Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει μέχρι και 50 ευρώ για φορμάτ, χωρίς απόδειξη. Μπορούσε να ρωτήσει από πριν για την τιμή και αν δεν της άρεσε να πήγαινε κάπου αλλού. Εγώ πιστεύω ότι είναι αναλόγως και τι δουλειά θα σου κάνει, γιατί υπάρχει φορμάτ για φορμάτ. Πχ, θα σου πάρει από πριν backup τα προσωπικά σου αρχεία και θα σου τα επαναφέρει εκ των υστέρων στο φρέσκο σύστημα; Θα σου εγκαταστήσει έξτρα προγράμματα; Θα κάνει έλεγχο καλής λειτουργίας; Θα εγκαταστήσει κάποιο έξτρα εξάρτημα; Πχ τον SSD καλή ώρα; Και πάει λέγοντας.

24 λεπτά πριν, philos είπε

Ρε παιδιά, του δώσανε έτοιμο το εξάρτημα (240ρης SSD) αγορασμένο με δικά τους χρήματα και σφραγισμένο, και τους πήρε 65 ευρώ ( ! ) απλά για να τον βάλει και να περάσει Windows 10.

Δεν είναι τιμή εκμετάλλευσης αυτή;

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, philos είπε

Επειδή κατέχω το τεχνικό / hardware κομμάτι, είχα στήσει ένα PC σε μια καλή μου φίλη. Μετά από λίγα χρόνια ο SSD της χάλασε. Λόγω καραντίνας την καθοδήγησα να πάρει έναν άλλον από το Πλαίσιο που ήταν κοντά στο σπίτι της και το ήξερε ο πατέρας της.

Τελικά λόγω της καραντίνας δεν μπόρεσα να πάω Πειραιά που μένει να της τον εγκαταστήσω κι έτσι, επειδή βιαζόντουσαν το αναθέσανε σε έναν τεχνικό εκεί κοντά.

Ρε παιδιά, του δώσανε έτοιμο το εξάρτημα (240ρης SSD) αγορασμένο με δικά τους χρήματα και σφραγισμένο, και τους πήρε 65 ευρώ ( ! ) απλά για να τον βάλει και να περάσει Windows 10.

Δεν είναι τιμή εκμετάλλευσης αυτή;

Να μου πείτε ότι με τα 65 ευρώ αγόρασε εκείνος τον SSD (35 - 40 ευρώ) και άντε βαριά βαριά 30 ευρώ ο κόπος του. Αλλά 65 με έτοιμο το εξάρτημα;

Φυσικά ούτε λόγος για αποδείξεις και κρατήσεις εφορίας έτσι (χαχα γελάσαμε και σήμερα) !

Θα μου πείτε οι πιο πολλοι τεχνικοί (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι), τα ίδια κάνουν...

Το pc τι μνήμη είχε μήπως θυμάσαι; Γιατί εαν πχ είχε 1 ή 2 GB Ram και σερνόταν η εγκατάσταση και του πήρε όλο το απόγευμα του ανθρώπου να εγκαταστήσει τα W10 τότε και φτηνά της πήρε.Συν οτι δεν ξέρουμε τι άλλο του ζήτησαν του ανθρώπου να δει/εγκαταστήσει (Α δες και αυτό γιατί μου κολάει / αυτό δεν το έκανε πριν / αυτό δεν θέλω να το εμφανίζει κάθε φορά / κλπ,κλπ)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε backup αρχείων, ούτε εγκατάσταση εξτρα προγραμμάτων :P

Μια χαρά γρήγορο PC με 8GB RAM και i5 2500 ήταν και sata 3 ssd, μην το ψάχνετε.

αα, και GTX 1050 Ti 4GB.

 

Λοιπόν, άλλο θέμα τώρα.

Εγώ ως "ανεπίσημα" τεχνικός, έχω μεγάλο κύκλο συγγενών και φίλων που στρέφονται σε εμένα για formats κι επισκευές.

Επειδή η κατάσταση είχε γίνει ανυπόφορη, πλέον δηλώνω ότι δεν αναλαμβάνω υπολογιστές μονοπύρηνους ή του στυλ διπύρηνους core2duo. Core 2 Quad με ssd μέσα ναι, τίποτα κατώτερο όμως.

Απλά μερικοί είναι στην εποχή του 2000 και νομίζουν ότι μπορούν να αξιοποιήσουν οποιοδήποτε σαβουροσύστημα. Βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου θείε, ούτε για χάρισμα δεν αξίζει το PC αυτό και θες και μετά να μου δώσεις και 20 ευρώ για τον κόπο μου; αι πέτα το στην ανακύκλωση. Ντε και καλά από τη μύγα ξύγκι να βγει.

Κάτι τέτοια τα βλέπω από 40 plus άτομα, άντρες, χωρίς γνώσεις περί υπολογιστών. Τους χαρίζει ο μπατζανάκης έναν πύργο που είχε στην αποθήκη, και φάε μετά τη σαβούρα philos να του περάσεις αντι"βάριους" (το έχω ακούσει κι αυτό), win 7 επειδή δε σηκώνει τπτ άλλο και office. :( :P

Επεξ/σία από philos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, philos είπε

Ούτε backup αρχείων, ούτε εγκατάσταση εξτρα προγραμμάτων :P

Μια χαρά γρήγορο PC με 8GB RAM και i5 2500 ήταν και sata 3 ssd, μην το ψάχνετε.

αα, και GTX 1050 Ti 4GB.

 

Λοιπόν, άλλο θέμα τώρα.

Εγώ ως "ανεπίσημα" τεχνικός, έχω μεγάλο κύκλο συγγενών και φίλων που στρέφονται σε εμένα για formats κι επισκευές.

Επειδή η κατάσταση είχε γίνει ανυπόφορη, πλέον δηλώνω ότι δεν αναλαμβάνω υπολογιστές μονοπύρηνους ή του στυλ διπύρηνους core2duo. Core 2 Quad με ssd μέσα ναι, τίποτα κατώτερο όμως.

Απλά μερικοί είναι στην εποχή του 2000 και νομίζουν ότι μπορούν να αξιοποιήσουν οποιοδήποτε σαβουροσύστημα. Βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου θείε, ούτε για χάρισμα δεν αξίζει το PC αυτό και θες και μετά να μου δώσεις και 20 ευρώ για τον κόπο μου; αι πέτα το στην ανακύκλωση. Ντε και καλά από τη μύγα ξύγκι να βγει.

Κάτι τέτοια τα βλέπω από 40 plus άτομα, άντρες, χωρίς γνώσεις περί υπολογιστών. Τους χαρίζει ο μπατζανάκης έναν πύργο που είχε στην αποθήκη, και φάε μετά τη σαβούρα philos να του περάσεις αντι"βάριους" (το έχω ακούσει κι αυτό), win 7 επειδή δε σηκώνει τπτ άλλο και office. :( :P

wait you are getting paid? εχει τυχει να μου ζητησουν εγκατασταση windows με ssd σε πισι του 97, και αυτο γιατι "ελα ρε φιλε, μου ειπε ο ταδε ο ασχολεισαι με πισι, για πες..." και πανω στην φαση συμφοιτητης (σε ασχετη με υπολογιστες σχολη) ζηταει τη χαρη και "ο,τι χρειαστεις απο σημειωσεις αδερφε". Με triggαρες τωρα, γιατι ειδικα τωρα στην καραντινα, καποιος σαν εμενα που δεν ειμαι ουτε τεχνικος ουτε τιποτα, καθε μερα ασχολουμαι με συνθεσεις και την θεια στο χωριο που θελει word και δεν ξερει πως να τα περασει, αλλα το ξερε το teamviewer για να μπεις να της το κανεις. Καθε μερα και ενα προβλημα, και χωρις καν το 10ρικο για τον κοπο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggos231 είπε

wait you are getting paid? εχει τυχει να μου ζητησουν εγκατασταση windows με ssd σε πισι του 97, και αυτο γιατι "ελα ρε φιλε, μου ειπε ο ταδε ο ασχολεισαι με πισι, για πες..." και πανω στην φαση συμφοιτητης (σε ασχετη με υπολογιστες σχολη) ζηταει τη χαρη και "ο,τι χρειαστεις απο σημειωσεις αδερφε". Με triggαρες τωρα, γιατι ειδικα τωρα στην καραντινα, καποιος σαν εμενα που δεν ειμαι ουτε τεχνικος ουτε τιποτα, καθε μερα ασχολουμαι με συνθεσεις και την θεια στο χωριο που θελει word και δεν ξερει πως να τα περασει, αλλα το ξερε το teamviewer για να μπεις να της το κανεις. Καθε μερα και ενα προβλημα, και χωρις καν το 10ρικο για τον κοπο...

Συνήθως μου δίνουν κάτι για τον κόπο μου για να νιώθουν κι αυτοί καλά, όπως λένε. Συνήθως από 10 μέχρι 30 ευρώ (το περισσότερο που έχω πάρει) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι μου θυμίσατε τώρα. Παλιά κι εγώ σαν μαθητής, φοιτητής ή νέος εργαζόμενος με ειδικότητα "ξέρεις εσύ από αυτά" έχω στήσει/φτιάξει/επισκευάσει ατελείωτους υπολογιστές. Σε γνωστό μαγαζί της συμπρωτεύουσας μου είχαν κάνει και καρτέλα επαγγελματία (χωρίς να είμαι ακόμα) επειδή έκανα πολλές αγορές (για λογαριασμό ασφαλώς όσων με αγγάρευαν). Από ένα σημείο και μετά αυτό έγινε απλά απίστευτα χρονοβόρο, οι περισσότεροι φίλοι/συγγενείς/συμφοιτητές/γνωστοί ήταν απλώς απαιτητικοί και "αχάριστοι". Δηλαδή εγώ ασχολούμουν επί ώρες για ένα δικό τους πρόβλημα και απλά είχαν απαιτήσεις χωρίς να υπάρχει προς το μέρος μου αμοιβή. Και για τους νεαρούς άρρενες ερασιτέχνες τεχνικούς να πω ότι δεν κερδίζεις έτσι μια κοπέλα. 😂😂😂

Πάντως εδώ και πολλά χρόνια κάθε φορά που τίθεται το ερώτημα ή πάει η κουβέντα πώς γίνεται αυτό, πώς φτιάχνεται εκείνο και πως κάνουμε φορμάτ/εγκατάσταση ή αγοράζουμε/αλλάζουμε ένα εξάρτημα σε pc, η απάντηση είναι μια δεν ξέρω, έχω σταματήσει να ασχολούμαι, ξέρω ένα καλό μαγαζί να πας αν θες με τεχνικό. Έχω ηρεμήσει και έχει βελτιωθεί η ψυχική μου υγεία. Συμβουλεύω χωρίς ενδοιασμούς όλους τους "συναδέλφους" να κάνουν το ίδιο. Εντάξει ίσως να ασχοληθείς με το laptop των γονιών σου ή της γυναίκας σου αλλά ως εκεί.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ γενικά πάντως έχω βαρεθεί τον όρο service/αναβάθμιση/format και με ότι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί να κάνω καμιά δουλίτσα που και που μέσω γνωστού / φίλου που με προτείνει σε κάποιον αλλά είναι μια διαδικασία που ποτέ δεν την κυνήγησα από μόνος μου και ειδικά τώρα.

Γενικά το θέμα είναι ότι το επάγγελμα μας είναι παρεξηγημένο από πολλούς. Νομίζουν ότι έχουμε τα μαγικά χέρια και τις τρελές γνώσεις και μπορούμε να τα λύσουμε/φτιαξουμε ολα σε λιγα λεπτά. Και οτι τα λεφτά που παίρνουμε ειναι πολλά. Πχ ζητας 30 ευρώ για ενα πακέτο εργασιών σε pc (backup, ελεγχος, εγκατάσταση και cloning σε ssd, προγραμματα, Updates , test test test) και αρκετοί νομίζουν οτι ειναι πολλά. Το θέμα είναι όμως οτι πουθενα σε αυτές τις δουλειες δεν φαινεται το παρασκήνιο το οποίο εσένα μπορεί να σου έφαγε και 7 και 8 και 10 ώρες για να μπορέσεις να το παραδώσεις το μηχάνημα σε άψογη λειτουργική κατάσταση...

 

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, εννοειται αυτο, "ελα μωρε 10 λεπτα θα σου παρει" ε προφανως! αφου μου φαγε 5 ωρες να μαθω πως να το κανω σε 10 λεπτα. ειχε πολυ φαση το γεγονος οτι κανονισα καποια στιγμη με συμφοιτητες να τους περασω ενα προγραμμα σχολης, σε καποια καφετερια, και ουτε τον καφε δεν με κερασαν οι αχαριστοι. Το συζητουσα και με κατι παιδια το πως εστω μπορω να μετατρεψω αυτο το πραγμα σε καποιου ειδους χαρτζιλικι και μου ειπαν το εξης ευστοχο "Αν εσυ το ξεκινησεις ετσι, ολοι εχουν εναν γνωστο να αγγαρεψουν χωρις αντιτιμο", ακομα και το να συνθεσεις ενα πισι εδω στο ινσομνια θελει και αυτο το χρονο του και δεν πρεπει να γινεται με το αζημιωτο επειδη καποιοι το κανουν επαγγελμα αυτο,χαλαει την πιατσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια συμβουλη: εγω αποφευγω να ασχολουμαι με συγγενεις και φιλους. Προφανως ειτε δε θελουν να πληρωσουν ειτε το πολυ 10 ευρ ...χαριστικα. Δειχνει ασεβεια οχι μονο στο προσωπο αλλα και στην επιστημη.

Οταν ομως χαλασει το iphone (π.χ σπασει οθονη) και τους κοροιδευουν ζητωντας 200 ευρ εκει προσκυνανε και δε βγαζουν και γλωσσα.

α στα διαολα εκνευριστικα πρωινιατικα :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γεια σας τώρα θα παω Δευτέρα λυκείου και σκέφτομαι να παω ΕΠΑΛ και να επιλέξω τεχνική κατευθυνση. Αξίζει να γίνω τεχνικός η/υ ; και γενικότερα είναι ευκολο; τι ακριβώς κάνει εκτός απο τα βασικά windows και build ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα μερικές απαντήσεις στα ερωτήματα μου, εφόσον είμαι πολύ αγχωμενος σε ένα συγκεκριμένο θέμα όσον αφορά τους τεχνικούς Η/Υ σε ιδιωτικό ΙΕΚ. είμαι σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ αυτήν την στιγμή, και οι γνώσεις που μου δίνουν δεν είναι αρκετές, όσον αφορά το όταν θα με στείλουν σε κάποια εταιρία στην πρακτική μου, με αποτέλεσμα, να μην ξέρω παραπάνω από 5-6 εντολές, και πως να ανοίγεις έναν υπολογιστή και να τον ξανά συναρμολογείς. Η ερώτηση μου είναι... Να σταματήσω εφόσον δεν βλέπω ότι μας μαθαίνουν τίποτα, να μην χαλάω αλλά τσάμπα τα λεφτά μου? Οι περισσότεροι στην τάξη λένε εμείς τα μαθαίνουμε από μόνοι μας, βλέπουμε βίντεο και πειράζουμε κανένα pc, δεν μας μαθαίνουν κάτι ουσιαστικό εδώ, ενώ δεν έχω ΟΥΤΕ pc στο σπίτι, λόγω του ότι δεν χωράει. Σοβαρά μιλάω, η στο σαλόνι η πουθενά, και δεν γίνεται γιατί είναι σαλόνι κουζίνα μαζί. Τέσπα για να μην λέω αλλά πολλά, είναι καλύτερα να μάθω κάποια πράγματα από γνωστούς και φίλους, όπως παράδειγμα python, και να μου δείξουν αυτοί τα βασικά, η να το προσπαθήσω? Γιατί φοβάμαι όταν θα με καλέσουν για πρακτική, θα μου ζητάνε πράγματα τα οποία εγώ δεν τα ξέρω από Νοέμβρη που ξεκινάω... Μια βοήθεια παρακαλώ, γιατί είμαι πάρα πολύ αγχωμενος, αν πρέπει να συνεχίσω, η να μην χαλάω τα λεφτά μου και να μου δείξουν φίλοι που έχω τεχνικοί Η/Υ τα βασικά, να μπορώ να κάνω πρακτική όταν ξέρω κάποια πράγματα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/5/2022 στις 8:59 ΠΜ, Lolaiko23 είπε

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα μερικές απαντήσεις στα ερωτήματα μου, εφόσον είμαι πολύ αγχωμενος σε ένα συγκεκριμένο θέμα όσον αφορά τους τεχνικούς Η/Υ σε ιδιωτικό ΙΕΚ. είμαι σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ αυτήν την στιγμή, και οι γνώσεις που μου δίνουν δεν είναι αρκετές, όσον αφορά το όταν θα με στείλουν σε κάποια εταιρία στην πρακτική μου, με αποτέλεσμα, να μην ξέρω παραπάνω από 5-6 εντολές, και πως να ανοίγεις έναν υπολογιστή και να τον ξανά συναρμολογείς. Η ερώτηση μου είναι... Να σταματήσω εφόσον δεν βλέπω ότι μας μαθαίνουν τίποτα, να μην χαλάω αλλά τσάμπα τα λεφτά μου? Οι περισσότεροι στην τάξη λένε εμείς τα μαθαίνουμε από μόνοι μας, βλέπουμε βίντεο και πειράζουμε κανένα pc, δεν μας μαθαίνουν κάτι ουσιαστικό εδώ, ενώ δεν έχω ΟΥΤΕ pc στο σπίτι, λόγω του ότι δεν χωράει. Σοβαρά μιλάω, η στο σαλόνι η πουθενά, και δεν γίνεται γιατί είναι σαλόνι κουζίνα μαζί. Τέσπα για να μην λέω αλλά πολλά, είναι καλύτερα να μάθω κάποια πράγματα από γνωστούς και φίλους, όπως παράδειγμα python, και να μου δείξουν αυτοί τα βασικά, η να το προσπαθήσω? Γιατί φοβάμαι όταν θα με καλέσουν για πρακτική, θα μου ζητάνε πράγματα τα οποία εγώ δεν τα ξέρω από Νοέμβρη που ξεκινάω... Μια βοήθεια παρακαλώ, γιατί είμαι πάρα πολύ αγχωμενος, αν πρέπει να συνεχίσω, η να μην χαλάω τα λεφτά μου και να μου δείξουν φίλοι που έχω τεχνικοί Η/Υ τα βασικά, να μπορώ να κάνω πρακτική όταν ξέρω κάποια πράγματα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν ξέρω τι να σου προτείνω, απλά για το άγχος της πρακτικής μια μικρή γνώμη. Αυτό (το να μην είναι έτοιμοι για τη δουλειά) συμβαίνει σε όλους όσους κάνουν πρακτική και οι περισσότεροι εργοδότες το γνωρίζουν γι'αυτό και καταλήγουν τα παιδιά για τα θελήματα. Υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια αλλά νομίζω οτι είναι σχεδόν κανόνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την άλλη όμως θα πω την εμπειρία που έχω συνεργαζόμενος με τεχνικό. Είπα να αλλάξω βύσμα τροφοδοσίας στο laptop και έλαβα την DIY οδό πέτυχε μεν αλλά είχαμε παράπλευρες απώλειες 60€ chip πάνω στην mobo & 30€ πληκτρολόγιο που ΤΕΧΝΙΚΟΣ το αντικατέστησε.

Well oi τεχνικοί αξίζουν ένα respect.

 

Όμως φίλε ο κόσμος της πληροφορικής έχει και παρακλάδια πχ. να αναπτύσεις λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • 11 μήνες μετά...

Να δώσω κ μια άλλη διάσταση στο θέμα, πόση ζήτηση έχει το επάγγελμα αυτό όχι στις μεγάλες πόλεις αλλά στην επαρχία

 

Εβαλα αγγελία για δοκιμή και μετά από μήνες μόνο μια απάντηση που τελικά έμαθα έψαχνε πιτσιρίκο χωρίς απαιτήσεις κ χωρίς εμπειρία για να βγει φτηνός (μισθο - ωράριο κτλ)

ενώ σε αγγελία για κουζίνα (ψηστης - β μάγειρας) μέσα σε 1 ώρα είχα περίπου 20 απαντήσεις, που οι μισές ήταν για μόνιμο προσωπικό όχι εποχιακο κ με πολύ καλές αποδοχές, διπλάσιες περίπου από τις τυπικές τεχνικού η/υ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...