, του είπα στα μούτρα ότι είναι ντροπή να δεχτώ 2 ευρώ και ότι καλύτερα να του έκανα δωρεάν την δουλειά, και του είπα ότι αν θέλει να με ξανακαλέσει να έχει τουλάχιστον 100άρικο στην τσέπη του για να με πληρώσει αλλιώς να πάει σε μαγαζί που θα του πάρουν πολλαπλάσια. Και από ότι έμαθα αργότερα χρώσταγε και σε άλλους στο χωριό. Τελικά μετά από μερικές μέρες με βρήκε και μου έδωσε ένα 20άρικο αλλά από τότε πάνω 2 χρόνια και δεν με ξανακάλεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι επαγγελματίας τεχνικός Η/Υ αλλά ασχολούμαι από χόμπι και φυσικά αμισθί. Όταν ήμουν μικρότερος και πιο άπειρος, λίγο να καθυστερούσε η λειτουργία του pc, τηλέφωνο τον τεχνικό. Δεν ήξερα να εγκαταστήσω τον εκτυπωτή, τηλέφωνο τον τεχνικό. Μιλώ για εποχές dial up ακόμα. Aπό το 2005 αν θυμάμαι καλά, δεν έχω ξανάρθει ποτέ σε επαφή με τεχνικό. Ότι πρόβλημα (software/hardware) κι αν έχει ο υπολογιστής ο δικός μου, του πατέρα μου ή των φίλων/συγγενών, τους το φτιάχνω εγώ. Και φυσικά δεν πάω σε τεχνικό να μου συνθέσει ένα pc. Το συναρμολογώ μόνος μου.

 

Τι θέλω να πω με αυτό? Ότι πλέον είναι πιο εύκολο για έναν μέσο πολίτη που κάποτε ήταν άσχετος, να επισκευάζει μόνος του το pc του, είτε είναι θέμα software είτε hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι επαγγελματίας τεχνικός Η/Υ αλλά ασχολούμαι από χόμπι και φυσικά αμισθί. Όταν ήμουν μικρότερος και πιο άπειρος, λίγο να καθυστερούσε η λειτουργία του pc, τηλέφωνο τον τεχνικό. Δεν ήξερα να εγκαταστήσω τον εκτυπωτή, τηλέφωνο τον τεχνικό. Μιλώ για εποχές dial up ακόμα. Aπό το 2005 αν θυμάμαι καλά, δεν έχω ξανάρθει ποτέ σε επαφή με τεχνικό. Ότι πρόβλημα (software/hardware) κι αν έχει ο υπολογιστής ο δικός μου, του πατέρα μου ή των φίλων/συγγενών, τους το φτιάχνω εγώ. Και φυσικά δεν πάω σε τεχνικό να μου συνθέσει ένα pc. Το συναρμολογώ μόνος μου.

 

Τι θέλω να πω με αυτό? Ότι πλέον είναι πιο εύκολο για έναν μέσο πολίτη που κάποτε ήταν άσχετος, να επισκευάζει μόνος του το pc του, είτε είναι θέμα software είτε hardware.

αποψη σου η οποια δεν στεκει αν σκασει πυκνωτης , ή καταστραφει chip σε northbridge ή southbridge θα θελα να δω πως το λυνεις, ή ακομα ενα πιο απλο σεναριο πως επαναπρογραματιζεις bios chip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε χρειαζεσαι ηλεκτρονικο και οχι τεχνικό η υπολογιστων

 

Και αν αξιζει να ασχοληθεις και τοσο.

Αντε για τον πυκνωτη ενταξει, αν προκειται για καλο κομματι (πχ παλια αλλα καλη μητρικη) και εφοσον εχεις τα εργαλεια και την εμπειρια να τον φτιαξεις η να τον πας σε καποιον γνωστο σου ηλεκτρολογο να αποπειραθει να τον φτιαξει.

 

Αυτο που ηθελε να πει ο undertaker ισχυει. Μπορει να μην ξερεις να φτιαξεις τον πυκνωτη η το bios chip αλλα θα αναγνωρισεις το χαλασμενο κομματι και θα ψαξεις για ανταλλακτικο (αν εχεις ορεξη και πιο πολυ χρονο απο χρημα, στα μεταχειρισμενα).

Δεν θα πληρωσεις τεχνικο να σε χρεωσει για να σου κανει τη διαγνωση και να σου πει τι θα αγορασεις ωστε να στα εγκαταστησει μετα και να σε χρεωσει ξανα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...