Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και είναι σχετικό απλά αναφορικά το είπα. Αλλά σαν παράδειγμα πχ τοποθέτηση οθόνης ο ένας κάνει σωστή τοποθέτηση και άλλος την βάζει πρόχειρα και σε μια βδομάδα έχει ξεκολλήσει η οθόνη από το πλαίσιο (αυτό για μένα είναι κακή δουλειά). Το παράδειγμα το δικό σου είναι σχετικό γιατί μπορείς να του κάνεις επισκευή της υπάρχουσας πλακέτας (ανάλογα την βλάβη βέβαια), να βάλεις άλλη όπως είπες ή να του δώσεις σετάκι σε αυτή την περίπτωση εξηγείς τα θετικά + αρνητικά μαζί με το κόστος στον πελάτη και αποφασίζει ο ίδιος.

Άλλο παράδειγμα είναι ο πελάτης να έχει πληρώσει για εσωτερικό καθαρισμό για λαπτοπ και το λαπτοπ να μην έχει καθαριστεί καν , πολλοί το κάνουν αυτό (Εγώ συνέχεια βλέπω τέτοιες ιστορίες μου φέρνουν μηχανήματα και καλά καθαρισμένα και μέσα έχουν μπίχλα ούτε καν που ανοίγονται).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόβλημα σου, και εφόσον θεωρείς ότι κάνεις καλή δουλειά, είναι ότι δεν διαφημίζεται η δουλειά σου κυρίως από εσένα. Είσαι μάλλον low profile και αυτό σου κοστίζει πελατεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από διαφήμιση έχω κάνει και κάνω αρκετή καθημερινά, το καλό είναι ότι οι πελάτες μου όσους έχω μέχρι τώρα δεν μου φεύγουν, δηλαδή όταν έχουν πρόβλημα  ή θέλουν να αγοράσουν κάτι έρχονται, απλά χρειάζομαι κάθε μέρα νέους πελάτες για να κρατηθώ, γιατί η δουλειά που κάνω είναι καλή και το βλέπω από το ότι έρχονται ξανά, ότι ακούω καθημερινά καλά λόγια και ότι οι πελάτες μου παθαίνουν βλάβες μετά από χρόνια μπορώ να πω οπότε γιαυτό δεν έχει και τόση δουλειά. Πάντως γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος για το low profile που ανέφερες μπορεί να παίζει ρόλο.

Επίσης, να αναφέρω ότι υπάρχει διάκριση και στο φύλλο αν είσαι άντρας ή γυναίκα. Εγώ είμαι γυναίκα και βλέπω πολλούς πελάτες που είναι διστακτικοί λόγο του φύλλου μόνο όταν με γνωρίσουν καλά μου δείχνουν εμπιστοσύνη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, linuxaki said:

Επίσης, να αναφέρω ότι υπάρχει διάκριση και στο φύλλο αν είσαι άντρας ή γυναίκα.

Διακρίσεις σε τεχνικές δουλειές είναι φυσιολογικές πόσο μάλλον στην περίπτωση σου.

Έχω τύχει σε εξωτερική εργασία σε πελάτη να μου λένε "κομπιουτερά κάτω τον 150 κιλών δεν αναγνωρίζουμε κύριε"....

υπάρχουν στερεότυπα μην σου φαίνεται παράξενο

Επεξ/σία από Leleouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Leleouras είπε

Διακρίσεις σε τεχνικές δουλειές είναι φυσιολογικές πόσο μάλλον στην περίπτωση σου.

Έχω τύχει σε εξωτερική εργασία σε πελάτη να μου λένε "κομπιουτερά κάτω τον 150 κιλών δεν αναγνωρίζουμε κύριε"....

υπάρχουν στερεότυπα μην σου φαίνεται παράξενο

Πρέπει να ξεπεραστούν πάντως. Φαντάσου μπαίνει πελάτης μου λέει που είναι ο τεχνικός του λέω εγώ είμαι η τεχνικός και φρικάρει. Μόλις διορθωθεί το πρόβλημα του μένει έκπληκτος και μου λέει δεν περίμενα γυναίκα και να ξέρει. Και αυτό πιστεύω ότι είναι που δεν έχω τόση δουλειά και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια.

Γενικά πάντως πολλοί άντρες που τους λέω τι επάγγελμα κάνω γελάνε αλλά εγώ δεν το βλέπω αστείο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, linuxaki said:

Πρέπει να ξεπεραστούν πάντως. Φαντάσου μπαίνει πελάτης μου λέει που είναι ο τεχνικός του λέω εγώ είμαι η τεχνικός και φρικάρει. Μόλις διορθωθεί το πρόβλημα του μένει έκπληκτος και μου λέει δεν περίμενα γυναίκα και να ξέρει. Και αυτό πιστεύω ότι είναι που δεν έχω τόση δουλειά και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια.

Γενικά πάντως πολλοί άντρες που τους λέω τι επάγγελμα κάνω γελάνε αλλά εγώ δεν το βλέπω αστείο.

πόσο καιρό έχει που έχεις ανοίξει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, linuxaki είπε

Φυσικά και είναι σχετικό απλά αναφορικά το είπα. Αλλά σαν παράδειγμα πχ τοποθέτηση οθόνης ο ένας κάνει σωστή τοποθέτηση και άλλος την βάζει πρόχειρα και σε μια βδομάδα έχει ξεκολλήσει η οθόνη από το πλαίσιο (αυτό για μένα είναι κακή δουλειά). Το παράδειγμα το δικό σου είναι σχετικό γιατί μπορείς να του κάνεις επισκευή της υπάρχουσας πλακέτας (ανάλογα την βλάβη βέβαια), να βάλεις άλλη όπως είπες ή να του δώσεις σετάκι σε αυτή την περίπτωση εξηγείς τα θετικά + αρνητικά μαζί με το κόστος στον πελάτη και αποφασίζει ο ίδιος.

Άλλο παράδειγμα είναι ο πελάτης να έχει πληρώσει για εσωτερικό καθαρισμό για λαπτοπ και το λαπτοπ να μην έχει καθαριστεί καν , πολλοί το κάνουν αυτό (Εγώ συνέχεια βλέπω τέτοιες ιστορίες μου φέρνουν μηχανήματα και καλά καθαρισμένα και μέσα έχουν μπίχλα ούτε καν που ανοίγονται).

Φίλε καλά τα λές,εγώ που φτιάχνω κανένα pc για την πλάκα μου σε στενούς συγγενείς και φίλους(χωρίς λεφτά)έχω δει να πληρώνουν 50ρικα για καθαρισμό laptop και να το ανοίγω εγώ μετά από 15 μέρες γιατί έκανε restart και μέσα να έχει 1 κουβέρτα χνούδια.Εγω όμως άλλο ήθελα να σου πω.Εσυ σε μια βλάβη κάθεσαι και εξηγεις όλα τα ενδεχόμενα(αφού έχεις φάει κ χρόνο να το ψάξεις) και ο άλλος διαλέγει το πιο φτηνό πχ και όταν χαλάσει θα πει βλακεία μου κάνανε.Αλλος τεχνικός μπορεί να πει κατευθείαν δεν φτιάχνεται,να αλλάξει το μισό pc,να βγάλει καλό μεροκάματο(και χωρίς να φάει χρόνο να ψάχνει)και να μείνει κ ο πελάτης ευχαριστημένος που δεν χαλάει σε 3 μήνες το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tempes είπε

Το πιστεύω αυτό που γράφεις και είναι τραγικό. Δεν ξέρω αν έχεις, αλλά ίσως βοηθούσε αν είχες υπαλληλο

Το έχω σκεφτεί αλλά δεν μπορώ να πληρώσω άτομο για καθημερινή εργασία. Έχω ένα παιδί που έρχεται ανάλογα με το πότε έχει δουλειά το κατάστημα. Αν και αυτός επειδή δεν είναι καθημερινό βαριέται για να είμαι ειλικρινής. Θα ήθελα να βρω κάποιον ποιο ενεργό και με όρεξη να ανεβάσουμε μαζί και τον τζίρο και φυσικά αφού ανέβει γιατί να μην γίνει και μόνιμος μετά.

Leleouras το έχω γύρω στα 5+ χρόνια

andrapos Κοίτα εγώ προτιμώ να είμαι ξεκάθαρη και να κάνει ο πελάτης την επιλογή του αφού όπως είπα του λέω τα θετικά και αρνητικά . Γιατί μη μου πείτε ότι οι πελάτες μας ακούνε πάντα? Έχω πει σε πελάτη ότι το μηχάνημα του είναι για πέταμα πήγε σε άλλο τεχνικό του το έφτιαξε και καλά και μετά από 1 μήνα ούτε ήρθε στο μαγαζί μου κλαψουρίζωντας για να του στήσω νέο μηχάνημα όπως του είχα προτείνει αρχικά γιατί τελικά μου είπε ότι είχα δίκιο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω στην ιδια κατασταση ειμαι και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο αμοκ με τοση γκρινια μιζερια και αγγαρεια , αλλα δεν φτανουν για υπαλληλο. 

Ετσι τελειωνε καθε μερα με ενα κεφαλι τοσο κουρασμενο που με το ζορι περπαταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tempes είπε

κι εγω στην ιδια κατασταση ειμαι και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο αμοκ με τοση γκρινια μιζερια και αγγαρεια , αλλα δεν φτανουν για υπαλληλο. 

Ετσι τελειωνε καθε μερα με ενα κεφαλι τοσο κουρασμενο που με το ζορι περπαταω

Ακριβώς έτσι είναι. Δυστυχώς λίγο η κρίση λίγο οι μεγάλες εταιρίες. Κανονικά ο κόσμος έπρεπε να στηρίζει τις μικρές επιχειρήσεις γιατί από αυτές ζουν όλοι. όλες οι μεγάλες εταιρίες τα βγάζουν ή είναι εξωτερικού.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, linuxaki είπε

Το έχω σκεφτεί αλλά δεν μπορώ να πληρώσω άτομο για καθημερινή εργασία. Έχω ένα παιδί που έρχεται ανάλογα με το πότε έχει δουλειά το κατάστημα. Αν και αυτός επειδή δεν είναι καθημερινό βαριέται για να είμαι ειλικρινής. Θα ήθελα να βρω κάποιον ποιο ενεργό και με όρεξη να ανεβάσουμε μαζί και τον τζίρο και φυσικά αφού ανέβει γιατί να μην γίνει και μόνιμος μετά.

Leleouras το έχω γύρω στα 5+ χρόνια

andrapos Κοίτα εγώ προτιμώ να είμαι ξεκάθαρη και να κάνει ο πελάτης την επιλογή του αφού όπως είπα του λέω τα θετικά και αρνητικά . Γιατί μη μου πείτε ότι οι πελάτες μας ακούνε πάντα? Έχω πει σε πελάτη ότι το μηχάνημα του είναι για πέταμα πήγε σε άλλο τεχνικό του το έφτιαξε και καλά και μετά από 1 μήνα ούτε ήρθε στο μαγαζί μου κλαψουρίζωντας για να του στήσω νέο μηχάνημα όπως του είχα προτείνει αρχικά γιατί τελικά μου είπε ότι είχα δίκιο.

Ξέρεις καλύτερα από εμένα το προφίλ των περισσότερων πελατών σου.Στην Ελλάδα του σήμερα ο πελάτης σου θα έρθει στο μαγαζί αγκαλιά με ένα λάπτοπ του 2005(ή πύργο)και θέλει να το φτιάξει με 10 ευρώ.Το θέμα είναι να τραβήξεις πελάτες από αυτούς που έχουν δυνατότητα να πληρώσουν αλλά δεν θέλουν να τους πιάνουν και τον κ...Παράδειγμα πες ότι έρχομαι στο μαγαζί σου με το pc μου αγκαλιά και σου λέω ότι μάλλον θέλει τροφοδοτικό,δεν το έχω ψάξει και καλά αλλά δες το αν μπορείς και πες μου μια τιμή.Θελω 700+w και 80+ platinum να είναι.Ή ένα άλλο σενάριο θέλω να μου πεις μια τιμή για rtx 2060.Τι τιμές θα μου έδινες;Γιατι εγώ αυτός είναι ο λόγος που άρχισα να φτιάχνω μόνος μου το pc.Πηγαινα σε τεχνικούς της περιοχής και τους έλεγα ότι θέλω μια κάρτα για gaming και μου έδειχναν gt610.Οταν τους εξηγουσα τι ψάχνω μου έλεγαν να παραγγείλουμε και οι τιμές ήταν 100 ευρώ πάνω από πλαίσιο και παράδοση σε 20 μέρες.Μη σου πω για όταν ήθελα να φτιάξω custom υδροψυξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2019 στις 10:50 ΜΜ, giotis1982 είπε

Μια χαρά είναι το επάγγελμα , έχετε αποτύχει παταγωδώς. Θα σας έγραφα κάτι αλλά βαρέθηκα και πλέον δεν έχω κουράγιο , απλά καντηλιάζω τον κόσμο ή του πετάω βιβλία. Δε ξέρω αν όντως δε μπορείτε ή δε θέλετε να προχωρήσετε στη ζωή σας, τείνω προς το πρώτο. 

Γέρασα. Κάντε ότι νομίζετε. Εδώ  και εδώ  και εδώ είναι το μέλλον σας.

Πες ότι τα διαβάζεις. Που θα τα εφαρμόσεις στην πράξη;  Αλλο το να τα τρέχεις σε ένα vm από το σπίτι σου, άλλο να το εφαρμόζεις στην πράξη με ένα σωρό απρόβλεπτες παραμέτρους χωρίς καμία βοήθεια. Θα σε εμπιστευτεί κανένας χωρίς εμπειρία;  

Οκ εσύ μπορεί να είσαι στον κλάδο 20 χρόνια, τα είδες εκ των έσω και εξελίχθηκες και καλά έκανες. Οι πιο πολλοί όμως δεν έχουν καν την ευκαιρία να δοκιμασουν την τύχη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@The_Judas Η ζωή είναι σαν την μπάλα,  καθε μέρα προπόνηση, 10 ευκαιρίες 1 γκολ. Μπορείς να μη διαβάσεις τίποτα και να περιμένεις,  δε νομιζω να γίνει τίποτε έτσι. Όλοι από κάπου ξεκινάνε και μετά από 5,10,20 χρόνια κάπου φτάνουν. Δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...